Ako obliekať bábätko v marci?

vivian2
29. mar 2008

ako obliekate v tychto dnoch svoje babatka ked idete von? Moja mala bude mat zajtra 16 dni a ja neviem co jej mam obliect na prechadzku. Doteraz som ju obliekala takto: body, dupacky, kabatik, zatepleny overal, deka, fusak a samozrejme ciapocka. Od zajtra sa ma ale oteplovat a ja neviem ako ju obliect. Ci jej mam stale nechat aj overal aj fusak alebo uz overal netreba a uz len teplu deku do fusaku. Citala som ze prehriatie babatka moze byt nebezpecnejsie ako ked mu je trochu chladno. Ja by som bola rada, keby jej bolo tak akurat 🙂)) len neviem ako to dosiahnut 🙂)) Skusene maminy poradte 🙂)

klauduska
30. mar 2011

ale uz som uvazovala,ze ked teraz hlasia tak teplo ako 19 stupnov ci davat este pancuchy...hm???Lebo viem,ze ked sme sli z leta do jesene,som mala tu istu dilemu.... 😒

bubelko
30. mar 2011

@klauduska davas pancusky pod nohavice sebe? ak nie, tak by som ani malemu nedavala 😉 ak este sedi v kociku, radsej by som nosila so sebou deku, ktoru mu pripadne prehodim cez nohy. ja uz pancusky nedavam, odkedy nam teplota vystupila nad 10 stupnov. to iste na jesen - ked klesne pod 10 stupnov a viem, ze nebude vela chodit 😉

klauduska
30. mar 2011

@bubelko ved prave,vzdy sa to snazim sudit podla seba,ze uz ani ja nemam....ale predsa len,je to prve a som trosku opatrnejsia....na jesen sme tiez nedavali do 13 stupnov....aj ked ine baby ano,my este nie,radsej deku som davala,ale teraz mi dost kope,tak som zasa radsej,ze pancusky dam a chodime bez deky.... 😒

bubelko
30. mar 2011

@klauduska uz je dost velky a 19 stupnov je dost teplo, to uz nemusis. ja som pri prvom tiez bola stale na pochybach, ale mam vyborneho pediatra, ktory mi vysvetlil co a ako, a potom poradkyna - ta mi poradila prave v jeseni - to sme mali zo zaciatku velky problem - furt mu bolo teplo 😀
mne teraz deti behali na terase len v teplakoch, tricko s kratkym rukavom a mikina. bolo asi 16-18 stupnov, citenych aj viac. 😉 v kociku bol jonas tak isto obleceny, len som zakryla do polovice kryt, lebo fukal vietor 😉
a pancusky su jedine, co nemozem sudit podla seba, lebo ja nenosim ani v zime. jedine na lyze alebo ked je velmi minus 🙂

asshanti
30. mar 2011

@bubelko - moj maly mal teraz rok, dnes bolo fakt teplucko, ja som bola iba v kratkom rukave a on mal body s kratkym rukavom, pancusky, teplaky a iba tenku mikinu, podvecer som mu dala este prechodnu bundu. myslis, ze mu staci uz len kratka vrstva a mikina, ze nemusi mat 2 dlhe, je to ok? stale som mu chytala zatylok a bol teply. 😉 a co ciapka? ked nefuka, nemusi mat? v lete nejaky klobucik asi stale, vsak? kvoli slnku a on ma este take svetlunke vlasky... 😀 dakujem. 😉

bubelko
30. mar 2011

@asshanti myslim, ze mozes pokojne obliekat ako seba 😉 a radsej nosit par veci so sebou - ako tu prechodnu bundu, ak by sa na vecer ochladilo. ja obliekam naozaj ako seba, plus mam v kociku deku a par veci keby nahodou (precika, pokaka atd.) a ak ma zatylok teply, tak je to ok. toto prechodne obdobie je na obliekanie aj pre mna ako rebus - ma dost, nema vela? a to iste so mnou, bude mi akurat alebo si vezmem este sveter 😉 a klobucik v lete urcite - kvoli slnku. ciapku nemusis davat, ak je teplo a nefuka. ja mam vacsinou mikiny s kapucou, takze davam tu, ak mam pocit, zeby mu mohlo fukat do usi 😉

