Ako obliecť bábo keď je vonku viac ako 30 stupňov?

pitik
19. aug 2011

Ahojte, mam 3 tyzdnoveho synceka a neviem, ako ho v tychto horkach obliect, ked ideme von, pripadne autom. Doteraz som mu davala bodynko s dlhym rukavom a polodupky, ale vcera bol chudacik strasne spoteny a mam pocit, ze mu bolo teplo. Dost sme boli vo vajicku, potrebovala som nieco povybavovat s manzelom sme sa pri nom striedali. Ako obliekate tak malinke babatka vy? A v com spinkaju? Vcera sme mali v spalni 27 stupnov, inak od 25-26.

tereza123123
19. aug 2011

Ahoj ja mam tu istu dilemu maly ma 3tyzdne.ja este pouzivam zavinovacku na noc lebo mame silny reflux a musime mat zvyseny matrac.ak mu nedam perinku smyka sa dole a je strasne pokruteny ☹ takze sa tiez budime cely spoteny ☹

nice202
19. aug 2011

dieta sa nema prehrievat. je to strasne nebezpecne, moze skolabovat organizmus. ak je vonku tak teplo ako v poslednych dnoch, staci len body s kratkym rukavom, popr. kosielka, tricko. na hlave samozrejme ochrana pred slnieckom t.j.: klobucik, satka...ak je v kociku a zda sa uz chladnejsie dat ponozky, resp. zakryt tenkou plienkou. to je vsetko.takze neprehrievat dietatko!!!

maggie2
19. aug 2011

@pitik tak ako píše @nice202 prehriatie je nebezpečné, hrozí kolaps. Na také teplá len pokrývku hlavy, dieťa nechať nahé len v plienke (veď ďakujem pekne aj tá vytvára desné teplo, a zakryť len tenkou plienkou. Alebo len tričkové body a pod tým plienka. V tom prípade netreba prikrývať. Žiadne priame slnko. Treba si uvedomiť, že ideálna teplota pre dieťa na spánok je 17 stupňov v izbe (v zime) s tým že je oblečené len v dupačkách a zakryté tenkou prikrývkou, v lete sa človek neubráni vyšším teplotám, dieťa v postieľke môže spať kľudne s holými ručičkami a nožičkami a prikryté tiež len tenkou plienkou či podobne.

lucia.kl
19. aug 2011

ja som nechávala moje baby ke´d mali dva týždne a vonku boli horúčavy len v šatičkách a plienke, doma ponožky vonku ani to nie... ak sa trošku ochladilo, len som zakryla.... dieťa má mať o jednu vrstvu viac ako dospelák, ale ja som obliekala vždy tak ako seba - a výsledok, dievčatá sa zdravotne držia veľmi dobre a choré ešte neboli... ( klop, klop, klop)

alca123
19. aug 2011

súhlasím s nice202. netreba to prehánat stací dat body s krátkym rukávkom, prípadne opalovačky a do tasky zbalit ponožky príp. tenučké polodupky ak by sa ochladilo alebo by si isla do klimatizovaných priestorov. To isté mi povedala dokina ked som sa jej pýtala 😉

maggie2
19. aug 2011

@lucia.kl súhlasím, akurát s tou vrstvou navyše oproti dospelákovi to nie je pravda. Organizmus či detský či dospelý - niet rozdielu, a ak predsa, tak je to práve naopak, práve čo sa tepla týka. Ak novorodenec spí zababušený v miestnosti nad 25 stupňov, môže to mať fatálne následky, kdežto dospelák by sa len riadne zapotil 🙂

lucia.kl
19. aug 2011

@maggie2 to tvrdia lekári, ja nie, vždy som obliekala ako seba, a dokonca dieťa od troch rokov už by malo mať o vrstvu menej ako dospelák - lebo behá a spotí sa...

maggie2
19. aug 2011

@lucia.kl práveže lekári to UŽ netvrdia 🙂 aj najnovšie medicínske poznatky sú, že príčinou napríklad SIDS môže byť i prehriatie organizmu.

