Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

ivanka.7
18. júl 2013

@yasmin0001 a ked ho tam das co potom robis? Lebo napr. Elianka je odmalicka taky ten nepokojny typ - ked sa nehybeme, je zle 😀 v satke, v manduce, na hipseate, v kociku, na rukach - vsetko jedno, musim sa hybat, neda sa len stat a pohupovat 🙂 takze z mojich skusenosti pomaha dat do nosica a hybaj von.

yasmin0001
19. júl 2013

@ivanka.7 samozrejme skusala som uz aj ist von, vydrzalo mu to asi 200 metrov a revy jedy. A naposledy, ked som si ho tak chcela dat v parku, lebo sa chcel stale nosit, tak zacal revat v momente ako som ho tam dala.
Takze nase prechadzky vyzeraju tak, ze ja na rukach dieta, kocik tlacim a Manduca oddychuje v kociku! Och!
No aj s malym sa musi stale hybat a hlavne musi vidiet, lebo otaca tu hlavu ako satelit. Ziadne tak pritulit sa k maminke a cucat tam 😠 Takze si myslim, ze z takej klokanky tvarou na pred by bol nadseny...chapem teda preco su take popularne a idu na dracku 😝

ivanka.7
19. júl 2013

@yasmin0001 este moze byt, ze je prave v takej faze... my sme s Eli medzi 4,5 a 5,5 mesiacom mali horsie obdobie - ruky si nechcela nechat v kapse, vytacala sa a tak. Skoncilo cca v tom 5,5 mesiaci, ked som ju zacala viazat tak, ze mala ruky von a istila jej chrbat hlavne bocnymi pruhmi. Ona mala pocit, ze ma vacsiu volnost a ja som mala istotu, ze je dobre podopreta. Ale je fakt, ze ten mesiac som bola na nervy. Manzelovi v Manduce ale nikdy velmi nevyvadzala, tak neviem (ale je fakt, ze on si ju tam daval trosku na volnejsie ako by som ja bola rada...).

yasmin0001
19. júl 2013

@ivanka.7 jaj no dufam, ze sa to este zmeni, bola by som rada...

ipurple
19. júl 2013

@elinka27 super tema,ja som uplna zaciatocnicka tak sa chcem opytat syncek ma 2 mesiace a cez 6 kilka ako mozme zacat?aky uvaz by si nam odporucila?dakujem

behulka
20. júl 2013

@ipurple máte na výber buď kolísky horizontálne, pokiaľ nebalíte naširoko, alebo vertikálne úväzy - pre maličké bábo mi príde najlepší kríž s kapsou dnu. Treba skúšať, čo bude tebe a drobčekovi vyhovovať. Ak by si si nevedela s niečím rady, poradili by Ti i v tejto skupine o nosení detí:
https://www.modrykonik.sk/skupina/1862/
odporúčam na prečítanie tieto dva články - o nosení v kolískach a o vertikálnom nosení:
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=94

@yasmin0001 ja si myslím, že Manducu ešte využijete. Ešte aj pre ročné dieťa na výletoch je fajn. No momentálne asi len skúšať - čo tak dať si synčeka na chrbát a ísť sa prejsť? Ja by som skúšala po troške, keď je synček v pohode.
Možno mu nevyhovuje vertikálna poloha, možno mu je nosič ešte priširoký a zároveň sa už pravdepodobne do novorodeneckej vložky nezmestí. Možno by zabralo dojčenie, pokiaľ dojčíš a podarilo by sa Ti ho spustiť nižšie tak, aby sa dokázal napiť.

mirokinder
20. júl 2013

@cacika
Dobrý deň,
koľko kg má asi to dieťa na obrázku? Klokanky sú určené väčšinou pre deti do 9 kg, čo s najväčšou pravdepodobnosťou na tom obrázku nie je dodržané. Obrázok bude asi z propagačného letáku predajcov, ktorí používajú dosť neférové praktiky.
A - nemyslím si, že v tejto horúčave je vhodné a príjemné pre to dieťa a rodiča, byť prilepení k sebe nejakú dlhšiu dobu, okrem iného aj z hygienických dôvodov.
A taktiež si myslím, že dlhšie nosenie dieťaťa ťažšieho ako 10 kg, je pre maminu dosť obtiažne. A vlastne, pokiaľ nie ste niekde na túre, aj zbytočné. Ale, priznám sa, že je to môj subjektívny názor a neprezentujem ho ako jedine možnú alternatívu.
A - nechám druhým, nech si na to utvoria svoj vlastný názor .

