Babyšatka

kili
10. máj 2007

Niekde som čítala, že nedonosené deti sa majú často objímať, tak by som rada svojich chlapcov klokánkovala aj doma. Ale aby ma to časovo nezaťažilo, chcela by som používať Babyšatku. Zistila som, že ich je množstvo druhov a ceny od 1000-4500 Sk. Tak neviem, ktorú si vybrať. Asi ju nebudem používať inde ako doma a nie dlhšie ako rok, tak som uvažovala na tejto: http://nosime.sk/browse.php?id=38
Máte s ňou niekto skúsenosti? neviťahá sa hneď, keď je o toľko lacnejšia ako iné?

lillianx
17. sep 2011

@dejka77 ahoj, no urcite by sa ti nemala naklanat, ked ju spravne podotahujes. skus si ju pri tom podrzat v spravnej polohe a po podotahovani by sa jej to uz nemalo podarit, nakolko takto male mimco je este v satke s rucickami dnu. predpokladam, ze viazas do nejakeho s krizou. inak by to pre nu naozaj nebolo vewlmi zdrave nosenie, keby bola nahnuta, chrbatik by sa prilis pretazoval..no skus lepsie dotiahnut. ine ma nenapada

dejka77
18. sep 2011

@lillianx Vcera som to skusila znova, ale zase to robila. Proste jednu nohu ma viac skrcenu, druhu skoro narovnanu a stale sa nahyna na ten bok. Aj som ju parkrat napravala, ale nepomohlo, tak ja uz neviem... Nemoze byt zase v satke prilis natesno.

monr
18. sep 2011

@dejka77 určite to nie je dobre, skús nájsť v okolí šatkárku, vždy je lepšie, keď ti to niekto naživo posúdi. 😉 a ak budeš mať dobre dotiahnuté, nemá šancu sa z toho vykrútiť. aký úväz používaš?

dejka77
18. sep 2011

@monr Mam moby wrap a pouzivam hug hold. Maju aj svoju stranku a su tam videa. http://www.babyroo.org.uk/instruction-videos-fo... je to na poslednom videu.

monr
19. sep 2011

@dejka77 to je úväz kríž s kapsou von, a tam sa jej dietko nevykrúti. ale u vás by som skôr tipovala, že buď je menej dotiahnutá šatka, alebo potom tvoja malá, je už dosť ťažká na elastik. POtom by som zvážila vymeniť šatku za pevnú alebo ergonomický nosič, prípadne skúsiť vymeniť úväz za kríž s kapsou dnu, tam si aj v elastiku dotiahneš presne ako potrebuješ.

dejka77
19. sep 2011

@monr asi to bude tym, ze nie je dostatocne dotiahnuta. Skusim to nabuduce lepsie pritiahnut. Mala vazi necelych 6kg takze tym to asi nebude. A do kolkych mesiacov je vlastne vhodna tato satka?

monr
19. sep 2011

@dejka77 elastiky sú vhodné do cca 8, 9 kg, ale unesie aj viac, všetko záleží od typu úväzu. So 6kg isto nie je problém, mám osobnú skúsenosť. A veru, to podoťahovanie je dôležité. Keď sa predkloníš, tak by sa malá nemala od teba odlepiť, čiže fakt dosť natesno, ale aby v pohode vedela dýchať. 😉 veľa trénuj, isto sa ti to podarí.

krhlicka
20. sep 2011

Ahojte baby, u nas sa satkuje sice kratko, ale s velkou radostou. Malu najlepsie uspim prave v nej 😎
Mam pevnu satku 4,7m, nakolka ja som krpec, je mi dost dlha (nosi aj muz 194cm) 😀
Prosim vas ako viazete vonku, je nejaky sposob, aby sa satka nepovalovala po zemi?
A este sa mi zda, ze zle dotahujem vrch satky, kedze malej plapola hlavicka casom. Myslite, ze mam dotahovat pevnejsie?neviem, kde robim chybu ☹ A ak mate prosim este nejake tipy, ake pomocky sa mi zidu k satke, napr. aby som mohla nosit vonku aj v dazdi, ci zime. Dakujem moc a zelam krasny den 🙂

krhlicka
20. sep 2011

Zabudla som napisat, ze mala ma 6 tyzdnov a viazem kriz s kapsou 🙂

monr
20. sep 2011

@krhlicka http://www.nosenideti.cz/video.php?skupina_id=4... skús tento úväz, môžeš ho mať stále na sebe, a v prípade potreby len podoťahovať, dá sa tak nosiť v kolíske aj zvislo. a vtedy nepováľaš šatku po zemi. Prípadne aj KsK sa dá mať na sebe naviazané, a potom podoťahovať.
k tomu vrchu šatky, treba viac dotiahnuť, prípadne, keď povolí, tak podoťahovať a bude to ok. 😉
nejaké pomôcky k šatke, sú kapsa, alebo ideálne je priamo nosičská bunda. popozeraj buď slovenské stránky, alebo link, čo som ti dala vyššie, je dosť vychytávok na nosenie v šatke, prípadne nosiči.
Veľa zdaru do šatkovania a vitaj v klube.

