Ako v zime obliekať malé bábätko?

sisi33
8. dec 2008

ahojte baby,
viem, že táto téma už tu bola, ale to bolo iné obdobie a bábätká sa obliekali inak.
Ja mam 7t babatko a dávam mu body, dupačky, ponožky, mikinku, flisovanu bundičku a nohavice, papučky a rukavičky, flisovanú čiapočku, deku a fusak. a kočiarik mám zvnútra zateplený.
Ale malinký má stále studené ručičky ked prídeme domkov. Ale telo má teplé. Ako ste na tom vy?

lensam
25. mar 2011

My sme dnes boli celý den na vylete. Okolo obeda sa dalo iba v bodicku s dlhym rukavom, tričku s dlhym a polodupackami s ponozkami a tenkou capickou a navečer uz sa mi zdalo aj s bundickou a vo fusaku schovany v kociku zima.
Mám otázku ohladom menších deti. Prezliekate ich na noc do oblecenia, ktoré cez den nenosia(do pyzama) a ráno ich zase prezliekate do denneho oblečenia? Alebo ako často prezliekate ak neratam ako dovod uspinenie od jedla, ci grcky a pod.?

inffinity
25. mar 2011

@lensam já jsem vždy převlíkala od narození. Ráno jak jsme se vyspinkali tak sme se převlékli do "domácího" a na noc pyžamko, když byla malinká měli sme kabátky a dupačky, overalky..ted už jen overalky na spinkání aspon není nikde odkrytá, se jí nemá co vytahovat z kalhot..Já to beru jako návyk a samozřejmost, já sama mám přes den tepláky a tričko a spím v pyžamu, a malá to má stejně 🙂 a jinak tričko vždy jen jeden den, to máme dodnes i když někdy zůstane vyjímečně čisté dám ji druhý den čisté, tepláčky vydrží i 2-3dny, ponožky každý den čisté a pyžamko jak kdy cca 3-4dny ale taky když vidím že se trošku spotila tak ji dám na druhou noc čisté..máme dost oblečení takže je to ok a ani moc často nemusím prát, stačí až se mi nasbírá pračka.. 😉
a na ven jak se malá v júni narodila tak body s dlouhým, dupačky a tenkou čepičku přikrytá tenkou dekou (na zavinovačku bylo strašně horko) a tedka přes den jak svítí sluníčko body s dlouhým, na to triko a jarní bundičku, rifliky nebo mančestráčky ale zatím stále štrampličky pod gatě, ještě je to počasí zrádné..a fusak přes poledne taky nemáme ale když náhodou jdeme ven kolem 17h a vím že se vrátíme až kolem 19h dám i fusak je ještě zima jak se schová sluníčko 🙂

lensam
26. mar 2011

Skúste sa viacere vyjadrit

lucikan
26. mar 2011

@lensam ja som do pyzama zacala obliekat ked mal maly asi tri tyzdne a od vtedy tak ficime - na noc pyzamo a cez den body s dlhym rukavom a puncochy. Niekedy aj tenke gatuse dam na to a ked je zimsie, tak kabatik. To myslim ako oblecko nadoma. Kedze negrcka a este neprikrmujeme, este nie je vobec treba prezliekat cez den. Len ked moc zaslini.

lensam
26. mar 2011

@lucikan a co pouzivas ako pyzamo? Aky je rozdiel medzi overalom a dupackami? Nie je to nahodou to iste?

katy2
26. mar 2011

@lensam od malicka na noc davam overal... Dupacky maju len nohy a musis dat do nich body... Overal je v celku aj s rucickami.... Mne to vyhovuje, aspon sa mi mala neodkryje, nema holy chrbatik... Prezliekam ju takto na noc stale....

lucikan
26. mar 2011

@lensam ja som ako pyzamo pouzivala ten overalik, ale bolo to na ostaru u nas, lebo my sa cca 3x za noc prebalujeme, to pre mna znamenalo minimalne 3x to porozopinat a potom zas zapinat a to ho preberalo...potom som v mothercare objavla take "nocne kosielky", hned som si ich objednala a teraz ficime uz iba na nich, neviem si ich vynachvalit, aj to coolovo vyzera, drobec ako taky maly rozkosny zamotok 😀 - je to zatial dlhsie ako je on sam, to je aj zamer, ale fajn to bude aj ked mu budu nohy z toho trcat 🙂
taketo: http://www.mothercare.com/Unisex-Animal-Brights...

