Ako obliekať bábätko v marci?

vivian2
29. mar 2008

ako obliekate v tychto dnoch svoje babatka ked idete von? Moja mala bude mat zajtra 16 dni a ja neviem co jej mam obliect na prechadzku. Doteraz som ju obliekala takto: body, dupacky, kabatik, zatepleny overal, deka, fusak a samozrejme ciapocka. Od zajtra sa ma ale oteplovat a ja neviem ako ju obliect. Ci jej mam stale nechat aj overal aj fusak alebo uz overal netreba a uz len teplu deku do fusaku. Citala som ze prehriatie babatka moze byt nebezpecnejsie ako ked mu je trochu chladno. Ja by som bola rada, keby jej bolo tak akurat 🙂)) len neviem ako to dosiahnut 🙂)) Skusene maminy poradte 🙂)

ywaywa
22. máj 2011

no mne moja detska doktorka povedala ze mam malemu dat o jednu vrstvu viac ako sebe ak ked je po 10 stupnov aj deku a a ked je velka zima aj fusak ale ze mam pamatat na to ze male deticky sa nepotia a nedokazu povedat ze im je teplo bo zima a velmi rychlo sa prehreju alebo podchladia.

zuzulietka
22. máj 2011

ahojte :ň chcem sa spytat ako obliekate svoje poklady v takomto teplom obdobi? ja sa bojim mojej 2a pol mesacnej dcerke dat kratky rukav...ale teplo je dost....

tea333
22. máj 2011

@zuzulietka no tak dnes bolo v BA 28, aj viac, takze kratkeho rukava by som sa nebala.Zober von vzdy aj bavlnenu plienocku, ak by mala studene brusko, tak cez nu tu plienocku prehod 😉
inak sa treba riadit podla chrbatika a hrudnicka, nie podla ruciciek, tie deticky mavaju chladnejsie

zuzulietka
22. máj 2011

hej vies ale ked sa tak strasne bojim aby mi neprechladla... :/ lebo aj ked je teplo tak si stale myslim ze ked fuka vietor tak jej je zima...hrozne....ale ak aj zajtra bude taky hic tak dame kratky rukav....

aliza
22. máj 2011

@zuzulietka v 28 stupnoch neexistuje, aby dieta prechladlo, z coho? z vetra sa neda prechladnut, iba ak je dieta spotene a zacne fukat studeny vietor, tak ho moze ofuknut.

bubelko
22. máj 2011

@zuzkat1 to neva. su to elefanten, podobne ako ma tvoja hanka - s kozenym pasom vpredu cez prsty 😉

jasminet
22. máj 2011

@zuzulietka vravim, ja som dala kratky rukav, tenke ponozky a inak cela hola ked mala 9 dni a bolo 27-30 stupnov...takze 2 mesacnu uz s kludnym svedomim mozes dat do kratkeho rukavu 😉

kvetinqa
22. máj 2011

@zuzulietka my sme trosku starsi, ale dnes mal maly iba bodynko s kratkym rukavom. rano som ho obliekla do bodynka, tenkych nohavic na traky, ponoziek a klobucika a skoncili sme len v bodyne a klobuciku.. cely sa mi vonku potil.. nas maly je dost horkokrvny, aj v zime nevydrzal naobliekany vo fusaku, bezne som ho davala iba do bodynka a nohavic a potom do fusaku, lebo ak som mu dala sveter, cely sa spotil a plakal..

zuzkat1
22. máj 2011

@bubelko tak zajtra ju dam uz naboso... len druha vec ze sa desim kliestov a tak sa bojim aby nechytila... v kociku ju mam uplne bosu a ma spotene nozicky aj tak, tak by som asi mala risknut a nechat ju bez ponoziek...no uvidim... dakujem

