Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

jaja102
9. jan 2014

a nehovorim,ze dieta ma stale niekde lezat,a ja ho ani nezoberem na ruky.jasne ze dieta potrebuje citit maminu,ale da sa nosit aj ergonomicky,nie v satkach a nie vo vertikale,ked na to este nie je fyzicky usposobene....to je moj (a nielen moj) názor 🙂
ja viem,že som v teme,v ktorej sa prave o satkach pise v superlatívoch,tak si vazim dievcata,ze aj ked neberiete,aspon tolerujete moj nazor 🙂

cacika
9. jan 2014

@jaja102 je to Dr. Evelin Kirkilionis, má na tú tému dizertačnú prácu ale v nemčine. a preco si dieta na seba viazat aj doma: lebo aj doma potrebujes porobit nejaku nutnú robotu a nechces dieta nechat plakat alebo ho potrebujes rýchlo uspat alebo nakojit za chodu... kazdopádne ja som za aktívne nosenie, teda nosiť vtedy ked to situácia alebo dieta vyžaduje. a samozrejme s použitím vhodných pomocok. inak tiez ma zaujíma tá tvoja práca 🙂 hlavne tá časť o autosedačkách 🙂 je super ze si sa do takej témy pustila, lebo odborných informácií na túto tému je stále velmi málo. ale co sa týka nosenia, tak si myslím ze relevantný výskum bude na slovensku mozný az o nejakých pár rokov, ked odrastie generácia kde už boli aj nejaké aktívne nosenčatá. lebo šatkovanie a celkovo ergonomické nosenie je na SR celkom nová záležitosť, teda aj tie staršie deti co su dnes v ambulanciách s problémami s chrbticou to isto nemajú z ergonomického nosenia kedze nosené neboli...

jaja102
9. jan 2014

s tým máš pravdu,že nosenie v šatkách je na SR boom len posledných pár rokov a preto sa môžeme spoľahnúť skôr na vyskumy z iných štátov,kde sa šatkuje už dlhšiu dobu.naše deti to majú skôr z tých nešťastných chodítok,nosičov,či dlhodobom nosení detí vo vajíčkach(dnes bežne stretneš mamičky,že majú detičky vo vajíčkach aj počas prechádzok,nie len počas prevoze v aute).no už som mala pár detičiek s chybným držaním tela a deformáciou hrudníčka a boli šatkované.mali do 5 rokov.ja netvrdím,že to bolo zo šatky,ja som tieto deti hlbšie nesledovala a neskúmala,nemala som na to žiaľ čas.no treba si uvedomiť,že nie je šatkovanie ako "šatkovanie" a tie maminy,ktoré nevedia ako na to,môžu vážne ublížit dietatku.tak či tak zastávam názor,že dieťa,ktorému sa chrbátik len vyvýja,má byť viac v horizontále.budujú a kalcifikujú sa stavce,medzistavcové platničky...ak je v šatke dlhodobo "krivo" chrbtica sa vyvinie tiež tak a už to žiaľ ťažko niečo nezmení....a tiež vo vertikále vzniká väčší tlak na ešte nedovyvíjané platničky,čo môže ovplyvniť ich další vývoj.tu DR si prečítam,ďakujem. 🙂
práve preto,že je týchto tém tak málo,je dobré o nich písať a zbierať informácie,preto sa tomu venujem,každé dieťatko je pre mňa výzva a ak mu môžem nejako pomôcť,rada to urobím,ale myslím si,že najlepšia pomoc je prevencia a preto mi tak záleží na tom, aby sme si dávali pozor na to najcennejšie.ked tu na MK napr. čítam,že maminka v pohode dá 3-4 mesačné dieťatko do chodítka je to podla nej "super",je mi z toho smutno...