bubelko
26. mar 2011

@lensam ja som starsieho zacala prezliekat na noc asi ked mal 3 tyzdne, mladsieho od narodenia. zo zaciatku mali na spanie body a overal, neskor (asi od 4.mesiaca) uz len overal. starsi spaval asi do 2 rokov vo fliesovom spacom vaku s tym, ze v lete mal letny overal s kratkym rukavom a nohoavicami. mladsi v spacom vaku odkedy vie stat, nechce spat, takze spi len tak v overale a perinku na neho dam, ked idem spat, ale aj tak ho rano najdem na nej. 😉

lucia.kl
26. mar 2011

@lensam ja od narodenie prezliekam na spanie- overal, ráno ich dávam do domáceho - bodyčko a tepláky a keď ideme von, tak do vonkajšieho, body, nohavice, topánky a na vrch podla počasia... čiže sa prezliekame 3x a ked prídeme z vonku tak samozrejme zas do domáceho...

lensam
26. mar 2011

@lucia.kl to keď ides von tak prezlecies aj body?

lucia.kl
27. mar 2011

@lensam väčšinou áno, ale nieje to pravidlo 🙂 podla toho ako sa mi chce a aké je to domáce body špinavé.. 🙂

lensam
27. mar 2011

@lucia.kl díky za odpovede

alenka000
6. apr 2011

no všetkým začínajucim mamičkam, ktoré maju hlavu v smútku tak ako my,ako zistiť či je vašej ratolesti teplo alebo zima, či je dobre oblečene nepočúvajte okolie sledujte vaše bábätko od hlavy po päty !!!!!! /ja som v tomto urobila chybu/sledujte mu hlavičku,noštek, ručičky, nožičky, pod pazuškami, hrudnik, krk, proste cele teličko...a zistite..dôverujte vášmu bábätku./ mne moja detská povedala dokonca bola primárka, že ich máme obliekať ako seba, že maju rýchlejší metabolizmus ale treba to odsledovať podľa mna/ /povedali, že sa nemá riadiť podľa ruk a noh, ale napriklad u nášho maličkeho sa musim riadiť nožkami/ takže veľa trpezlivosti želám všetkým starostlivým maminám..........................

alenka000
6. apr 2011

treba obliekať detičky tak ako to im vyhovuje a nie podľa okolia ja som v tomto tiež prve tri mesiace spravila chybu asi bolo naášmu maličkemu aj teplo dosť lebo som počuvala rady iných...a to nie tak..je potrebne si to odsledovať na bábätku sama ako reaguje .....ved každe dieťatko je ine, individuálne......škoda len že som to nezistila skôr....

hajanka
6. apr 2011

no... to aj mna zaujima, ako v prave teraz (v tomto pocasi) obliekate babetka? Tak priblizne 3 tyzdnove.
My davame tenku kosielku (alebo body s dlh. rukavom), tenky bavln. overalik, zabalime do bavlnenej swaddle blanket (tenka ako body), potom do tenkej flisovej decky a fusacik. + ciapocka.
Malo, ci vela??? 😖 😀
Studena nie je. Spinka kludne. Akurat prave dnes mala chrbatik dost teply.. (akoby jemne spoteny na kosielke).