krhlicka
20. sep 2011

@monr dakujem krasne za rady a uvitanie 😀 tesim sa na vela peknych chvil so satkou/satkami casom ich bude viac, inak to nevidim 😝

tinkerbell
21. sep 2011

ahojte chcem kúpiť šatku Hoppediz - La Paz alebo Dublin, neviem sa rozhodnúť
http://www.noseniedeti.sk/babysatky/hoppediz/ho...
http://www.noseniedeti.sk/babysatky/hoppediz/ho...
ktora sa viac paci vam? Prosim poradte 🙂

emjee
24. sep 2011

@tinkerbell kup si tu, ktora sa viac paci tebe 😉 ja osobne by som brala la paz - tym, ze je sa tam castejsie strieda viac farieb bude menej vidiet pokrcenie satky, zaroven je to taka zemita farba, ze sa na nej strati aj spina ked ju nahodou povlacis po zemi 😀 pripadne ti ju krpec zababre od keksikov a ineho jedla no a do tretice si myslim, ze je to univerzalnejsia farba ako modra

tinkerbell
24. sep 2011

@emjee dakujem za odpoved, uz si tretia, ktora mi radi La Paz, tak som sa nakoniec rozhodla pre nu.

inac
25. sep 2011

ahojte satkarky,
poradte mi, prosim, uvaz pre 2 tyzdnoveho Vilka. zatial som ho nosila v koliske, ale docitala som sa, ze tento uvaz nie je vhodny pre deti balene nasiroko. tak ako teda viazata? vdaka

emjee
25. sep 2011

@inac nosit zvislo, uvaz napr. kriz s kapsou dnu alebo dvojity kriz

wvwvw
25. sep 2011

ahojte maminy. keďže my sme našu šatku už dávno vymenili za manducu, ponúkam moju liliputi na predaj. Pomohla nám keď sme boli úplne malinký, tak nech spraví službu a veľku pomoc aj dalšej mamicke.... 😉

sasska
25. sep 2011

@estterka asi ti odpovedám neskoro, ale poštovné z ellevill.com vychádza na 95 NOK, to je zhruba 13 €, najnovšie je v tom zahrnuté aj poistenie, lebo sa im "strácali" na pošte zásielky. Ale to si si už asi zistila 🙂

lenadka
25. sep 2011

@tinkerbell tiez som za paz 😉

estterka
25. sep 2011

@sasska ahoj,dakujem,este som neobjednala,neviem sa rozhodnut,ci ju zobrat alebo nie. mame storchen,som spokojna,ale tie ellevillky su tak kraaasne 😅 a mala ma uz rok,tak ci vyuzijeme este tolko satku

jasminka7
27. sep 2011

Ahojte fanusicky nosenia. Mohli by ste mi zhrnut vyhody a nevyhody satky oproti manduce? Planujem nosit 1-mesacne dieta, ale neskor, ako bude rast, samozrejme aj vacsie.

monr
27. sep 2011

@estterka šatky vždy využiješ, hlavne ak máš rôzne dĺžky, alebo prímesy, použiješ podľa potreby na rôzne úväzy. 😉

@jasminka7 výhodou šatky je iste to, že môžeš použiť rôzne úväzy, dať do kolísky, na zvislo, na brucho, na chrbát. šatku vieš použiť ako hojdačku, prikrývku, tienidlo, zábranu na posteľ, deku, prebaľovaciu podložku a čokoľvek čo ťa napadne.
je fajn mať aj trebárs manducu, hlavne na staršie dietko je to ideálne, rýchlo šup hore a dole. ale mnohí si vystačia so šatkou na celé obdobie a nie je problém.

emjee
27. sep 2011

@jasminka7 https://www.modrykonik.sk/fotoblog/emjee/clanok...
Tkaná pevná šatka = najuniverzálnejší nosič
možno nosiť vodorovne aj zvislo, vpredu, na boku aj vzadu, aj 2 deti súčasne
možno v nej dojčiť
vhodná od narodenia do 3-4 rokov
rozloženie hmotnosti bábätka na obe ramená aj pás nosiaceho pri symetrických úväzoch
ďalšie využitie ako hojdačka, prikrývka, deka
nutnosť naučiť sa úväzy
veľkosť sa vyberá podľa konfekčnej veľkosti nosiaceho a podľa typov úväzov, ktoré s ňou plánuješ - od 3,1 / 3,6m na batoh do 5,2m všetky úväzy pre konf. veľkosti nad 48
pozor, každá značka má vlastné veľkostné tabuľky, niektoré do celkovej dĺžky šatky zarátavajú oba cípy šatky (Ellevill), niektoré len jeden cíp (Didymos, Hoppediz, Storchenwiege), niektoré žiaden
výber značiek, farieb a materiálov (bavlna, biobavlna, bavlna s lanom, konope, vlnou, bambusom, kašmírom, alpakou, ramie ...) je naozaj pestrý, stačí pogoogliť

