Babyšatka

kili
10. máj 2007

Niekde som čítala, že nedonosené deti sa majú často objímať, tak by som rada svojich chlapcov klokánkovala aj doma. Ale aby ma to časovo nezaťažilo, chcela by som používať Babyšatku. Zistila som, že ich je množstvo druhov a ceny od 1000-4500 Sk. Tak neviem, ktorú si vybrať. Asi ju nebudem používať inde ako doma a nie dlhšie ako rok, tak som uvažovala na tejto: http://nosime.sk/browse.php?id=38
Máte s ňou niekto skúsenosti? neviťahá sa hneď, keď je o toľko lacnejšia ako iné?

jenis
11. máj 2007

Ahoj kili ja mam satku tiez z tejto stranky typ Havai 1390,-. Som velmi spokojna. Ja ju pouzivam ked idem do obchodu, ked prsi, a ked ideme niekam nakupovat a nechce sa mi chodit dnu a von s kocikom.
Nevytaha sa je to z pevnej latky nemaj strach. A co sa tyka dlzky tak kup najdlsiu mozno ti pri niektorych uvazoch bude zbytocna, ale mojho muza uviazem s malou len tak tak.
Mam asi aj fotku v prvom albume.

sage
11. máj 2007

ahoj kili, dve celkom podnetné debaty o babyšatkách tu už bežia dlhšie, tam nájdeš kopu dobrých tipov a skúseností:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

tú šatku, čo si si vybrala, nepoznám. sama mám guatemalskú ručne tkanú šatku a z afriky takú obyčajnú plátenú (čo vlastne ani nie je špeciálne šatka len obyč. pruh látky). Tož, tá guatemalská je oveľa mäkšia a pre dieťa pohodlnejšia. ja teraz idem kupovať druhú šatku, takú ľahkú na leto a mám vybratú tiež jednu lacnejšiu na: http://www.noseniedeti.sk/L1c.htm - je tam zblízka odfotená štruktúra toho materiálu a páči sa mi, ako je tkaná.

adula76
11. máj 2007

Ahoj, o tom sa pise aj na tej stranke, ze klokankovat sa da aj v satke, je tam clanok medzi zaujimavostami.
Neviem ako tebe, ale mne sa nosenie spociatku zdalo ako nieco, co robit nebudem, len v nevyhnutnych pripadoch a dnes nosim malu denne, lebo to nie je len o tom, ze je to z nudze cnost, ale nosenie ako take je super, prijemne, lebo mas babo pri sebe. Kocik nepouzivame, lebo mi to pripada zbytocne, ked mala moze byt pri mne.
Tebe to ulahci podla mna vela, lebo kedze mas drobcekov dvoch, tak budes casto potrebovat volne ruky, v satke sa da aj dojcit, takze zvladnes nosenie, dojcenie a este napriklad varenie naraz.
A este k tomu budu drobci spokojni.

megg
11. máj 2007

ahoj, mne na satkach nevyhovovalo to komplikovane viazanie 😖 (teda aspon pre mna) a tak som casto pouzivala Carry Me. A to bolo super! Sup sup na plece, maleho do stredu a ide sa 🙂
http://nosenideti.cz/zbozi.php?volba=karta_zboz...

sue
11. máj 2007

Kili, ak by si chcela, a vyhovovalo by ti to, ja mám babyvak a môžem ti ho bez poplatku požičať do januára... len napíš do IP, ak by si mala záujem, viem, že šatka je lepšia, ale máte asi veľa výdavkov a ja ti to s kľudom požičiam, kým sa Macko narodí.

tretulka
11. máj 2007

ahojte, ja mam satku medley - tkanu, kupovala som ju tiez na www.nosime.sk, som s nou spokojna, myslela som, ze to bude trosku jemnejsia latka, ale zvykla som si, lutujem, ze som si ju nekupila skor, tesim sa ako v nej budem nosit potom druhe mimi 🙂

kili
autor
11. máj 2007

sue, ďakujem si zlatá. Ale v baby vaku nie je bábo priamo na hrudi a ja by som ich tak moc chcela nosiť a tak investujem do šatky.
Možno v nej budeme chodiť aj do obchodu, ja so šatkou a manžel s klokankou 🙂

kili
autor
11. máj 2007

sage, dík za odkazy. Dávala som vyhladať len šátek a tak mi to nenašlo. Bolo mi aj divné, že by tu taká téma ešte nebola.

melory
11. máj 2007

aky je rozdiel medzi vakom a satkou, ja mam v albume melory a tehotenstvo satku ci vak? dakujem za odpoved

bihan
11. máj 2007

Melory - to je babyvak.. rovno tvorí kapsu, do ktorej sa mimi vkladá.. babyšatka je vlastne len dlhý kus látky.