aliza
30. mar 2011

moje deti nenosia pancusky vobec, tu, v UK, je to hanba, ked chlapec nosi pancusky 😀, chlapcenske sa ani nedaju kupit. Jasne, ze mi je jedno, ci je to hanba alebo nie, ale aj tak pancusky nedavam, maly ma pol roka, cize v kociku iba sedi alebo spi, nosi obycajne tenke rifliky a ma na sebe deku a teda 19 stupnov urcite nemame, dnes bolo mozno tak 12 a v pohode, este nebol chory ani raz. Ciapku tiez nenosi uz vyse mesiaca, ani zimnu bundu, len hrubsi sveter a uz vidim na nom, ze je riadne otuzily, nie taka zimomriavka, ako ja. Naozaj sa da deti pomalicky otuzovat, netreba ich zbytocne vela obliekat, ak by im bola zima, daju to najavo. Ja som tak maleho po narodeni obliekala, mala som pocit, ze mu musi byt zima, bol naobliekany ako snehuliak a akurat sa mu urobil z toho prehriatia ekzem na tvaricke. Aj teraz, ked mu je teplo, hned mu scerveneju licka, to je pre mna znak, ze jedna vrstva dole 😉.

stvura
31. mar 2011

@aliza no neporovnavala by som podnebie v Uk a tu na Sk...(zila som 5 rokov v Somersete)...vyslovene chlapcenske pancusky v obchodoch nedostat, no dostat biele, moj maly ich nosil asi do roka, kvoli neustalym studenym vetrom. Ja som v Anglicku nikdy nemala zimne topanky, takze jasne, je tam prijemne pocasie, ale zasa deti s holymi nohami a zimnou ciapkou...bezna realita...samo ze s visiacim soplom zelenej farby. U nas na SK je troska ine pocasie, ale dost zavisi aj kde clovej na SK zije. Kazdy nech usudi co je mu lepsie, zavisi aj od dietatka, ci je zimomrave alebo nie. Moj chlapcek teraz este nosi pancusky, lebo si hocikde sadne, stvera sa a predsa ho len troska ochrania pred chladom (chodime dakedy uz skoro rano von, pripadne sme poobede az do siedmej vonku).
@klauduska
@bubelko Kocky, to je vyslovene individualne s pancuskami...ak mate deti ktore nebehaju, nelietaju a sedia v kociari ako pat penazi, maju stale plienku tak ano, pancusky su zbytocne, ale pohybujuce sa a aktivne dieta ano, tam by som pancusky dala, lebo si hocikde sadne, lahne...ja pancusky vacsinou rusim az ked je dlhsiu dobu teplo {vacsinou ked nam vypnu kurenie}.

bubelko
31. mar 2011

@stvura no s tymi pancuskami, moj sa tiez vala, kde kade - myslim, ten mladsi, ale pancusky v tomto pocasi uz nema. pretoze je to podla mna zbytocne. a mala som znamu, ktorej dcera nosila pancusky aj pri 19 stupnoch. co mi teda pride fakt trosku divne 😕
tiez zijem ako aliza v zahranici - vo svajciarsku - podnebie takmer rovnake ako na svk - minimalne rozdiely. ale nikde som tu nevidela deti tak naobliekane ako u nas na slovensku. akoby na slovensku vladla obcas taka ciapkova a pancuskova mania 😉 v tomto suhlasim s @aliza , ze je zbytocne velmi naobliekat deti. hlavne tie starsie 🙂

