Maminky, čo je najdôležitejšie pri výbere kočíka ?

nsoci
12. aug 2008

Ahojte... diskusii o kocikoch je tu dost, ale vsetky su o konkretnych kocikoch.
Myslim, ze nielen mne, ale aj inym tehulkam by pomohlo, keby sa uz kocikujuce maminky vyjadrili, co je podla nich spatne najdolezitejsie pri vybere kocika - napriklad v troch bodoch.

Takze maminky, na ktore tri veci by ste si dali teraz pozor, keby ste vyberali kocik?
Dakujem uz vopred za vsetky odpovede.

smardik
12. aug 2008

nsoci to asi nejde tak jednoduše říct protože každá máme při vžběru jiné požadavky, třeba pro mě bylo při vybírání prvořadé at je dostatečně velká korbička a sporták at jde do úplného lehu, jak vypadá a cena bylo až na druhém místě

novako
12. aug 2008

1. Velikost kočárku (ideálně aspoň 90 cm)
2. Aby byl houpací (jako za dob našich maminek)
3. Důkladné polstrování v místech, kde miminko leží

elise
12. aug 2008

ak máš auto tak treba kočík skúsiť zložiť a sama dať do auta lebo často sa môže stať že budeš sa musieť niekde odviesť a naložiť kočík. aby bola dosť veľká vanička aby ti na zimu vošlo bábo zababušené do fusaka. do kedy chleš kočík používať, aby sa nestalo že vanička bude malá a bábo veľké za mesiac. 😉 či sa dá polohovať rúčka, ked máte výťah či vojde do výťahu. 😉 a hlavne z čoho je zložený aby sa ti nerozpadal pri "jazde" - skrutky a tak. 😉

adulik23
12. aug 2008

1. aby sa dal sportak zlozit do lahu
2. pozor aj na sirku. niektore vytahy a pivnicke kobky maju 60cm dvere a dost kocikov je sirsich
3. hmotnost. ak ma kocik 20kg, tak je to fakt otrocina nalozit ho do auta/vyniest hore schodmi autobusu

v tvojom pripade je uplne jedno, aku velku budes mat vanicku, pretoze marcove babo sa zmesti do kazdej a na jesen uz bude sedkat v sportaku. 😉

prijemne vyberanie. 🙂

lenka138
12. aug 2008

ahoj nsoci: od sestry mám teraz dosť časopisov tak ich postupne študujem a v jednom je čo si treba všímať pri kúpe kočíka
1.hmotnosť
2.kolieska-podľa toho či budeš behať iba po meste alebo chceš ísť aj do prírody. Do mesta ti stačia malé
3.príslušenstvo-ako sa dajú prať poťahy, taška a tak
4.rukoväť-aby bola polohovateľná, dala sa preklopiť na druhú stranu
5.brzdy
6.konštrukcia-teleskopická a klasická. teleskopická ti v poskladanom stave šetrí miesto
7.nákupný košík-či je v ňom dosť miesta, ale samozrejme nemôžeš rátať s tým, že v ňom budeš nosiť 10kg nákupy. Sú prispôsobené zväčša na 2,5kg
😉 😉 😉

anezena
12. aug 2008

nsoci - moj maly sa tiez narodil 3. marca - a ako pise adulilk - do sept. bude v hlbokom a potom uz v sportaku. a do hlbokeho sa v pohode zmesti, lebo nemas fusak, my sme ho vyuzili len v marci a zac. aprila a vtedy je babenko malinke, takze sa tam v pohode zmesti.

pripajam sa k lenke a plus pridavam:

- ci sa da nakliknut autosedacka na konstrukciu - my casto chodime po nakupoch a v aute a ked mi maly zaspi v autosedacke, nemusim ho vyberat a prekladat dom kocikal, ale vytiuahnem konstrukciu a autosedacku nakliknem na nu a maly spinka dalej, o nicom nevie

- pre nas bolo dolezite aj ci sa da polohovat opierka noziciek - kedze sme uz v sportaku, ale maly je este malinky, popruhy su mu velke, tak lezi v sportaku, ale kebvy nebola opierka noh, tak by sa mi asi zosuchol z kocika 😀

- ak ho mas v sportaku - mozno je pre niekho dolezite, aby na dietatko videl - mne to nevadi, je otoceny chrbtom ku mne, ale na kociku mame velke okienko , ci co to je a tam ho vidim. niektore maju preklapatelmu rucku ale ine napr. tusim CAM - tam sa da prehodit nie rucka, ale cela sportova cast.

