Obliekanie bábätka v zime. Čo všetko mu navliecť?

monika77
25. feb 2009

Môžete mi poradiť, či stačí pri vykurovaní 20-21 stupňov v izbe obliecť mimčo do dupačiek s dlhým rukávom a stačí prikryť dekou? Alebo dávate ešte jednu vrstvu pod dupačky?

Inak v literatúre som našla, že v izbe kde mimčo spí má byť 18 stupňov, nie je to dosť málo?

talinka
25. feb 2009

mon, my mavame v byte dokonca 24-25 stupnov, mne sa zda malo to co odporucaju 😝 a maly mava na seba iba body a nohavice k tomu...ked mas 20 stupnov staci tak ako pises, ved lahko zistis ci mu nie je zima... 😉

alon111
25. feb 2009

moje tiez bolo v dupackach ale som jej dala pod nich este body s kratkym rukavom a deka urcite staci moja je tiez len pod dekou.18 stupnov sa mi zda trosku malo ale mne je zima aj pri 25 stupnov tak s tym ti neporadim 😉

oli1
25. feb 2009

Ahoj, my mávame cez deň 21,5 a v noci 19 stupňov, drobec máva body, na tom košielku, alebo svetrík a dupačky s ponoštičkami a tiež som ho prikrývala dekou, keď bol menší. Vraj ak je dieťatku zima, má studený noštek, ak teplo, potí sa na záhlaví. Tiež som čítala, že dieťa má mať vždy o jednu vrstvu viac, ako mama. 😉

jasminka
25. feb 2009

moni...ja davam na doma bodynko a na to overal..v porodnici sme mali este aj svetrik a silno zaviazanu perinku a na izbe bolo asi 30 stupnov...radsej daj este o jednu vrstvu viac, ved mas uplne novorodeniatko a v maminom brusku bolo 37`C

monika77
autor
25. feb 2009

oli ja som práveže čítala že teplota mimča sa má merať ked ho chytíš za krčikom a nie podľa studeného nosteka alebo ručičiek

monika77
autor
25. feb 2009

ozaj a čiapočku dávate tiež?

oli1
25. feb 2009

moni, ja som dávala čapičku prvý mesiac a potom iba po kupkaní, lebo drobec bol skoro stále spotený, on je taký aktívny 🙂

anickaajanko
25. feb 2009

no my mavame tych 20

davam mu na nocku overalcek teda dupacky s rukavom ci ako to nazvat, body a ponozky ked ma overalik bez noziciek tak aj pancusky a ponozky
ciapocku nie to nas aj v nemocnici hresili ze ciapocky na noc nie tak nedavame

a decku alebo spaci vak

beelinka
25. feb 2009

My mame cez den trochu cez dvatsat ale my sa uz aj dost hybeme take malinke mimco treba este asi trocha teplejsie ked sa to este tak velmi nehybe. My buvame asi pri 18 lebo ja nemam rada teplo na noc a aj maly je v pohode. Este sme ani chori neboli klop klop klop 😀 . Ale na den mavame body dupcky s dlhym rukavom a ked je body pod tym tiez s dlhym rukavom tak uz len teplaciky a samozrejme teple ponozky. A ciapocku sme nedavali lebo mame dlhe vlasky 😉

cessy
25. feb 2009

ahoj, my mame v spalni 23, tiež som čital že by malo byt 18, ked sme maly my 18, tak mi bolo zima.
teraz malemu davam bavlnenny overal a spaci vak a myslim že mu je tak akurát

vivusika
25. feb 2009

u nás býva 19-21 stupňov, malý má 15 týždňov, na noc mu dávam body a na to dupačky, prikrytý je dekou. Počas dňa body, tričko, pančušky, tepláčiky a ponožky 🙂

jankajs
25. feb 2009

My tiež dávame len jednu vrstvu. Zatiaľ to stačí, len v noci, keď sa malý rozkope a otáča sa v postieľke ako hodiny /väčšinou sa aj zasekne a potom plače/ má chladnejšie ruky. Ale keď ho oblečiem viac, nemôže spať, nemá rád príliš teplo. Takže neostáva mi iné, ako obliekať ako doteraz a v noci chodiť kontrolovať a prikrývať. Tiež ešte nebol chorý /klop,klop/, tak dúfam, že mu neškodím.