dulkagabulka
10. jan 2014

@jaja102 ja sa stotožnujem z názorom, že ergonomické nosenie je práve v šatke, ked má bábatko gulatý chrbátik, podsatenú panvu, kolienka vyššie, je naozaj horizontálne a nie vykrivené doboku, nemá zakloenú hlávku, tesne priviazane k matke s podporou chrbatika vo vertikálnej polohe...iná poloha, trebárs v klbôčku v uvaze kolíska, alebo visiac v klokanke nie je ergonomický..
aké nosenie je ergonimické podla tvojho názoru?

jaja102
10. jan 2014

@dulkagabulka čo to znamená guľatý chrbátik?
nosenie bez pomôcok je pre mňa ergonomické...a tých spôsobov je veľa.a tiež fixácia chrbtice aspoň prvé dva mesiace v perinke je uplne v poriadku.

dulkagabulka
10. jan 2014

@jaja102 gulatý chrbátik s podsadeným zadočkom:

https://www.youtube.com/watch?v=Ud7ONgHtCOg


https://www.youtube.com/watch?v=u_Ay2so6jB8


https://www.youtube.com/watch?v=7ZYmHcfS5js

MUDr. Henrieta Dubovská, ktorú som tu spomínala, ležanie novorodenca na chrbáte na rovnej podložke nazýva násilným vystieraním..
ja si rada prečítam iné názory, máš k dispozícii nejaké vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú tvoje názory? rada sa dozviem nové veci

dulkagabulka
10. jan 2014

@jaja102 tiež poznám tuto maminu osobne
http://www.cewecolor.cz/index2.php?option=com_s...

deti sú zdravé

cacika
10. jan 2014

@jaja102 po tvojom poslednom príspevku mám posit ze s tebou takmer na 100% suhlasím. vidno ze si v téme odborník a vies o com píses 🙂 a preto sa ešte odvážim spýtať: más nejaké obrázky tých poloh v akých by sa teda mali deti pri nosení na rukách polohovať?? lebo si myslím ze pri nosení v šatkách sa snažíme dosiahnuť presne tie isté polohy a navyše je tam bábo ešte lepšie fixované ako rukami, ci nie?? no mozno sa mýlim, ale zaujíma ma to. napríklad pri nosení v šatkách sa bábätká snažíme polohovať takto: https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/spr... co si ty o tom myslís? naozaj to moze tak uskodiť?? ved od nosenia vo vertikále ako v klokanke to má strasne daleko... ten gulatý chrbátik ako písala @dulkagabulka vyplýva z toho podsadenia, totiž ked je zadoček nizsie ako kolienka tak dietatko nemá inú možnosť ako sa oprieť o matkin hrudník, teda chrbátik sa mu zaoblí. ale ako postupne posilnuje tak sa aj v šatke vystiera a nenosí sa gulaté, iba ked spí. tým sa zabezpečí aj to ze dietatko nie je uplne nalepené na mame ale to podsadenie ho tak trochu vzdiali v oblasti hrudníka a má dost miesta na dýchanie. a co vývoj bedrových klbov ked je dietatko balené do perinky?? vraj to z tohto hladiska nie je velmi vhodné. pokial viem tak dysplázia bedrových klbov sa vyskytuje len v tých krajinách kde je historicky zaužívané zavinovanie detičiek alebo nosenie v pomockach v horizontálnych polohách.