pitik
autor
19. aug 2011

dakujem vsetkym, tak myslite, ze staci bodynko s kratkym rukavom na den aj na noc? alebo radsej pyzamko a nezakryvat?
@tereza123123 mne sa tiez maly smyka a staca ku kraju postielky, ale zavinovacku uz nezniesol, tak ho len stale napravam

lucia.kl
19. aug 2011

@maggie2 asi každý lekár je iný....asi by mala každá mamička fungovať a rozhodovať sa podľa vlastného zdravého rozumu...

lucia.kl
19. aug 2011

@pitik určite stáči, ja dávam na noc opalovačky a keď boli malinké tak aj ponožky - lebo spávali odkryté, teraz si už dajú ponožky dole - nemajú ich radi... aj doma sme len v body a papučkách...

maggie2
19. aug 2011

@pitik treba hlavne urobiť opatrenie aby nebol prievan. Samozrejme že stačí body s krátkym rukávom aj na deň, aj na noc. Z dlhým rukávom by som dala ak by bola teplota pod cca 22-23 stupňov v izbe. Ja som používala taký šikovný ľahučký tenunký váčik čo sa zapínal na ramienkach a dieťa bolo len v bezrukávovom bodičku a plienke. Alebo môžeš dať aj pyžamko tiež s krátkym rukávom a nezakrývať iba ak pre formu tenkou plienkou či prikrývkou. Vankúš samozrejme absolútne nie je potrebný

maggie2
19. aug 2011

@lucia.kl aj všetka najnovšia populárna literatúra o odporúčania hovoria že je horšie dieťa obliecť teplejšie, ako naopak

michaela.g
19. aug 2011

@tereza123123 ahoj, ja som malej z perinky vybrala tu vlozku ked zacalo byt tak teplo a bola zabalena len v tej latke a mala kosielku...

nice202
19. aug 2011

@maggie2 presne, ja tiez viem tak, ze dieta obliekat ako seba...ziadne vrstvy naviac

lucia.kl
19. aug 2011

@maggie2 veď ja sa nehádam, ja moje otužujem od mala, mne sa vždy zdalo, že by som ich moc obliekla keby som sa radila všetkými radami... preto som písala, že to chce zdravý rozum...

halienka
19. aug 2011

Babky to dobre popísali, prehriatie môže byť ešte nebezpečnejšie ako prechladnutie, a chcela som ešte upozorniť na to vajíčko, aj mne sa v ňom malá veľmi potila, tam je tak akoby to dieťa uzavretejšie a tá vymäkčená plocha okolo a pod ním vytvára ešte väčšie teplo, myslím, že omnoho lepšie je deťom teraz v priestrannejšom kočíku, kde previeva vzduch, ak nemusíte tak vajíčko len minimálne používajte, fakt len na presun v aute, ale po meste radšej kočík...toť môj názor 🙂

maggie2
19. aug 2011

@lucia.kl ved jasne v pohode, ani ja sa nehádam, len treba na to upozorňovať stále dokola a znova, pretože fakt často vídavam chúdence deti zababušené po krk a pritom vonku teplo

maggie2
19. aug 2011

@halienka tam ani nejde o to vajíčko že je také obomknuté (ten plast zozadu je aj myslím perforovaný na vetranie) ako o to, že dlhší čas vo vajíčku nie je dobrý na chrbticu.

strapadielko
19. aug 2011

no presne, ja som uz teda videla vselico, vlasy mi dupkom vstavali, v takomto pocasi dieta prikryte chlpatou dekou a pod., chudata tie deti, nevedia povedat ze im je teplo
moj maly je dnes cely den doma len v plienke, ked zaspal som ho prikryla latkovou plienkou
a on sa aj dost poti, holt asi bude po mne, ja teplo neznasam, tak ho zbytocne neobliekam

halienka
19. aug 2011

@maggie2 to samozrejme tiež 😉 to ani nehovorím, ma poráža, keď vidím ako niektorí chodia kočíkovať každý deň to dieťa vo vajci 😖 ja len čo som si všimla ja na malej minulý rok, že v tom vajci sa mi strašne spotila, a to som ju mala v ňom hádam len 2-3x keď som musela rýchlo do mesta a to ešte neboli ani také hyce, som potom radšej zo sebou už vždy brala aj športovú časť a bolo to lepšie - to bolo minulý rok samozrejme, malá bola už väčšia ale aj tak, myslím, že to platí rovnako aj u malinkých bábatiek 🙂

