Šatka, babyvak, klokanka? Nosiť bábätka vôbec?

kiva23
12. jún 2009

Chcem sa opytat na vase skusenosti a nazory ohladom nosenia babatiek. Mam 3 tyzdnovu dcerku a zaspinkava len na rukach. Teda niekedy sa podari aj mimo ruk 🙂 Rozmyslam nad tym, ze si zaobstaram satku, alebo babyvak alebo klokanku, aby som mohla aj nieco pocas dna urobit. Nech mam volne ruky. LEn neviem, ci to nosenie je spravne (moja mam ma strasi, ze si an to nosenie zvykne a budem jej otrokom - je proti). A ak je nosenie OK, tak co z toho je najlepsie pre take male babo. A dokedy ju mozem nosit. Odkedy by som ju uz mala ucit samostatnosti a nechat ju spavat samu v postielke?

roka96
13. jún 2009

my sa nosíme tiež od narodenia tam bol malý jedine ako tak v klude. a na manducu nedáme dopustit..
tiež teraz využívame v prírode a ked sa nám nechce trepat niekam kočík... 😅

mamutka
13. jún 2009

masko, ved satky nie su jedine, napr.manduca je vyriesena perfektne, clovek v pohode zvlada dietatko na sebe.
mna proste nastvu vyroky typu - nepestujte a nenoste si dieta, lebo si zvykne. to akoby stale niekto opakoval ze dieta si nema zvykat na svojich rodicov. a ked vidim ludi v obchodoch a pod ako nesu na jednej ruke dieta mrzute, v dalsej tasku a este im k tomu zvoni mobil, tak nechapem preco sa im chce takto s dietatom balansovat a veru uz na mne skoncilo par ustvanych smutnych pohladov mamiciek ktore ledva niesli rocne dieta a veci z regalu pre ne predstavovali nenormalny problem. len smutne kukali ako ja mam volne ruky a dieta mi spi a nemusi sa ma drzat, lebo ja sama by som stracala rovnovahu s natahujucim sa dietatom. navyse sa aj pohodlne vyspinka kym ja daco vybavim a nemusim sa nikomu doprosovat aby mi pomahal s kocikom. sama ho do mhd nezdvihnem, mam problem s klbami, a pritom manduca je pre mna super.
mne pride nosenie prirodzene, ako pise salomuska, hlavne zo zaciatku, kedze dieta pride na svet z prostredia kde je neustale nosene, tebe to tak nepride? nie su napr. pre teba prudke zmeny stresujuce a nepomaha ti ked ti ich tvoji milovani sprijemna a urobia pozvolnejsimi? nevadi, kazdy si robi ako chce, hlavne aby vsetci drobci boli zdravi a veldeli ze ich lubime.
vies, to je ako s tym, ze dieta ked sa narodi musi plakat, povazuje sa to za normal, existuju vsak uz aj nazory, ze porod sa nema ukoncit placucim babatkom, nemusi to tak byt, treba navodit taku atmosferu, aby sa dietatko nezlaklo, neoslepilo ho prudke svetlo a citilo sa stale prijemne. ale to v nasih nemocniciach ste velmi dlho nepripustia, su schopni tvrdit, ze keby nezaplakalo, tak ani nevedia ci dycha...lekari...
pisem len o veciach ktore su prirodzene, tak to mlada citi a je to od prirody tak, nenosit je umele a vypestovane ani nie tak davno, ale ked uz sa to tak hrozne ujalo, ludia sa budu za to bit a nadavat tomu prirodzenemu do prehanania....

roka96
13. jún 2009

moj syn neplakal iba v manduce. tak sme tak chodili aj von a ženské na balkóne s cigaretkou sa rozprávali:POzri ako tie deti už nosia v akých handrách chcú byt ako v Amerike 😀 som sa zasmiala by som chcela vidiet ako by to riešili oni...
som si povedala to sú matky cigaretka ohováračky.. no ich detom len musí byt dobre. nič o tom nevedia ...ved nech si pozrú aké sú tie handry prospešné pre deti...a kolko tie handry stoja... 🙂 určite by to pre svoje dieta nekúpili, lebo by potom nezvýšilo na cigy,,,a jasne, že povedia, že to preto aby nenaučili lebo by ich museli nosit do troch rokov..