katrinka8
23. máj 2011

@zuzkat1 @bubelko - no, ja jej ponozky davam, ale aj tak si vyzuva aj "sandale" aj ponozky - aspon sa ma cim zabavit v kociku 😀 Este nema rok, nevie este chodit, takze ma len capackove sandale - momentalne na zabavu skor by som povedala 😀 Ale ponozky jej davam viac - menej preto, aby jej trochu ochranili nohu pred slnieckom, kedze si ich obcas vyklada von z kocika po bokoch (neviem to lepsie opisat, dakedy ma taky posed, ze jej nohy visia po bocnych stranach kocika...)
Uz som si v tychto dnoch povedala, ze trosicka slniecka jej neuskodi (ved je natreta a ked sa inak proste neda). Doma ju proste neudrzim, no ako z divych vajec v tychto dnoch. Len po balkone "behat" - tam nastastie nesvieti, kym sme doma - a potom po dvore u nasich - tam je tien, resp. tam zas pomaly prestava svietit, ked prichadzame. Takze behame dnu a von, dnu a von... 🙂
Baby, Vy uz asi ten probem nemate, ale mne este Terezka lozi a my mame plavacku doma. No ale ta je studena na to, aby tam behala a lozila len v teplakoch (mne je napr. zima, ked sedim na zemi alebo chodim len v ponozkach, pritom chodim v kratkom rukave a tristvrtovych teplakoch, ale musim byt obuta v papuciach a nesediet na holej zemi). Tak jej davam po dome pancuchy a protismykove ponozky a teplaky, kratke body. Podlaha sa otepli az poobede, ked svieti slnko na nu. Boze, uz aby sa naucila chodit... minule leto, ked lezala, tak som ju nemusela tak naobliekat...

zuzkat1
23. máj 2011

@katrinka8 moja lozila celu zimu a vtedy sme mali tiez len parkety... nosila ponozky a tenke teplaciky... doteraz sedi na zemi kde chce ved ma este aj plienku a papuce dostala prvykrat ked zacala chodit... dodam ze nemale este ani nadchu...ponozky som do kocika nedavala ani minule leto - v juni mala 5 mesiacov... natieram ju aj doma ked ideme von a potom este aj pocas pobytu vonku pravidelne

zuzkat1
23. máj 2011

@katrinka8 minule leto mi uz tiez lozila a mala som ju v lete len v bodynku a ponoztickach v byte ked boli tie horucavy...

bubelko
23. máj 2011

@katrinka8 moj otec ma tiez plavajucu podlahu a pancuchy som jonasovi nedavala. a ak mal, kvoli pocasiu vonku, tak som mu vo vnutri davala dole nohavice. bolo to minulu jesen, ked sme tam boli.
doma mame kamennu, ale podlahove kurenie. ale uz nekurim asi mesiac a jonas beha s bosymi nohami. ja 90% casu tiez. takze asi tak...
mne osobne sa tie pancusky zdaju prehnane...

jasminet
23. máj 2011

moja ked este v prvu zimu lozila, tak mavala vacsinou len pancuchy a body a to mame v kuchyni dlazbu, studenu, parkety v izbach tiez nie moc teple...a to sedela, lozila kde sa jej zachcelo... 😉
@katrinka8

zuzkat1
23. máj 2011

@bubelko suhlasim pancuchy mala moja ale bez nohavic lebo ponozky vzdy davala dole...asi si brala priklad zo mna, ja vobec nenosim doma ponozky a tiez mame parkety... teraz uz je to jedno uz vie dat dole aj pancuchy😀

katrinka8
23. máj 2011

@zuzkat1 @bubelko @jasminet - no, my sme celu zimu, vlastne od oktobra az do aprila prezili s nadchami typu 3 tyzdne plny nos (plny v zmysle odsavacka plna kazdych 15 minut - uzili sme si teda svoje), tyzden bez, skoncili sme dokonca v nemocnici s obstrukcnou bronchitidou, ale aj potom tieto sopliky pokracovali. V podstate sme teraz "bez" 4. tyzden, cize sa z toho velmi tesim.
Ja som ju mala minule leto len v body s kratkym rukavom - bez ponoziek (tak bola dokonca uz v porodnici), ale to nebola na zemi 😀 Papuce nema, vraj kym dietatko nechodi, nema ich mat 😉 Ale zas len v pancuchach by sa jej aj smykalo, cize ma aj tie protismykove ponozky a to jej trochu ohreje nohy, lebo ona dost zase chodi aj okolo nabytku. Ale tak prehriata sa mi nezda veru, ruky ma obcas dokonca chladne a za krkom tiez nema horuce, spotena nie je 😉 No baby, Vy ste riadne otuzile, ja ked si k nej sadnem na zem, hned mi je zima 😀

