Odkedy deťom čítať a ukazovať leporelo?

kili
28. feb 2008

Čo som pred pár mesiacmi skúšala, tak čítanie ešte vôbec nevnímali a mám pocit, že by to bolo aj teraz rovnaké, keď sme na blísku, nechcú ani spať, len nám skákať po hlave 😀 Tak neviem, či je to ešte vekom, alebo mám tak hyperaktívne deti.
A tiež od kedy ukazujete deťom leporelo?

eliska7
28. feb 2008

to je indivi,ja s mojou čitam od pol roka-ukazovala som je obrazky a hovorila o nich,od roka,kreslime,čitame lepime,učime sa farby,dokonca už aj sama prečita pismena -ju to bavi.Kamoškin maly ma 2.5 a toho nebavi kresliť,ani lepiť,len čitať obrazky.Ja mam obidve hyperak.syn ma aj diagnozu 😀

angua27
28. feb 2008

ja večernú rozprávku čítam už asi mesiac. aj keď jej asi malý nerozumie, upokojuje ho môj hlas. a leporelá pozeráme už dávno, hovorím mu, čo na obrázkoch je a on počúva a pozerá. 😉

lenkazdenek
28. feb 2008

Já četla pohádky už když jsem byla v njákém 8 měsíci a čtu pořád 😉 😀

nevesta
28. feb 2008

My citame od druheho mesiaca, mala pri tom na noc paradne zaspava 😉

sue
28. feb 2008

...no ja som prvýkrát rozprávku čítala v 20tt 😀 od pôrodu tiež čítame (doma všetci povinne 😀 ) a hoci malý obsah ešte nevníma, resp. nedáva najavo, že by vnímal "o čom" mu čítame, je viditeľne kľudnejší keď počuje môj hlas... zásadne čítam vždy po kúpaní a večernom kojení - pripravujeme si tak rituál, ktorý plánujem dodržať najmä keď bude väčší - okúpať, pozrieť večerníček, napapať, rozprávka a postieľka...
(uvidíme, či sa mi to podarí 😀 😀 😀 )

nevesta
28. feb 2008

Sue, u nas to tak perfektne funguje 😉

aponchie
28. feb 2008

myslim ze sme zacali uz nekdy v pul roce a cteme porad a porad a jsem moc rada mam nejake pohadky z anglie a to miluje rika ze chce cist anglicky tak sedi jak prikovana a posloucha a napodobuje anblictinu 😀 mam podedene haldy starych knizek O jablonce,O Martinkovi a jine jsou fakt suprove kde se nektere nove na ne hrabou ...nesnasim Disney 😝 konkretne skrblika a medveda pu ten medved je tak blbej az to boli kdyz sem cetla nahodne knihu mala to nevnimala a ja mohu rict ze nektre fraze a vyrazy jsou fakt pro starsi deti a ne pro male deti navic je ble proste tlustej zlutej medved...hehe krtecek kremilek bob a bobek je super to bychom meli podporovat tak jako amici a anglani sve mickey mouse a pu tak zase ty nase...a denne 20cteni je super

xxmargaretka
28. feb 2008

ahoj killi..na vecernu rozpravku je asi este v tvojom prpade este asi skoro kedze ich to nezaujme,ale chcu sa jasit no leporela uz s nimy kludne mozes cez den citat..je to super zabava a naucia sa tak aj spoznavat zvieratka&veci a priradovat k nim aj zvuky 😀

kattom
28. feb 2008

ahoj kili - knizky tak intenzivnejsie sme mu zacali ukazovat, ked mal asi 4 mesiace. a asi od decembra mu vecer vzdy nieco citame - alebo komentujeme kratko obrazky v leporelu. niekedy pocuva, niekedy listuje. posledne tri tyzdne uz ukaze na knizky aj cez den a chce chvilu citat. a ked mu pred spanim necitame, tak mu aspon nieco rozpraveme -bud rozpravku skratime nejaku alebo si vymyslame..