zitaje
13. jún 2009

masko ale ked je satka spravne uviazana, zataz nie je neprimerana (ako napr. moja 26-kilova dcera 😀 ) a nosicka je zdrava (myslim chrbticu), tak satka nijak negativne nevplyva na chrbticu! Samozrejme to plati aj o nosici. Dokonca by som povedala, ze nuti cloveka stat rovno a spravne, teda taka je moja skusenost.
Ktosi sa tu pytal na teplo v satke - myslim ze v satke je asi teplejsie ako v nosici, predsa je to viac materialu, i ked neviem ake su priedysne tie manducy a erga. V kazdom pripade je teplo v hocicom, ked mas na sebe dieta, teda mne osobne byva v lete teplo aj bez dietata, takze s tym si nepomozes. 😉

masko
15. jún 2009

baby uplne vam verim,len ja mam z toho strach,ze by som to nevedela spravne uviazat ☹ a nosic je predsa len hotovy. 😅
ani ja nesuhlasis s teoriou - dieta nehojdat,dieta nenosit,dieta nemaznat. tak sa seba potom pytam,ze co s nim vlasne mozem robit. hlavne,ked ma mala koliku a reflux. vdaka za take vynalezy ako je polohovatelne lehatko a nosic a urcite aj satky. 😀
teoria - nechaj ju vyrevat u mna urcite neprejde.
baby- este pokukam tie vase tipy. prave mi napisali,ze moju farbu nemaju.

bobooo
15. jún 2009

mamutka viem že si to tak nemyslela ale vyznelo to... 😠 troška ma to zarazilo, ja svoje detičky ľúbim nadovšetko, ale zvyknuť ich až tak na rúčky nemôžem z prostého dôvodu...takému malému bábätku nevysvetlíš že na rúčky môže ísť len jedno-ja nie som kôň a 2 bábätká naraz to si neviem predstaviť....a ešte raz opakujem áno mám ich na rúčkach ak sa hráme a tak , ale nikdy nie pri varení prataní a iných podobných veciach to sa nedá...a moje detičky malé veľmi pekné váhy pri narodení a už vtedy som mala čo robiť obidvoch držať... 😀 😀 tak a dúfam že je vysvetlené všetko asi sme sa neporozumeli a ja nemám záujem o hádky ak som ťa urazila tak prepáč 😵

zitaje
15. jún 2009

boboo nechcem rypat, fakt nie, ale je tu jedna baba na fore, co ma dvojicky a nosi ich - na striedacku, jedno je v nosici a druhe v kociku. 🙂 Je mi jasne, ze ja to nemozem posudit, ci sa to da alebo nie, kazdy si nosi alebo nenosi deti ako chce a ako mu to vyhovuje. Lenze ja mam taku skusenost, ze starsiu som nenosila, teda len velmi zriedkakedy v klokanke (vtedy som netusila, ze to nie je dobre) a mladsiu nosim vela-vela, a toto druhe materstvo si ovela viac uzivam, aj vdaka satke. Proste nosit dieta je tak velmi prijemny pocit pre dieta aj pre rodica-nosica, ze mi je luto, ze sme to so starsou nezazili! Ale uz jej to fakt neviem vynahradit... 😖 😀

lucijja
16. jún 2009

my mame babyvak a som s nim spokojna. Malu v nom nosim od narodenia. Je v nom velmi spokojna a ja si porobim co potrebujem. Nie je v nom tak teplo ako v satke, jednoducho sa "oblieka" aj "vyzlieka". Nie je pravda, ze si deti na nosenie navyknu. Nosene deti sa ovela rychlejsie osamostatnuju, su kludne a vyrovnane. Nenosim ju v nom kazdy den ani cele dni. Ale je to super na prechadzku so psom do hory alebo ked mame zly den a potrebujem si porobit. A tiez na cestovanie. A da sa v nom uplne diskretne kdekolvek kojit. 😉 Viac o noseni je pekne rozpisane aj na www.nosenie.sk

lucijja
16. jún 2009

v albume mam foto ako mala v babyvaku vyzera... 🙂

maculik
16. jún 2009

ahojte kocky, super tema, akurat som zacala rozmyslat, ako budem riesit, ked sa nam narodi druhy drobec (vyzera to na februar, tuk tuk 🙂 Lebo Adelka predsa len este bude dost mala a teda s nejakym dvojitym kocikom sa mi asi nebude chciet chodit, hlavne zo zaciatku. Takze urcite popozeram bud tie satky alebo nosice.
Uz som chcela satku vyskusat aj pri Adelke, ale bohuzial som isla vybrat az tesne pred porodom a natrafila som na otrasne predavacky, ktore neboli schopne mi ani ukazat, ako sa s tym robi a nutili mi klokanku. No a ja som uz potom nestihla ist do ineho obchodu a po porode som to nejako zanedbala, kedze Adelka krasne vydrzala aj v kociku. Ale lutujem to, lebo nosi sa rada 😀

