Babyšatka

kili
10. máj 2007

Niekde som čítala, že nedonosené deti sa majú často objímať, tak by som rada svojich chlapcov klokánkovala aj doma. Ale aby ma to časovo nezaťažilo, chcela by som používať Babyšatku. Zistila som, že ich je množstvo druhov a ceny od 1000-4500 Sk. Tak neviem, ktorú si vybrať. Asi ju nebudem používať inde ako doma a nie dlhšie ako rok, tak som uvažovala na tejto: http://nosime.sk/browse.php?id=38
Máte s ňou niekto skúsenosti? neviťahá sa hneď, keď je o toľko lacnejšia ako iné?

erika12345
1. feb 2011

@zuzanockamt dakujem, aj som citala, ze ta satka sa da vyuzit len tak asi do 7 kg, ale asi pre novorodenca je to asi lepsie ako pevna satka. A nevies, ktore satky su viac vzdusnejsie? Lebo mne sa maly narodi v maji/ juni a to uz pomaly zacnu velke tepla, tak aby sa v tom prilis nepotil.

barbarka
1. feb 2011

@erika12345 my sme mali elast. liliputi a nosili v nej skoro do 8mes. a urcite je to pre male mimco lepsie. jednoduche vkladanie a super to drzi.

myzma
1. feb 2011

@erika12345 ahoj, ja som mala od zaciatku pevnu, dostala som povzbudenie, aby som sa pevnej nebala a je fakt, ze na 4 raz som uviazala kriz s kapsou vo vnutri uplne super... dovtedy som pozerala vela videi a citala, na co si davt pri viazani pozor... ja na zaklade svojej skusenosti odporucam pre male deticky tiez pevnu, clovek sa toho nemusi bat. je to praktickejsie, co sa tyka dlzky, elasticka musi byt dlhsia ako pevna, robis viac vrstiev, a postupne by si i tak presla na pevnu satku ci nosic... takze ked si clovek zvazi investiciu, rozhodla som sa pre jednu dobru, takze mam storrcha,a ko som pisala vyssie... priamo s elastickymi nemam skusenost, neskusala som, len som videla, a nelutujem, ze mam pevnu 🙂 ako pise zuzanocka, i moj bol dost tazky od 3 mesaica, takze i tak by som musela presjt velmi rychlo na pevnu... takze fakt nelutujem pevnu satku

zuzanockamt
1. feb 2011

@erika12345 ja mam skusenost len s tou sleepy wrap, ale ta podla mna na leto vhodna nie je, je dost hruba a taka teplejsia sa mi zda, mne to bolo akurat, lebo maly sa narodil v septembri a ja nosim aj teraz po vonku, cize aspon mu bolo teplo

myzma
1. feb 2011

@erika12345 pozeram, ze mame obdobny termin, ja planujem pouzivat storcha, i ked si uvedomujem, ze je tam nejake riziko prehriatia, resp. spotenia, clovek musi pouzivat mudrost, kedy ist vobec s babätkom von... a ako, ci kocik, ci satka... ak by som si mohla kupit este jednu, asi by som kupila pevnu, nejaku na leto, ale ako som pisala vyssie, nerozumiem sa materialom, takze v tomto potrebujem poradit sama... ale po minurocnych skusenostiach so satkovanim v lete sa az tak tolko toho nebojim...

werunka21
1. feb 2011

@erika12345 já mám taky od narození elastický, Liliputi a jsem spokojená. Malý má sice půl roku, ale je drobek, tak v něm nosím stále. Myslím si, že jako start pro někoho kdo začíná s vázáním je to ideální. A když budeš chtít dál nosit, koupíš pevný. Ale na youtube jsou videa jak zavázat i těžší dítě elastickým 😉.

erika12345
1. feb 2011

@barbarka dakujem a mozem vediet, kolko tvoja mala asi vazila v 8 mesiacoch?
@myzma dakujem. Odkedy si v nej maleho nosila? A ako to bolo v lete, nepotil sa v nej velmi?
@zuzanockamt aha, tak toto asi nebude pre nas, kedze v lete bude urcite horuco.
A este ma napada, ako to robite, ked potrebujete ist napr. nakupit, da sa v pohode zobrat nejaka taska alebo je to uz problem. Nemyslim velke nakupy, len malickosti alebo ked nieco treba vybavit alebo idete na navstevu, kde si davate veci, penazenku, plienku pre babo a pod.?