- makke a tvrde perovanie - nadstavenie, menit to

- velkost sportovej casti - my sme chceli co najvacsiu, kedze na buduci rok cez zimu bude mat vyse roka a bude mozno este obcas v sportaku, ktovie - tak nech sa tam zmesti aj s fusakom, popripade s dekou.

tekvica
12. aug 2008

pre mna je to :
hmotnost kocika
pohodlnost baba, t.j. polohovatelna sport. cast az do lahu, dobre polstrovana, prietsrabnna ,madlo
lahke zlozenie kocika
znacka, nechcem no name kocik
kolieska, nechcem tie malinke koleiska, deti po dlazbach su v tom uplne vytrasene, ale ani tie obrovske traktorove , volam ich tatranske 🙂

a tiez nejake to prislusenstvo kocika, lebo niekedy , ak ej samostane, tak to cenu vyzenie o dost hore

naopak, nie je pre mna dolezita farba, imidz tiez neriesim, ani nakupny kocik, kedze chodime autom na nakupy, v podstate ani preklapacia rucka nemusi byt, dieta na mna zvedave nebude velmi

kacka.va
12. aug 2008

už tu několik debat o výběru kočárku je, tak zkus mrknout do nich.

nsoci
autor
12. aug 2008

Dakujem za nazory.

Uz som prestudovala vacsinu diskusii, ale zvacsa sa tocia okolo konkretneho kocika a jeho plusoch/minusoch.
Mne osobne velmi pomozu vseobecne nazory, lebo ako maminka zaciatocnicka si mnohe veci nemusim uvedomovat, ktore su dolezite.

marika6
12. aug 2008

velmi dôležitá je na kočíku aj strieška, ak fúka vietor, alebo svieti slnko, na gessleinoch a pegperegách sa dá úplne natiahnuť smerom dopredu, aby ná bábo nefúkalo nesvietilo - pomôže v tom preklápacia rukoväť, ale využívala som obidvoje aj manipuláciu so strieškou aj preklápala rúčku

a tiež manipulácia s kočíkom, poznám lahké kočíky čo do váhy, ale ak ho máš ovládať s dieťaťom hotový tank, takže ovládatelnosť jednou rukou

anezena
12. aug 2008

presne ovladatelnost jednou rukou - a to sa napr. pri golfacoch neda

wali
12. aug 2008

suhlasim so vsetkym, este by som pridala - vrelo odporucam natacie predne koliecka. skvela vec, nemusis kocik naddvihovat pri zmene smeru jazdy. osvedcilo sa mi to, hoci som kocik kvoli tomu nekupovala, no teraz ma to vzdy napadne, ked vidim niektore maminy, ako musia horko-tazko manevrovat s kocikom.

anezena
12. aug 2008

presne wali - super poznamka

a k tomu pridavam, ak mas trojkolku - tak urcite otocne predne koliekso o 360 stupnov

andelka
12. aug 2008

Otáčecí kolečka jsou určitě fajn, ale pak nemůžete mít překlápěcí rukojeť. Mám pocit, že vždycky je něco za něco. ☹

kacka.va
12. aug 2008

otáčecí kolečka si taky nemůžu vynachválit a hlavně bych koukala na to, jak je kočár těžký. Já si s ním vystačím sama, když ho mám snést ze schodů a jsem spokojená.