melory
11. máj 2007

jaaj, no mne vyhovuje teda vak, chodim s nim vsade a mala tam prespi hodiny a este som v letaku k nemu citala, ze deti v nom maju taky pohyb, ze im automaticky jadierka zapadnu a nemaju problemi s nozickami.

s.arik
11. máj 2007

Nic proti vaku, ale šátek má dost dalších výhod: na rozdíl od vaku se dá použít až do věku dítěte 2 roky, je daleko skladnější, dá se s ním nosit na zádech, na boku a nejenom vpředu, možností úvazů třeba jen "vpředu" je hromada, při nejoblíbenějším úvazu kapsa s křížem je váha rozložena souměrně na obě ramena, čímž je i delší nošení nesrovnatelně pohodlnější a šetrnější k zádům nosiče. Navíc - při předklonu ti z vaku mimčo klidně vypadne, s šátkem jsi při mnoha úvazech klidná🙂můžeš skoro dělat stojky a mimi nevypadne.

Abych tedy nebyla jednostranná, NEVÝHODY šátku:
Se sebevětší praxí je uvázání šátku určitě o pár vteřin delší než přehození vaku přes rameno...pro mne osobně ale vteřiny roli nehrají. Taky je hloupé, když si ho člověk musí vázat venku když je třeba mokro, bláto. Víc mě nenapadá🙂

kili
autor
11. máj 2007

sarik, už máš šátek? skúšala si na bábike?
píšeš fakt ako s mnohoročnou skúsenosťou a to si len v 21tt 😀

susik77
11. máj 2007

ahojte, nam ukazovali nosenie deticiek v satke na kurze, aj sme si to skusali-4 dni, hovorili nam, ze detickam sa to paci-ze su v tesnej blizkosti mamicky a je to dobre aj na ukludnenie. Ze vraj ta klokanka al. babyvak je vhodnejsia az trochu neskor. Ja by som chcela striedat kocik s tou satkou.
Dnes som bola na detskom veltrhu, pytala som sa na tie satky: ze vraj najlepsie su bavlnene a ze maju mat atest - ze niekt., co sa dovazaju zo zahranicia-tusim mimo EU byvaju napustene nebezpec. chemikaliami...Ze vraj sa peru tie satky tak 1x tyzdne.
Este nam hovorili, ze deticky, kt. su nosene v satkach tym, ze sa citia v bezpeci, maju potom aj mensie problemy odputat sa od matky...

bihan
11. máj 2007

S.arik.. s tým, že keď sa predkloníš, dieťa z vaku ti môže vypadnúť, si ma fakt dobre pobavila 😅 😀 Vak sa ti preda hýby spolu s telo a telíčko je tiež nejakou silou priťahované k zemi, ale neva...
Nedovolím si porovnávať šatku a vak, my sme si zaobstarali oboje, pretože nosiť novorodenca v šatke sa mi nezdá také prirodzené ako vo vaku, ale každý má na to svoj názor. (navyše Vak sa dá potom využiť ako hojdačka do záhrady 😎 ) Jednoznačne som za to, že od momentu, ako mimi samo sedí, šatka je výhodnejšia v tom, že sa dá poriadne previazať, ale hovorím, ja by som od narodenia môjho macíka neviazala 😉

melory
11. máj 2007

bihan ma prvdu ja zavazujem snurky synovi aj sebe a mala je vo vaku, a fakt aj ked som sa zohla pre nieco vonku nevypadla, ale zalezi od typu, ja mam po boku mantinel.

s.arik
11. máj 2007

hmmmm, asi to zní od nezkušeného neseriózně, že 🙂 ?
ale toto téma mě moc zajímá a tak mám hodně načtené po internetu, zkušenosti jiných...

Což mi připomíná, že by se pár odkazů někomu mohlo hodit:

diskuze na Rodině, kam chodí pravidelně zkušené "nosičky", vždycky rády odpoví a některé mohou porovnat i více značek šátků
http://www.rodina.cz/diskuse118.htm

videa jak šátek uvázat
http://mamatoto.org/Default.aspx?tabid=173

obchody
www.babysatky.cz
www.vbavlnce.cz
http://www.medley.cz/babysatkyy.htm
http://www.nosenideti.cz/zbozi.php?skupina_id=7...
obvykle zde najdete i návody na úvazy
a samozřejmě šátky mají i některé "plenkové" e-obchůdky jako mamaja, látkovky aj.