kkl82
20. júl 2013

@yasmin0001 skoda, ze mas takuto negativnu skusenost na zaciatku. na tvojom mieste by som manducu nepredavala, no skusila najprv odsledovat par veci. prvou je, ci je spravne podsadeny, lebo niektore deticky su na to dost haklive. druhu vec, ktoru by som skontrolovala je, ci vobec vidi von. pises, ze mu popruhy prekryvaju zrak a tak to isto nema byt. manduca sa da podotahovat kade-tade a presne na tento ucel sluzia tie pracky na dotahovanie vpredu,presne tie, ktore ma (ak su nedotiahnute), niekde pri hlavicke. ak cez popruhy nevidi, skus ich zatiahnut, potom by mal pekne vidiet. je sice pravda, ze aj moj bubak mal presne okolo tych 4-5 mesiacov fazy, ze sa zo satky aj manducy vyklanal/zaklanal/vytacal hlavicku vsetkymi smermi, lebo chcel vsetko vidiet. no po par tyzdnoch to preslo a odvtedy zase pekne cuci. a ako ti uz pisala ivanka, mnohe deti nemaju radi, ak sa nosia a nosiaci nevykonava nejaku cinnost. deti proste miluju pohyb, moj drobec doteraz po asi 5 sekundach statia protestuje, ze sa treba hybat. ak sa nehybem ja, zacne mi v manduce skakat on (za hlasiteho kricania hijo-hijo) 😀

ivanka.7
20. júl 2013

@kkl82 mne Elianka tiez skace a krici "hopsa hopsa" 😀 ocku ju naucil v manduce a ja v satke trpim 😀

kkl82
20. júl 2013

Citujem vas: "A taktiež si myslím, že dlhšie nosenie dieťaťa ťažšieho ako 10 kg, je pre maminu dosť obtiažne. A vlastne, pokiaľ nie ste niekde na túre, aj zbytočné."

Toto je presne to, co hovoria vsetci ti, co nosia v klokankach a nikdy nevyskusali ergonomicky nosic ci satku. Cudujte sa, ale naozaj to nie je obtiazne. Len to treba vyskusat a nie si len mysliet.

K tomu obrazku od @cacika islo o ilustracny zaber polohy dietata v ergonomickom nosici a klokanke. Absolutne nie je dolezite, ci ide o dieta lahsie ci tazsie ako 9kg, dokonca by som povedala, ze pre vas by to malo byt este akceptovatelnejsie prave kvoli tomu, ze to dieta na obrazku uz ma dostatocne drzanie tela - na rozdiel od napr. dvojmesacneho, ktore v klokanke doslova visi. Stale sa odvolavate na neferove praktiky vyrobcov ergonomickych nosicov, no ja ziadne nevidim... Ak date vedla seba fotky dietata v ergonomickom nosici a v klokanke, mnohym ludom uz na pohlad pride pohodlnejsi ergonosic. To je neferova praktika? Ci skor je neferove, ak sa vyrobca klokaniek odvolava na ergonomickost svojej klokanky a mysli tym vystelku popruhov, aby netlacili rodica?

Uz naozaj neviem, co by som vam odporucila, lebo vy nemate nic vyskusane, vy sa vsetko, co o klokankach ci inych nosicoch viete, sa len domnievate. Mate doma hojdaciu siet? Lebo pre ilustraciu polohy dietata je dobra aj ta. Zaveste si ju tak, aby ste mali oba konce zavesene pri sebe (nie od seba ako na lezanie). Sadnite si do nej, oprite sa. Zveste si nohy dolu tak, aby ste mali siet iba medzi nohami. A potom si skuste siet roztiahnut od kolena ku kolenu. Co vam bude pohodlnejsie? Este stale si len myslite ci uz mate odskusane a viete?

adula76
21. júl 2013

Ked som nosila svoje deti, niekedy som mala obe na sebe, jednu v satke, druhu v Ergu. Mala som vtedy 60 kil a zvladla som to v pohode. Chrbat ma nebolel, ano nic ine 🙂 A dokopy mali cca 25 kil. Extrem pre niekoho....no a?
Samozrejme, bolo to iba obcas. To pochopi iba ten, kto pozna rozdiel medzi ergonomickym nosicom a klokankou.

