Šatka, babyvak, klokanka? Nosiť bábätka vôbec?

kiva23
12. jún 2009

Chcem sa opytat na vase skusenosti a nazory ohladom nosenia babatiek. Mam 3 tyzdnovu dcerku a zaspinkava len na rukach. Teda niekedy sa podari aj mimo ruk 🙂 Rozmyslam nad tym, ze si zaobstaram satku, alebo babyvak alebo klokanku, aby som mohla aj nieco pocas dna urobit. Nech mam volne ruky. LEn neviem, ci to nosenie je spravne (moja mam ma strasi, ze si an to nosenie zvykne a budem jej otrokom - je proti). A ak je nosenie OK, tak co z toho je najlepsie pre take male babo. A dokedy ju mozem nosit. Odkedy by som ju uz mala ucit samostatnosti a nechat ju spavat samu v postielke?

terezka044
12. jún 2009

tak toto aj mna zaujima presne 🙂 ja sa tiez bojim, ze si na to maly navykne, a ze ma bude boliet chrbtica. navyse budem musiet chodit na prednasky a seminare do skoly a sem-tam prec, takze s nim bude mamina, a ci to potom vobec bude mat efekt, ked ho nebudem nosit ked nebudem doma.

sirinka
12. jún 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

samozrejme nosit...ale v ziadnom pripade nie v klokanke

masko
12. jún 2009

ahojte,ja som za nosic aj klokanku,ale POZOR. musi v nom mat spevneny chrbat a zafixovanu hlavicku- a to maju len tie drahe. akurat vcera som si objednala novy model od chicco. stoji 79 E. na tomto urcite nesetri. tie lacne nedrzia hlavicku. aj moja mala chce stale cumakovat 🙂 🙂

zuzi118
12. jún 2009

Kiva moj maly ma 11 tyzdnov. Sprvu zaspal len v zavesnej koliske kde sme ho hojdali, alebo v kociku. Satku som zacala pouzivat asi od 3 tyzdnov a nedam na nu dopustit, ked je nervozny a nic nepomaha, v satke sa krasne ukludni a zaspi a ja si mozem napriklad pozehlit. Aj na cestovanie autobusom je to super. Pomalicky som ho aj zacala zvykat aby vecer zaspal sam v postielke. Od cca 8 tyzdnov sa mu to dari. Niekedy sice este musim prist a zobrat ho na ruky chvilu robit Sssss ale vacsinou zaspinka sam. Podla mna je to aj tym, ze je cez den kludny. Ako som pisala, ked mame zly den, sups s nim do satky a tam sa krasne upokoji. Potom ani vecer nie je nervozny a pekne zaspinka.

Nedaj na take reci, ze potom si zvykne a co budes robit. To budes riesit potom. Teraz je dolezite aby si mala pokojne babo, ktore bude prosperovat. A neboj sa. Zachvilu zacne objavovat svet okolo seba a uz to nebude iba o spinkani.

Chodim na take tanceky, kde maminy tancuju a deti su v satke. Su tam uz ja vacsie babatka (asi 8 mesacne) a z toho co rozpravali ich maminy, tak to vobec nie je tak, zeby deti boli na nich cely den zavesene. Deticky su vesele, dokonca uz zacinaju chodit a pritom boli od malicka nosene. Okrem toho, otrokom mozes byt aj vecne mrzteho a uplakaneho dietatka, ktore budes stale nutit, nech spinka v postielke a ono sa ti vzdy po pol hodinke zobudi a mozes uspavat zas.

terezka044
12. jún 2009

a preco nie v klokanke???

zuzi118
12. jún 2009

V klokanke nie preto, lebo tam detom visia nozicky a to je zle pre klbiky. Nosice aj satka sa viaze tak, aby dieta malo kolena na urovni zadocku.

terezka044
12. jún 2009

mne ma svagrina doniest taku klokanku, myslis, ze ked to vyskusame a bude sa mu pacit v tom ze je pri mne, tak ze si mam zohnat daco ine na nosenie, nech ma tie nozicky vnutri?

sirinka
12. jún 2009

presne tak, v klokanke deticky visia...a to aj v tych drahsich...treba radsej investovat do ergonomickych nositok 😉

zuzi118
12. jún 2009

Nozicky mozu visiet, ale kolienka musia byt na urovni zadocku. Cize ako ked balis nasiroko.

