Nosíte alebo nenosíte svoje deti v šatke?

Mile mamicky, od narodenia nosim synceka na tele a teraz sme vo veku, ked sa zaciname stretavat s ostatnymi detickami a v porovnani s nenosenymi detickami je okrem ineho neporovnantelne pohyblivejsi. V tretom mesiaci sa zacal prevalovat z chrbatika na lavu, potom pravu stranu, v stvrtom z bruska na chrbatik, popri tom sa zacal plazit, v piatom uz skusal stvornozky, v siestom uz chodil stvornozky a sedel pekne, v siedmom sa udrzi na jednej spicke drziac sa niecoho v stoji, mam pocit, ze onedlho zacne chodit. Zaujimalo by ma, ci je to len moj pocit, ze sme za to vo velkej miere vdacni satke, alebo to je fakt tak individualne bez ohladu na stimuly. Ake mate skusenosti?Nosite, nenosite?Budete nosit?🙂

lusil2005
2. feb 2008

ja nosim, satku obidve milujeme. ale u nas je to s tou pohyblivostou trosku pomalsie. mala ma 8 mesiacov a este ani nelozi. uz ma take pokusy ze dvihnut ritku, dvihnut trup, ale zatial nie sucasne 😀 aj na nozickach sa udrzi a stale ich vystiera a stavia sa na ne ked ju chcem posadit, ale myslim ze od chodenia mame este daleko.
ale urcite bola satka velmi dobre rozhodnutie a bravam ju so sebou vsade kam ideme s malou. aj ked len pre istotu...

niega
2. feb 2008

Ahoj, nemyslím, že by šátek dokázal "urychlit" psychomotorický vývoj - z jednoho případu nelze nic soudit, navíc nemůžeš srovnávat svoje a cizí dítě. To prostě nejde... Moje zkušenost se šátkem je následující: Nosím od 4 týdnů, Edík šátek miloval a stále ještě má k němu velmi dobrý vztah. Je velmi čilý, nicméně vývojově jsme krapet pozadu, což ale nekladu za vinu šátku! Kolem 8 týdnů věku (nebo tak nějak) ovšem nastal problém, že začal výrazně upřednostňovat šátek (šátkovali jsem asi 4 hodiny každý den), v kočárku odmítal být - buď hystericky křičel, už když jsem ho tam pokládala, anebo spustil po 30 minutách kočárkování. To mě donutilo šátkování výrazně omezit - do 2 měsíců se nám kočárkování zase upravilo do přijatelného normálu. Nicméně to je dost individuální problém, třeba jsme ojedinělý případ, nevím. Každopádně šátek doporučuju, kudy chodím, páč je to fakt super věc! 😉

maart
2. feb 2008

...nesatkuju...boli me z toho zada 😒 ....oba moji synove se vyvijeli vyborne, byli takove ty "tabulkove" deti.....dcera je zatim malinka, ale pani Dr. v poradne rikala, ze je moc sikovna 😵 ....nemyslim si, ze by satek nejakym zasadnim zpusobem ovlivnoval vyvoj ditete. Spis jde o to, jestli to mamince a miminku vyhovuje, ci ne. Takze asi tak to vidim ja 😉 .

susik77
2. feb 2008

ahoj, my sme mali babyvak od narodenia, ale malej sa v nom prve tri mesiace nepacilo, tak sme ho moc nevyuzivali.
od 3.mesiaca v nom uspavame a teraz sme kupili ergo.
tiez nemyslim, ze to nejak urychluje psychomotor.vyvoj, ale myslim, ze ked to rodicom vyhovuje nosit, je to fajn, pretoze miminko citi vacsiu istotu a krasne sa v tom ukludni 😉 a teraz ked sa malej uz nepaci lezat v kociku ale este nesedi, je ergo super-ma dobry vyhlad na vsetky strany 😉
tiez sa rychle vyvija, aj ked sme nenosili od narodenia-od 2.5 mesiaca sa prevrac. na brusko, teraz v 5.mesiaci na chrbatik, a plazi sa dozadu a skusa tiez stvornozky 😉
myslim, ze to ma kazde miminko inak naprogramovane... 😎