jaja102
10. jan 2014

@dulkagabulka neviem,čo je násilné,ked dietatko leží na chrbte,je to ale jej nazor a stovky dalsich lekarov ma iny nazor.vieš,to je stále len názor proti názoru.akó napríklad mne sa nepáči ten gulaty chrbatik.dieta je obmedzené v dýchaní,nerozvinú sa mu tak pľúcka,jak pri rovnom chrbátiku.je proste predklonené.skús si ty zaujať polohu dieťatka s guľatým chrbátikom a zotrvaj v nej tolko,kolko to chceš od bábätka.vážne,skús to.ja si napr.vzdy všetko vyskúšam.
vysvetlím ti moje zmýšlanie radsej na obrázkoch https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn... tak napríklad tu,ked ide satka popod nozicky a tie visia,a jedná sa o babo do pol roka, tlačí na panvu a tak vyhasína suprapubický reflex,resp.vobec nie je vybavitelny,aj napriek tomu,ze fyziologicky by mal byt reflex,ktorý by mal byt.
http://www.detska-vybavicka.sk/sub/detska-vybav... toto akože celé zle...pozri si postavenie bedrových klbov a tu vytočenú hlavičku.staci par hodin dietata v tejto polohe a vytvori sa dietatku polohovy tortikolis,vobec nema sancu pracovat s hlavickou.
http://feminity.zoznam.sk/pic/2/4/7/4/189244.jpg a toto viem,ze je manduka,ale viem,ze aj dietatko sa takto viaze aj v satke,uplne kopiruje telo maminky,cize jeho chrbtica tvori tvar pismena C.a mala by byt I.povedzme si uprimne,kazda z nas preferuje jednu stranu.je to normalne,podla toho,ktora ruka je nam dominantna.cize aj nosenie v satke je pre vas asi lepsie na jednej strane,nestriedate ich mozno tak pravidelne,ako by bolo dobré.to je ako ked dava maminka odrgnut.dava väcsinou cez jedno plece.ktore jej je pripodzenejsie.
je toho velmi vela,ale jedno ti chcem povedat,znova.ja nie som proti noseniu deticiek v satkach,ked to nevyhnutne treba,ale nie nechat tam dietatko spat,uviazane zafixovane pasivne v jednej polohe a to este k tomu vertikálnej,na ktoru ono este nie je pripravene.je v nej uväznené,s obmedzeným pohybom.polohy treba striedat a nechat babo,nech sa samo hybe.satka ho obmedzuje.napriklad pre vyvoj lokomocie je najdolezitejsia poloha babatka v lahu na brušku,to v satke tazko ide....satkujte,ale pripravene deticky a s rozumnou dobou nosenia....tot moj nazor. 🙂 .

jaja102
10. jan 2014

@cacika niektore tie polohy su fajn,ale u tych väcsich detí,ako pises ty,ked je uz vzdialene a ma priestor na dychanie,co to malicke,nalepene na maminke nema.prečo sa tak bránite spánku dieťaťa v horizontále???aj vy spíte postojačky?nerozumiem......opät,skuste si to 😉
moje dieťa bolo perinkované do 2 a pol mesiaca.spodok perinky som mu neuväzovala na pevno a tak mali nožičky priestor.nechapem celkom,aky vplyv ma spanok v horizontale na displaziu bedrových klbov....a ktore krajiny su to.

dulkagabulka
10. jan 2014

dakujem za názor,
popísala som aj slovne aj na videach, čo je podla mna ergonomické nosenie a ty si pridala linky, ktoré sú opakom toho, čo som popísala a presnou ukážkou, ako dieťatko v šatke byť nemá a čo nie je ergonomické nosenie..čo NIE JE..

toto : https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn...
dieťatko nemá dostatočne podsadenú panvu a kolienka vyššie ako zadoček

a toto:
http://feminity.zoznam.sk/pic/2/4/7/4/189244.jpg nie je ergonomické nosenie, je to nosenie, ktoré sa práve neodporúča na dlhodobejšie nosenie, dieťatko ma stlačený hrudník a nie je to ani poloha pre bedrove klbiky

a čo sa týka tohto linku https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn... dieťatko má byť,ako som povedala v šatke vertikálne a nie šikmo..a určie treba striedať strany, raz lavú a raz pravu

moja nenosená dcéra mala tortikolis, zaujímavé..poznám dalšie deti s tortikolisom, tiež nenosené, so zležanými hlavičkami a tortikolisom...