A este jedna rada. Moj maly niekedy strasne vresti ked ide do satky a az po chvily sa ukludni a krasne spinka. Takze sa netreba zlaknut ak babo place ked ho davas do satky. Kamoska ma tu istu skusenost s nosicom (ergo). Na ukludnenie pomaha pochodovanie a hopkanie.

bobooo
12. jún 2009

ahojte moje deti zaspávali tiež na rukách ale takou formou že som s nimi chodila po chodbe a pritom robila ššššš...ale žiadne kolísanie ani hajkanie!!!!na to si deti veľmi rýchlo zvyknú...chodila som úplne rovno aby som s nimi nemykala do strán...ale asi tak v 2-3 mesiacoch som malého dala do postielky a natočila kolotoč a pri tom po chvíľke zaspal...od vtedy chodil spinkať sám len som ho položila a tak...inak ja som si veľmi nemohla dovoliť zvykať na ruky - dvoch by som určite nezvládla 😀 😀 😀 ale za to nemám problém do dnes deti sa mi od malička hrávali samé na deke na zemi...jasné že boli na rukách ale to len na chvíľkové mazlenie - všetko s mierou 😎 😎 a dokážu sa tak hrať dodnes - samé - ak nemám prácu tak sa hrám s nimi ale nie je problém ak chcem variť a oni nespia...trošku ma teraz otravujú pretože už chodia a všetko chcú vidieť a chytať ale to patri k tomu 😵 😵

tigri
12. jún 2009

babatka by sa cca do 9teho mesiaca nemali vobec nosit vo vzpriamenej polohe, tj. ani v klokanke...nielen preto, ze im nozicky visia dole a stlacaju sa im genitale ALE hlavne kvoli tomu, ze hlavicka, ktora tvoji cca 25% hmotnosti tela neprimerane tlaci na celu chrbticu a dochadza k poskodeniam, ktore sa prejavuju omnoho neskor...az ked sa babo samo posadi (ale naozaj samo, nie ze je posadzane v 6.mesiaci), k comu dochadza po zvladnuti lozenia v 7.-9.mesiaci, je dieta pripravene na vzpriamenu poziciu...

takze k tvojej otazke, odporucam babyvak, satku alebo ergonomicke nosice, ktore maju novorodenecku vlozku pre nosenie nalezato...je to urcite super vec, vyuzila som naplno pri prvej velmi nervoznej dcerke a vyuzivam aj teraz pri relativne kludnejsej 😉

zitaje
12. jún 2009

Urcite nosit, podla mna je najlepsia satka. 😉
K tomu, ze si dieta na nosenie zvykne - ja som na taketo pripomienky vzdy odpovedala, ze ved prave to chcem. 😉 To bolo trochu provokativne, ale vlastne nema si na co zvyknut, je to jeho prirodzena potreba. Babatko sa nosenim nerozmazna, ale uspokojuje. Ak si budete svoje babo intenzivne tulit, objimat, milo sa k nemu prihovarat, tiez nebude vyzadovat taketo spravanie do dospelosti, alebo ak ano, tak len ak to bude obom vyhovovat. 😉
Nosiace obdobie vrcholi priblizne v obdobi 8-9 mesiacov, cize v obdobi separacbnej uzkosti a v dobe, kedy sa uz dietko vie trochu pohybovat ale este sa nedostane hocikde a ma malo skusenosti. Po tomto veku sa zacnu deti prirodzene osamostatnovat, netreba ich ucit, robia to aj bez toho 😎 . Teraz som napisala vlastnou skusenostou overenu teoriu. Mala ma 15 mesiacov, dva mesiace chodi a v satke ju to niekedy bavi ale niekedy uz tam velmi byt nechce, len ked je unavena. Niekedy si ale sama prinesie satku a pyta sa do nej. Nosit ju mozes kym vam to bude obom vyhovovat, mozno po istom case ty este budes chciet a mala uz nie. 😵
Velmi dolezity je vyber vhodneho nositka, lebo z klokanky by bolela chrbtica kazdeho, v pripade ergonomickych nosicov alebo satky je to inak - mna osobne chrbat bolieva vynimocne, ked mam malu na sebe viac hodin, aj to ma bolia skor kolena.