zuzanockamt
1. feb 2011

@erika12345 nakup vybavis v pohode a ja nosievam na chrbte mensi batoh a tam dam vsetko, aj ked idem k lekarke, tak nahradne oblecko, plienka, jedlo ... kocik u nas moc nefunguje

monr
1. feb 2011

@erika12345 ja som mala liluputi elastik, a nosila som aj v lete v nej úplne v pohodičke. myslím, že v lete sa bude potiť v každej. To by si si mala kúpiť buď vlnu, alebo bambusovú, ale to sú pevné. Ale zas nemusíš investovať do dvoch, fakt to je len o tom, čo komu vyhovuje viac.
Elastik ti pevne ovinie malé bábätko, a odpustí aj nejaké tie chyby v úväze.
k taškám, najviac kočky na českom fóre chvália onbag, vieš si ho zaviazať viacerými spôsobmi. Ja som osobne používala tašku, čo som si mohla prehodiť krížom cez seba. Alebo potom sú fajn aj tašky s kolieskami, teraz sú rôzne pekné, vzorované, a keď je dietko väčšie, tak sa môže aj povoziť. 😀

werunka21
1. feb 2011

@erika12345 Taky chodíme s batohem na zádech 😉 , i nákupy se dají podniknout. Máš přece obě ruce volné 🙂

erika12345
1. feb 2011

@myzma ano, budeme mat babatka po sebe. 😉 vsak ja aj tak planujem v horucavach chodit von len rano a k veceru, urcite nie na priame poludnie. A jasne, ze v teple mu asi bude lepsie v kociku, kde bude mat viac vzduchu. Ja som chcela satku aj na doma, strasne sa tesim na to, ako budem s babom stale a nemusi mi byt same v postielke, ked nebude spinkat.
@werunka21 dakujem, tak tie liliputi su ozaj dobre? Lebo mne som pozerala MaM, Liliputi a Moby a Liliputi je z nich najlacnejsia. A ako je to s pranim, nemeni sa casom, nevytaha sa? Peries ju casto a na kolko?
Prepacte, ze sa stale vypytujem, len fakt nemam s tym skusenosti a tu v okoli nenosi babatko nikto, tak sa nemam koho pytat. Som vam vsetkym velmi vdacna za vase rady. 🙂

erika12345
1. feb 2011

@zuzanockamt , @werunka21 super, ten batoh ma napadol, len este som tak nikoho nevidela, tak neviem, ci nebudem posobit smiesne. 😉 Ale vlastne tu som este nikoho v okoli nevidela ani so satkou, takze to inym pripadat cudne bude, ale co, je to moje babo. 😉
@monr dakujem, aj ta onbag vyzera super, to je tiez dobry napad. Ja viem, ze sa rozhodnut musim sama. Neviem, ci mi viazanie hned pojde a ked s elastickou to ide lahsie, tak je to urcite vyhoda.

zuzanockamt
1. feb 2011

@erika12345 ja by som sa pri liliputi obavala tej lycry, ci to casom nepovoli, preto som kupovala sleepy wrap, ktora obsahuje spandex a nie lycru aj ked je drahsia ... a tie ostatne obsahuju co?

zuzanockamt
1. feb 2011

@erika12345 tak ja v mojom okoli nemam tiez nikoho co satkuje a je mi to jedno ako vyzeram, toto teda vobec neriesim, chcem satkovat, tak satkujem

werunka21
1. feb 2011

@erika12345 Připadala mi dobrá a finančně přijatelná. Jelikož jsem nevěděla zda mě šátkování chytne tak jsem víc nechtěla investovat. Že by se vytáhl to ne. Jako všechno elastické se zase vráti do svého původního tvaru. Elastický je pořád. Peru jak kdy a bez problémů. Myslím že se může na 40stupňů.
A ostatní? Však co. I tady ve městě koukají. Naopak, já se s malým nesu jako páv, dělá mi to dobře 😀 a to jinak nejsem ráda středem pozornosti. 🙂

barbarka
1. feb 2011

@erika12345 no on je z tych lahsich- mal okolo osem kil, ale to ho uz bolo v elasticej dost citit 😅 ono je to asi tak ze ked to je prve dieta tak sa s nim tazsie manipuluje a ked sa mas este ucit uvazy na satke 😒 ale niekomu to ide lahko. mne vyhovovalo ze som ho len strcila do satky. ale ked sa to naucis pojde ti to dobre aj s pevnou

erika12345
1. feb 2011

@zuzanockamt Moby je z elastickeho zerzeja (neviem, co to je 😉 )a 100% bavlny a MaM 55% konope a 45% bavlna. Pozerala som i tu tvoju satku, vyzera skvele. Kde si ju kupovala?