jaja102
10. jan 2014

baby ja viem,ze vas nepresvedcim,ani nechcem nikoho presviedcat,neberte ma prosim zle,ja som za tuto diskusiu vdacna,rada sa aj ja nieco nove dozviem.a budem rada,ak niekomu pomozem,hlavne teda nejakému dietatku....
aj tak budete dalej satkovat,a ja budem dalej bojkotovat za chrbatiky deticiek 🙂
@dulkagabulka a k tej mamine,som rada,ze deticky su zdrave,aj ked problemy s chrbticou sa väčšinou prejavia neskor,najcastejsie s nástupom prvej puberty,prveho rychlejsieho rastu. no dufam,ze ostanu zdravucke,bambulky.

jaja102
10. jan 2014

@dulkagabulka to ja ale netvrdim,ze tortikolis je len s nosenia v satke,POZOR.aj moj syn mal tortikolis,polohovy,este z bruska a v satke nebol. no ak nosis dietatko pasivne v rotacii hlavicky na jednu stranu,tak je jasne,ze sa dietatku spravit moze.

jaja102
10. jan 2014

@dulkagabulka ja sa len pytam,preco spanok v horizontale,ved ani my nespime postojacky opreti o steny.a preco dietatko tak flektovat,tahat kolienka vyssie ako zadocek...ved to nie je prirodzene,hrudnicek je obmedzeny...

cacika
11. jan 2014

@jaja102 mne osobne sa poloha na chrbátiku velmi nepáči a aj na spánok v posteli som deti ukladala prevažne na bok, to sa mi zdalo prirodzenejšie. ale nemyslela som ze spánok v horizontálnej polohe klbikom skodí ale práve ze zavinovanie im velmi neprospieva. a aj pri nosení horizontálne v kolískach su vlastne klbiky tlačené k sebe. inak sa nebránime spánku v horizontále, ved kazdá normálna mama je rada ked jej dieta spí v posteli a nemusí ho hodiny navlačovať 😀 akurát sa snažíme argumentovať ze aj vertikálna poloha je pre dieta rovnako prirodzená. neporovnávala by som to s dospelými, lebo sama predsa vieš ze dieta má uplne inú stavbu tela a teda aj požiadavky na polohy ako dospelý.
co sa týka toho obmedzeného hrudníčka čo píšeš, no fakt neviem, nikdy som sa nad tým z tejto stránky nezamýslala... ale zas pri nosení na rukách bez pomocky by bol rovnako obmedzený aj pri polohe na brusku a vtedy to nevadí?? ci tomu zle rozumiem?
a este som nepochopila preco si napísala ze chrbtica by mala mat tvar I a nie C. vsak ona sa sama narovná postupne vývojom nie? my sa snažíme len rešpektovať prirodzený tvar chrbtice a práve preto chceme dosahovať to C kým dieta nie je samé schopné udržať chrbticu v I. ale to sme asi zase pri tom hrudnícku, ze? ale z cisto subjektívneho hladiska som pri nosení malého bábätka nikdy nemala pocit ze by bolo nejak obmedzované v dýchaní, aj ked tento moj pocit je zrejme v tejto diskusii bezpredmetný 🙂
inak som velmi rada ze nám tak trpezlivo odpisujes, a neodbila si nás hned na zaciatku 🙂

cacika
11. jan 2014

rada by som do nasej diskusie vniesla este dalsí aspekt - a síce poziadavky samotného dietata. kedze doteraz sme vychádzali z toho ze akokolvek dieta položíme, tak sa mu páči, ale prax je často uplne iná a vela detí odmieta ležanie na chrbátiku, hru na podložke, kočíkovanie, spánok v postielke a vyzaduju neustálu prítomnost matky, uspávanie na rukách a podobne. castokrat je práve to dovod preco sa matky rozhodnú pre nosenie - lebo ich deti to jednoducho vyžaduju. skoda ze tento fakt vsetky tie teorie o správnom polohovaní detičiek neberú do úvahy a radsej nás vsetkých zaryto presviedcaju o tom, ze dieta má byť za kazdých okolností na horizontálnej podložke, teda okrem nutných presunov a pár minút mojkania... zhodou okolností mám jedného známeho fyzioterapeuta, ktorý tiež bol pochopitelne velmi proti vertikálnemu noseniu na rukách aj v nosičoch, až kým sa mu nenarodilo druhé dieťa, ktoré inak spať nedokázalo...