martina46
2. feb 2008

A nepíše sa kade tade, že nosenie urýchľuje psychomotorický vývoj?
My sa pokúšame v šatke, ale malá to nejako nemá rada. Ukľudnit sa mi ju v nej podarilo iba párkrát. Zvyšok ju musím vybrať, to proste nešlo. Plač a pri kríži s kapsou sa ešte aj vypína a to je úplne zle. ☹

schnek
2. feb 2008

my jsme na začátku nosili v klokance. Ondra se už v porodnici otočil na bok a zvedal hlavičku, v 5 týdnech se začal postrkovat nožičkama v postýlce. V necelých 3 měsících se otočil z bříška na záda a v necelých 4 naopak. Pak se začal plazit a týden před 6. měsícem se postavil, pak začal lézt. Momentálně leze, sedí, stojí a dělá krůčky. Šátek jsme si opatřili před Vánoci. Podle mě záleží na mimču nikoli na stylu nošení 😉

niega
2. feb 2008

Martina46: Nevím, jestli se něco takovýho píše. A jestli jo, tak tomu nevěřím, protože to určitě není podloženo nějakým věrohodným výzkumem, ale tím, co si šátkující maminky myslí. Nošení je prostě teď módní - ale jak jsem psala výše, já taky nosila (a ještě nosím), páč to mně i miminku vyhovuje 😉 .

kyri
2. feb 2008

jj, nošení je módní - i v době kamenný to bylo děsně módní 😀 a až do viktoriánskýho vynálezu kočárku to bylo taky módní 😉

nám říkala mudra (napsala něžnou náruč rodičů), že dítě má mít hodně velkou volnost pohybu, že i šátek ho omezuje - což ale neplatí u novošů, ti mají být nošeni v podstatě kdykoli to jde... je ale fakt, že co se týká nějakých spojení v nervové soustavě, tak ty jsou dobře stimulovány právě nošenm na těle ...

znám mamku, co jí synek lezl taky někdy před 6. měs. věku, nosila občas - tak 1 za týden-14dní, taky myslim, že nezáleží jen na nošení/nenošení, ale na dítěti...

aponchie
2. feb 2008

ahoj ja si chci poridit asi ergo se to jmenuje na druhe mimi a to z toho ciste praktickeho duvodu ze se vic nahonim se dvema detma a abych mohla litat za tou starsi pripadne tak uvidim jak to bude vyhovovat miminku ale myslim ze dobre sama si myslim ze deti co se rady mazli tak satek je pro ne pozehnanim

lusil2005
2. feb 2008

tiez si myslim ze nosenie v satke podporuje deti hlavne po psychickej stranke nez fyzickej...

bramburka
2. feb 2008

mě to teda přijde úplně scestný... ale to je jenom moje domněnka. My šátek nepoužíváme, protože nemám dobrý záda, zatím vám nemůžu nic říc, ale mamka ho např. taky nepoužívala, a že bychom byli s bráchou zaostalý??? Porovnávat děti je akorát stres pro mámy, ještě jim říkat, že je to tím že nešátkují, to bych se teda hádala... každé dítě má své tempo vývoje, s šátkem i bez něj. Je určitě dobrý na kyčle a taky pro psychiku...to jo. Nezavádět ale zase nějaký pravdy jakože šátek je to nej pro děti a pak všechny maminy s problémama zad budou mít depresi podobně jako je to u hysterie kojení... tot pouze muj názor!

certica
2. feb 2008

hm, dobra divocina 😀 , ale mozno sa zas niekde najblizsie docitam, ze: "...americki vedci zistili,..."

s.arik
2. feb 2008

nesvádím to na šátek (nosím od narození pár hodin denně, svisle), ale dcerka se teď - 3,5měsíců - umí otáčet ze zad na oba boky, na břiše se zvedá na všechny čtyři a houpe se dopředu dozadu.....koně pase od 5t, přitom se vzpírá tak silně, že docela rychle couvá 😀 , dopředu ještě neumí.