zuzkat1
23. máj 2011

@katrinka8 budem trochu smela a rdza asi🙂ale nemyslis ze je to tym ze ju moc obliekas a potom ked sa spoti ofukne ju a hned je chora...my mame teraz v byte 26 stupnov naozaj si neviem predstavit ze by som mala malu v pancuchach plus gate a este aj ponozky... ja beham po byte v tielku a bosa, hanka ma ponozky, kratasy a body s kratkym rukavom...

zuzkat1
23. máj 2011

@katrinka8 v zime bola oblecena v byte v teplacikoch ponozkach a mala tielkove body a na tom tricko s kratkymi rukavmi... ale je fakt ze ja ju tak obliekam od malinkateho mala, nikdy som ju neobliekala prilis... takze sa na to naucila a to jej vyhovuje...

kaja73
23. máj 2011

@katrinka8 Ono nie je dobre riadit sa tym čo vyhovuje inemu babu.Mam kamosku ktorej mala ma 12 rokov a ak je pod 15 stupnov dodnes nosi pančuchy.Ked ma moj starši syn kratke rukavy ona ma dlhe plus bundičku a napriek tomu že je takto babusena do dnes jej vobec nebyva chora-max 1 nadcha za 2 roky.Proste ona sa musi takto obliekat,lebo je jej inak zima.Mojmu je teplo aj ked je vonku 0 stupnov a spi pri otvorenom okne.A nemysli si, že ma preto super imunitu-oproti tej malej je ovela castejsie chory.Riad sa tym aka tepla je mala,ci je spotena,či ma studeno nohy,zahlavie.To je smerodatne.Na rodičoch teho dievcatka pekne vidno rozdiel vo vnimani tepla a zimy-kym mamina je už zababušena v tričku,mikine a teplej bunde,tak tatino ma kratse a kratke rukavy,ponožky doma nenosi nikdy-ani papuče.A chori su zhruba rovnako casto-mamina aj tatino.Mala nikdy nič od nich nechyti.

katrinka8
23. máj 2011

@zuzkat1 - nie, to si nemyslim, pretoze vonku ju obliekam cca ako seba, nikdy sa mi nespotila este, jedine ked boli tie horucavy minuly rok, ale to jej este nic nebolo - na to si davam pozor riadny 😉
My mame v byte teraz stale cca 22 stupnov. Ja mam obvykle teplaky a kratke tricko, ponozky a papuce. Aj v zime sme tak mali, takze chodim tak, ako mi je pohodlne, aby som nemrzla 😉 V lete bude hicno (ked sa nam vyhreje byt), ale tak to este zatial nemame a ani nebyvame doma 😉 Ja by v tielku a bosa teraz asi zmrzla - ja som dost zimomrava 😀

zuzkat1
23. máj 2011

@kaja73 ani ja si nemyslim ze sa ma riadit inymi detmi, ale ide o to na co si to dieta nauci... ty si zrejme malemu nedavala hrube bundy ked bolo 15 stupnov ale ta kamoska dcerke ano... ja si myslim ze nie je dobre ucit dieta na taku "zmrzlinku" ale ked uz je tak naucene tak uz to menit asi netreba lebo sa to ani neda...

jasminet
23. máj 2011

@katrinka8 to by si sa divila aka som ja zimomriva... vobec nie otuzila 😉 ale si zober, ze tvoja mala ma cez zadok vlastne plienku, body, pancuchy, teplaky a este ju od spodu vyhrievaju ponozky... tolko moja na sebe mala snad ked boli najtuhsie mrazy a vetrala som cely byt a ona sedela prave v kuchyni na dlazbe 😀

kaja73
23. máj 2011

@zuzkat1 Lenže moj mal teple ruky aj zahlavie a jej mala bola ako lad.Tak isto ako aj jej mamina.Ver že to nie je len o tom čo dieta naučiš.každy sme ini.Tu malu poznam od narodenie a vtedy este nic naucene nemala.A vidim to j na mojich synoch.Kym jedenemu stačilo body a dupačky,druhy bol ladovec aj ked mal plu svetrik.Už sa to nastastie napravilo,ale prvy pol rok bol ako ladovec a abol aj stale chory-už od 2 dna po narodeni.

