Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

elinka27
autor
16. máj 2012

na úvod článok o tom, ako sa nosí, a čo je to ergonomické nosenie, pribudnú aj návody a fotografie.
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/elinka27/cla...

hajanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elinka27
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hajanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elinka27
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hajanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinjasen
17. máj 2012

Táto téma vznika ako oficiálna poradna o noseni deti na Modrykonik.sk. @elinka27 je zakladateľkou poradne a bude sa o ňu starať. Všetky otázky a dotazy ohľadom poradne smerujte na ňu.
Na jej odporučanie admin vymaže, prípadne edituje príspevky v tejto téme, aby téma mala pridanú hodnotu pre všetkých.

Martin Ďurina
Asmira Team

tea333
17. máj 2012

tak ja tlieskam! aj ked tu temy o noseni su, odficialna poradna je skvely napad.
my sme boli viac Manducovi nez satkovi, ale tentokrat uz je nova satka pekne pripravena pre mimco od narodenia 😵 dufam ze tu bude trend nosenia prekvitat a ze zmiznu tzv klokanky 🙄

elinka27
autor
17. máj 2012

@tea333 vitam ta, a aj ja dufam, ze nocna mora v podobe klokaniek sa skonci, robim osobne poradnestvo v tomto smere uz dlhsie, ale osveta je potrebna stale. Vo svojom fotoblogu mam aj fotky z nosenia, a budem rada ak nejake mate aj ostatne a chcete sa s nimi podelit, sme s nimi🙂 Popripade ak mate satky, alebo nosice a ste s nimi spokojne, alebo nespokojne aj toto by mozno pomohlo vediet. Tato tema je poradna nosenia a preto to bude prehladnejsie a najdeme tu vsetko co budeme k noseniu potrebovat.

kolinia
17. máj 2012

Jeeej, nikdy som nevedela, ako sa takato satka viaze, aj som jednu mala a aj som ju predala, vyzerala nebezpecne, o nosicoch ani nehovorim, bola to taka akoby uviazana od zn. emitex, vzdy som chcela skusit malu takto nosit, ale ostalo to pri noseni na rukach, lebo som sa vzdy bala, ze spadne, ked to zle uviazem, nikdy som sa v tom nedokazala vyznat, v tom viazani, ale pozrela som tvoj album a vyzera to dost zrozumitelne. Paci sa mi hlavne nosenie na boku a na chrbte, moja vpredu nebude, aspon teda nie tvarou ku mne a uz vobec nie ležmo, na to je uz "velka" 😉 , jej sa paci byt tak, aby vsetko videla a ja by som bola rada, keby ju na sebe mam a mozem varit, upratovat a ona by bola pri mne, mala ma 6 a pol mes. a uz sedka, ma 7,2kg a teda sa pytam, bolo by vhodne nosenie na boku al. hlavne na chrbte, kedze tak sa da najlepsie nieco spravit? Ak ano, aka satka je naozaj dobra, s ktorou mas dobre skusenosti, mozno by som s tym zacala, neviem, co nato povie mala, ale hadam sa jej to bude pacit...dakujem za radu 😉 😉

katren
17. máj 2012

Super 😉 my sme satkovat zacali az pri Miskovi, ale uz teraz obzeram, ze ako sa budeme nosit pri tretom 😉 a vyberam si satky 😎

mia258
17. máj 2012

Dobrá téma! 🙂

Mňa vždy poteší, keď v meste vidím mamičku s bábom v šatke.
Prvú som nosila a takto sme spolu robili všetko. Mala som ju na očiach, keď jej šli zúbky alebo bola chorá, tak bola spokojná že je vždy pri mne a ja som mala voľné ruky a vešala prádlo, varila, upratovala.