zukab
12. aug 2008

tak pre mna bola najdolezitejsia prakticnost.
teda vaha, kedze ho budem skladat a nosit dost casto
aby bol lahko zlozitelny a rozlozitelny, idealne typ "jeden klik"
velkost korby. to vsak zalezi aj na rocnom obdobi, kedy sa babo narodi.
chcela som prehadzovaci kocik, aby bolo dieta v smere aj proti smeru jazdy
nastavitelna rucka a este k tomu vcelku, nie palice
moznost pripnutia vanicky na zaciatok
moznost doplnkov (slnecnik a podobne)
aka je moznost cistenia potahov, ich odstranenie, ci ma strieska vetranie na lete horucavy a podobne "hluposti"
🙂

anezena
12. aug 2008

andelka, mas pravdul, ale napr. CAM to am takj, ze sa otaca cela sportova cast a nie rukovat. i ked ja to nepotreebujem, mne nevadi ze je nepreklapatelna rucka a ze na maleho nevidim.
a mma kamosky, ktorym sa ta rucka pokazila

sirinka
12. aug 2008

1. vaha...
2. moznost prania
3. velke gumenne kolieska pre hocijaky teren...

andelka
12. aug 2008

anezena: Já vím, u některých se dá korbička i sporťák přehazovat, ale to já nechci. U nás jsou dlouhé ulice, kterými se korzuje nahoru a dolů a přece nebudu tlačit kočár po jedné straně celou dobu za sebou. Nebo nahoře přehazovat korbu. Asi to konstrukčně nejde, aby byla dobrá ovladatelnost a přehazka. Škoda.

cicushka
12. aug 2008

1. vaha
2. ovladanie
3. skladanie
4. znacka (kvoli funkcnosti, reklamaciam a pod.)
5. pri sportovom urcite lahkost cistenia, prania
6. naklikavanie autosedacky na podvozok

vobec u nas nehralo rolu

6. polohovanie chrbatika (mali sme aj taky, kde sa nedal, ze sa cela sportova cast naklonila, s nozickami do hora) a mame aj taky,kde sa polohuje a ziaden rozdiel...dieta s pi v oboch rovnako
7. kolisanie, hojdanie...aj pri nehojdacom, si najdes spsob, natrasania kocika

zukab
12. aug 2008

este som zabudla, pozerala som na kolieska, nechcela som nafukovacie a ani plastove.
a pri sportovej verzii aby mal kocik miesto na detske chodidla, lebo som si vsimla, ze vela tych kocikov nema tu spodnu opierku, ci ako by som to nazvala.
a dietatu visia nohy dolu, co mi teda dvakrat pohodlne ani prakticke nepripada.

kacenqa
12. aug 2008

ahoj nsoci,

ja som vyberala takto:

1. teren - ak chodis hlavne po meste a len obcas po travnatych/terennych plochach, stacia ti aj mensie kolieska, je zbytocne kupovat velke nafukovacie.

2. skladnost kocika - neviem, kolko miesta doma mate, ale ja doma mam kocik zasadne rozlozeny, vanicku mam v detskej a kolieska v chodbe zlozene 'dazdnikovym' stylom, zaroven je toto aj velmi dolezite kvoli autu, ja ked som sa na vacsinu kocikov pytala, vsade len krutili hlavou, a to mame feliciu. (pliko zmestim do kufra aj vanicku aj kolieska a este sa mi tam aj zmesti nieco)

3. jednoduchost skladania a manipulacie s kocikom. nie je pravda, ze golface sa 1 rukou ovladat nedaju. staci, ak maju aretovatelne kolieska (s lahsim sa vzdy manipuluje lepsie)

4. kompatibilita s autosedackou (tzv. klikaci system alebo trojkombinacia) - je neprakticke kupovat kocik, ktory nema odnimatelnu sportovu cast a je robeny sposobom, ze do sportaku vkladas vanicku ci sedacku, budes to mat opotrebovane este skor, nez to zacnes pouzivat.