aliza
31. mar 2011

@stvura ja si zase myslim, ze az taky rozdiel nie je, poznam tu vela SLovakov a tiez davaju pancusky skoro cely rok, deti maju stale chore, prechladnute...tento rok sme mali najhorsiu zimu za poslednych 30 rokov, byvalo aj -9, takze je zbytocne hovorit, kde je ake podnebie, zima je vsade rovnaka a najma tie vetry tu, ved to poznas, moze byt vonku aj 25 stupnov a ked zacne fukat, tak ta trasie od zimy, az ti sople tecu...jasne, ze neuznavam bose nohy v zime, ale zaroven sa nic nestane, ak sa dietatu nedavaju pancusky pomaly aj pri 20 stupnoch. Ja som videla babatka na SK v 35 stupnovych horucavach naobliekane v kadejakych hrubych overaloch, plus zavinovacky, decky, deti stale plakali...preco asi? A o ciapkach ani nehovorim, tie sa na SK nosia skoro cely rok, aby dietatko 'neofuklo'. Nam sa este nestalo, ze by nas 'ofuklo', podla mna to je taky mytus, zdrave dieta nema co ofuknut, ved vietor je sucast prirody.
A ja by som prave behajucim detom pancusky nedavala lebo su v pohybe, telo sa im zahrieva pohybom. Potom sa akurat spotia a nasledne mozu z toho prechladnut. Urcite nedovolite dietatu vysedavat na betone v marci, bez ohladu na to, ci ma pancusky alebo nie, ze?

tosomja
31. mar 2011

Ahojte, nám sa Vikinka narodila v lete, v najkrajšom počasí, keď sme odchádzali z pôrodnice, samozrejme, obliekla som jej teplú súpravičku, zavinula do perinky, dala do kočíka, zakryla dekou...
týždeň na to sme išli na prvú prechádzku len tak vo vajíčku, obliekla som jej krátke body, ponožtičky, prikryla plienočkou, na hlavičku tenkú čiapočku...keď som stretla kamošku, ktorá rodila v ten istý čas ako ja, skoro som odpadla...Malú mala naobliekanú, v zavinovačke, prikrytú hrubou dekou, ešte aj nánožník natiahla na kočík...až som tú malú ľutovala, taká bola rozpálená..Áno, je pravda, že deti nevedia ešte regulovať teplotu, ale až taký extrém...

Zatiaľ malej dávam pančušky, je ešte malá, ale neverím, že jej nie je teplo, keď ja sa potím v takom počasí... 😉 A čiapočku tenkú, aj tú si stiahne dole 😲

tosomja
31. mar 2011

Podľa mňa stačí dať do fusáku a deku, sem tam skúsiť akú teplotu má dieťatko na chrbátiku...nie rúčky, ale vzadu na krku, chrbátiku...keď je chladné, pridať vrstvu, keď veľmi teplé, vyzliecť jednu vrstvu... 🙂

bubelko
31. mar 2011

@tosomja no s fusakom fakt neporadim, pretoze som nemala ani pri jednom, hoci sa jonas narodil v zime, nekupovala som. mali sme spanielsku deku a kryt na kocik a s touto kombinaciou sme si vystacili celu zimu, a este aj teraz na lyzovacke. ked bolo velmi zima, prehodila som este jednu malu fliesovu deku a bolo akurat 🙂

matula321
31. mar 2011

tak ja sa chcem spýtať ako obliekate také 4 mesačné babetka do kocíka ???? teda je tiež mam dilemu ako a čo, ked ideme napr. ráno von, tak je ešte dosť chladno, ale poobede teplo ? tak ako?