jaja102
11. jan 2014

@cacika no ja nehovorim,ze bum na chrbat a lež.jasne,ze treba dietatko,kym je malilinke a nedokaze polohu zaujat samo,treba ho polohovat,a to najlepsie kazde dve hodinky,bok,bok,chbatik,brusko..alebo ako sa da,prisposobit casovo dietatku,ja som môjho po kazdom krmeni pred spanim polohovala,a ma nadhernu hlavicku.ver mi,poloha na brusku je VELMI potrebna,aj ked sa deticky na nej casto hnevaju.z tej polohy zacne dietatko uchopovat hracku,z tej polohy zacne plazit,stvornozkovat,pojde do klaku......je to strategicka poloha pre lokomociu.velmi by som chcela este vediet,ako je to s lokomociou,hlavne v prvom polroku-kedy otacanie,stvornozkovanie u satkovanych deti.spravit o tom statistiku.to by ma zaujimalo.v dobrom,nie kôli potvrdzovaniu mojich nazorov.ak ste satkovali,dajte kludne info,co a kedy zacali deticky.
s tou chrbticou do C a I sme sa nepochopili.nemyslela som v tej rovine,co myslis ty,ale z bočnej.
vieš prečo je nosenie na rukach mozno bezpecnejsie?mozno aj preto,ze na rukach ho tolko neunesieš,nebudes ho tam nosit taku dlhu dobu.radsej ho polozis a tym mu das viac priestoru na samostatnu aktivitu.V satke ti tak nevadi,a tak ho tam nosis a nosis...a nechas ho tam aj buvat.mas pravdu,ze my dospelí mame inu stavbu tela,praveze my by sme uz so svojim svalovym skeletom dokazali spat postojacky.dietatko na to este nie je svalovo prisposobene.ono sa to vsetko musi ucit a postupne,ako sa vertikalizuje-z lahu do prvého roka az do stoja,co je uzasne,lebo nikdy v zivote potom uz vo vyvoji tak rychlo nepojde,a ked je v tej satke...no ja neviem......mozno mate pocit,ze im tym davate viac priestoru pre vyvoj,ale ked je pasivne fixovane v tej satke,mne sa to nezda.....no rada sa necham poucit.
dakujem aj ja vam,ze mate so mnou trpezlivost 🙂

ivanka.7
11. jan 2014

@jaja102 nesatkovala som od rana do vecera, ale satkovala som asi viac, ako by si ty odporucala - Elianka vobec nechcela byt na chrbte - kocik vresk, spala na chrbte cca 10 minut. Takze od zaciatku satka (ja som do 3 mesiacov nosila horizontalne, lebo klby mala v poriadku, od 3 mesiacov vertikalne) a spanok na bruchu. Moze ma za to hocikto hocijako sudit, ale ked dieta prve tri mesiace spi len na rukach a na bruchu, tak by ho na nom nechala spat kazda matka.
K motorickemu vyvoju a hlavicke - hlavicka ukazkova, nezlezana, prve pretocenie z chrbatika na brucho aj naopak v 3 mesiacoch, na styri sa zacala davat v 4 mesiacoch, plazila sa tiez odvtedy, stvornozkovat zacala jemne v 6 mesiacoch, dva dni pred dovrsenim 7 mesiacov sa postavila a z toho posadila (medzitym samozrejme sikmy sed). Prve samostatne kroky urobila dva dni pred dovrsenim 10 mesiacov, v 11 mesiacoch bez problemov chodila.
V nicom sme jej nepomahali, ziadne choditka, prilby, vodenie za ruky, vsetko zvladla sama, samozrejme hry a motivacie hrackami boli.
Kedze mame psa a Elianka neznasala kocik (do 7 mesiacov, kym nesedela, potom ho zacala akceptovat tak, ze som ho mohla pouzivat 2-3x do tyzdna), tak nase jedine riesenie bola satka/nosic. Doma som ich pouzivala minimalne, lebo moje dieta bolo prosto exot. Ale tie 2-3 hodiny denne to dalo, niekedy menej, obcas viac.
Take ze radsej dieta niekam polozim.... ako rada by som 😀 ale jej max. bolo 20 minut niekde sama, vacsinou vydrzala 5-10 minut a zas som ju mala na rukach - v lepsom pripade stacilo, ze som s nou sedela, v horsom som musela chodit a ukazovat a hojdat a tak.