5. vaha kocika - velmi podstatne, nakolko 80% schodov, stupienkov a ploch, na ktore budes kocik vynasat si dnes absolutne neuvedomujes

kedze budes mat marcove babo, velkost vanicky nie je az tak podstatna, lebo na jar sa ti mrnus zmesti aj s fusakom ci dekou do hocakej, a dalsiu zimu uz budete v sportaku. avsak pozeraj vzdy na vnutorne rozmery vanicky.

a ozaj, co sa tyka toho vetrania na leto, tak to neviem, nakolko vyuzivate, lebo ja takmer vobec, pretoze je to tak naprd, ze malej vzdy svieti slnko na hlavicku zrovna....

sportak este nemame omrknuty, cakame do septembra, lebo uz teraz nam je vanicka LTT, uz sa nanho tesime.

mimochodom - nech sa budes akokolvek dlho spacirovat s kocikom po predajni, to, aky je NAOZAJ zistis az po prvom tyzdni kocikovania naostro 😎 tu ide skor o pocit, ako ti sadne do ruky....

drzim palce pri vybere.

tyli
13. aug 2008

Podľa mňa sú dôležité otáčacie predné kolieska no pozor, ja mam PP Uno, niesu dvojité a už som mala niekoľko krát problém pri schádzaní z chodníka, zpriečili sa mi a nedalo sa zísť 😒 Mala som pocit, že ich skôr vylomím ako zídem 😒 Zas chválim odpruženie kočíka.

Pred tým som mala Nurse Look a tam bola zase dobrá ovládateľnosť jednou rukou, predné kolieska boli dvojité (dobre sa otáčali) no dezén koliesok sa zničil veľmi rýchlo cca. 6 mes. Taktiež žiedne odpruženie, kočík bol dosť tvrdý. Hlboká vanička malá.

U oboch kočíkov si chválim priestrannosť šp. časti šxd. To si všímaj pri výbere, veľa kočíkov má vnútornú šírku sedacej časti iba 30 cm a to je málo. Potom tam nenapcháš dieťa v zime s fusakom.

Dôležitá sa mi zdá aj váha kočíka, 15kg je až až 😖

Andelka písala, že ak sú koliečka s aretáciou nieje preklápacia rúčka. Ja mám PP Uno a mám preklápaciu rúčku aj otočné predné kolieska. Je pravda, že keď preklopím rúčku je horšia ovladateľnosť kočíka.

Celkom dokonalé sa mi zdajú Hartany (Racer), no ten nemám kôli cene.

Myslím, že každý kočík má nejaké plus a mínus. Treba si určiť čo je pre teba dôležité.

Keby som mohla spojiť vlastnosti kočíkov, kt. som mala a mám, mala by som superkočík 😀 😀

Prajem šťastný výber.