Teraz by som chcela nosiť aj druhú, uvidím ako sa jej to bude páčiť 😉

graceful9
17. máj 2012

@elinka27 ahoj, ja by som sa chcela spýtať, čo by si mi odporučila,,,,malá má 5 mesiacov a 8,5 kila,,,,a tvárou ku mne sa nosiť nechce určite, ani na rukách mi tak nevydrží, ona musí všetko vidieť a tak sa musí o mňa opierať chrbtom,,,,

elinka27
autor
17. máj 2012

@graceful9 pokial vie drzat hlavicku, tak potom by si mohla skusit ergonomicky nosic. Na rukach pokial ju mas volne tak nevadi , ze je tvarou od teba, akurat teda nemas volne ruky a nosit takto dieta dlho je aj dost neprakticke, ze ano 😉 Skusila by som ten nosic, kde si ju das na chrbat, takto mozes nieco porobit, ona sa bude pozerat a bude v centre diana. Zaroven bude pri tebe a vlastne ak sa dietatko nosi, prisposobuje sa aj jeho svalovy tonus a spevnuje. Ak sa nosi pravidelne tak potom sa to da porovnat k cviceniu, ziadne bolesti chrbata nic. Samozrejme, ak zacinas nosit neskor, treba davkovat postupe. Predpokladam, ze sa uz aj zacina pretacat, chvilu sa zabavi s hrackami, cize to mozes kombinovat.Nosit dieta neznamena nosit ho non-stop, ako si to niektore maminy bohuzial myslia. Samozrejme, ze nosenie je intenzivnejsie prve tyzdne a mesiace, ale cim je dieta starsie tym menej sa postupne nosi.

elinka27
autor
17. máj 2012

@kolinia pokial mas strach s viazania satky, mozes skusit si zadovazit ergonomicky nosic, kde sa da dieta lahko dat aj na chrbat, je tam mozna aj poloha na bok, no nieje moc prakticka, v satke sa uvaz na bok viaze lepsie. Pri takom velkom dietatku uz odporucam pevnu satku, nie elasticku, nakolko tie sa odporucaju do 9kg, co by si moc dlho nevyuzila uz.Nosenie na boku nieje na dlhsie nosenie, nakolko zataz je rozlozena iba na jednom pleci, odporucam plecia striedat. Taktiez ak zacinas nosit, treba postupne, nakolko ked sa nosi od narodenia, telo si postupne privyka na rastucu vahu dietatka. Cize nie ze si dieta hned das na chrbat na cely den 😀 Pre mna top je didymos indio, ale je to narocnejsia satka na financie. Su dobre aj Hoppediz ci Storchenwiege, ale aj ceske Babydoo.

chrumka84
17. máj 2012

@elinka27 Velmi sa mi myslienka nosenia dietata v satke paci. Chystam sa si jednu zadovazit. Stale ale mi nie je jasne, ako dlho cez den ho mozem nosit..Ak ho vyberiem zo satky, musim ju celu rozviazat a opat zviazat alebo sa mi ho podari vlozit spat aj bez toho?

strapco13
17. máj 2012

@elinka27 super tema 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
ja ju sice nevyuzijem..my sa nosime aj tak..ved vies 😀 😀 😀 😀 ale je super, ze robis osvetu..lne tak dalej 😉

elinka27
autor
17. máj 2012

@chrumka84 pokial viazes kolisku v krizi, alebo kriz s kapsou von a pod. toto su uvazy, kedy dieta do satky vlozis a nemusis ju odvazovat stale. Vyzaduje si to vsak uz urcitu zrucnost a odhad aby satka nebola prilis utiahnuta, alebo naopak volna, nieje to nic co pri trochu cviku nezvladnes 😉 Ak ti dieta v satke spi a preberie sa, da sa v nej nadojcit a mas volne ruky, a samozrejme ak ho potrebjujes prebalit tak ho vyberies, alebo odviazes. Co sa dlzky nosenia tyka, preferujem nosit tolko kolko to vyhovuje obom. Kedze cakas babatko, budete sa nosit intenzivnejsie a casom potom menej a menej az ti bude nosenie chybat 😝 Neexistuje ziadna minimalna a ani maximalna doba nosenia sa, je to mytus. Pokial sa nosi spravne, cize v spravnej polohe pre dieta a uvaz je spravne dotiahnuty, nepredstavuje to zdravotne rizika ani pre jedneho z vas. Nosenie v satke simuluje prostredie v maternici , ktore je dietatku doverne zname, a preto je pre neho ak sa nosi od narodenia tento prechod plynuly a nepotrebuje si na nosenie zvacsa zvykat. RYchlejsie sa adaptuje na prechod do vonkajsieho prostredia. Dieta malo naplane vsetky jeho potreby pobytom v brusku /hlad, smad, teplo, bezpecie, blizkost matky, pocuje tvoj hlas, a tiez tlkot srdca/ ocakava ked sa narodi, ze jeho potreby sa budu nadalej naplnat. 🙂

