Babyšatka

kili
10. máj 2007

Niekde som čítala, že nedonosené deti sa majú často objímať, tak by som rada svojich chlapcov klokánkovala aj doma. Ale aby ma to časovo nezaťažilo, chcela by som používať Babyšatku. Zistila som, že ich je množstvo druhov a ceny od 1000-4500 Sk. Tak neviem, ktorú si vybrať. Asi ju nebudem používať inde ako doma a nie dlhšie ako rok, tak som uvažovala na tejto: http://nosime.sk/browse.php?id=38
Máte s ňou niekto skúsenosti? neviťahá sa hneď, keď je o toľko lacnejšia ako iné?

zuzanockamt
24. jan 2011

@tehulka2011 ja mam presne tuto istu satku, ale velkost 4,6 m ... ja by som kupila radsej väcsiu

klaudia74
24. jan 2011

@tehulka2011 Ja by som tiez poradila 4,1 m - mne sedela na všetky úväzy, som 163 cm/53 kg.
Mala som tiež Storchenwiege, bola som veľmi spokojná. 😉

tehulka2011
24. jan 2011

@zuzanockamt
@klaudia74 dakujem, tak objednam radsej 4,1m 🙂

zabatinko
25. jan 2011

Ahojte,viete mi poradit,mam rocnu dcerku,ktora nevydrzi v kociku ani minutu tak zvazujem nad babysatkou,no nieje to neskoro?Do pol roka sme mali klokanku,tu sme vyuzili na 100%.Dakujem za kazdy nazor.

tinki
25. jan 2011

Ahoj, a nie je vhodnejšia klokanka od teraz? Do babyšatky skôr malé bábätká, či nie? Ale keď ti neobsedí v kočíku, tak je asi zvedavá a chce všetko vidieť, takže už ti bude aj sama chodiť...moja bola tiež taká, ale keď už nevládala, tak lepšie v klokanke ako na rukách. Nebolia tak ruky... 🙂

zuzanockamt
25. jan 2011

@zabatinko
@tinki klasicka klokanka je pre dieta absolutne nevhodna, ked nosic, tak jednoznacne len ergonomicky a v satke mozes nosit kludne do troch rokov, resp. do tych 20 kg, pokial ti to je prijemne a zvladnes to

tinki
25. jan 2011

áno? to som nevedela, že je až do 20 kg...ďakujem za radu..

klaudia74
25. jan 2011

@zabatinko Na šatku nikdy nie je neskoro, záleží len od teba, čo ti viac vyhovuje - šatka alebo ergonomický nosič - obidve možnosti sú pre teba teraz dobré. Prípadne ešte nosič mei-tai, ktorý je v podstate niečo medzi šatkou a erg. nosičom, tu je návod aby si si to vedela predstaviť: http://www.liliputi.sk/download/liliputi-mei-ta...

Rozdiely medzi šatkou a ergonomickým nosičom (aby sa ti ľahšie rozhodovalo):
- šatka sa dá uviazať rôznymi spôsobmi, je to kus látky t.j. je skladnejšia, dá sa použíť príp. aj ako deka, je to najuniverzálnejší nosič vhodný od narodenia až kým sa dieťa nosí, v prvých mesiacoch jednoznačne najvhodnejšia pre nosenie bábätiek, je taká "ženská"
- nevýhoda oproti erg. nosiču: trvá trošku dlhšie kým sa uviaže, keď si niekde vonku treba pritom dávať väčší pozor, aby si ju neťahala na zemi a zbytočne nezašpinila, pri väčších deťoch ktoré sú chvíľu na mamine potom chvíľu behajú atď. sa musí buď vždy znova viazať, alebo nájsť vhodný úväz s ktorým to funguje
- ergonomický nosič je praktický, ľahko sa s ním manipuluje, oteckovia ho väčšinou uprednostňujú pred šatkou (sú samozrejme výnimky), dá sa v ňom nosiť vpredu, na chrbte aj na boku, výhoda pri väčších deťoch - jednoducho sa doňho dieťa vkladá, vyberá, nosič sa pritom neťahá na zemi...
- nevýhoda oproti šatke: pre novorodencov sú erg. nosiče aj s novorodeneckou vložkou, napriek tomu si myslím že pre najmenšie bábätká je najvhodnejšia stále tá šatka