"A taktiež si myslím, že dlhšie nosenie dieťaťa ťažšieho ako 10 kg, je pre maminu dosť obtiažne. A vlastne, pokiaľ nie ste niekde na túre, aj zbytočné."
Nie, nie je to zbytocne a ani obtiazne. A nemusite byt na ture, staci obycajna choroba a dieta chce byt stale pri vas.
Ani pri teplote sa drobec od maminy nenecha odtrhnut, vtedy vas potrebuje najviac. Ja som to mojim detom dopriala.

Vacsie deti sa daju nosit v pohode na chrbte, v satke je mnoho uvazov, V Ergu a Manduca je to tiez bez problemov. To je vsak to, co sa vsak v klokanach neda. Viete si predstavit maminu, ktora ide do mesta a ma turisticky nosic? Ja nie.

"nemyslím si, že v tejto horúčave je vhodné a príjemné pre to dieťa a rodiča, byť prilepení k sebe nejakú dlhšiu dobu, okrem iného aj z hygienických dôvodov. "
Nechcem byt zla, z akych hygienickych dovodov? Ake dovody mate na mysli? Ak idete na prechadzku s dietatom a je 30 stupnov, co myslite, kde je mu lepsie? V rozhorucenom kociku ale pri mame? Podla mojich skusenosti pri mame, za kazdych okolnosti. A to, ze sa potime? V lete sa potite aj v plavkach.....

cacika
22. júl 2013

@mirokinder myslím ze my pod pojmom "nosenie detí" chápeme úplne odlišné veci... nám, teda antiklokankovskej lobby ako ste nás označili, ide o dlhodobé nosenie dieťaťa, takmer nepoužívame kočíky, nosíme v priemere 1-6 hodín denne (v závislosti od veku a preferencií dieťaťa), nosíme aj deti ovela tazsie ako 10kg, približne do 2-2,5 roka a to v každom počasí, aj v horúčavách... hygienický problém nevidím žiadny, ved ked sa dieťa spotí tak ho okúpem a hotovo. no a v klokanke sa predsa spotí rovnako. my teda nie sme vhodná klientela pre tento typ výrobku, vieme čo je dobré a máme to vyskúšané na sebe a svojich deťoch. pre takéto nosenie, dlhodobé a časté, klokanky v žiadnom prípade nie sú vhodné, to myslím uznáte. mali by ste sa skor zamerať na matky čo tú klokanku využijú 1-2x za mesiac na polhodinu pri prechádzke po meste. len či je to potom pre rodicov vobec ekonomické, kupovať nieco co sa v podstate nedá využiť (kvoli hmotnostným obmedzeniam a vlastnému nepohodliu...) no ale to uz je na zvážení každého rodiča. pozrite si len pre zaujímavosť bazárik, je plný značkových klokaniek, ktoré boli používané 2-3 razy a vobec sa neosvedčili. samozrejme ze sa nájdu aj také zeny, ktorým klokanka vyhovuje, najmä po finančnej stránke, ale isto nejde o tie čo by využívali klokanky na niekoľkohodinové a každodenné nosenie. jáj, a este som zabudla, nosenie viac ako 10kilového dieťaťa vobec nie je obtiažne, pokial použijete vhodnú pomôcku na nosenie. a zbytočné to tiež nie je, napr. moje dieťa malo 10kíl v siestich mesiacoch a to má k samostatnému chodeniu este velmi daleko...