cessy, a necestuje ti v spacom vaku po postieľke? Rozmýšľala som, že by som mu taký zohnala, ale neviem, či to pomôže, hlavne, keď sa stále otáča.

paola.o1
25. feb 2009

ja som dodrziavala povestnych 18 - 20 stupnov v spalni a vsetci sme ochoreli. maly mal vtedy asi mesiac a pekne mi prechladol a to bol pritom obleceny viac ako sa doporucuje. teraz mam v spalni 23 spi v pyzamku a na tom spaci vak a je ok 🙂

helena001
26. feb 2009

My tiez sme mavali chladnejsie v spalni na zaciatku a maly trochu nachladol, preto mavame okolo 21. Citala som starsiu knizku od uznavaneho pediatra a ten rozhodne doporucuje otuzovat avsak postupne. Nie je vhodne okamzite davat dietatko do chladnejsieho prostredia, ved v brusku mal teplucko. Rozhodla som sa praktizovat otuzovanie az od polroka. Jednak s otuzovanim je vhodne zacat v teplych mesiacoch a nie v zime. Postupne letnou vodou osprchovat dietatko na konci kupania a docielit 18 stupnov v noci.

monika77
autor
26. feb 2009

anickaajanko ... nevieš prečo kázali v nemocke nedávať čiapočku na noc?

ja som inak rozmýšľala, lebo koľko krát sa stane že sa mu stále posúva čiapočka a zroluje mu uško, tak mám obavy aby mu potom z toho neodstávali ušká

nikolkaaa
1. sep 2010

ahojte mamini
chcem sa spytať ako mam obliekať 1?5mesačneho synčeka ked už je take chladnejsie pocasie ked bolo teplo tak to som vedela ale teraz neviem kolko vrstiev bojim sa zase aby sa neprehrial aby nebol moc naobliekany prosim napiste mi svoje skusenosti dakujem

bubelko
1. sep 2010

@nikolkaaa aj starsieho aj mladsieho som obliekala a obliekam ako seba, do kocika, kedze sa nehybe deka na zakrytie a pod neho. v krytom kociku kapucu, v sportovom lahsiu ciapku na hlavu. to ci je teplo skusam polozenim ruky medzi chrbatik a kocik - ak je tam horuco, poti sa, ak je teplo, je mu fajn, ak je vlazne, je mu chladno. a tiez skusam zatylok, ci ho ma teply.

nikolkaaa
20. sep 2010

ahojte mamini chcem sa vas spytať že ako obliekať 2 mesačne babetko kd je už vonku takto chladno a ci snim chodite aj večer von pred kupanim ..lebo my to tak robievame že snim ideme aj ked este svieti trosku slniecka a potom ideme okolo 5hodiny a o pol 8 okupeme a potom papa..tak sa chcem spytať ci je to ok?ale podla mna babetka by mali chodiť von aj ked je chladno..len neviem kedy sa može použivať fusak?už až ked bude zima riadna?lebo ja mu teraz davam body s dlhym rukavom a na to tricko a taku hrubsiu mikinu a teplacky alebo gate a ponožky a zakrijem ho dekou?ale zda sa mi že je to malo..možem mu davať aj bundu už taku teplejšiu ?a daju sa kupiť pančušky pre 2mesačne babetko?je to podla velkosti?moj ma dlhe nohy na 2mesiace ma už 63cm a vyše 6kg..dakujem za rady a nazory 🙂

bubelko
20. sep 2010

@nikolkaaa robis to dobre 🙂 pancusky dostat aj pre take male deticky, dokonca pre novordencov. je to podla velkosti, vacsinou su dvojvelkosti, ale vam urcite bude stacit velkost 68, pripadne na 2-4 mesiace 🙂 co sa oblecenia tyka, mne sa zda dost obleceny. ono predsa len je este stale relativne teplo. dietatko vzdy kontroluj na zatylku - ak je tam teplo je fajn, ak horuco je mu teplo, ak je vlazny-studeny je mu zima. tiez mozes vlozit pod neho ruku - a to iste. ak je tam horuco - je mu teplo, ak je tam prijemne teplo - je mu fajn, ak je tam vlazno-studeno je mu zima 😉
a co sa von chodenia tyka - vyhovuje to vam? babatku? ak ano, je to super, niet co riesit 😉