cacika
11. jan 2014

@jaja102 takze z praxe 😀 prvý syn nebol satkovaný, bol dost nosený na rukách, ale presne ako píšeš, vela som nevládala, strasne ma boleli kríže a vlastne celé telo. aj ked som sa velmi snažila, nedokázala som ho nevertikalizovat, od malička horizontálne polohy odmietal, pasívne sa mi vzpriamoval a aj som ho "musela" dávat predčasne do sedu lebo mi inak nevydržal. ale inak som sa snažila dodržiavať vsetky tie odporucania co sa týka polohovania a cvičenia, vela som sa mu venovala aby trávil cas na brusku. loziť zacal ked mal 7,5. sám sa posadil v 8 mesiacoch ale vela padal dozadu na hlavičku, to si myslím ze bolo sposobené práve tým mojim posadzovaním. šikmý sed neovládal vôbec. chodiť začal ked mal 10,5 mes. dcerku som šatkovala od 6 týždnov výlučne vertikálne. nosila som v priemere 3-4 hodiny denne, vacsinu casu v satke malá prespala. ked bola bdelá, nosiť sa nechcela a normálne bola zemi. nepoznám také dieťa, ktorému by sa v bdelom stave ak ho nič netrápi v šatke páčilo. všetky chcu prirodzene poznávať okolie a trávia rovnako vela casu aktivitou v horizontálnych polohách ako nenosené deti. jediný rozdiel je v tom, že na prechádzky chodia v šatke a doma si tak občas pospia. dcerka vôbec nevyžadovala vertikálne nosenie na rukách ani sa netahala pasívne do sedu ako syn. rada bývala na brušku ked som ju tak uložila, ale pretáčať sa jej samej nechcelo, aj ked to vedela. ked mala 7 mesiacov z ničoho nič začala loziť aj sa posadila a postavila, zvládala šikmé sedy a na hlavičku dozadu zo sedu nikdy nespadla. chodiť začala 9,5 mesačná. nikdy som s nou necvičila, nepolohovala, nemotivovala som ju k novým pohybom, nebol na to čas. chapem ze kazdé dieta je indivídum, ale dcerka napriek tomu ze ovela viac spala a menej cvičila predbehla vo vývoji svojho brata. neviem ci je to šatkovaním, ale v jej prípade sa mi ten vývin zdal ovela zdravší, prešla si všetkými fázami a nič nepreskočila.

ivanka.7
11. jan 2014

Inak v tomto suhlasim s @cacika ked som dala malu do satky, ked bola mala, tak trochu pokukala po svete (kedze som nosila vacsinou len vonku) a zalomila - ja som medzitym prisla domov, sadla si s nou, pripadne este rychlo daco urobila, ona sa po 45 minutach zobudila (ked bol megafasa dobry den, tak po hodine a stvrt), zamrncala a musela ist von. Cize len tak bdela nechcela byt v satke a vnutri uz vobec nie, potrebovala rytmus chodze.
S nosenim na rukach podobne - snazili sme sa o horizontalne polohy (rozne, nielen klasicke, aj tigrika, ten obcas zaberal), ale kedze prve tri mesiace sme mali vecerne place 21,00-03,00 tak clovek skusi vsetko (nie, neboli to koliky, prosto nespokojna, nevedela spat).