nice202
19. aug 2011

ja som vcera na ihrisku videla, az som neverila, dieta dvojmesacne, v perinke, ciapka pomaly jesenna, prikryte hrubou dekou a na kociku este plienka... 😲 podotykam, ze bolo 28 stupnov

maggie2
19. aug 2011

@strapadielko to sú proste prežitky, ale to niektorým hlavne babkám nevyhovoríš. Dávať dieťa spať na brucho (potencionálne smrteľne nebezpečné), pri vysokej horúčke, chrípke a pod. zababušiť ako sa len dá (namiesto napr. zábalov na ochladenie, či ľahkej prikrývky) alebo už toto spomínané babušenie detí v lete.

maggie2
19. aug 2011

A aby som nezabudla - VEĽMI DôLEŽITÉ, nielen močom a stolicou ale aj potením organizmus stráca tekutiny. Preto v takýchto teplých obdobiach nezabudnúť dieťaťu dávať pravidelne piť!!!

lucia.kl
19. aug 2011

ja hlavne milujem mamičky, čo sú v letných šatičkách a dieťa zababušené... ja som tak bola kočíkovať s kamarátkou a mala deti zavreté vo fusakotaškách a prikryté.. moje v krátkom rukáve a v kraťasoch, tak som ju trošku usmernila a dala si povedať a deťúrence hneď zaspali.
ale poznám aj iný extrém, sem to nepatrí - mám v rodine dievča, ktorej dr. povedala, že dieťa okrem kojenia nič nepotrebuje ani po pol roku, dieťa má rok, je len kojené, príkrm nevidelo, neive sa pretočiť, nevie si sadnúť, nevie nič, je úplne podvyživené a drobučké a mamička to nerieši, lebo dr. to nerieši...

gubcikova
19. aug 2011

@lucia.kl aj ja som videla mamičky,ktoré teraz dieťa kočíkovali vo francúzkej deke,alebo nánožnikoch zapnutých až po vrch(škoda že tu neni smajlík ktorý si bácha po čele),a rok a pol stáré deti a mamičky mali na kočíkoch nánožníky(asi ho nevedia dať dole)

alena76
19. aug 2011

ked je vonku nad 25-urcite kratke bodynko...aj pre novorodenca.ja si tiez myslim, ze nababusit dieta v lete napr. do perinky je prezitok a skor to uskodi.(to som videla, ked jedna odchadzala z porodnice.bolo30 stupnov a tu perinku mala paperovu, taku ako pouzivaju niekde na dedinach).skoro som odpadla. a sestricky nic nepovedali.chuda dieta uplne cervene...
ja som robila 2 roky au-pair v UK a tam detom vobec nedavaju ciapocky-ani ked je pomerne chladno. a deti tam otuzuju az moc na moj vkus(v zime hole nohy pod saticky, ci kratase).ale za tie dva roky, co som tam bola nemali ani soplik a neboli u lekara...podla ich lekarov je prehriatie jednou z pricin SIDS -co som tu uz vyssie citala.
ja mam styri deti a vsetky som nenasilne otuzovala.chori nebyvame, sopliky nic, antibiotika minimalne, skoro vobec

gubcikova
19. aug 2011

@lucia.kl ja som mala oktobrové dieťa.narodila sa na konci.v kočíku sme šli von len v body,teplých gatách a teplom svetre,v jesennom fusaku a nánožníku a malá spotená

maggie2
19. aug 2011

@lucia.kl ono v podstate by to tak malo byť, že Dr. má riešiť len chorobné stavy. V zahraničí to ani inak nefunguje, neexistuje, aby niekoho napadlo ísť sa s lekárom radiť aké značku mlieka dieťaťu dať a podobne (To lekári ani nesmú robiť, lebo v podstate ide o reklamu, mali by len odporučiť typ stravy, pre značku by sa mal rozhodnúť každý sám). Sú predpísané prehliadky v istých časových intervaloch, ale veci, ktoré sa priamo netýkajú zdravia samotného detského organizmu, to lekár odporučí aby si mamička sama naštudovala - veci okolo stravovania, obliekania a podobne.

alena76
19. aug 2011

ked by malinky zaspinkal, prikryla by som mu nozicky tenkou bavlnenou plienkou alebo niecim podobnym 😉