Ergonomický nosič
vychádza z mei tai, ale je prepracovanejší
možno nosiť aj na boku (nie všetky typy)
možno zafixovať hlavičku
od narodenia (niektoré typy) až do 25-30 kíl
African Carrier, Beco, Bondolino, Ergo, Liliputi, Manduca, Patapum, Storchenwiege ...

jasminka7
27. sep 2011

@monr, @emjee velka vdaka za info. Este mam doplnujuce otazky. V manduce nemozno dojcit? Je naozaj manduca vhodna od narodenia, tj pre uplne male deti? Dakujem 🙂

emjee
27. sep 2011

@jasminka7 aj v manduci sa da dojcit, no neda sa v nej nosit v tzv. koliske - v manduci sa da nosit od narodenia, pretoze ma integrovanu novorodenecku vlozku

uhlopriecka
27. sep 2011

ahojte baby, super ze tato diskusia existuje a dakujem @emjee za zhrnutie 🙂
coskoro sa k vam dufam pridam - budem rodit niekedy teraz zaciatkom oktobra a som rozhodnuta satkovat. ani kocik som nekupovala, ale vanickovy mam pozicany od kamosky. mam moby wrap satku a dalsiu bavlnenu pozicanu.
mala by som na vas zopar otazok;

1. ako je to v zime so satkovanim? da sa to s rozopnutou bundou alebo ste si kvoli tomu kupili nejake XXL?
2. nakupy so satkami - mate vozik na kolieskach alebo je to mozne s ruksakom?
3. satkovali ste niektora az tak, ze ste ani nepotrebovali pouzivat kocik?

vdaka za odpovede alebo nasmerovanie na nejaku cast diskusie,
uhla

emjee
30. sep 2011

@uhlopriecka v zime mozes pouzit to, co si nosila v tehotenstve (ak si bola tehotna v takom obdobi 🙂) manzelovu bundu, specialnu nosicsku bundu alebo svoju bundu rozopnut a dietatko do specialnej nosicskej kapsy - ja mam vyskusanu kapsu aj svoju bundu (kedze som po porode vyrazne schudla, prvu zimu som odnosila v nej 😀) aj specialnu nosicsku 😉 vsetko ma svoje za aj proti kuk moj clanok https://www.modrykonik.sk/fotoblog/emjee/clanok...

co sa tyka satky a prirucnej batoziny - zvladnes to s ruksakom na chrbte alebo si urob / zaobstaraj onbag - to je speci taska na satku

ano satkovala som tak, pretoze moje dieta kocik neznasalo, pokym nevedelo sediet a nevidelo z neho von, ked zacal chodit, kocik sme zrusili uplne, - dokopy sme kocikovali asi mesiac, dva - v zime ked mal necely rok, lebo som sa bola v snehu a lade chodit s nim uviazanym

uhlopriecka
30. sep 2011

@emjee velmi pekne dakujem za link na tvoj clanok, sranda - ale ta literatura na konci sa presne zhoduje s tym co som si kupila a citam 🙂
"tehotna" som bola najma teraz v lete, takze zimne veci nemam a budem si asi tiez musiet vypomoct manzelovymi. byvame v kopcoch (v BA), este k tomu s milion schodami, satkovanie mi bude vyhovovat aj z tohoto dovodu.
coho sa bojim najviac su varovania mojich kamaratiek - cerstvych mamiek, ze ked raz dieta naucim na nosenie, nebude chciet byt nikdy v kociku. ach jaj, ale realita ukaze na co si trufnem a aky bude moj malicky. tvoj od zaciatku - od novorodenca nechcel byt v kociku?

emjee
2. okt 2011

@uhlopriecka presne tak, nechcel byt v kociku vobec, bez ohladu na nosenie
no a to je typicke "ked si ho naucis na nosenie, nebude chciet ..." moj od 1,5 roka chodi na prechadzky sam, navyse nosim nosic (500g), no na prechadzkach stretavame rovnako stare deti, ktore sa bud vezu v kociku (10kg) alebo mamy kocik tlacia a dieta na rukach - co je lepsie? 😀

zuzanockamt
2. okt 2011

@uhlopriecka ja som satkovala vlani celu jesen/zimu bez prooblemov ... nas jurko sa narodil vlani v septembri, takze bol fakt este maly, vyuzivala som ochrannu MaM kapsu a manzelovu mikinu ... kocik som pouzila len vtedy, ked chcel ist MM na prechadzku, ale to len obcas, na 90% bol len satkovany