klauduska
31. mar 2011

@bubelko dakujem za rady.... 😉
Len vies co ma metie?Vela mamiciek co stretnem,ma dokonca este aj fusak,vcera a dnes som stretla amicku,ktorej maly mal zimne topanky a zababuseny....akoze viem,ze to je uz vela,ale zauvazujem,lebo ak by ochorel,hladala by som chybu v tomto.... 😒 fakt je niekedy tazke ako ich obliect.... 😒

bubelko
31. mar 2011

@matula321 mne sa pri detoch osvedcilo obliekat na sposob cibule - skratka vrstvy, ktore sa lahko davaju dole. cize rano, ked bolo chladnejsie mal napr. body s kratkym rukavom, tricko s dlhym rukavom a mikinu, ponozky a nohavice, topanky, deka, kryt na kocik. pocas dna som vyzliekala a davala vrstvy dole, az ostal len v body a nohaviciach. pripadne mam teraz kupene nohavice, ktore sa daju urobit na 3/4 az na kratke vdaka zipsu.
ked boli babatka som pouzivala svetriky a mikiny, ktore sa nedavali dole cez hlavu, takze to tiez islo sup-sup.

@klauduska myslim, ze kazda mamina hlada pricinu, preco dieta ochorelo. moze byt, ze mu bolo zima, ale tiez moze byt, ze sa spotil a potom sa zachladil, to tazko zistis, z coho to presne bolo. tiez ste sa mohli rozpravat s niekym, kto bol prechladnuty. my sme takto dostali kiahne - skratka niekde sme stretli dieta, ktore ich malo tesne pred prepuknutim a uz sme ich o 2 tyzdne mali my. od koho, alebo kde presne neviem.
co sa toho oblecenia tyka, prave preto nosim so sebou deku - aj v lete taku lahucku - pre strycka nahodu 😉 aj pre seba nosim v taske sveter, hlavne teraz, ked je taketo obdobie - rano a vecer chladno, cez den teplo 😉

aliza
31. mar 2011

@matula321 ak pouzivas pre male fusak, tak staci dat body, bud s dlhym rukavom a na to uz len mikinu alebo hrubsi, podsity svetrik a ak das body s kratkym rukavom, tak este tricko s dlhym a na to mikinu-svetrik a ako pisala @bubelko, podla potreby davat vrstvy dole/hore. Dole by som dala podsite gate alebo teplacky, tie su dost teple, ponozky, capacky, na hlavku podla uvazenia, tenku ciapocku alebo nic.
Ono ja si myslim, ze ochoriet sa neda, akurat nachladnut, cize kychanie a sopliky, co je na druhy den prec, to ja nepovazujem za chorobu. Ja som to raz tak prehnala a dala som malemu do kocika len body s kratkym rukavom, bolo asi 17-18 stupnov, ale trochu fukalo a drobec zacal kychat a mal trosku soplik, ale to sme sli len pre dceru do skoly, takze bol vonku max. 20 minut. Za 2 dni bol uplne fit, ziadne teploty, ziadna vazna choroba. Skor si tiez myslim, ze vaznejsim problemom je, ked sa dieta spoti a potom zachladne. Vraj by sa dieta malo otuzovat tak, ze sa na cca 40 minut necha odkryta cast tela, napriklad ruky (kratke rukavy), ale za predpokladu, ze sa dieta hybe.
My mame v noci vypnute kurenie a maly spi v kratkom rukave bez perinky, bez vaku a je zdravy ako ryba, este nebol chory a to uz sme sa doma s chripkou prestriedali komplet vsetci a nie raz.

tosomja
1. apr 2011

@bubelko Tak to je jedno, či fusák, alebo hrubšiu deku,...my sme napríklad včera boli vonku a malej som dala tenké pančušky, nohavice, body s dlhým rukávom a svetrík, bez deky, bez nánožníka...a fajne si aj pospinkala, vyhrievala sa na slniečku...večer keď sa trošku ochladilo, prikryla som ju tenkou dekou...podľa mňa netreba deti veľmi "zatepľovať" veď ako potom budete obliekať v zime, keď bude -10 stupňov?

