Skúsenosti s chodítkami

suz2
11. mar 2013

Náš malý je veľmi živé a zvedavé dieťa, všetko chce vidieť, všade chce byť.... zatiaľ ho teda stále nosím na rukách, sám sa veľmi hrať nechce, ani pod hrazdičkou.... preto začínam uvažovať o kúpe chodítka. Bude mať v ňom rozhľad a bude sa môcť aj pohrať na pultíku, ktorý je súčasťou chodítka, Viem, ešte je priskoro, ale keď sa začne stavať na nohy, tak to bude aktuálne.... ale všade čítam protichodné názory - že chodítko je pre deti nezdravé a pod.... Máte s chodítkami skúsenosti? oplatí sa to kupovať? ďakujem za všetky názory

soldi
11. mar 2013

@suz2 je tu asi milion tem, skus pohladat. staci napisat choditko do vyhladavaca 😉

katkaseiner
11. mar 2013

@suz2 ja som bola zasadne proti, ale clovek potrebuje 5 minut tu, 5 minut tam, malej sa strasne zapacilo, mame chicco s dj pultom... no skutocna pecka... sice ma mala len 6 mesiacov, obcas ju donho na chvilu vlozim... Pokial to nebudes prehanat, nemal by byt ziadny problem...tiez sme na nich odrastli

zuzi0911
11. mar 2013

tiez som baby tam davala.ani tak nebehali v tom ako sa hrali spultom,nemyslim si ze by to mohlo ublizit,ved v tom nesedi cely den.

billam
11. mar 2013

Je to naozaj úplne nevhodna vec - zo zdravotného hľadiska - záťaž chrbtice, špičkovanie a neposlednom rade narazy, čím trpia krcne stavce a prekotenie choditka - ano, aj takáto hroza sa stala...dieta spadlo s choditkom zo schodov a zial utrpelo smrteľných úraz - v choditku sa nemalo ako skrcit do obrannej polohy.

erika789
11. mar 2013

malý má 7 mesiacov, tiež používam chodítko, nie je tam celý den ale taká hodinka denne myslím že neuškodí. Máme značku Jogy má hrací a svietiaci pultík, ale ten ho až tak moc nezaujíma skôr veci okolo čo môže chytiť. Takže je to asi každého osobna vec či tam dieťatko dá alebo nie

simonaroskova
11. mar 2013

presne tak je to na kazdej matke ci da dieta do choditka alebo nie,ja som tam davala obidve deti uz od 6 mesiaca,.a v pohode,mala mi zacala aj skoro chodit,na 9 mesiacov uz behala.jasne ze tam neboli cele dni ale podla potreby-ked som chcela ist do sprchy,tak sedeli pri mne v kupelni,alebo ked som chcela nieco pozehlit alebo uvarit,u nas to bolo velmi osvedcene a pomohlo mi to ozaj dost,davala som aj deti do hojdacieho kresielka,aj do hopsadla.mali stale zmenu.kazde dieta je ine a kazde potrebuje iny pristup,moje deti nejak nevyzadovali spolocnost,zahrali sa aj sami s hlupostami-stipce,lyzice,vselijake nadobky,obaly.atd.takze mne choditka velmi ulahcili pracu doma a aj pracu s detmi.

zuzanka410
11. mar 2013

ja mam doma tiež 7 mesačné dieta a choditko neuznávame škodí to bedrovým kĺbom mám to potvrdené aj od ortopéda síce nám odchádzajú doma kríže mne a manželovi ale chodítko ani náhodou aj naše prve dieťa sme odchovali bez choditka síce nás bolia kríže ale dieťa si nezničím ale ako tu bolo už spomínané je to na každom a každého osobná vec

cerez
11. mar 2013

@suz2 Dcéra nemohla mať so zdravotných dôvodov, ale pri synovi sme mali. Chodítko je dobrá vec, ale som za to, aby sa využíval len na potrebný čas. Využívať v čase, keď si potrebuje mamina navariť, ísť na záchod a pod. Takže ja som ho využívala len na takéto účely. Nekúpila som si zánovný ale rovno z druhej ruky. Hrací pultík nám už nešiel, ale na to čo som potrebovala nám maximálne poslúžil. Začali sme ho využívať až po 9 mesiaci, keď mi syn bol všade a nemohla som doma urobiť vôbec nič.

jolinka
11. mar 2013

ja mam 4 deti po sebe... aj som nazachod isla, aj som uvarila, aj upratala, cuduj sa svete, bez choditka 😅 😅 😅 😅

billam
11. mar 2013

Choditko predsa neslúži na odkladanie dietata, aby si mama mohla porobit veci...oddychnut si...