erienka
22. júl 2013

urcite sa to tu niekde v diskusii spomina, no nemam cas ju citat. Mam 7 tyzdnovu dcerku, kupili sme manducu. Odkedy ju mozem zacat pouzivat? Mam moznost i zapozicania satky. Je satka na zaciatok lepsia alebo mozem rovno zacat s manducou? Dakujem

cacika
22. júl 2013

@erienka satka je určite lepšia volba. také malé dietatko sa dost tazko spravne polohuje do manducy aj ked oficiálne sa dá používať s vložkou od narodenia. pozri prispevky tu: https://www.modrykonik.sk/skupina/1862/ akurát baby riešili ako zle sa im dávalo dieťatko do tej novorodeneckej vložky. v šatke ten problém nieje, tá sa dotiahne presne na mieru, podla potreby a drží to lepšie akov manduce.

petulka19
22. júl 2013

ahoj. chtěla bych poprosit o radu, dneska jsem poprvé uvázala malého do šátku, mám šátek šanami 5m. myslíte že ty nožky má správně od sebe, snažila jsem se co nejvíc podsadit, ale připadá mi že ho ten šátek škrtí dole do stehýnek. jinak pořád mi vystrkoval hlavičku, chce vidět ven, jak to udělat aby viděl (ještě nedrží hlavičku)? zatím mu držím ten jeden pruh látky od obličeje, ale stejně mi připadá, že tam tu hlavičku má asi moc volně. a ještě bych se chtěla zeptat jak dlouho může být mimčo v šátku, i hodinu? bude potřebovat jezdit busem, tak aby mi v šátku tu cestu vydržel. jinak hned mi v tom šátku usnul, tak se mu to asi líbí 🙂 děkuji

erienka
22. júl 2013

@cacika dakujem za odpoved. A odkedy mozem zacat pouzivat manducu?

cacika
22. júl 2013

@erienka mozes kludne aj hned. len ked porovnám ten komfort pri nosení novorodenca v nosiči a v šatke tak jednoznačne vyhráva šatka 🙂 v každom prípade, aj v manduce aj v šatke, musí byť bábo v správnej polohe, čiže kolienka v úrovni pupku, podsadený zadoček, podopretý chrbátik aj hlavička, pevné dotiahnutie aby sa dieťa od teba neodkláňalo.

marty78
22. júl 2013

co poviete na satky didymos nautilus smaragd alebo fische aqua, hodia sa aj na leto?

adula76
24. júl 2013

su to zakary, hodia sa na leto ...

mirokinder
24. júl 2013

@cacika
Dobrý deň vospolok všetkým šatkárkam a ostatným mamičkám, ktoré preferujú jedno, alebo druhé.
Schválne som si zase trochu pogooglil a zistil som, že ani lekárske kapacity nemajú jednotný názor na túto problematiku. Ale, je na Vás, komu a čomu chcete veriť.
Čo tak vyskúšať bezplienkovú metódu? Aj tá má tradíciu v Afrike.
Ja to vidím tak, že klokanka kočík určite nenahradí, ani dobrá klokanka. Pokiaľ si niekto myslí, že šatka áno, je to jeho názor a ja ho nikomu nebudem vyhovárať. Myslím si, že zdravé dieťa znesie veľa.
Bol by som veľmi, veľmi opatrný a používať šatku na nosenie detí by som odporučil až po riadnom zaučení a vyskúšaní pod dohľadom certifikovanej osoby, lebo tie návody, ktoré som na internete videl, neviem si predstaviť, ako by podľa nich matka, na začiatku, živé dieťa do šatky viazala. A - všetky predavačky, ktoré som pýtal, či by vedeli poriadne predviesť a garantovať správnosť uviazania šatky, len rozpačito krčili plecami.
Podľa môjho osobného názoru je tu najdôležitejší faktor - na čo chce mamička ten konkrétny nosič, pod ktorým rozumiem šatku, ergonomický nosič, alebo klokanku využiť. Či ho potrebuje len občas, prípadne dieťa bude dávať stále do nosiča a dole ( na nočník ) , alebo naozaj ho chce v tom nosiči na vlastnom tele, spolu s nákupmi, alebo inou batožinou - nosiť, nech mamička sama zváži a vyskúša a sama sa rozhodne.
Inak, treba, hlavne na novorodenca dávať veľký pozor, ale to asi nemusím Vám, mamičkám, písať a úplne malé bábo by som vozil jednoznačne - v kočíku. A - !!! v aute patrí do autosedačky!!! O tom, dúfam, nebudeme diskutovať.
A - pozrel by som si aj nasledujúce odkazy:

http://www.novinky.cz/ekonomika/195681-v-usa-st...

http://baby-web.topky.sk/clanky/a2854-Je-noseni...