nikolkaaa
20. sep 2010

bubelko dakujem za rady ,budem musieť tie pančušky kupiť lebo ked ideme von tak ked ma iba gate tak sa mi zda že je to malo..hore je dosť obleceny ale dole ked ma iba tenke gate tak je chladno..budem to kontrolovať tak ako mi radiš ručičky ma stale studene ale to je asi vporiadku..možem sa ťa spytať naš drobec ma stale sopliky odkedy sme prišli z nemocnice tak mu stale musim odsavať sopliky a davať mu aj sinupred 3krat denne to mi kazala detska lekarka ale zda sa mi to dosť ked musim už od malicka ho napchavať liekmi aj mu zobrala vyter z nošteka na podozrenie alergie ale nic sa nenaslo neviem ako to riešiť nechcem mu davať do konca života lieky..nemaš stym skusenosti?a ma supinky na hlavicke ma sa to vyčesavať olejcekom pred kupkanim ale nejak to nestaci pocula som že sa da kupiť alebo je to na predpis nejaky krem a že to pomaha..

bubelko
20. sep 2010

@nikolkaaa my sme supinky nemali, ale kamoska ich natrela poriadne olejom - tusim olivovym a potom vycesala. takze to ti moc neporadim. na nos skus miesto liekov solny roztok, ale najlepsie ak pozries na fotoblog od strapco13, ona tam pise o toalete nosa. aj je otvorena otazka v batolatach, ci treba kvapkat do nosa pri riedkom sopliku. mrkni si to.
pancusky kup, urcite v zime vyuzijes. teraz by som skusila dat teplejsie nohavice a hlavne teple ponozky, aby mu nebolo zima. mozes dat aj teplejsiu deku,ale predpokladam, ze je v hlbokom kociku a ten ma zvrchu aj kryt, takze by mu naozaj zima byt namalo 😉 ono riad sa podla toho, co mas na sebe. zniesla by si uz pancusky? ak ano, tak daj aj babu. ak nepotrebujes, nepotrebuje ani ono. deku do kocika nosim vzdy, lebo ked sedia, tak ju vzdy potrebuju. v tvojom pripade, ked lezi 🙂 rucicky studene nevadia.

stefi76
20. sep 2010

Podľa mňa je na pančušky a fusak ešte skoro, čo budeme deťom obliekať keď budú mrazy, ja mám 5,5 mesačné bábo, vonku mu obliekam body s dlhým rukávkom,na to teplú mikinu alebo prechodnú bundičku, podšité nohavice a ponožky, keď je chladnejšie prikryjem ho dekou.
Keď sme doma má body s dlhým rukávom- je veľmi praktické, nevytiahne sa a nemá holé kríže, tepláčiky. V noci má overal, keď je veľmi chladno dám mu pod neho ešte body s krátkým rukávom.
Tiež som čítala že nevadí ak dieťa má chladnejšie ruky, nos a ušká, dôležitý je zátylok- či je teplý.

cicimon
20. sep 2010

ja suhlasim so stefi, ja malu obliekam presne tak isto...doma 1 vrstva a na vonku 2 - body a nejaka bundicka alebo sveter a teplaky. a v byte mame 21C

nikolkaaa
25. okt 2010

ahojte myslite že obliekm zle svojho syna ma 3mesiace,na doma mu davam body s dlhym rukavikom na to trico s kratkym,teplacky ponožky,a zakrity dekou v dome mame asi 20,22stupnou ked ide spinkať tak vyvetram aby bolo chladnejšie a čerstvy vzduch vtedy je zakrity dekou a aj paplonikom svojim lebo sa stale odkopava..a ako sa meria ta teplota teda mam na mysli ako mam zistiť kedy mu je teplo?lebo on mava večšinou studene ručičky a na zahlavy teplo..a noštek večšinou teply..a kd je vonku taketo počasie že je cez den len nejakych 10 stupnou ako obliecť babetko?ja ked snim idem von tak mu davam body s dlhym rukavikom na to tricko bud s dlhym alebo s kratkym rukavkom, a potom pančušky,na to gate alebo teplacky a ponožky topanky a na vrch mu davam taku teplu bundičku ona je taka plišova a samozrejme ešte čiapočku..ked davate detickam overaliky a kombinezy zateplene tak ako pod ne obliekate?dakujem za vaše nazory a skusenosti..pekny večer 🙂