PM vývoj dětí je strašně individuání a může na něj mít vliv řada věcí.

myslím že nošení dětí PM rozhodně podporuje - vyšší stimulace rovnovážného ústrojí, čichu, zraku, hmatu, více podnětů i emocionálních (než má dítě v kočárku) podporuje vznik dalších a dalších spojů v mozku a to zpětně ovlivňuje pohybový aparát, respektive jeho schopnosti....ne nadarmo se vývoj kojenců označuje tím jedním slovem, psychomotorický, provázanost je prokazatelná. čímž ale nechci říct, že nošené dítě bude např. chodit dříve než nenošené - ale kvalita prožitků dítěte je podle mne nošením důkladně vylepšována 😉

bramburka
2. feb 2008

no jo, je to spekulace ale. Muj synovec v šátku nošen byl, v 8mi měsícíh chtěl být stále jen v šátku jinak strašně brečel, odmítal všechny lidi, nemohl ho hlídat ani tatínek. Odmítal být sám na dece a tak... no jestli to vedlo k jeho lepšímu vývoji nevím, protože ještě ani neleze... ani nesedí pouze s opěrou:??? Nesvádím to ovšem na šátek, protože tam chybných faktorů bude více...

kyri
2. feb 2008

sarik: souhlas

bramburka: no, to asi bude (i) něcím jiným, než šátkem 😉
jedna terapeutka zaměřená na PBSP ("pesso terapie") říkala o jedný mamině - jež byla přesvědčená, že musí děťátko nosit a nosit a nosit - která to přepískla, přehlížela signály dítěte ke snaze volněji se hýbat, a to dítě pak bylo apatický a závislý a nemělo vůbec zájem opouštět prostor víc než pár cm od mámy 🙄 😝 ☹

mem
3. feb 2008

ahoj, tak ja nosim tak celkem 2 hodky denne, od 7t, pekne si odkrkne, zvladnu neco udelat a neboli mi zada. Navic se ji hodne zlepsily prdy prirozenym pohybem a teplem ode mne. Napriklad do obchodu je mi to prijemnejsi nez kocar, napr., v Bille neprojedu u pokladny a na maly nakup jako pro chleba je to idelani. Nicmene porad nosit nebudu, to nejde 🙂. PM zatim moc hodnotit nemuzu, jsou nam 2 mes, ale mala mi prijde pohybliva dost, zatim obstojne "pase" a zveda nozicky.

marse
3. feb 2008

nenosila som dcerku v satke a ani druhe nebudem... Podla mna nejde vo vyvine o to ci dieta bolo nosene alebo nie. Aj moja dcerka bola sikovna a nosena nebola. Ide podla mna o osobnostny vyvin. Mozno moje druhe babo bude pomalsie ,,lenivsie" co sa tyka pohybu. Podla mna to so satkou nema nic spolocne. Tod moj nazor

audreyd
3. feb 2008

ja som nosila syna v babyvaku od narodenia do dvoch rokov, samozrejme, že nie stále... keď som potrebovala rýchlo niekde zbehnúť, úrady, nákupy, k lekárovi... je to veľmi šikovné tam, kde sa s kočíkom nedostanem! bol tam spokojný a konečne nereval ako v kočíku! malú chcem tiež nosiť, pokiaľ tam bude spokojná... ale každé dieťa je iné, nie každému sa páči v šatke či babyvaku. pre nás bol kočík do cca roku úplne tabu!!! malý v ňom vrieskal, ako by ho na nože brali! babyvak nás zachránil 😀 toť moja skúsenosť...

susik77
3. feb 2008

audreyd: a nie je ti tazky?ja malu v tom nosim len doma.raz sme sli do mesta a po 200 metroch mi slo odpadnut rameno-a to vazila mala len 5.5kg 😝

audreyd
3. feb 2008

susik77, ani nie, asi sila zvyku 😀 ale už ho nenosím skoro rok, za chvíľu rodím 😀

alexandrakeselova
autor
3. feb 2008

dakujem za nazory, mate pravdu, bude to aj v niecom inom... poznate knizku Koncept kontinua?