tea333
17. máj 2012

@chrumka84
@elinka27 ja som si kupila poloelasticku moby satku, aby to znieslo moje neprofesionalne uvazy 😀

elinka27
autor
17. máj 2012

@tea333 jj, moby je super satka 🙂ak je elasticka pri nej ten odhad vytrenujes, a neskor potom kupis pevnu kde uz budes vediet kolko treba nechat aby tam babo voslo pri vkladacich uvazoch , aj nosic 😀

tea333
17. máj 2012

@elinka27 tak manducu mame, v tej sme sa vynosili dost, a este mam taku tu "dierkovanu" satku od red castle 🙂
uvidime ako to bude s pevnou, ci nebude stacit manduca, mne sa celkom dobre nosilo. teraz uz nenosim samozrejme, ale chyba mi to 😅

alenka600
17. máj 2012

@elinka27 Ahoj, mam neelasticku satku, moja dcera ma 5 mesiacov, niekedy ju v tej satke mam (mala fazy ked sa jej to pacilo viac, ked menej, niekedy v tom okamzite zaspala). Pred casom ma okolnosti donutili v rychlosti siahnut po babyvaku, proste som ju velmi rychlo a lahko potrebovala do niecoho supnut bez viazania, preto som ho pouzila. Zistila som, ze babyvak sa jej paci ovela viac - ale mne sa nezda, ze by to bolo pre jej drzanie tela tak dobre.....Ako to je s babyvakom? Dcera si tam "sadne" tak, ze si akoby klakne na kolena, tak sa jej to paci. Ja jej tie nozky napravim tak, aby ako keby "sedela". Normalne este nesedi, tak neviem....mam o babyvaku velke pochybnosti. Mam ho prestat pouzivat?(ak ano, chcem ostat pri satke, manducu kupovat nechcem) Dakujem

elinka27
autor
17. máj 2012

@alenka600 v babyvaku je tiez mozne docielit ergonomicku polohu, ano spravne, dietatko by malo mat nozky okolo tvojho tela, a podsadeny zadocek a kolienka cca v urovni jej pupku, pre taku predstavu kolienka, zadocek a nozky su v tvare M. Ci uz nosis na boku, alebo vpredu, alebo potom je mozne aj so satky urobit akoby "babyvak". Nevyhoda vsak je v tom, ze zataz je na jednom pleci a preto ich treba striedat. A satka je vyborna v tom,ze sa daju kombinovat viacere polohy, cize mas jeden univerzalny nosic 🙂

graceful9
17. máj 2012

@elinka27 hej hej, drží,,,,veď ona už skoro sama sedí 🙂 no je to dosť nepraktické ju nosiť na rukách, to áno,,,a ktorý nosič je najlepší? ďakujem za rady 🙂

hajanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katy_katy
17. máj 2012

To nošení čelem vpřed je správné? já myslela, že takto se právě nosit nemá??? 😉

hajanka
17. máj 2012

@katy_katy mas pravdu, nie je to najlepsi sposob, kedze noziky nemaju oporu
Ale mala si tuto "polohu" doslova vyzadovala, nechcela byt otocena k telu (zlostila sa), ale od tela.

strapco13
17. máj 2012

@katy_katy myslela si si dobre..nosenie tvarou od seba nie je spravne @hajanka
nici to chrbticu, nedosiahnes spravne postavenie bedrovych klbov..viac najdes vo fotoblogu @elinka27

strapco13
17. máj 2012

@hajanka ked dieta nechce byt v predu tvarou k rodicovi, je nacase dat dieta na chrbat 😉

hajanka
17. máj 2012

@strapco13 viem, prave som to pisala 😉