Sú mamičky, ktoré sú šatkové typy ako ja 😉, ale sú športové typy ktoré upredňostňujú erg. nosič. Ja som nosič používala od cca. 1,5 roka, vtedy mi už viac vyhovoval práve kvôli tomu, že bol syn chvíľu v nosiči, chvíľu behal - už som nemusela nič viazať, bolo to praktické. Treba sa už len rozhodnúť. 😉

klaudia74
25. jan 2011

A ešte jedna poznámka, ak sa rozhodneš pre šatku, tak jednoznačne pevnú.
Elastické šatky majú síce nosnosť 15 kg, ale pohodlne sa v nich nosia bábätká do cca. 8-10 kg, sú určené pre novorodencov.

zabatinko
25. jan 2011

@tinki Praveze na klokanku je uz velka,resp.z nej strasne bolia ramena a o chrbate ani nehovorim,mame 13kg..Mne mala beha od 8.mesiaca sama,takze prejde uz nejaky kusok,ale este sa neodvazim ju pustit napr.v obchode,to by porobila poriadok:D
@zuzanockamt Takze nieje neskoro ked uz ma rocik?Nebude mi zavadzat pri chodzi v tej satke?Sorry za hlupe otazky,no chcemsi byt 100% ista.
@klaudia74 Ta linka mi ukazala ze neexistuje.Priatel vravi ze je ta satka hlupost,no ja malu stale nosim na rukach,ci uz na prechadzke ,doma..Rastu nam stolicky tak nonstop len na mne nalepena..A ja uz nevladzem kedze ma 13kg uz..Este je rozdiel medzi elastickou a pevnou?

kinsi
25. jan 2011

Mohol by mi prosím niekto poradiť? Mám 6 a pol mes.dcérku, váha 9,6kg, nosím ju stále na bruchu, ako mi to ukázali keď som kupovala šatku.No začína mi byť fakt ťažká. Ako by ste ju doporučovali nosiť? Dá sa uviazať nejako z boku? Na chrbát sa bojím, jednak neviem ako by som ju tam naviazala, jednak budem nepokojná,keď na ňu nebudem vidieť.
Mám pevnú šatku, myslím 4,2m a aj Ergo nosič, ale v tom sa jej akosi nepáči (skúšali sme len vpredu). Moc ďakujem.

kinsi
25. jan 2011

Vlastne mám asi 4,6m, ale to asi nie je podstatné.

klaudia74
25. jan 2011

@zabatinko Ale ja nehovorim o klokanke, to je obrovsky rozdiel!!! Ergonomicky nosic je uplne iny ako klokanka, ten je tak tvarovany pre nosica ako aj pre dieta, ze sa v nom velmi-velmi pohodlne nosi az do 15 kg aj viac...

klaudia74
25. jan 2011

@zabatinko Este raz som si precitala tvoj prispevok - ked pises, ze tvoja mala beha sama, tak si myslim ze by si bola spokojnejsia s tym ergonomickym nosicom. Skus pohladat tieto znacky: Liliputi, Manduca, Ergo - tie su urcite dobre. Dieta v tychto nosicoch sedi a nevisi ako v klokanke, je na tvojom tele, vahu drzi vo velkej miere bedrovy pas, takze ramena nie su tak zatazene ako pri klokanke, je navrhnuty tak aby bola vaha dobre rozlozena, ramenne popruhy su dostatocne polstrovane...
Ja som maleho nosila este aj ako 17 kiloveho v erg. nosici Liliputi a bolo nam to velmi pohodlne. 😉
Tu su temy na MK:
https://www.modrykonik.sk/forum/na-kocikovanie/mate-niekto-skusenosti-s-nosicom-liliputi/
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/manduca-kl...

zuzanockamt
25. jan 2011

@zabatinko no nemala by ti pri chodzi zavadzat, ja som nosila 12 kg synovca a upkne v pohode, mala som ho vpredu uviazaneho ... moj maly bude mat pomaly asi aj 9 kg a tiez sa mi dobre nosi

mneme
26. jan 2011

@kinsi ak chces odlahcit chrbatu, rozhodne je lepsie rozhodnutie nosit vzadu ako na boku. na zaciatok je idealny batoh, lebo je relatine jednoduchy - netreba sa toho vobec bat, chce to len cvik 😉
dobre navody najdes na youtube, fajn su aj na www.nosenideti.cz a pacia sa mi aj tie tu http://www.vbavlnce.cz/gallery/album/view/id/1/

kinsi
26. jan 2011

@mneme A nevadí, že má len 6,5mes.? Može byť na chrbte? Bojím sa , že tam bude vystrájať a nebude sa jej to páčiť a ja ju nebudem mocť bez pomoci vybrať.