jana.1
13. aug 2008

1) pohodlí pro dítě
2) pohodlí pro rodiče
3) kvalita (nízká poruchovost)
-----------------------------------------
Já jezdím v terénu = musím denně zvládat následující: drny, vysoká tráva, bláto, vyježděný bahno od tater, šutry, kamínky, lesní cesty, polní cesty, kopce..., všudypřítomný český asfalt hrbolatý se tam bohužel rovněž řadí. Rovné cesty a normální trávníky taky. Na nákupy autem jednou za pár dní.
To znamená:
1) pohodlí pro dítě
- zajištění komfortní jízdy = gumová kola, houpací podvozek (nejen kvůli uspávání, ale hlavně kvůli pohodlné jízdě!), v případě nehoupacího podvozku velmi dobré odpružení všech kol
- dostatečně dlouhá a široká korba, aby se nemačkalo (hlavně v prvních měsících velmi rychle rostou, do moderních malých korbiček se brzy nevejdou - běžný jev)
- dobré větrání na boudě i nánožníku (zipy, síťky..) - počasí se mění hlavně na jaře a na podzim z minuty na minutu (slunce, vedro, vítr, mrak - zima, příp. déšť) - tedy je dobré mít více možností volby - rozepnout a odhrnout úplně nebo jen rozepnout a pootevřít, odhalit celou síťku, půlku, nic...)
- dobrá izolace (žádné mezery, textliní pláty, otevřené neskrývatelné síťky - tedy místa kudy fouká nebo svítí slunce bez možnosti zakrytí/odkrytí dle situace, nánožník)
- možnost překlopit boudu dopředu jako sluneční stříšku
- možnost sklopit boudu do několika poloh (nikoliv jen poloha úplně nahoře a úplně dole)
- polohování nožiček a zad - z úplného lehu do úplného sedu (nejlépe pevná záda) - až začne chtít koukat po okolí, zvedneš a až usne, sklopíš a jedeš dál
- přehazovací rukojeť nebo možnost otočit korbu po a proti směru jízdy (využiješ později, až bude dítě koukat po okolí, většinou se totiž cesty klikatí a to abys pak přehazovala každých pár metrů..)
2) pohodlí pro rodiče
- nízká váha (únosné maximum 15 kg, ale lépe míň)
- prostorný a bytelný košík (nejlépe drátěný) - já jezdím nakupovat větší nákupy jednou za pár dní = manžel jede s nákupním vozíkem, já s kočárem a oba naházíme do košíků dost věcí. Nebo když jedem na delší výlet nebo si s sebou prostě z nějakého důvodu chcem vzít víc věcí (jídlo, pití, deku, časáky, svetry, bundy...), tak do košíku (máme drátěný) dáme naditý bágl, odložíme hadry, když je vedro apod.
- velká gumová kola - nejlépe 4 a po dvou v jedné řadě (drží vyjetou stopu, zvládaj překážky, kladou menší odpor) - aretace být nemusí a absolutně chybět nebude, pokud je nízká váha a dobré těžiště, naopak do terénu je lepší kočár bez otočných kol, která jsou méně bytelná než napevno uchycená; dále.. můžeš 4kolku naklopit a jet jen po dvou kolech (v terénu jsem ocenila).
- dobré těžiště - záleží na výšce a na rukojeti (za rukojeť přizvednout kočár k sobě a od sebe, musí to jít vyloženě snadno), některé kočáry nejsou příliš těžké, ale přesto nemít otočná kola, tak s nimi skoro nehneš, protože mají blbé těžiště a šíelně dílky tomu ztěžknou
- skladnost (pokud máš drátěný košík, složíš vždy na placku - nikoliv jako deštník) - musí se vejít do kufru auta, do výtahu (na šířku, délku - pomůže i ohnout rukojeť, aby nepřekážela), někdo s extra velkým kufrem je rád, když složí podvozek, aniž by musel sundat korbu.
- hodí se nějaké kapsičky na boudě, kam naházíš drobnosti
3) kvalita
- dobrý materiál (pratelný potah, odolný textil - déšť, bahnité cákance, které se dají z textilu lehce ošmrdlat rukou)
- konstrukce do X bývá kvalitnější než do A (ta má tendence stáčet ke straně)
- pozor, některé kočárky jsou poměrně často poruchové (viz diskuze, reklamace)
- dobrá brzda, která zabržděná fakt drží a je dobře ovladatelná a ohleduplná k nártu 😅

Pokud jde o rozhodnutí houpací nehoupací, tak je to jednoduché. Houpací je horší jako sporťák, nehoupací je horší pro malé mimčo (pokud nemá super odpružení). Mně naprosto vyhovuje Inglesina Magnum, kterou jsem koupila na netu za 9500,-. Jezdím v terénu denně, podvozek jsem neuklízela, celý rok za každého počasí stojí nonstop venku. Není těžká, má dobré těžiště, dobře se mi ovládá, uřídím jedním prstem i bez otočných kol, do kopce vyjedu i s naloženým košem, pro dítě velmi pohodlná a celkově velmi praktická. Je to kvalitní kočár. Není na něm nic převratného. Houpací klasika, ale.... s plně polohovatelnou korbou (snad jediný houpací na trhu lze polohovat), dobře ovladatelná, s dobrými nápady ohledně košíku, větrání (kolekce 2008 už má větrání horší - nějaká novinka..) apod. Vhodný kočár do terénu a na čeké chodníky.
Na co všechno se dá koukat u kočárku v krámě, je vidět pro představu zde (ať už je spíš do města a obchoďáků, na časté jízdy mhd a nošení do schodů nebo na jízdu po hrbolech, bydlení v přízemí a dopravu autem): http://svetobeznicek.rajce.idnes.cz/Kocarek/

nevesta
13. aug 2008

Ahoj,
tak my sme mali ako startovaci Jane Slalom a vadilo mi na nom:
1, ze sa neda nakliknut autosedacka (vyuzijes pri nakupoch, k lekarom)
2, ze sa pri tahani kociku za sebou (slnko) nedrzal v jednej ciare...
3, pri sportovej verzii sa nedal sportak otacat, tvarou ku mne, tvarou odomna...