klaudia74
12. jún 2009

Pridávam ešte jeden odkaz, prečo by sa bábätká (všetky!) mali nosiť. 😉
http://nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/nazor_klini...

valka
12. jún 2009

co sa tyka vzpriamenej polohy - v satke sa da dieta tak napolohovat, ze ani vtedy hlavicka netlaci na chrbat a miechu...treba to len spravne uviazat...urcite je ophodlnejsia ako akykolvek nosic, hoci chvilu trva, kym sa ju naucis viazat...
vyhodou oproti vaku je, ze ju mozes viazat do roznych poloh - na chrbat, dopredu, na bok, na jedno rameno alebo dve...takze bolesti chrbta urcite nehrozia 😉
urcite sa neboj, ze budes otrokom (toto mi pride ako riadna blbost, ale je to o postoji mamy k dietatu - ci som mu otrokom alebo sa mu snazim vyjst v ustrety)...
dieta si na pohupovanie nemoze zvyknut po narodeni - ono si na to zvyklo uz v maternici - ved ked chodite, tak sa pohupovalo...ak mu doprajete toto pohupovanie aj neskor, tak je to akoby ste mu prinavratili spomienku na nieco, co bolo pre neho kazdodennou realitou pocas 9 mesiacov...preto sa upokoji...
ja zijem s manzelom niekolko sto kilometrov od akychkolvek pribuznych, co by mi s malou vedeli pomoct..preto som satku strasne ocenila...uviazala som ju na chrbat a mohla som kedykolvek a cokolvek robit...ano, chce sa nosit aj teraz, ale ak ju dam do kocika, tak je nadsena (od 2. mesiaca do roka v kociku nesedela)...casom zistis, ze satka je podstatne pohodlnejsia ako kocik..vsade sa dostanes a nemusis nikoho prosit o pomoc... 🙂

helad
12. jún 2009

Ak "kvalitná klokanka" (brrr, také neexistuje! 😠 ) stojí 79 €, tak sa pozrite sem, sú tam pekné a kvalitné nosiče za lepšie cenu - a sú ešte aj vhodné na nosenie detí... 😉
http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...

markiza
12. jún 2009

fakt klokanka je na nic, lepsi je ergonomicky nosic. ja mam manducu a spokojnost 😵

emmka007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamutka
12. jún 2009

nosene dieta je kludne a sebavedome, lebo sa nemusi stresovat, kedy sa zasa objavi mamka.
takisto pozera na svet z vysky, pri rozhovoroch dospelych je na ich urovni a je tento svet pre neho normalnym - tvare, hlasy, smiech. drobec vylezany v postielke a kociku je menej samostatny, pomaly spoznava svet ktory noseny kolega ma davno okukany a je placlivejsi. kam pridem, kazdy je mimo ake mam kludne dieta a ako zvedavo kuka a po chvilke kludne na mne zaspi - a to mam naozaj akcne dieta mimochodom. a tie reci ze si zvykne mi pridu ako od nesvojpravnych ludi, to si neuvedomuju ze za 9 mesiacov v bruchu si dieta na nosenie totalne navyklo? nie je trochu mimo zrazu ho od toho odtrhnut a este sa cudovat preco sa toho dozaduje? ale ako sa vravi, ludska blbost nema hranic

mamutka
12. jún 2009

a klokanku nikdy, je tu o tom dost dlha diskusia niekde. urcite satku alebo ergo nosic, mam manducu a je perfektna, vydrzi do 20 kg dietatka. ona hej, ci aj ja, to neviem 😀

zitaje
12. jún 2009

Mamutka, ked sme zacali satkovat, dala som si parkrat svoju vtedy 6-rocnu (26kg) do satky a najviac som vydrzala cca. 3 minuty, takze do 20kg su tie nosice ozaj len teoreticky... Podla mna po druhom roku sa deticky nosia uz skor vynimocne, len obcas.