mneme
26. jan 2011

@kinsi no, spravne uviazany batoh sa vraj moze aj na novorodenca, tak neviem 😒 ale teraz mi napadlo, ze ak dcerka este samostatne nesedi, nemala by mat rucicky vonku, ale to urcite vies. vyhodit na chrbat aj zlozit z neho musis vediet bez pomoci (je to fakt easy) a ci sa jej tam bude pacit alebo nie zistis az ked to skusis. inak si myslim, ze ak ju vyhodis dostatocne vysoko na chrbate, aby ti videla cez plece, oceni novu perspektivu 😉

kinsi
26. jan 2011

@mneme Nič o ručičkách neviem, ja som taký začiatočník, viac-menej samouk. Dívala som sa na ten link "v bavlnce", zajtra skúsime. A čo teda mám s tými ručičkami urobiť? Znamená to , že ju mám zafixovať viac, nižšie? Inak ona už keď ju posadím, tak sedí aj bez opretia, ale sama to samozrejme nedokáže(dostať sa do sedu) a trošku ju kymáca tak to moc neskúšame.

mneme
26. jan 2011
kinsi
26. jan 2011

@mneme Moc ďakujem - nevyzerá to až tak zložito. Ešte mi napadla jedna vec - Kristinka prakticky hneď v šatke zaspava ako to vyzerá keď zaspí na chrbte? Tvoje malé sa kuká?Nespí? Dá sa jej potom nejako zafixovať hlavička? A ako to riešiš v zime? Dávaš si ju na bundu a na ňu/neho nejaký kryt?Alebo máš malé pod bundou?

mneme
26. jan 2011

@kinsi no, na toto uz fundovane odpovedat neviem 😒 dcerka je uz velka, v satke normalne nespi. ak ma babo dostatocne podsadene nozicky, gulaty chrbatik, ruky vnutri a horny lem satky dost vysoko, hlavicka by jej nemala klimbat. no a kedze to moje viacej beha ako sa nosi, nosim uz len na bunde. v tvojom pripade sa to da riesit zateplovacou kapsou alebo specialnou bundou na nosenie, usitym tunelom....

kinsi
26. jan 2011

@mneme No kapsu by som skoro mala mať, jednu mám objednanú, plánovala som ju ešte na predok.Hádam ju nejako prichytím i keď bude vzadu. Alebo prinajhoršom skúsim urobiť i nejaký "tunel" do staršej chlapskej velkej vetrovky. Aspoň na vyskúšanie.
Ešte raz ďakujem a dobrú noc.

zuzanockamt
27. jan 2011

@kinsi ja by som este na chrbte nenosila, na chrbat by malo ist dieta od 9. mesiaca, ked je uz dostatocne pevne ... nas Jurko ma len 4 a pol mesiaca a vahu ma 8 a pol kila a nosim len vpredu a ked je spravne satka uviazana, dieta tesne pri ttele, tak ta vaha sa rozlozi, mne tazky nie je ...ja mozno na chrbte nosit ani nebudem, iba ak v manduce, ale v satke radsej vpredu

kinsi
27. jan 2011

@zuzanockamt Tak to máš malého skoro presne ako ja, na 4 mes.kontrole sme mali presne 8,3kg. Však ja ju tiež nosím zatial vpredu, ale pravdu povediac už to občas cítim.Hlavne keďy ideme na dlhšiu prechadzku 2 dni po sebe.

zuzanockamt
27. jan 2011

@kinsi ja to citim hlavne na bedrovych klboch, ale inak sa da zatial

kinsi
27. jan 2011

@zuzanockamt Tak to ja potom asi nejako zle viažem, ja to na bedrových kĺboch vobec necítim.Mňa bolí bedrová chrbtica.Práve sme sa vrátili z prechádzky -cca 1,5hod po lese a teda celkom to cítim.

zuzanockamt
27. jan 2011

@kinsi a ako obliekas malu do satky teraz v zime?

kinsi
27. jan 2011

@zuzanockamt teplé pančušky, hrubé ponožtičky, bodinko a flisový svetrík - taký dlhší, pod zadok a čiapka.Ale celá je potom ešte aj so šatkou pod softshellkou (veľkou, nosím priateľovu).