lenkazdenek
28. feb 2008

My dáváme přednost těm kde je nejvíc obrázků na který může koukat,takže zatím vítězí krteček,nedávnoho zahlídla v televizy a hned začla kecat 😀

eliska7
28. feb 2008

my čitame cele dni,niekedy mi až v hrdle vyschne,dnes som jej chcela na dobru noc povedať o snehurke,ale tak dokonale ju pozna že už dopredu mi hovorila čo bude:ba-je zla kralovna,huhu-sova v noci,jablko,potom plač napodobnila a nakoniec smiech akože su šťastný 😀 .Rozpravky sú fain,aspon sa vratime do detských čias 😉

rova
29. feb 2008

Čteme asi od 4 měsíce. Každej se tomu smál, ale jak koukám, nejsem jediná 😀 Knížky malou hodně baví a spát bez přečtené knížky nejde. My tu lásku ke knížkám máme v rodině. Jinak už pozná "A" a "O", a dokonce mě překvapilo, že to přečte i v obyčejné knize pro dospělé, kde jsou ta malinká písmenka..

bubba
29. feb 2008

od narodenia ale mame 19 mesiacov a viac ju zaujimaju obrazky ako text,takze stale a stale skusame zatial nie je schopna takej silnej koncentracie... 😀

bubba
29. feb 2008

rova...wow tak to teda pozeram...moja sice pozna 5 farieb,snad vsetky zvierata a ich zvuky..vie si sama vyfukat nos...(19mes.)ale tak toto ma dostalo...ze uz pozna pismenka...ale to je asi aj tym,ze ked sa tomu viac venujete tak sa rychlejsie nauci... 😀 dobre dobreeeee...gratulujem 😎

jejke
29. feb 2008

No s dvojčatami, to musíš mať veselé,Kili,
ale ja som v tom veku u mladšieho tiež s knižkami neuspela 😝 kým starší ten si to priam pýtal a sám si z police vyťahoval svoje obľúbené...
Myslím že NIE všetko čo je u nás vymyslené doslova a do písmena treba podporovať...
Disney , ten je iste bomba ak správne vyberiete to čo je pre daný vek vhodný, učenie Angličtiny s Disney sa mi veľmi páči...rozhodne sa deti naučia viac od pôvodných obyvateľov anglicky-hovoriacich krajín
ako od nás-Angličtina so slovanským prízvukom 😖 tá našim deťom asi viac škodí 😉
Ja milujem Krtečka ale keď to je tak pre 8-mesačné, od roka si myslím źe potrebuje dieťa aj hovorené slovo k rozprávočke, žiaľ, aj moji šibali obľubujú "A je to" a tam to slovo chýba a musím im to obmedzovať, myslím si že sa v tejto"klasike" nič dobré nenaučia...takže ja skôr "Kremienok a Chocholúšik", "Pásli ovce valasi" alebo "Maťo s Klinčekom"to rada pozerám s nimi 😀
Zo zahraničných u nás boduje "Mickey Mouse club house"veľmi náučne spracované a tiež v knižnej podobe,
je to pre nich atraktívne k aj v knižke spoznávajú svoje obľúbené postavičky a hrdinov..
a čo sa ešte knižiek týka tie klasické rozprávky ...Dvojročný ľúbi "Červenú Čiapočku" keď čítame stále čaka kedy príde "VUK" a potom aj "O kozliatkach " a "O troch prasiatkach" lebo tam sa tiež spomína vlk 😅

maca793
29. feb 2008

ja som čítala prakticky od narodenia, pretože staršie deti to vyžadovali. ale teraz si zvykneme pozrieť rozprávku na DVD,
teraz keď už vedia dvojioky čítať, tak si čítajú pre seba a aj pre Karolínku rozprávky samé.