zuzanockamt
1. feb 2011

@erika12345 kupila som ju tu na MK od jednej baby, co ma e-shop

erika12345
1. feb 2011

@werunka21 ved to, ci ma to chytne a hlavne, ci to chytne maleho, co ak bude pravy opak a nebude sa chciet nosit a mojkat? Tak super, ze sa pranim nemeni.😉 Ani ja nie som rada stredobodom pozornosti, ale co, ludia si zvyknu. 😉
@barbarka ved prave, prve babo, budem mat problem so vsetkym. 😉

monr
1. feb 2011

mne sa elastik liluputi vôbec po praniach nenatiahol, jediné, čo sa mu stalo, že to olemovanie čo je na ňom, tak sa mi tie nitky posťahovali dokopy, čiže tie konce vyzerali divne, ale na funkčnosť to nemalo vplyv.

emjee
2. feb 2011

@barbarka osobne ti neviem porovnat standard a zakarove didymosy, ale niekde som citala, ze zakarove su jemnejsie, tensie
ja som mala prvu satku hoppediz, ta bola hrubsia a sirsia
na leto sa odporucaju kombinovane satky s lanom, hodvabom, ani vlna by nemusela byt zla (vlna je termoregulacna, v zime zohrieva, v lete nechcem napisat, ze chladi, ale nemalo by v nej byt velmi teplo) - samozrejme netreba chodit po vonku v satke cez najvacsi hic, ale ja som v pohode prezila dve leta satkovanim v bavlnenom indiu - treba jednoduchsi uvaz a najlepsie nejake termoregulacne oblecenie pre babo a teba (moira, hodvab - kuk moj fotoblog https://www.modrykonik.sk/fotoblog/emjee/clanok... pod doplnky na nosenie)

@erika12345 moje proti elastickej satke (podotykam, ze ziadnu som neskusala):
- nizsia nosnost ako pri pevnej satke (mimochodom kvalitna pevna satka je tiez ciastocne elasticka, cize sa dobre prisposobi aj najmensiemu babatku; pri vacsich detoch elasticka satka pruzi az moc)
- uvazy - pri elastickej satke musis pouzit uvaz z 3 vrstiev latky, inak ti to nebude drzat; pri pevnej satke mas vacsi vyber uvazov
- naucit sa viazat pevnu satku je rovnako "tazke" ako sa naucit viazat satku elasticku (ktora je mimochodom vzdy okolo 5m dlha), akurat elasticka odpusti zopar chybiciek viazania

barbarka
2. feb 2011

@emjee dakujem 😵

erika12345
2. feb 2011

@monr dakujem 😉
@emjee a odkedy si nosila babo v pevnej satke? Dakujem aj za opac. nazor, este nie som rozhodnuta, stale zvazujem, co bude lepsie a je fakt, ze ak zoberiem elasticku, tak o par mesiacov budem kupovat dalsiu..

emjee
2. feb 2011

@erika12345 nosila som v pevnej satke ca. od 20.dna (bola som 7 dni v porodnici a nasledne s krpcom v nemocnici, hned ako sme sa vratili som zacala nosit)

erika12345
2. feb 2011

@emjee dakujem a nema teda ziadne negativa? Si s nou absolutne spokojna? Dokedy si v nej maleho nosila?

vavrenka
2. feb 2011

ahojte, kocky,
ktora ma skusenost s didymos indio a zakar? viete mi popisat rozdiely? vdaka...

emjee
3. feb 2011

@erika12345 v pevnej hoppediz som nosila ca. do 3 mesiacov, potom som ju vymenila za didymos indio a v tej som nosila do ca. 1,5r (intenzivne, tzn. niekolko hodin denne, chodila som so satkou aj na prechadzky, kocik sme skoro vobec nepouzili); teraz uz nosim len vynimocne a len v manduci

erika12345
3. feb 2011

@emjee dakujem. 😉 a myslis, ze v tej didymos by sa dalo babo nosit hned? Preco si tu hoppediz vymenila? Nevyhovovala ti?

emjee
3. feb 2011

@erika12345 v didymose sa tiez da nosit od narodenia, satku som vymenila, pretoze som kupila velku velkost a este som po porode aj vyrazne schudla, takze mi to plantalo, preto som si kupila kratsiu

vavrenka
3. feb 2011

@emjee a vedela by si mi poradit velkost u didymus? vraj tam nechavaju dost vela rezervy na cipoch. ja mam v pase a bokoch 36, hore tiez tak, ale kvoli ramenam si niekedy musim kupit 38 - (mam ich sirise, asi po otcovi 😀 ), poradkyna mi vravela, ze na leto mi staci 5 a potom na zimu, kvoli obeceniu ak mi bude mala, nech vyskusam 6. co myslis?
inak idem do kosostvorcov Jonas, i ked na leto su vraj najlepsie vlny..