zuzkat1
23. máj 2011

@katrinka8 ved kazdy je iny...ja takto chodim aj v zime, max si dam nejake trstvrtaky... v zime mame 22 stupnov aj my... spavam v tielku pri otvorenom okne v zime aj v lete... aj mm len v tricku beha aj v zime aj v lete..takze aj malu tak obliekam cca ako nas... a vyhovuje jej to...ale aj tak si myslim ze pancuchy, ponozky a teplaky su vela 😉 ale jasne je to na tebe a na nej ak jej to vyhovuje tak je to v poriadku🙂

katrinka8
23. máj 2011

@kaja73 - ja si tiez myslim, ze kazdy individualne vnima teplo a zimu - ja som dost zimomrava (dokonca mam aj diagnostikovanu alergiu na chlad - dost silnu) a mm je zase taky, ze jemu je stale horuco. No a nasa mala.. nezda sa mi, zeby jej bolo horuco v pancuchach a teplacikoch. Spotena nikdy nebyva, ci jej nie je zima kontrolujem za krkom 😉

zuzkat1
23. máj 2011

@kaja73 no ja si myslim ze male mimino si vytvori termoregulaciu podla toho ako ho ty naucis... aj moja dr to vravi... a mam na to priklady aj z okolia deti mojich znamych a kamosiek...tie co otuzovali tak tie behaju tak ako tvoj v tricku ked je 15 stupnov a tie co neotuzovali tak behaju v zimnej bunde...

bubelko
23. máj 2011

@katrinka8 jonas ma plny nos od oktobra. presiel stavom od riedkeho po husty, vsetky farby. odsavacku v zivote nevidel (ani mi ju tu v lekarni nevedeli predat - kukali na mna ako na blazna, ze co to zhanam). u nas to vsak suvisi s tym, ze starsi chodi do spielgruppe a mladsi trenuje imunitny system - to je vysvetlenie mojho pediatra. par krat mu to preslo do kasla, prip. laryngitidy. ale nastastie bez pobytu v nemocke. takze viem o com pises, a je to neprijemne. ale mozno ma @zuzkat1 pravdu, ze jej je teplo, spoti sa a potom zachladi 😕 😉

katrinka8
23. máj 2011

@zuzkat1 - no prepanajana, tak to je ina otuzilost 😀 Ja spim v tielku len ked su tie upeky najvacsie (cize aj v noci nad 20, cez den 30), ale aj to som prikryta plachtou 😀
Ale myslim, ze malej to zatial vyhovuje. Ked sa nam podlaha otepli alebo zacne chodit (podla toho, co bude skor 😀 ), tak zhodime pancuchy po dome (vonku nemava pancuchy)

kaja73
23. máj 2011

@zuzkat1 Som dopisala predchadzajuci prispevok-že aj na mojich synoch vidim v tomto rozdiely-druheho som nemohla tak obliekat-bol ako lad a stale soplavy a 40tt-už od narodenia a to este vychova nemohla mat na svedomi,hlavne ked ja som za skor studeny odchov.S mladsim sa to proste do určitej doby vobec nedalo.Teraz sa to už pomaly lepsi.

katrinka8
23. máj 2011

@bubelko - no, ona to ma virusoveho povodu vraj ☹ Ale ja si myslim, ze to ma z ockovania (to je ale na dlho). Ale isto to neprajem nikomu, cez den, v noci, stale nenormalne plny nos, nemohla pre to ani poriadne papat, ani dychat, v spat... Vidiet, ako pichaju dietatku infuzku do hlavicky, nic moc... ☹
Spotenu som ju mala asi len raz, ked bola este uplne malicka a boli tie 35 - 37 stupnove tepla, a to neochorela. Ja si na "ofuknutia" davam pozor, aj u seba aj u malej. Ked chodime vonku, je oblecena ako ja 😉 Pancuchy ma doma len preto (vonku nema teraz), lebo sedava na studenej dlazke a beha po nej bez papuciek 😉