Kupila som Geeslein a super, jedina nevyhoda je jeho vaha, ale to sa da...
Da sa na neho nakliknut vajicko maxi cosi, ked idem opacne, drzi sa rovno, ma super polohovatelnu striesku, ked svieti na malu slnko, proste sklonim striesku nizsie...

Urcite skus, ci sa ti zmesti do auta...

Vela stastia 🙂

jana.1
13. aug 2008

Ještě jsem chtěla poznamenat, že někdo dá přednost autosedačkám maxi cosi nebo romer kvůli vynikajícím crash testům, ale v tom případě lze maxi cosi nasadit jen někam (na většinu kočárků ne). Originál autosedačka zas má výhodu v tom, že pasuje na podvozek dané značky.
A pokud jde o houpací/nehoupací podvozek, který je lepší pro sportovní verze.. Houpací kočár je pohodlnější pro miminko. Pokud lze polohovat záda, vydrží v něm dítě ještě delší dobu (rok a déle). Ať už je korba dlouhá nebo ne, tak pokud nelze zvednout záda, putuje dítě do sporťáku, což bývá většinou kolem 6 měsíců. Když je korba prťavá, tak i dřív. Výrobci uvádějí využívání do 3 let. Ale v praxi je to tak, že když začne dítě chodit, tak postupně začne odmítat kočár. To znamená, že tak závratně dlouho se sporťák využívat nebude. I když to neznamená, že se dítě nepovozí a neusne občas. Jak dítě roste, tak rodiče se nechtějí tahat se sporťákem a kupují lehčí golfy. Takže o tom to rozhodování - jestli houpací nebo ne .. není. Nám je 13 měsíců, mám houpací (tzn. korba je výš než u sporťáku)s polohováním zad i nohou a golfy se teprv chystám kupovat. Ale podotýkám, že od doby, kdy jsme přibrali 8 kilo a začali jsme divočet a vyklánět se, tak už je to znát a je to horší. To je něco za něco.. Počítám, že golfy využiju nakonec kratší čas než hluboký kočárek. Takže i toto si člověk musí propočítat dle místa, kde žije a kde bude jezdit.

tekvica
13. aug 2008

nevesta,
ktory gesslein ste kupili?

ja chcem aj s vanickou, tu ma tusim len F2, pozdava sa mi... zatial asi najviac, spolu s teutoniou.

binki
13. aug 2008

váha a rozměry, rozložitelnost, dobrý "úchop", pohodlí a bezpečnost pro dítě (aby se nepřevažoval, ochrana před větrem, aby nikde nečouhaly věci, které ho mohou poranit, aby nemohl strčit ručičku do spojů), aretace koleček, místo na odložení nákupu/věcí pro mimíska a nějaká přiměřená barevná kombinace

anezena
13. aug 2008

nevesta, my mame tiez jane slalom a

1, autosedacka sa da nakliknut, dokonca aj na sportovu cast
2, ze sa pri tahani kociku za sebou (slnko) nedrzal v jednej ciare... - to sme vyriesili slnecnikom eckert - super ohybny

a baby tu su vysledky testov autosedaciek

http://www.ebabo.sk/pages.php?pID=57&CDpath=2_19

martina48
13. aug 2008

nsoci...pravdupovediac,ešte nevyrobili taký kočík,ktorý by nám vyhovoval po všetkých stránkach ☹ ..každý kočík má svoje pre aj proti 😀 ...takže,ak si vyberieš aký koľvek kočík,jeho nevýhody či výhody budeš zisťovať postupom času...zistila som to z vlastnej skúsenosti pretože môj malý má 6,5mes.a za ten čas stihol využiť 6 kočíkov 😀 😀 😀 😀