Takze diky este raz za tipy 🙂

sirinka
16. jún 2009

zitaje celkom s tebou suhlasim...ja som tiez pri prvej nemala vhodny nosic, babyvak som kupila az ked mala skoro 10 mesiacov, lebo sme sli na lod a tam som si nevedela predstavit ziadny kocik... 😝 dovtedy som ju nosila na lavej ruke a pri jej vahe som si krasne vypracovala svaly a aj bolesti chrbtice... a pri druhej krasavici uz mam doma aj manducu a je to uplne o inom a ja si ju dokazem celkom inac vychutnat...pred par dnami som tak s nou povysavala a umyla dlazku v celom dome a ona sladko spinkala...

maculik no ja mam aj surodenecky kocik, pre istotu ho mam stale v aute, lebo u nas je aj klarka dost pohodlna a rada sa nosi a vozi...a ked nepotrebujem behat po uradoch ci obchodoch ale ideme len na prechadzku, je to pre mna zase pohodlnejsie...mala spinka vzadu a klarka podla potreby beha alebo sedi vpredu 🙂

zuzi118
16. jún 2009

Ak neviete viazat satku, spytajte sa kamosky co uz vie, nech vam to ukaze. A vo vacsich mestach su urcite aj prednasky, kde sa uci viazat. My sme takto boli, ked som bola este s bruskom a naucili sme sa aj s muzom viazat zakladne uzly. Potom som nemala problem. Ked bude maly vacsi, pojdem aj s nim a naucim sa dalsie uzly, napriklad ako sa da uviazat aby bol na chrbte.

Som z BA a kto ma zaujem, mozem poslat link na ten kurz co som sa ho zucastnila. nebolo to ani drahe, stalo to 2EUR aj za mna aj za manzela.

maculik
16. jún 2009

sirinka, a ako to zvladas s 2 takymi malymi drobcami? Ten kocik teda porozmyslam, alebo aspon nadstavbu na uz normalny, kedze uz teraz mame 2 (nutnost kvoli 2 bydliskam+Sk, nie rozmar 😉 a pochybujem, ze manzel by suhlasil kupit treti 😀
A ozaj, nosia tie satky alebo nosice aj chlapi? Moj este vtedy povedal, ze on to teda nosit nebude, ved ma ruky (asi by sa hanbil 😀

mamutka
16. jún 2009

boboo, ja co by som s dvomi dorobila, neviem 😉 ale uz pri jednom reagujem na - hijo Pejo 😀
nie, fakt, je to pohodka, uz mu to zacina liezt na nervy, to pestovanie, chce stale lozit sam, len ked je unaveny a tak, manduca nad zlato, hned zaspi, ked aj sme kdekolvek a ja potrebujem daco riesit

katy1979
16. jún 2009

maculik moj tiez zo zaciatku protestoval. vo vaku som maleho nosila iba ja. aj na dovolenke som mu manducu stale ponukala ze nech si da maleho tam, raz povolil a odvtedy nemal problem si ho dat do manducy. zistil ze je to lepsie. nema vytahane ruky az po zem a v pohode ho odnesie.
chlapi su uz takí. hanbia sa toho co povie okolie. ale ak ich raz presvedcis tak uz aj sami pridu na to co je lepsie.

sirinka
16. jún 2009

maculik no zvladame, chodia mi dost aj sestry pomahat, niekedy sme ako u ciganov...no co uz 😝

moj muz nosi vak aj manducu v pohode.

roka96
16. jún 2009

moj nosí manducu a ani mu nenapadlo rozmýšlat, či to nieje trápne. on je hrdý otec a ked ideme spolu mne ho ani nedovolí niest 🙂 vraj nechce vyzerat ako nejaký hulvat, čo nechá ženu nosit také tažké dieta... kým bol malý nosila som ja ale len preto, že iba u mna bol ako tak kludný...

zitaje
16. jún 2009

Moj chlap nosi satku a velmi ho to bavi a tesi. 🙂

pastuska
18. jún 2009

Určite nosiť. Moja skúsenosť - nosila som od malička v babyvaku, cez deň v ňom spával, bolo to super. Teraz má rok, chodí už sám, nosí sa len občas v Manduce, lebo už nechce a nepotrebuje to. Trošku na rukách si pochodíme po byte, ak príde a chce ísť na ruky, ale vydrží tak 30 sekúnd a už aj ide chodiť dolu 🙂
Dneska som mu napríklad 2 hodiny nechýbala, chodil len pozerať, čo robím a táral sa hore dolu a "upratoval" 🙂
A manžel nosil tiež v pohode, žiadny problém.