eliska7
29. feb 2008

ahojky,dnes sme hadam celý deň čitali,kedže prší,najviac ju bavia pismenka velke tlačene,vie rozoznať 7 pismen :A O D C E R B sama prečita nahlas A O D najviac sa jej to rata v obchodoch-tie velke napisy vykrikuje po celom obchode 😀 ,starka sa hneva že ju to učime,ale bohužial ona sama sa stale pýta:čo to je,čo je toto? a potom začala sama čitať.Dosť je motivovana S bratom,perfektne spolu komunikuju,jemu povie všetko čo jej kaže 😉 Dnes pri tých rozpravkach začala viacej hovoriť-opakovať slova až som sa divila,takmer všetko po mne zopakovala,tak som sa tešila 🙂 🙂 🙂

petova
29. feb 2008

My tiež viac-menej od narodenia. Zo začiatku malému čítavala dcérka a teraz každý večer ja a cez deň aspoň raz sadneme ku knihe. Niekedy si aj sám chytí knihu, ukazuje prstom na písmená alebo obrázky a tvári sa veľmi múdro, hundre si popod nos a vyzerá, akoby skutočne čítal. Dcéra je už druháčka, ale večer má rada, keď jej občas aj ja čítam, takže teraz si užívame Pipi Dlhú Pančuchu.

bubba
29. feb 2008

ved prave moja mala ja akonehle zacnem citat,zoberie mi knihu a listuje si v nej sama a rozpravami o obrazkoch,obzera detaily...ked vymenim knihu aj tak mi vezme tu co citam....u nas su knihy na dennom poriadku,ale momentalne nie je mala dost zrela na pocuvanie 😨

petraluk
29. feb 2008

Ahojky já malýmu čtu od narození, moc se mu to líbí, krásně poslouchá. Pár knížek už máme pěkně zmuchlaných, ale nechce se mi malýmu zakazovat, aby na to nesahal 🙂

maca793
1. mar 2008

a neviem ako vaše, ale kajka sa sama chytá čítať písmenká. nemá síce ani 2 roky, ale už vie rozoznať A a O.
má to možno od báb, keď sa učia do školy. ja neviem.

eliska7
1. mar 2008

maca včera som otom pisala 😉

maca793
1. mar 2008

eliska7
´jednoducho máme geniálne deti 😀
sorry, ale nevšimla som si

petova
1. mar 2008

Staeší súrodenci sú veľkou výhodou, no a myslím, že je to aj náš podiel, že máme šikovné deti, veď sa im snažíme venovať, koľko sa dá, čítanie je dnes už dosť vzácne, treba k nemu pestovať vzťah, lebo ho ľahko vytlačia vo vyššom veku počítače a telka. Ja som s mojou dcérou začala aj do knižnice chodiť, keď mala 2 roky, prečítali sme už aj odtiaľ veľa kníh a malého to tiež čaká, len čo trošku podrastie.

maca793
1. mar 2008

ale keď sa na to pozrieme terajšia doba je tak vyspelá a ide tak strašne dopredu, že deti hneď po narodení budú o pár rokov vedieť rovno písať a čítať 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ja si nepamätám a ani moja mama, že som niektoré veci robila tak ako to robí karolínka

very
2. mar 2008

Ahoj, my čteme večer asi tak dva měsíce a je to paráda..Ondra to miluje a myslím, že už by bez toho snad ani neusnul..každý večer, když jde do postýlky, hledí očima knížku. Je nám 18 měsíců.. 😉

pebi
3. mar 2008

ahojky, taky čtu, asi od 4.měsíce. Ale ne večer, to usíná sama a nechci to kazit...může se stát, že to někdy nebude možné a jsem ráda, že usínání večer je bezproblémové 😉
ale čtu přes den, když chce, abych byla u hraní s ní, tak si u toho hraje, nebo "čte" se mnou, nebo jí čtu, když nemůže usnout přes den.

julia225
3. mar 2008

od narodenia...doslova...uz v brusku sme citali, take versovacky a potom tie iste asi do 18mesiacov...furt tu istu knihu 😅
teraz si lihame asi pol hodiny pred zaspavanim, vyberie si 3knizky a citame...uz si sama vyberie,ktore chce... 🙂

alami
3. mar 2008

kili - môjho syna bavili knihy - pozerať, ale počúvať čítanie - to moc nie. Tak som začala knihami, ktoré poznal z TV - oblúbené rozprávky ako vláčik Tomáš, Poštár Pat, Macko Pú... To zabralo. Teraz môžme, alebo lepšie povedané musíme čítať všetko... od časopisov, cez encyklopédie a atlasy...všetko 😉