katkaromi
27. okt 2010

Baby niektoré tu píšete čo oblečiem bábätku keď budú mrazy. Našťastie nežijeme na Sibíri 🙂 , tak hádam to také zlé s tými mrazmi nebude 🙂/aj keď samozrejme záleží od lokality/ . Aj tak sa pod -5 s bábätkami von nemá chodiť. Veď cez deň už je povedzme 7-8 stupňov, keď fúka pocitová teplota je ešte nižšia. Podľa mňa na pančuchy rozhodne nie je neskoro ako píše stefi76, fusak podľa uváženia. Ale pozor na chronické prechladnutia ako tu písali mnohé mamičky z chladu. Včera fakt fúkalo, bola kosa a videla som mamičku, ktorá spiace dieťa vôbec nezakryla, podľa mňa minimálne tá deka je nutná. Predstavujem si seba ako spím niekde von a ani sa nezakryjem brrr 😖 - veď zakrývame sa aj doma paplónom keď spíme nieto vonku no nie?

patatina83
27. okt 2010

no vcera bola ozaj kosa,ja som bola s malym von na prechadzke,,a uz mu davam pancusky na to teplaciky a na telicko body s kratkym ,na to s dlhym a este zimny pulovrik,,a v kociku pod neho deku a este je zabaleny v kombineze,a zakrity aj dekou,,skusam vzdy za hlavkou ci mu nie je teplo ale nepoti sa tam,,ja som toho nazoru radsej obliect ako by mal prechladnut..vcera riadne fukalo.... ☹

katherine27
27. okt 2010

@katkaromi a odkiaľ máš tú info, že pri takej teplote sa nemá ísť von? 🙂 chúďatá deti z Popradu a okolia, v zime by ani nos nevystrčili...s dieťatkom by sa malo ísť von za každého počasia, aj keď iba na pol hodinu..veď kvalitná strava, zdravý spánok a čerstvý vzduch sú hlavným predpokladom prospievania, zdravého dieťaťa..potom to dieťa vybehne za niekoľko zím na prvú sánkovačku a hneď ochorie..

lenka1smejka
27. okt 2010

katkaromi-to ty nepojdes s detmi von cely mesiac???to si neviem predstavit ja som chodila kazdy den minuly rok aj ked bolo -14 a mala este chora nebola

katkaromi
28. okt 2010

Zistite, aká je vonku teplota. Novorodenec by nemal byť vystavovaný teplotám pod - 5 stupňov Celzia a nad 35 stupňov Celzia. Od šiestich mesiacov vonkajšia teplota nie je až taká dôležitá, dôležité je zvoliť vhodné oblečenie. Veľmi záleží na hmotnosti bábätka. U detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou radšej prekonzultujte vychádzky s lekárom. Novorodencov nevystavujte nepriaznivým klimatickým podmienkam, ktorými je najmä silný vietor, dážď alebo priame slnečné žiarenie či smog. V zime je tiež dôležitá ochrana tváre novorodenca vhodnými masťami proti mrazu, napr. Infadolan. Nepoužívajte krémy s vysokým obsahom vody. Voda v kréme môže pri nízkych teplotách zmrznúť a poškodiť pokožku dieťaťa.

-napriklad tu

Jasne ze sa jedna o najmensie deticky. Hadam to nikomu nemusim vysvetlovat. Alebo ano? Jasne, ze tieto pravidla neplatia vseobecne. Tak ako ani tie vase. Hadam kazda mamicka vie co je pre jej dietatko najlepsie, tak sa zbytocne do toho neobuvajte a nechytajte za slovicka. Ja som bola so svojimi detmi tiez kazdy den vonku samozrejme, skor som chcela podotknut ze ich treba teplo obliekat. A nie za kazdu cenu byt hrdina, ze chcem dieta otuzovat ako niektori pisu. V zasade je mi jedno ako si kto oblieka svoje deti, kazdy hadam ma zdravy rozum. Len som vyjadrila svoj nazor...

katkaromi
28. okt 2010

@katherine27 napisala som ze zalezi od lokality to je hadam jasne nie?