Akú klokanku by ste odporučili?

maca5
11. jan 2008

Kocky, mam 5 mesacne dievcatko a premyslam o kupeni klokanky 🙂 . Ake su Vase skusenosti? Aku konkretnu odporucate? Dakujem za rady 😉

rose86
13. sep 2009

baby a aky je medzi tymi klokankami a satkami rozdiel?? teda mozno som blba ale doteraz som sa s tym nejak nezaoberala. a preco to skodi??

bambusko
13. sep 2009

rose

http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/preco-n...

satka je najuniverzalnejsia, ergonositka zase jednoduchsie na manipulaciu

rose86
13. sep 2009

ok dakujem pekne

rose86
13. sep 2009

a co ten baby vak?? ako tak teraz kukam na nete tak sa mi velmi paci ten baby vak LODGER.

meleri
13. sep 2009

rose,

šátek pokud nejsi zrovna zručná (což já bohužel nesem) je fakt složitý, já se rozhodla že pro druhé dítě bude babyvak..je to ale fakt jen pro malé dítě asi, pak je dobré nějaké to ergonosítko, jedno máme a je super, můžeš pak od 9 měsíců nosit i na zádech to dítko, je to fajn...do šátky bych už nikdy nešla, i když se mi to moc líbí..

meleri
13. sep 2009

hele ten babyvak snad doufám že se to jenom nasadí přes rameno utáhne a pohoda, jinak do toh taky nejdu..🙂))

wiwienne
13. sep 2009

Meleri,tosom si myslela aj ja, no stacilo len vybrat spravny uzol a uz to islo ako po masle..najlepsie su uzly, ktore sa uviazu samostatne a az na zaver sa do satky vlozi babo, ale ide to...ked som skusala uzol s babom v koliske, lialo zo mna ako z krhly a maly bol z toho cely na nervy, odvtedy len uzly bez baba🙂

wiwienne
13. sep 2009

Maminy, ktore viete poradit, co je lepsie, Ergo alebo Manduca?vdaka! 😉

shaula
13. sep 2009

Rose - obecně klokanky mají příliš úzká sedátka, takže dítě v nich vlastně visí za rozkrok a nožičky se volně houpají ve vzduchu 😝 Existují sice i "lepší" klokanky se širšími sedátky, ale ani ta nejsou dostatečně široká an to, aby byla zajištěna správná fyziologická poloha. Naproti tomu ergonomická nosítka (příp. šátek za použití vhodného úvazu) zajišťují správné rozložení nožiček a tím i postavení páteře - správná poloha při nošení vypadá tak, že dítě má nožičky pokrčené v kolenou, kolínka alespoň v úrovni zadečku nebo výše a tím je zajištěno zakulacení zádíček (malé dítě nesmí mít záda rovná!), nožičky jsou podepřené až ke kolínkům. Kromě toho ergon. nosítka a šátky rozkládají váhu rovnoměrně mezi obě ramena a pás, takže se pohodlně nosí i těžší děti (klidně i do tří, čtyř let - samozřejmě v té době už jen příležitostně, např. když na dlouhém výletě bolí nožičky 😉 ).
Navíc vertikální poloha v klokance není pro tak malé kojence vůbec vhodná, protože ještě nemá dostatečně posílené šíjové svalstvo, takže hlavička je příliš těžká a příliš tlačí na krční obratle. Vertikálně se dá nosit v tomto věku snad jen v šátku (ale v dokonale provedeném úvazu) - tím se totiž dá hlavička zafixovat tak, aby se nehýbala. Např. u Erga je novorozenecká vložka, s ní se nosí ale horizontálně jako v kolíbce - osobně bych měla trochu strach, že dítě vyklouzne 😖 (ale to je asi jen o pocitu, nezkoušela jsem to, takže nemůžu říct).
Jak píše Meleri, šátek je super, ale vyžaduje trošku cviku (nejlíp přihlásit se do kurzu vázání šátku), naproti tomu ergonomické nosítko je velmi jednoduché na manipulaci (i když třeba v Ergu nejsem schopná dát si dítě sama na záda, musí asistovat manžel. Se šátkem to zvládnu v pohodě 😉 ).