cacika
11. jan 2014

@ivanka.7 no čo už, máme akčné deti 😀

cacika
11. jan 2014

@jaja102 este otázka, aký je ten suprapubický reflex co si písala?? dala som to do googlu, ale nie som z toho mudrejšia...

dulkagabulka
11. jan 2014

@jaja102
vieš, ja stále premýšlam, ako si potom vysvetlit toto
http://www.all-athletics.com/node/135662
http://beeneyo.blogspot.sk/2012/03/is-masai-tri...
videla si fotky Masajov? krásni , štíhli, vysokí s nádherným držaním tela..odmalička nosení v šatke vertikálne...ako si to mám vysvetlit? akoto že nie sú už zdegenerovaní- celý národ?
mne práve skúsenosti žien,kde nebolo kontaktné rodičovstvo prerušené, nahrávajú teórii, že sme nosenci..

jaja102
11. jan 2014

@ivanka.7
@cacika máte vážne akčné detičky,a šikovné 🙂 aj ked dat sa na styri v 4 mesiacoch,to som este nepocula,nezažila,to musela mať malá riadnu muskulatúru,riadna sikovnica 🙂

@dulkagabulka nie sme masaji,mame zial ine geny,nebehame bosi po zemi,od malička,netravime cely zivot v prirode a s prírodou.sedime za stolom a piseme na pocitacoch.zijeme uplne odlišný život,nepotrebujeme si zhanat potravu,chodit za nou denne niekolko kilometrov.mame autá predsa,nemusime si chranit zivoty pred divými zvieratmi,stacia nám bezpecnostne dvere..sme pohodlni,leniví a pokrčení....nemôžme a ani sa to nedá,porovnávať sa s nimi.tak,ako aziati nemaju migreny,lebo je to v genoch,tak ako svetli ludia maju v genoch vacsiu predispoziciu vzniku rakoviny koze.nie je narod,ako narod.žiaľ...

ivanka.7
11. jan 2014

@jaja102 mala 4 mesiace a nejaky ten tyzden, nebolo to v cerstvych 4 mesiacoch, ale mam to odfotene (jeden z mala dokazov jej sikovnosti, ja som na fotenie lenivec 😝). Na tych styroch sa potom hupala 2,5 mesiaca, kym sa odhodlala stvornozkovat - vseobecne urobila vzdy velky skok a potom vzdy stala a len vylepsovala danu vec... a zas skok a vylepsovala. Nezasahovala som do toho.

K tym narodom - pred sto rokmi a viac bol aj nas narod narod nosencov 🙂

jaja102
11. jan 2014

@ivanka.7 bol,aj nebol....aj kolisky boli 🙂 🙂 🙂
aj perinky 😉

ivanka.7
11. jan 2014

@jaja102 ano chapem, aj kolisky aj perinky, ale nizsie vrstvy prosto museli chodit a pracovat a na to pole si to dieta tiez museli odniest. Priznavam, ze som sa tomu nikdy blizsie nevenovala, ale aj v ludovom umeni a v spomienkach prababiek su rozne vyrazy na satky a aj dokazy ze sa pouzivali (ale dobry tip na vyskumnu pracu, oprasim svoj titul a poskumam, hoci je to uplne mimo mojho obdobia a regionu 😀).