aadulik2110
11. mar 2013

@suz2 ahoj, aj ja som proti... ale manžel je názoru, že sme boli na tom odchovaní a nič nám nie je.... a tak svokra kúpila.... malému sa tam páči a je spokojný, že si zájde kam sa mu zachce a samozrejme aj pultík je pre neho zaujímavý... chodítko máme od 7,5mes.(teraz má malý 9,5mes.) ale musím povedať, že ho tam dávam minimálne - len keď potrebujem povysávať a poumývať zem - aby som ho mala na očiach.

sosovica
11. mar 2013

Aj mi sme mali choditko tyžden?Davala som ju tam na 5 minut denne ale určie by som uiž viac choditko nevolila počuila som nato len a len zle...poznam osobu ktora dava už 5 a pol mesačne dieťa takže neodzudzujem ale mam svoj nazor na to....🙂

suz2
autor
11. mar 2013

no veď ja tam nechcem malého dávať denne, ale len keď ozaj budem potrebovať napr. vybrať prádlo z práčky a pod...

andelok
11. mar 2013

@suz2 Akurat je o tom teraz kratky clanok v casopise Mama a ja...jednoznacne neodporucaju, nevyhody ti baby pisali uz vyssie. Este by som pridala to, ze deti, ktore travia cas v choditku, sa vacsinou naucia paradoxne chodit neskor. Babo totiz nie je nutene samo udrziavat rovnovahu a trenovat si ohybanie v kolienkach. Toto som si vsimla aj ukamaratky, ktorej dcerka choditko pouzivala...dlho jej trvalo naucit sa chodit. Dieta si moze v choditku zafixovat nespravne pohybove navyky, co moze viest k bolesti chrbta. Ak uz chces drobca nejako zabavit, kym sa najes alebo kym navaris, investuj radsej do hojdacieho, prip. vibracneho kresielka s hrazdickou, kde sa babo zabavi napr. s hracim pultikom a mozes si ho na chvilu presunut do kuchyne. Ak sa chce len nosit po byte, na to su zas rozne nosice a satky.

suz2
autor
11. mar 2013

@andelok no ved lehátko máme, ale on sa tam len vrtí, ťahá sa do sedu, je mu tá poloha v pololehu vôbec nevyhovuje a beťár nechce byť ani v nosiči, ani v šatke, už som všetko skúšala... je strááášne zvedavý.... to je super, ale ja potom doma nemôžem urobiť ničovité nič, ani na WC nezájdem..... teda viem, že chodítko nie je veľmi dobré a ešte ani nie je vhodné pre malého, kedže má len 5 mes... len rozmýšľam, ako to riešiť, lebo už som znivočená, už som skúšala asi všetko...

mirkazbirka
11. mar 2013

Ja som tiež chodítko moc nechcela, ale nakoľko malá sa ani ako 10 mesačná nebatolila a vôbec nestavala na nožičky, rozhodli sme sa s mužom, že jej ho kúpime, nech si trošku nôžky spevňuje. Taktiež sme kúpili už používané, kúpu nového považujem za zbytočnú investíciu. Ja som veľmi spokojná, malá sa už po týždni stavia na nôžky a spevňuje ich, tak som tomu rada. Ja v tom nevidím nič zlé, osobne ako dieťa som bola v chodítku dlho, a to boli iné kovové ozruty, a nemám žiadne zdravotné problémy.

billam
11. mar 2013

@suz2 ak potrebuješ odložiť dieta, aby bolo v bezpečí, kup radsej ohradku a daj mu tam hračky.

andelok
11. mar 2013

@suz2 No to chapem...skusam si spomenut, ako som to ja robila, ked sme mali 5 mesiacov..myslim, ze na WC som zasla bez malej, nechala som ju na tych penovych puzzle, ktore mame v obyvacke. Kedze vtedy este nelozila, vedela som, ze za tu minutku sa jej nic nestane. Ked som varila, hrala sa pri mne v kuchyni na zemi, lezala pod hrazdickou a davala som jej rozne predmety, ktore by ju mohli zaujimat, lavne veci z kuchyne...varesku a tak. 🙂Upratovanie som si nechavala az na cas, ked sa muz vratil z prace. Jaj a potom ked sme kupili stolicku na krmenie, tak v nej sedavala napr. ked som umyvala riad, to sa jej pacilo...vsetko videla a zaroven sa hrala s nejakou hrackou, ktoru som jej dala do ruky.