Wiwienne - vidíš, a mně víc vyhovují úvazy, které se dokončují až s dítětem - ty se dají krásně dotáhnout přesně tak, jak potřebuju 😉
Asi se nedá říct, jestli je lepší Ergo nebo Manduca, každému vyhovuje asi něco jiného... My máme Ergo, jsem spokojená, Manducu jsem neměla možnost vyzkoušet, takže to nemůžu porovnat.

Meleri - ano, babyvaky jsou přes rameno🙂 Právě proto jsou vhodné jen pro nejmenší miminka, větší a těžší děti se špatně nosí, protože váha není rozložená, ale zatěžuje právě jen jedno rameno.

wiwienne
13. sep 2009

Shauli, ja som viazal na uzol, ze ked bol maly uz vo vnutri, tak som popripade dotiahla alebo povolila 😉

bambusko
13. sep 2009

na satku ziadny kurz netreba 😉 na youtube su toho mraky. tu su tipy

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

shaula
14. sep 2009

Na Youtube toho opravdu jsou mraky, ale vždycky je lepší (obzvlášť pro nezkušené šátkařky), když někdo přesně vysvětlí, na co si dát pozor, jak co dotáhnout, a taky obhlídne hotový úvaz a upozorní, co by šlo udělat lépe 😉

llllucka
14. sep 2009

wiwienne:doporučuju dojít do obchodu,kde mají oba nosiče i s manželem a vyzkoušet.Nám vyhovovala manduca,protože je víc univerzální.Každý s manželem ji nosíme jinak připoutanou a vyhovuje oběma😉

Už jsem to tu psala,vyzkoučela jsem baby bjorn i manducu a nedá se to porovnat.Tuhle si mi stěžovala kamarádka,že už v kolkance nemůže malýho nosit,protože ho neunese.Mám stejně těžké dítě a nestěžuju si.Je to velký rozdíl i pro nosiče,o dítěti nemluvím.

meleri
14. sep 2009

viviene,

přesně, mě to přijde fakt náročné..a hlavně někde na výletě, vylezeš s auta, začneš se tam motat šátkou, šmýrá to v prachu po zemi....tak nasadím Manducu, a pohoda...ale jasně, Manducu bych na dřív jak 5,6 měsíční děcko nepoužila..

Shaulo,

tak já dám do Manducy dítě na záda i bez pomoci..zato ten šátek jsem se ani neodvážila...:( jo ty kurzy jsou fajn, ale není jich mnoho..no a nevíš kde v Ostravě se dá ten babyvak koupit? nějaký normální nepředražený..🙂

Bambusko,

čuměla jsem na všecky možné videa, ale prostě kdo je levý tak je levý..jasně kříž s kapsou zvládnu, ale jak začal být těžký tak se to prostě nedá, a na ten batoh si fakt netroufnu...navíc tady děsně fouká, takže mi to přijde nepraktické..

Já jsem sice Ergo nezkoušela, ale máme Manducu a ted půjčené to čínské nosítko a musím říct že Manduca fakt u nás vede..

lamarika
14. sep 2009

meleri: Manduca je vhodná pro děti od narození. Je aji různě polohovatelná. My ji používáme od 3 měsíců

meleri
14. sep 2009

Lamariko,

já vím že se to tam píše, ale já jsem zastánce toho že dokud dítě dlouhodobě nedrží hlavičku a to není dřív jak v tom půl roce, tak bych ho do svislé podoby nedala...ale to je můj názor..každý ať si pak nosí jak chce.. 🙂 zas šátka mi v tomto přijde lepší, ale ta kolíbka mi nikdy uvázat nešla..

lamarika
14. sep 2009

jenže v Manduce máš právě dvě polohy pro děti co nedrží hlavičku a pro děti co už ji drží. Jak máš to dítě napevno připevněný k tělu, tak to má úplně stejý efekt jako šátek a tu hlavičku mu to drží přitisklou k tobě. Jinak můžeš stejně jako u šátku nosit ze šikma na boku.
Každopádně my začali nosit až ve třech měsíců proto, že si už udržel hlavičku a je to vše OK, takže chápu tvoje obavy.