dulkagabulka
11. jan 2014

@jaja102 ako máme iné gény na nosenie??
masaiské deti si teda tým, že sa viac pohybujú, NAPRAVIA škody, ktoré na nich spáchali matky? to isté aj deti arabské, mexické, indiánske, aziatské, deti eskimácke tiež...všetky deti ,ktoré sú šatkované tisícročia a POTOM ako výjdu zo šatky, tak si to môžu napraviť..a tie,ktoré hold majú inú DNA,ako europania , majú smolu..
vobec to takto neberiem..práve tým, že babatko je na matke, sa konečne hýbe..
videla som reportáž zo stredného SK,kde stará babka ukazovala,ako volakedy nosili svoje deti..to sa nám za 7O rokov zmenila DNA??
nechce sa mi tomu verit, dieta potrebuje blízkost matky
citujem Henrietu D.:
Jedna štúdia zaznamenala takéto výsledky - deti oddelené od matky vykazovali nižšiu teplotu, nižšiu frekvenciu srdca, zmeny na EEG, poruchy spánku a imunity. Pri opätovnom spojení došlo k náprave. Táto zaujímavá štúdia poukazuje na to, že dieťa fyzicky potrebuje matku, aby regulovala jeho funkcie. Samozrejme, šatkovanie nie je nezlučiteľné s kočíkovaním, pokiaľ sa dieťa nosí, keď prejaví potrebu.
Maternica s výhľadom

Existuje teória tzv. exterogestácie, ktorá hovorí o tom, že sa rodíme nezrelí a tento vak (priestor v šatke, akási vonkajšia maternica) je tu na to, by sme v ňom dozreli, minimálne dovtedy, kým z neho nevieme odísť po vlastných, čiže loziť. Časovo im to vyšlo na cca 266,5 dní, čo predstavuje dĺžku interogestácie. Pôrod sa tak stáva len akýmsi predelom medzi 9 mesiacmi vo vnútri a 9 mesiacmi vonku. Záverom veda znovu potvrdzuje, že optimálne prostredie po pôrode je vo vertikálnej polohe v náručí matky a dieťa to i očakáva. Nejde pritom o záležitosť sentimentu, ale o veľký dopad na fyzicko-emočno-psychologický vývoj.

dulkagabulka
11. jan 2014

@jaja102 aj Veronikin malý, ktorý je na tých fotkách , čo som sem pridala, začal sám lozit v 4 mesiacoch...preliezol postel, čo absoltune nečakala..

behulka
11. jan 2014

Aká živá diskusia sa tu rozpútala 😵
Ja by som len pridala jeden pre mňa veľmi dôležitý fakt - uspokojenie potreby dieťaťa mať pri sebe matku. Bez jej naplnenia sa dieťa (rovnako ako bez dostatku vody, jedla, tepla) nebude normálne vyvíjať. A nenahradia ju ani odpružené kočíky, ani vibrujúce lehátka, či svietiace kolotoče nad postieľkou. To všetko je len biznis 😔 .
Pre mňa je duševné zdravie v rebríčku hodnôt vyššie, než zdravie telesné. No mám pocit, že práve na to, čo vidno nie je, sa často zabúda. A teraz nemyslím len duševné zdravie dieťaťa ale aj matky.

@jaja102 naši boli všetci priemer, v 3mesiacoch otáčanie, do pol roka lozili. V 6mesiacoch sa začali vzpriamovať, v 10 začínali chodiť. Ako cez kopír. Čas nosenia radšej ani nevedieť.

Podľa mňa však hlavné zbrane proti krivým chrbátikom treba vytasiť na iných frontoch - škôlkari sa hýbu ešte výborne, no s narastajúcim vekom je to hrôza - vidím to naokolo a desím sa toho, či aj naše deti budú rovnaké. V tomto vidím pri nosených deťoch určitú výhodu v tom, že rodičia ich odmalička vláčili kade-tade, po lúkach, lesoch a stráňach našich hôr, čo s kočíkom veľmi nejde. Ak sa z toho v rodine stal zvyk, pretrváva často aj naďalej, dieťa vidí, že pohyb je normálnou súčasťou života, nie niečo "za trest".
@dulkagabulka exterogestácia - to je presne tých 9mesiacov v brušku, 9mesiacov na brušku 🙂 Zaujíma ma však, prečo nie sú kolískové polohy ergonomické ? Ja sa neviem s tým vertikálnym nosením u miminiek stotožniť, sú to už roky, čo s tým bojujem, hoci som toho čítala fúru - väčšinou pre.