Na noc sa po kupani prezlieka do pyzamka - opat, tenky overalik, pod neho kosielku a zabali sa do zavinovacky (s vyplnou). Rano sa opat prezlecie do cistej kosielky + overal a doma pocas dna je este zabalena do tej tenkej bavln. swaddle blanket. Na von ju uz len supneme do deky a fusacika.

bubelko
7. apr 2011

@hajanka ak mala jemne spoteny chrbatik na kosielke, bolo jej podla mna teplo. ale neviem, ake mate pocasie, kolko stupnov. mozno staci vynechat fusacik, ak mas zakryty hlboky kocik 😕
deti sme na doma obliekali podobne: body, overalik , akurat nebol v zavinovacke, ale prekryty cez den dekou, v noci paplonikom.

hajanka
7. apr 2011

@bubelko hm... bolo celkom teplo, hlavne ak vyslo slniecko, ked sa vsak skrylo za mraky tak sa hned ochadilo a trochu aj vietor pofukoval... take pocasie ze clovek fakt nevie co obliect ani sebe 😅 ja som mala len kr. tricko a cardigan, ked svietilo tak horuco, ked zaslo tak zima 😖
Ak bude rovnako teplo, tak skusime vynechat tu decku asi. Len v bavln. zavinovacke do fusacika. Ak vynecham fusak, tak to uz by bola moc hola 😅 len kosielka, overal a tenka zavinovacka. Ano kocik je zakryty tym krytom cez vanicku.
Dakujem ti krasne za radu.

evickapooh
7. apr 2011

ahoj!daj mu rukavicky ,alebo daj mu rucky pod deku,ja deti skontrolujem podla toho ci maju teple alebo studene ruky-aj to nam kazali v nemocke-inac odkial by si vedela ci babetku je teplo alebo zima?polrocne babetko ti nepovie ze mami je mi zima,niekedy ani 5 rocne dieta[napr.ako moja dcera][a zas nemozes ho odkryvat a kontrolovat s ci je pod fusakom dostatocne teplo.ked maju moje deti chladnejsie ruky hned im dam vesticku navyse alebo tensi svetrik.a to uz tak skontroluju aj strare rodicii,osvedcena metoda...deti nemam casto chore tak 2 krat do roka,nemaju ani sopliky,,radsej predist chorobam ako i liecit ...to je uz neskoro...

bubelko
7. apr 2011

@hajanka ak mas kryty kocik, tak jej podla mna fusacik netreba - skor by som nechala tu decku, ale to ti takto cez net neporadim.

@evickapooh no mne kazali aj v nemocnici aj detsky lekar kontrolovat zatylok, nie rucky, pretoze tie mavaju deti casto studene, hoci im je teplo. tak sa riadim zasadne tym. ale opat plati ako pri vsetkom - co lekar to ine info a pokial su deti stale zdrave, tak je to urcite super 😉

hajanka
7. apr 2011

@bubelko ano je kryty, no je to len taka tenka akoby plastenka cez vanicku. Decka je tiez tenka, nie taka ta klasicka hruba. No ved vyskusame tak aj tak a uvidime co bude lepsie vyhovovat.

Inak som velmi otuzila 😀 😀 😀 aj syn (7r), nenaobliekavam ani jeho. Ale u takeho malickeho sa neviem rozhodnut 🙂
To ja sa velmi podla ruk neriadim, ja sama mam ruky vela krat studene ako kamen (nohy tiez) a pritom mi nie je zima 🙂 a syn rovnako, mohla by som ho naobliekat, napr. aj v zime, a ruky stale studene, niekedy dokonca aj ked je spoteny. U nas to asi neplati. U babetka sa skor riadim nostekom alebo potom zahlavim.

bubelko
7. apr 2011

@hajanka tak skus ako prve vynechat tu decku a ak bude opat spotena, tak vymen. urcite vypozorujes, co a ako. pripadne zober oboje so sebou 😉

evickapooh
7. apr 2011

@bubelko tak to hej kolko lekarov tolko nazorov.u nas tat metoda sa osvedcila,deti su zdrave a to je podstatne.ja som ich chcela tiez otuzovat-ze moc nenaobliekat a hned ochoreli tak radsej o 1 vrstvu viac.ked su spotene-co sa nestava casto tak ich hned prezleciem-hned ako zbadam -barkde -nemoze sa uschnut spotene oblecenie na nich.ani v lete ,ked maju spoteny t-shirt tak si dame druhy nenechama aby boli v mokrom len ked je 30 C a bezvetrie.