Zdaleka to není všechno, co můžete na webu najít, jenom pár rychlých tipů 😉

melory
11. máj 2007

dakujeme za odkazi, urcite sa hodia,
poviem vam holky, je ludia na mna kukaju ako na cudo, ked idem s malou vo vaku a ked zbadaju dieta, zacnu ju lutovat ☹
asi sme este vychovany na perinke a kociku...ale doba sa meni a zeny tiez uz kroje nenosia

melory
11. máj 2007

s.arik to nieje tak je nedoverihodne ale ze je to proste blbost

s.arik
11. máj 2007

Bihan,
to s tím vypadnutím jsem psala napůl v legraci, opravdu se ale všude uvádí, že např. kříž s kapsou je daleko bezpečnější než vak nebo úvaz kolíbka...

A s tím že se vak při předklonění hýbe - to je podle mě právě nevýhoda, pro pohodlné nošení má být "náklad" co nejtěsněji u těla. No jako krosna na hory-když sedí na těle a dá se připoutat, nosí se supr, když batoh ale volně visí na delších popruhách a bimbá se při chůzi, zdá se ti náklad dvakrát těžší 😒
Šátek chci proto, abych měla ruce volné, ne abych musela jednou rukou jistit dítě.

Jinak vak je určitě super pro malé miminka, ale právě že jen pro MALÉ miminka, větší se ti tam nevejde. Takže abys za pár měsíců kupovala jiné nosítko. A celá váha spočívá na jednom rameni...

Taky jak psala Kili - v šátku je mimčo u tebe na hrudi, nedělí vás žádná látka (krom oblečení 🙂 )

kili
autor
11. máj 2007

sarik, ja už tiež niekedy takto mudrujem, a pri tom som to ešte nerobila, len mám naštudované 😉

bihan
11. máj 2007

melory - to ma vôbec neprekvapuje. U nás sa ešte stále na vak pozerá ako na "ekonomické riešenie pre maminky, ktoré nemajú na kočík" Poriadne smutné, ale je to tak.. tak ja sa už na tie reakcie tiež teším 😠

s.arik
11. máj 2007

to jsem ráda, že se na mě nezlobíš 😀 myslím že diskuze je o názorech, ne jenom a pouze o ověřených zkušenostech...

melory
11. máj 2007

tak sa tes hlavne na to, ze chuda ako je tam pokrcene a vykrivene

kili
autor
11. máj 2007

sarik, no nás nebude doma deliť ani to oblečenie 😉 . Bude leto, tak čo. Aspoň na tých prvých pár mesiacov.

melory
11. máj 2007

baby inak neviem aka je to stranka, ale je termo oblecenie pre deti do satiek a vakov na leto, lebo deti sa v tom potia a aby ich neofuklo, prislo mi to vhodne riesenie.

melory
11. máj 2007

teda ak mozem spojit temu vak a satka 😵 bolo by to super, lebo mi vakujeme a zrejme od roka satkujeme.

s.arik
11. máj 2007

Mě se pořád lidi ptají, jaký chci kočár nebo jestli už mám 😝 😝 😝
jasně že nějaký mít budu, ale je mi to fuuuuuuuk, šátek je má láska, zatím🙂
budu nosit i kdybych nechtěla, nehodlám nosit kočár 6x denně po schodech (venčení pejska) a motat se s ním v tramvajích 😖

Když to lidem povím, taky okamžitě tvrdí, jak je to nezdravé ta křivá zádíčka!!!

A víte, čím je vždycky přesvědčím 😀 😀 😀 ???
"Plod v děloze je zkroucený, je hloupost nutit hned od porodu dítě 100% času ležet na něčem rovném. Podívejte se na dětské autosedačky - pro malé miminka se dělají vajíčka právě proto, aby neměly záda nepřirozeně narovnané, to příjde až s věkem, lezením a vlastní chůzí..."

Netvrdím že je to super vědecký argument, ale obvykle lidi znejistí v radikálním názoru a semtam někdo (hlavně mladí) i kouknou na web a nadchnou se - asi nejhezčí článek je http://www.babysatky.cz/stranka.htm 🙂

susik77
11. máj 2007

s.arik: no, s tymi autosedackami-vajickami to asi nebude uplne tak-mimi je v tom vajicku v takom plosede a este nema pevnu chrbticu-tak sa zo zac. neodporuca nechavat v tej autosedacke dlhsie ako pol hodiny denne...
Ale ta satka je ovela lepsia...

melory
11. máj 2007

ano tiez im povie, ze ked jej nevadilo byt tak 9 mesiacov, tak preco by jej to malo vadit teraz.

ja mam kocik len na balkone.