asshanti
1. apr 2011

ja tiez vrstvim oblecenie ako @bubelko - vdaka za rady! 😵 vcera sme vybehli von doobedu, mal body s dlhym, mikinu a tenku vetrovku, o hodinku uz bol bez vetrovky, potom sme isli spinkat a az do vecera do siedmej maly len body s kratkym a mikinku. ja som mala iba kratky rukav, teda nam bolo obom fajn. ciapocku tenku davam skoro stale, ale uplne tenucku, ja sa totiz bojim, aby mu nenafukalo do usiek, nasa dr. ma stale upozornovala, ked bol maly a mala podozrenie na zapal usiek (nastastie sa nepotvrdilo), ze to je taka priserna bolest, ze dospely by nevydrzal... 😒 ale drobcek mi este nebol chvalabohu nikdy chory, len raz soplil, ked mu isli horne zubky, tak asi sa obliekame dobre. 😉

aliza
1. apr 2011

@asshanti ja len, ze zapal usiek nie je z vetra. Zapal ucha nastava, ked opuchne alebo sa zablokuje eustacheova trubica v dosledku respiracnych infekcii, cize bakterie, nie vietor.

matula321
2. apr 2011

@aliza dakujem za odpoved, presne tak nejako maleho obliekam 🙂
a inak s zapalom usiek mas pravdu, moj starsi syn mal problemy s uskami az ked isiel do skolky a to vtedy, ked mal zelené ale aj cire sople, takže tiež by som moc nedavala do suvisu vietor a zapal usiek, ale ja osobne teraz mojmu malickemu stale davam tenku ciapocku .... starsi nosi teraz len siltovku

asshanti
2. apr 2011

@aliza - ok, ale mne to prizvukovala nasa dr., je neonatologogicka (odbornicka na novorodencov) a velmi dobra, mudra, scitana lekarka, matka 3 deti, tak asi na tom nieco bude...

zuzkat1
8. apr 2011

baby dokedy davate pancusky... ja som vcera uz nedala, ale napr ja uz nepouzivam deku moc...len ked sa naozaj ochladi navecer alebo ked fuka silny vietor... treba pancuchy este? dodam ze vo vybave nemame ani jedny zateplene nohavice, vsetko su klasicke rifle skor tenke ako hrube, alebo teplaciky ale take vzdusne nie na telo

exupery
8. apr 2011

@zuzkat1 Pancusky nepouzivam uz starsne dlho....max.deku ,ked sedi dlhu dobu v kociku...inak nic,ved ked nie je zima mne ...

zuzkat1
8. apr 2011

@exupery no ja nenosim pancuchy ani v zime🙂 ale ide mi o to ze len sedi, tak som nevedela...ale teraz sa ma zas ochladit tak zas neviem.... lebo moja deku odhadzuje... a davas nejake teplejsie nohavice? alebo mozu aj take tenke co som pisala ze mame my doma a iba ponozky?

exupery
8. apr 2011

@zuzkat1 no to hej,ja malej davam podsite nohavky,ked je takto chladnejsie...

zuzkat1
8. apr 2011

@exupery vidis a my take nemame... tak asi ked sa teraz ochladilo tak este vratim pancusky radsej...

ikika
13. apr 2011

@zuzkat1 pancusky by som este dala, urcite... riad sa tym, ako to vyhovuje Tvojmu dietatku... mali by mat vzdy teply nostek... 🙂
@exupery ak dieta v kociku len sedi, bude mu skor zima, ako rodicovi, ktory ten kocik tlaci a hybe sa... 😉
No, zalezi aj od toho, ake to dietatko je... niektore su viac, niektore menej zimomrave... napr. kamoska oblieka maleho ovela ovela viac, ako ja malu... on spokojny a moja, chudatko, strasne vrestala v kociku, nez som dosla na to, ze jej je moc teplo... fakt zalezi od babatka... 😔

zuzkat1
14. apr 2011

@ikika ja pokial viem tak nostek nie je podstatny...ale krk a brusko..... ale teraz je zas riadna zima takze pancuchy davam...

asshanti
14. apr 2011

baby, a moj drobec ma stale ked spi take studene lica a ruky... 😒 to vadi??? 😕