http://www.dharmagaia.cz/index.php?pg=knihy&kt=... ...myslim ze to bude v tomto... mate iny nazor?

maryem
3. feb 2008

Ahojte. Ja som malu skusala nosit v babyvaku, do ktoreho sa da dat dieta aj nalezato,aj kojit, vlastne podobny satke, len pevnejsi..no nechcela v nom byt, musela som ho vratit. Potom som skusila aj klasicku satku, opat, bola velmi neposedna, akurat som to mohla vyskusat, uz mraucala, jednoducho to pre nu nebolo. Som si ista, ze v motorickom vyvoji hra rolu kopec inych veci. Podnety na pohyb-teda moznost sa hybat, venovanie sa dietatu, vrodene preddispozicieci sa dieta narodilo v termine a pod..Ked niekomu satka vyhovuje, je to OK. Preco ju envyuzit? .A este si neodpustim jeden postreh..Inzeraty, aj ked v takejto "skrytej podobe" snad patria inde..M

alexandrakeselova
autor
3. feb 2008

ahoj maryem, mozem si neodpustit obhajit sa?nezamyslala som sa nad tym, ci to bude vyzerat ako inzerat, nie som tu dlho, ale citala som odporucania mamiciek na mnozstvo vyrobkov,www adresy a nikto ich z inzeratu nepodozrieval, tak som pochopila, ze ked niekomu nieco s dobrym umyslom ukazem je to spravne. tvoj prispevok ti nepride ako reklama?

maryem • 1d • 22. jan 2008 o 14:55 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Nedavno se pouzivali SP a nebol s nimi problem.Je ale pravda, ze su tensie.. Pootm mi dosli, tak som opat kupila tesco,ako aj par mes.dozadu a malej zacal cervenat chrbatik pri tej gumicke. Dokonca som ju nemohla dostat zo zaparenin! Teraz pouzivame Pampers Active baby a zapareniny za par dni prec. Mne sa osvedcilo z casu na cas vymenit plienky, podla toho, ake je to dieta velke, aku ma moment.latk.vymenu a pod. Lebo napr.tie babylove z DM sme kupili, ked mala tusim nejakych 8 mes.a boli hrozne, potm sme ich skusili neskor a uz boli v pohode. Hoci sme vzdy kupili cislo podla vahy. Happy-zapareniny na pol zadocka, hroza des..Kazde dieta reaguje inak..

maryem • 1d • 22. jan 2008 o 14:59 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
A este k huggies..Tie cervene boli otrasne, nedavno sme mali tie tusim modrozelene? a boli v pohode..

inak vedela si toto?>Každé dítě v jednorázových plenkách vytvoří za dobu jejich používání
přibližně 1 tunu odpadu, která se rozkládá až 500 let nebo musí být,
nikoli bez problémů, spálena ve spalovně. Např. ve Velké Británii tvoří
jednorázové plenky 4 % domácího odpadu (kolem 1 milionu tun ročně, asi 8
miliónů plenek každý den)!
Věděli jste že na výrobu jedné jednorázové plínky je třeba jeden šálek
surové nafty?
Věděli jste že, během cca dvou let, kdy dítě používá jednorázovky je třeba
4,5 tuny dřeva na jejich výrobu?
Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro kanadské děti je
potřeba asi 420 km2 půdy. Pro stejné množství dětí používajících látkové
plenky by bylo potřeba pouze 17 km2 na vypěstování bavlny.

aj vdaka tomu, ze mame bezplienkovu metodu nedarujeme tvojmu dietatku tonu odpadu. co chcem je pomahat kde mozem, aj ked niekedy na to idem nespravnou cestou, ale rada sa necham naviest na spravnu cestu. pozrela si si ten link co som vlastne pridala? verim, ze by si ho ocenila🙂

alexandrakeselova
autor
3. feb 2008

a inak ospravedlnujem sa ostatnym mamickam za odbocenie z temy...