andrejka1974
11. mar 2013

urcite choditko nepouzivat, moja ma teraz 11 mesiacov mala ich 9.4. a v den 11 mesiacov zacala chodit po styroch sama a nestava sa , na vsetko je cas 🙂 🙂 🙂 🙂

jolinka
11. mar 2013

to ze je dieta spokojne v choditku este neznamena ze mu to prospieva 😨 😨 😨
Ano...je spokojne, dosiahlo svoj ciel a to dostat sa do vzpriamenej polohy a pozerat na svet. Bohuzial...chyba je v tom ze to nedosiahlo SAMO...cez prirodzeny vyvoj...poloha na brusku, otacanie sa, lezenie, sed , stoj...atd. ale vzpriamena poloha bola dosiahnuta umelo, predcasne, zasahom rodica.

ak aj odhliadneme od moznych urazov...aj kratke pobyty v choditku dietatu takpovediac "znechutia" lozenie po styroch a dieta lozi kratko, alebo castejsie vobec. Lozenie je velmi prospesne pre vyvoj mozgu i celeho tela.

jolinka
11. mar 2013

inak poznala som maminu co davala do choditka a este sa velmi cudovala , ze precjo jej dieta nelozi po styroch. davala malu este aj do detskeho bazenika s choditkom... 🙄 🙄 😨 😨 😨 to uz mi teda sanka spadla...

jolinka
11. mar 2013

@mirkazbirka ze spevnuje nozky???? 😒 😒 😒 ☹ ☹ ☹ ach jooo 😝 😝 😝

aadulik2110
11. mar 2013

@jolinka teraz odbočím od témy chodítko.... všetko, čo si napísala je pravda.... všetko má svoj čas a bábo si má prejsť cez prirodzený vývoj.... moja svokra, keď si zobrala malého, tak ho dávala do sedu od 2 mesiacov..... inak ho ani nedržala - vraj sa mu tak páči... od 7 mesiacov ho začala držať pod pazuchami a malý sa začal stavať na nožičky... teraz má malý 9,5 mesiaca - sám si nesadne (ale usedí pekne vzpriamene), neštvornožkuje a ani sa neplazí (len sa točí okolo vlastnej osi - ale dostane sa kam chce). A čo sa svokry týka.... koľko krát som jej hovorila, že to je nezdravé, že si to neželám a pod. dokonca som jej malého prestala dávať.... dokonca aj chodítko kúpila....

jolinka
11. mar 2013

@aadulik2110 no co ti na tom poviem... kazdy kilometer co ma deli od svokry {a ze je ich 95 😀 😀 } je strasne ZDRAVY pre moje deti... 😀 😀 😀 😀

jolinka
11. mar 2013

@aadulik2110 to je problem ze vacsina starych ludi, ale i mladych mamiciek bohuzial...je velmi vysadenych na sed a skore chodenie...
malokto sa ta spyta "uz lezie?" ...zato vsetci bombarduju 4 ci 5 mesacne dieta ci UZ sedi alebo staci ze uz dosiahne dieta 9 ci 10 mesiacov uz kazdy otravuje s chodenim...takze uz mas pocit ze si mrcha neschopna matka, ked tvoje dieta v tom "spravnom" case nesedi a nechodi...

nejaky ten prirodzeny vyvoj ma skoro kazdy v prdeli 😝 😝 😝 😝

Pritom sed v 6 tom mesiaci je stary prekonany predsudok {ale drzi sa pevne potvora 😠 😠 } to iste plati o chodeni v roku.

jolinka
11. mar 2013

treba si uvedomit ze vsetky polohy ktore dieta nedosiahlo samo NIC NESPEVNUJU {skoro ma lakalo napisat ze "hovno" ...ale nechcem byt takto k veceru vulgarna 😀 😀 😀 😀 😀 }

pasivny sed nespevnuje chrbat ani pasivne postavenie nespevnuje nozicky...kto chce pochopi, kto nechce pochopit...bude si mliet svoje alebo zatvarat oci a ohanat sa recami typu...ze ten i ten tak robil a nic sa mu nestalo... 😝 😝 😝 😝

aadulik2110
11. mar 2013

@jolinka no len tá moja je o ulicu ďalej.... a to ešte keď prejde cez záhradu, tak ešte bližšie....

mirkazbirka
11. mar 2013

@jolinka A čo? Hmmmmm 🙂)))

jolinka
11. mar 2013

@mirkazbirka ta nic...

ivanka.7
11. mar 2013

@jolinka len velky lajk :D ja som si vzala k srdcu vetu z clanku z kliniky z Proseku - parafraza - "Svojim detom najviac pomozete tak, ze im nebudete vobec pomahat" (tykajuce sa motorickeho vyvoja v 1. roku)