meleri
14. sep 2009

Lamariko,

jo to já všecko vím, ale jsem takový nevěřící tomáš.. 🙂 navíc náš začal se vším prostě později..jo tak tu polohu na boku se mi nikdy nepodařilo zapnout......mi nejvíc vyhovuje teď na zádech, ale nejlepší je v zimě v předu..zapnout bundu a je schovaný..🙂

ale určitě u druhého půjdu do toho baby vaku, a pak šup do manducy..🙂

lamarika
14. sep 2009

taky jsem ten baby vak zvažovala, ale všechno je tak nehorázně drahý, že jsem se rozhodla počkat a pak pořídit manducu. Hele a máš k tý manduce aji nějaký zimní doplňky?

ivanasvizelova
14. sep 2009

Ahoj, já taky nosím v manduce a nemůžu si to vynachválit! Měla jsem ji na zkoušku půjčenou z internetového obchodu a hned jsem si ji zamilovala 😀 tak jsem ji koupila. Malá je hrozně spokojená. Nosíme od 3měsíců, když byla malinká zapnula jsem jí do té vnitřní vložky a rozepnula vnější zip, aby se nosítko prodloužilo a měla zafixovanou hlavičku. Bylo to bezva!

ivanasvizelova
14. sep 2009

Beru zpět, nenosíme od 3měsíců ale vlastně už dřív. Nějak po šestinedělí.... Právě jsem se podívala na naši první fotku v manduce a podle datumu jsem zjistila, že jsem se sekla...

lamarika
14. sep 2009

ivanasvizelova: Přesně tak, na Manducu nedám dopustit, je to perfektní věc a malej je tam moc spokojenej, protože je u mě 😉 A je opravdu všestrana 😉

meleri
14. sep 2009

Lamariko,

já sem na netu viděla něco za 800 stovek jako babyvak, a bylo to na tom nosenideti.cz tak si zas říkám že snad šmečko by tam nedali? akorát furt nechápu rozdíl mezi tím babyvakem a ringsling.

jo Manduca je super, určitě to stojí za to...nedávno jsem v tom viděla docela veliké dítě takové 2,5 leté.. 😅

lamarika
14. sep 2009

meleri: já jsem na www.mamaja.info viděla třeba aji kabát nebo bundu do který přijde ta manduca, nebo třeba pro prcka takovej jako by overálek, ale chtěla bych se zeptat někoho kdo už nějakej ten doplněk má jak je spokojenej a co doporučuje. Něco na tu zimu by to chtělo, ale nevím co. . . 😒
tak já tedy ani nevím co ringsling je, zatím jsem narazila jenom na ten babyvak. . .

meleri
14. sep 2009

Lamariko,

já jsem to taky viděla, ale za tak nehoráznou cenu že jsem si řekla tož to teda ne...bohužel neznám nikoho kdo by s tím měl zkušenost, ale vypadá to jako super věc pokud fakt nosíš furt...

lamarika
14. sep 2009

meleri: Já nosím skoro každej den, tak dvě hoďky co jdeme ven se psem, tak si říkám jestli by to mělo cenu (myslím nějakou tu bundu nebo tak), ale alespoň nějakej ten vak na malýho by to asi radši chtělo. . .

meleri
14. sep 2009

Lamariko,

tak to jo! to by se ti určitě vyplatilo..a jestli si šíkovná nebo někdo v okolí že bys sis to ušila? možná by to šlo aji ušít..páč na těch zádech nevím jak v zimě budem nosit..my to asi necháme tak a budem vozit v kočárku a nebo na tu chvilku do obchodu zase na břiše...

lamarika
14. sep 2009

no já jsem na šití dřevo 😀 Možná tchyně by to zvládla, ale potřebovala bych to někde omrknout a popřípadě změřit

meleri
14. sep 2009

jo to já taky sem na to levá!

ale nevím odkud si, ale už se celkem rozmáhají v česku ty "ekologické obchody". my máme v Ostravě jeden, jmenuje se "V Bavlnce" a tam sem to právě viděla, mají tam vše, nosítka, látkové plíny já nevím co všecko, já tam dycky chodím jak do muzea, jenom se podívat, páč ty ceny.... 🤐 možná kdybys to nenápadně s tchýní omrkla, tak by tchýně věděla jak na to.. 🙂

lamarika
14. sep 2009

u nás v Třebíči není ani pořádnej obchod s děckýma věcima natož nějaký ekologický 😠 Jeden celkem stojí za to a tam se taky konečně dostaly manducy a šátky. Takže budu muset asi počkat až potkám s tím nějakou maminu a pak na ní nenápadně naběhnout s metrem 😀