maryem
3. feb 2008

alexandra, kludne sa mozes obhajit, ja som napisala nazor na to, co citim z tvojho prispevku a samozrejme nazor na to, co si nadhodila, teda nosenie v satke. Moj dojem z tejto temy vsak potvrdzuje aj nevyziadana IP od teba ako ponuka na sluzby...Nemyslim, ze som robila reklamu a ze patri do tejto temy kopia mojho prispevku-o tom blizsie v IP....
Je fajn, ze chces pomahat ludom, to sa vzdy ceni..dakujem, link som otvorila, nejak ma neoslovil, ale nehovorim, ze sa tam pisu zle veci, jedoducho,kazdy ma svoj pohlad na zivot, deti, komfort..
Este sa vratim k tej satke..Rada by som pri dalsom dietati satku znova vyskusala, uz len kvoli tomu, ze je to pohodlne na nakupy a prechadzky v terene, ako baby pisali. Ale ked to opat nepojde, nic sa nedeje. B.bola bez nej a zatial sa velmi dobre vyija. A to prajem vsetkym detom.

mracik
4. feb 2008

myslím si, že nosenie ovplyvňuje psychomotorický vývoj skôr nepriamo tým, že predchádza rôznym ťažkostiam - s kojením, so stolicou, dieťatko oveľa menej plače a tak sa môže lepšie rozvíjať... Okrem toho ako písala Sarik, dieťatko v šatke môže rozvíjať naraz takmer všetky zmysly - vidí maminu a veci okolo neho sa stále menia, nie ako v kočiariku, či postieľke, kde vidí stále tú istú stenu, hračku... Počuje, čo mama rozpráva, môže sa mu stále prihovárať, udržiavať očný kontakt, cíti matkinu vôňu a zároveň môže sať mliečko. Okrem toho sú neustále stimulované proprioreceptory, takže sa dieťa lepšie učí rozoznávať hranice a polohu svojho tela. Takže dieťa nosené v šatke sa pravdepodobne nenaučí chodiť skôr, ale je možné, že bude obratnejšie...

Ja mám troch synov, prvého nenoseného a ďalších dvoch nosených (ale rozdiel nebol len v nosení, ale aj v kojení na požiadanie kedykoľvek a kdekoľvek, v spaní v rodičovskej posteli... tieto ostatné veci prišli ruka v ruke s nosením).

Pri prvom sme sa stále borili s problémami - veľa plakal, v noci takmer nespával, bol kojený len štyri a pol mesiaca, lebo som nemala mlieko, mal koliky, zápchu... Pri druhom dieťatku som čakala to isté, ale žiadne problémy neprichádzali. Matej vôbec neplakal, v noci spal, bolo to neuveriteľne pokojné dieťa. Je veľmi obratný, pohybovo aj hudobne nadaný. Tak trošku som to prikladala na vrub náhode. Ale keď sa to isté opakovalo pri Šimonovi, tak už viem, že to náhoda nie je. Takže ja môžem vychádzať len so skúseností v mojimi troma deťmi a tie hovoria jednoznačne v prospech.

Čo sa týka bojkotu kočíka, tak ten nastal aj u nás, lebo som si nosenie tak obľúbila, že som kočík viac nevytiahla.
🙂

YInak koncept kontinua som čítal, niektoré pasáže sa mi veľmi páčili, ale niektoré mi prišli prehnané, alebo divné 😒 Takže celú knihu by som asi známym čítať nedala, ale niektoré časti by sa občas zacitovať zišli.

alexandrakeselova
autor
4. feb 2008

ahoj maryem, tiez som ti poslal IP😉 mracik, dakujem za nazor, velmi ma potesilo co si pisala. tu knihu este nemam docitanu a mas pravdu, ze najsilnejsia bola v casti, kde sa pisalo o detickach. maj sa krasne

jaduska
4. feb 2008

Vrátim sa späť k téme 😉 :

Prvú dcéru sme nenosili, druhú áno - v babyvaku. A staršia robila všetky tie spomínané veci (otáčanie na bruško, lozenie atď) oveľa skôr ako mladšia. Takže moja osobná skúsenosť, je taká, že nosenie toto neurýchľuje 😒