jankkka75
17. apr 2011

ahojte maminy, chcem sa spytat, mne sa ma bejbo narodit okolo 23 jula, co mu mam obliekat? cez den, na noc? v com odist z porodnice? nech viem co este treba dokupit 🙂 dakujeeem 🙂

hrdzaa
10. máj 2011

Ahojte 🙂 My tiež riešime čo obliekať malej .. Má 6 týždňov a doma jej obliekam len košielku,dupačky,ponožky,čiapku, niekedy na košielku aj ten kabátik čo predávajú k dupačkám a prikrývame ju ešte takou hrubou dekou,niekedy jej ani deku nedávam keď sa mi zdá,že je v byte teplo.. Vonku ešte minulý týždeň sme mali zimný fusak v kočíku a bola oblečená tak ako doma ale na vrch mala ešte taký ten chlpatý overal. Tento týždeň sme mali fusak už len na spodku vaničky miesto deky,ja by som ju obliekla už len bez overalu a prikryla dekou ale svokra mi stále hovorí,že to má málo,aj sme sa kvôli tomu tak mierne pohádali.. nakoniec mi ju obliekla do chlpatej mikiny,hrubej ako ten overal a na dupačky ešte jedny tenšie tepláčiky a zabalila do hrubej deky.. dneska sme išli k doktorke a presne mi povedala ako ju mám obliecť,dala som jej aj tak po svojom iba košielku,dupačky-trošku hrubšie,ponožky,čiapku a v autosedačke máme takú tenkú deku a aj tak mala spotenú hlavičku aj chrbátik keď som ju u doktorky vyzliekala. Ale menej jej už obliecť nemôžem tak mi doktorka povedala,že jej mám okrem mlieka dávať aj veľa vody alebo čaju aby mala dostatok tekutín a neprehrievala sa. Keď som sa ešte pred troma týždňami pýtala na studené ručičky tak mi dr.povedala,že to je úplne normálne,že studené ruky má aj ona aj ja.. aj nos.. že hlavné je aby mala teplú hruď.. ale budem skúšať podľa vašich rád aj ten zátylok 🙂 Inak náhodou nemáte niekto skúsenosti aj s tými svokrami ? Ako predísť hádke keď ja chcem niečo iné ako ona ? 😀 My spolu vychádzame inak veľmi dobre ale čo sa narodila malá tak to trochu škrípe.. Nemusíte mi ohľadom toho písať sem ale nejaké IP ma poteší 🙂 Ďakujem 🙂 A ospravedlňujem sa za super dlhú správu 🙂

chrumen
11. máj 2011

@evickapooh
@bubelko
@hajanka baby a teraz názor s ktorým sa stretla moja kamoška u lekára - zdubal ju ked videl co vsetko malej obliekla pricom si myslim ze toho vela nebolo - body, pancusky, dupacky, svetrik, ciapocka - vraj dieta sa ma obliect tak ako sa oblecie jeho rodic 😒 niekto zas ze dieta ma mat o vrstvu viac ale vrstva viac je aj deka ci fusak
co sa tyka tych studenych ruciek a noziciek - nazor lekara - vraj ked sa dieta spoti tak ma ruky, nohy mokre a tym aj studene
ja tiez a hlavne teraz ked sa oteplilo zapasim s tym co malej obliect, večna dilema pretože ona ma v kuse ruky studene, stalo sa mi ze ked bola moc naobliekana ani spat mi v kociku nechcela takze u nas to funguje - obleciem tak aby sa to dalo rychlo v pripade tepla zobliect - momentalne body s dlhym rukávom, pancusky, tenke dupacky alebo nohavice a nejaky svetrik, so sebou pre istotu vzdy beriem kosielku (ak by bola zima alebo teplo - vymenim za svetrik) a samozrejme ciapocka, v kociku mam uz len deku - aj tu sem tam striedam - raz hrubsia raz tensia
doma moc nekurime - stale teplota je nieco kolo 19 - 20 stupnov a v noci ma mala na sebe len pyzamo a bud spaci vak alebo perinku 🙂 a vyspata je vzdy do ruzova