salomuska
19. jún 2009

moj manzel taktiez nosil satku, v pohode na verejnosti, prislo mu to normalne. a o manduce ani nehovorim, tu vyberal s nadsenim, a ked sme vsetci spolu, nosica robi len on 🙂

roka96
19. jún 2009

náš bol tiež z manduci hotový to obzeral aké zabezpečenia a bol uchvátený ako je to prepracované 😅

bobooo
19. jún 2009

zitaje nie nerýpeš ja som sa vyjadrila že ich nosievam, a dokonca aj oboch naraz (ale to len tak asi na 2 minúty, lebo viac nevládzem 😵 ), ale nenosím ich keď napr. varím obed , alebo pratám...len ak mám voľno- je toho menej niekedy viac ale takto to je u nás 😀

martao
20. jún 2009

Ja nosím malého v babyvaku. Je to super. Jadnoducho mám len 2 ruky a 3 deti. 😀

macka23
20. jún 2009

Ahojte, mate niektora aj ergo nosic?
My ho mame asi 2 tyzdne, ale niekdy nie som si ista ci tam maleho dobre "nalozeneho" mam pocit, ze ma hlavicku v takej neprirodzenej polohe a bojim sa aby ho nebolel krk alebo co 😕
Ked ho tam nakladam manzelovi tak sa mi to zda ok...len ked si ho nakladam sama tak neviem ☹

pajinka23
20. jún 2009

ahojte baby mne akurat vcera nasi kupili klokanku ale je cela vystuzena aj opierka chrbatika aj hlavicky a pouziva sa od troch tyzdnou,,este som ju nestihla ani vybalit ale asi ju dnes skusim lebo moj malifurt place a ja ho nosim na rukach a strasne ma uz s toho boli chrbtica ☹ ☹ ☹ ☹ mozno ho to upokoji...vsak nemalo by vadit ho ras za cas ponosit v klokanke nie??? 😉 😉 😉 ved to urcite nebudem robit kazdy den 😉 😉 asi keby to bolo pre dietatko zle tak by to nevyrabali..ci????ale aj tak chcem poznat vas nazor baby co ste klokanku pouzivali

😉

jamaat
20. jún 2009

pajinka, ak je určený od troch týždňov, tak by to mal byť nejaký ergonomický nosič a malo by to byť OK. Klasická klokanka býva až od 3 mesiacov.

zitaje
20. jún 2009

pajinka niektori vyrobcovia klokaniek tvrdia, ze su ich vyrobky zdrave a ze sa v nich da nosit aj tvarou vpred, ale je to nezmysel. Vyrabaju sa aj choditka a hopsadla, ktore su uplne nezdrave, zabky pre male deti atd., cize na to by som sa nespoliehala, ze keby to bolo nezdrave, nevyrabali by to. Ale velmi lahko zistis, ci je tvoja klokanka naozaj klokanka alebo nie - v klokanke ma babo medzi nozkami malinko latky, je vykrojena ako napr. body, ale v ergonomickych nositkach je tam latky viac, ma babo nozicky od seba, ako keby vodorovne, ideal je taky, ak je babo v polohe pripominajucej pismeno M, to znamena ze kolienka by mali byt vyssie ako zadok, alebo aspon rovnako vysoko. To sa v klokanke neda nijak docielit a vysledok je ten, ze tam dieta visi za genitalie.
Inak ja som klokanku pouzivala pri starsej (nevedela som to co viem dnes 😎 ), ale uz by som to nerobila...

pajinka23
21. jún 2009

takze tu klokanku neodporucate???? ☹

martao
21. jún 2009

pajinka,
ja som používala klokanku pri prvom dieťati. Nebola som spokojná. Chýba mi tam kontakt s dieťaťom. Pri klokanke je dieťa len v jednej polohe. V babyvaku a babyšatke sa polohy menia. Využiješ ich veľmi dlho. Ostatné 2 deti sú odchované na bybyvaku. Som veľmi spokojná. Ak sa s nimi naučíš pracovať, určite Ti pomože v roznych situáciach. Najmladší mal koliky a reflux, takže bol stále nosený.

zuzi118
21. jún 2009

Dietatko je v klokanke vacsinou otocene tvarou von a nie k mame ako je v satke alebo nosicoch. Preco to nie dobre (citujem z www.nosime.sk):

Žiadne fyziologicky správne držanie tela nie je
možné, čím u dieťatka môže dôjsť k zmenám v
držaní tela a k bolestiam chrbtice
• Nôžky nie sú naširoko rozkročené, správny vývin
kĺbikov nie je možný
• Priveľa vzrušení: to znamená, že sa dieťa nemôže
pritúliť k nosiacemu, keď to potrebuje, nemá
možnosť stiahnuť sa
• Nemožný kontakt pohľadom – preťaženie môže
viesť k večernému plaču (odbúranie stresu, platí
hlavne pre menších kojencov)
• Zaťaženie pohlavnej oblasti ju môže poškodiť a u
chlapcov môže dôjsť k stlačeniu mieškov
• U nosiacej osoby sa môže dostaviť napätie v
pleciach a bolesti chrbta. Úzke a často zle
vypchaté popruhy nosiča tomu ešte napomáhajú.
Celá hmotnosť dieťaťa leží na pleciach.