Čo dodať? Všetko má svoje výhody a nevýhody.

A - určite by som nekupoval pre dieťa najlacnejšie výrobky a informoval by som sa, alebo hľadal na výrobku značku o certifikovanom výrobku.

S pozdravom, Michal

sammy
24. júl 2013

Ahojte, necitala som diskusiu, len potrebujem poradit - ktory ergonom. nosic je najviac podobny manduce? Lebo hladam v bazaroch, tak aby som vedela, co este mozem kupit okrem manducy a bude to skoro to iste.

gooobi
24. júl 2013

@sammy zumbucca

sammy
24. júl 2013

@gooobi A to sa da kde kupit? Nasla som este aj nosic liliputi a tiez vyzera podobne, v tom je nejaky rozdiel, nevies?

adula76
24. júl 2013

@mirokinder
Kym si ergonomicky nosic nevyskusate, nie je o com diskutovat.
Navody na viazanie satky - mamicky to dokazu zvladnut aj podla navodu. Predavacky - zavisi od toho, kde ste sa pytali, ak v obchode ako Predeti.... tak ano, nemaju o tom sajnu. Svoje dieta tak nikdy nenosili, bolo by dobre sa opytat tych, co so satkami maju skusenost.

Dieta v aute patri do sedacky, suhlas. Ale s kocikom suhlasim len na 50 %. Osobne si myslim, ze sa hodi a je fajn ho mat, ale su situacie, ked je satka/ergonomicky nosic na nezaplatenie.

cacika
24. júl 2013

@sammy ahoj, viac o ergonosicoch tu: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/album... je ich vela typov, nie len manduca. kazdý má nejaké výhody, vychytávky, ci už rozne zmenšovania, novorodenecké vložky, alebo su aj uplne jednoduché nosiče ktoré su zas cenovo výhodnejšie. na konci albumu mám tabulku s porovnaním, aj s približnými cenami. nájdes tam aj opisy jednotlivých nosičov aj skusenosti mamiciek, vsetko pekne pohromade. ja osobne odporúčam nosiče Kibi, Boba alebo ručne šitá Zumbucca (šije ju pani co je na MK pod nickom bakicovazuzu - no tam je už dost dlhá čakacia doba) . napodobeniny manducy su este Cybex my.go a Babymoov, tie na bazároch nedostať no aj nové sú cenovo celkom prístupné.

sammy
24. júl 2013

@cacika Dakujem 🙂 A tie rozne neznackove ergonomicke nosice co ponukaju v bazaroch za 20-25€ ani nemam pozerat ci?

cacika
24. júl 2013

@sammy nepozeraj 😀 samá čína 🙂 netestované, necertifikované, nikto nevie cím sú farbené a v akých podmienkach sú vyrábané...

adula76
24. júl 2013

Ak mozem poradit - nie.
Liliputi sa da objednat aj tu, vypredaj...
http://nosime.sk/tovar1916-nosic_liliputi_oranzovy

Alebo toto:
http://www.nosime.sk/tovar1920-nosic_boba_sivy

To co ponukaju v bazaroch su fake, teda napodobeniny.

sammy
24. júl 2013

@cacika
@adula76 Ok, dik, tak uz zatvaram nedoveryhodne inzeraty 🙂 A este otazka - liliputi su 2 druhy - ergonomicky a mei tai. Aky je hlavny rozdiel? Chcem to pre momentalne 6-mesacne dieta. Mam pozicanu od kamosky manducu a tam sa malej celkom paci, tak by som chcela cosi podobne, no vobec sa v tom nevyznam, vsetky tie nosice mi pripadaju na fotkach rovnake 😝

cacika
24. júl 2013

@sammy mei tai sa zaväzuje a nie je polstrovaný, preto je aj lacnejší. ergonosič má pracky a len sa zacvakne, je to rýchlejsie na nasadzovanie.