bubelko
11. máj 2011

@chrumen ja som pochodila u pediatra podobme, ked som k nemu prisla s lukasom - mal asi mesiac alebo 2. uz presne fakt neviem. ale zvozil ma za ponozky, pretoze vonku bolo cez 25 stupnov. len sa opytal:"a tie su mu prosim vas na co?" "no mal studene nohy. "aha. a kto ma u vas casto studene nohy?" "ja". "tak potom to ma po vas." a dalej pokracoval:"ja mam kratky rukav, vy mate kratky rukav, vas manzel ma kratky rukav, babo ma kratky rukav. ja mam 1 vrstvu, vy mate 1 vrstvu, manzel ma 2 vrstvy a poti sa, babo ma 1 vrstvu. ja nemam ponozky, vy nemate ponozky, ani babo ich nepotrebuje. klobucik proti slnku, inak nic." tot nas rozhovor. odvtedy takto fungujeme - aj s jonasom, hoci je zimne dieta.

a to ci mala mala vela zalezi od veku a pocasia. pri cerstvom novorodencovi beriem. ak ma okolo tych 3-4 mesiacov, tak tie pancusky a ciapocka (teda ak to nebol klobucik proti slnku) su zbytocne. svetrik podla toho ci fuka.

co sa pancusiek tyka - aj ked je babo male, v hlbokom kociku na neho tak nefuka, takze su uz v tomto pocasi podla mna uz prehnane. uplne stacia dupacky alebo nohavice a ponozky. body s dlhym rukavom - tak isto. staci s kratkym, hlavne ak ma aj svetrik.
takze moj navrh: body-tielkove, na to kratky rukav (alebo rovno body s kratkym rukavom), nohavice, ponozky, prip. tenky svetrik a klobucik proti slnku. ten som nosila v kociku a ked som ho vytiahla von, tak som mu ho nasadila.
my sme v hlbokom deku nosili, ale potom som nezapinala kryt. a zase ked fukalo, zakryla som kocik a nedala deku. to uz by bolo vela. inak deku nosim stale, aj teraz, ked zaspi a pofukuje, tak ho prikryjem. je to taka hackovana tenka deka. je velka, takze ked ju necham rozprestretu je tenka, ked zlozim teplejsia 😉

ivk
11. máj 2011

ahojte maminky, tak ja sa tiez natrapim, kym malej nieco vyberiem, hlavne teraz, ked je tak teplo. Stale zvazujem, ci treba aj pancusky, mikinku alebo nechat len body s dlhym rukavom a teplacky. Vcera bolo 26 stupnov a doobedu som jej obliekla body s dlhym rukavom, na to tenke tricko s dlhym rukovom, pancusky a teplacky a, samozrejme, ciapocku. Takto oblecenu som ju dala spinkat vonku a vobec nechcela,stale sa vrtela a spala max. 30 minut. Ked som ju zdvihla, mala spotenu hlavicku, takze som jej oblecenie hned zredukovala. Dnes som jej dala len body, tenke pancusky a satocky a klobucik a spinka mi vonku pekne uz vyse dvoch hodin. Rucicky ma teplucke, takze s tym oblecenim to asi fakt netreba prehanat 😉

bubelko
11. máj 2011

@ivk no naozaj netreba. pancusky, body s dlhym rukavom su pri teplote 26 stupnov naozaj zbytocne. aj u tak maleho babatka ako je tvoje 😉 a dolezite nie su rucicky, ale zatylok a ked tak celkovo telicko. ruky byvaju casto studene 😉

janka0007
11. máj 2011

ahojte,no aj ja som prave dnes rozmyslala,ze ci to neprehanam,mam dve dcerky-1 rok aj 10 mes. a 8 mesiacov a obidvom im davam von pancusky a na to take tenke bud leginy alebo teplaky a starsej uz davam kratke tricko ale na vecer aj mikinu a mladsej nechavam body s dlhym rukavom,takze pancusky uz v takomto teple teda davat nebudem 🙂

sharlotta
11. máj 2011

Vidim, ze tu subezne prebiehaju 2 debaty v 2 temach o tom istom...Ja som teraz malu poslala von s mm a dala som jej body s dlhym rukavom a na to take cele dupacky s dlhym rukavom, ciapocku a ponozky a prikryla som ju dekou, ale asi ani netreba prikryvat, asi idem zavolat mm, nech jej to da dole.