markiza
12. jún 2009

zitaje, ja som sice satku neskusala, ale myslim, ze medzi manducou a satkou je velky rozdiel, hlavne co sa nosenia starsich deti tyka. moja mala vazi nejakych 18kg a obcas ked sme na vylete a uz ledva chodi ju nosime v manduce, stale lepsie ako na pleciach, mozem za seba povedat, ze ju takmer necitim. kde citim jej vahu su moje lytka, ale chrbat uplne v pohode. ta vaha je tam velmi dobre rozlozena.

sirinka
13. jún 2009

nasa klara ma 14,5 kg a v manduce uplne pohodlne nosenie... 😉

briketa
13. jún 2009

tiez ma velmi laka satka, ale chcem sa opytat, nakolko ste v tom omotane, lebo u nas su horucavy bez dazdov a to denne, nieze budem odpadavat sparena 😀 .

briketa
13. jún 2009

Zitaje, moj syn (v septembri bude mat styri) sa na ture rad nosi od toho bodu ked uz nevladze v nosici, co je normalne s kovovou konstrukciou na chrbat (mame Deuter Kid II). Ja si ho velmi chvalim, lebo mi je pohodlny. Ale to odporucam len pre niekoho kto chodi po horach a pod.

bobooo
13. jún 2009

mamutka to čo som písala je len moja skúsenosť a nič viac...noje deti sú kľudné až nad mieru a nestretla som sa s tým, aby som niekde prišla a aby mi plakali...(nie len tvoje je dokonalé)...čo sa týka tvojho príspevku neviem prečo útočíš na ľudí, ktorých nepoznáš...nič som v príspevku nikomu nenakazovala len som opísala svoju skúsenosť a že tvoja je iná tak je to o.k. koľko ľudí toľko chutí 😀 odsudzovanie si nechaj pre iných a nie do príspevkov, kde sa píšu skúsenosti - iba ak si písala o sebe (tá nesvojprávnosť a blbosť) tak beriem späť... 😀 😀 😀

mamutka
13. jún 2009

bobooo, ved si precitaj este raz co som napisala a zamysli sa ako to dieta zrazu citi, tie zmeny ked pride na svet..... a moje dieta je take dokonale ako kazde ine. pisem o odsudeniahodnom rozhodnuti - si sa narodil, sice nevies ako to chodi, ale pestovania bolo za 9 mesiacov dost, keby teba uprostred noci prestahovali do norska, ubytovali v nejakej chate, nic nevysvetlili, zavadzali by ti nejaky podivny system co ti domotava doterajsi biorytmus, a pod, tiez by si sa citila mimo trochu, nie? dieta porodom prichadza do uplne ineho vesmiru a dopriat mu objatie a nosenie ktore mal doteraz, aspon na par hodin denne mi pride hodne potrebne.

a za toto ma odsudzujes-
"a tie reci ze si zvykne mi pridu ako od nesvojpravnych ludi, to si neuvedomuju ze za 9 mesiacov v bruchu si dieta na nosenie totalne navyklo? nie je trochu mimo zrazu ho od toho odtrhnut a este sa cudovat preco sa toho dozaduje?"
ci ty si nemala svoje babo v sebe v pevnom horucom objati kde cele mesiace pocuvalo tvoje srdce?

briketa
13. jún 2009

baby, len mi prosim povedzte, nie je v tej satke horuco ked je vonku horuco? ja sa rozhodujem nad kupou, ale to je pre mna klucovy fakt, lebo horuco bude kazdy den

sirinka
13. jún 2009

briketa skus temu noseni deti, hore je link, tusim niekto pisal, ze v tom teplo je, ale ze treba robit nejaky jendoduchy uvaz...neviem, ja sa v satkach nevyznam...

masko
13. jún 2009

bobooo,uplne suhlasim. mamutka toto nie je utocne pole a kazdy pise svoje skusenosti. nikde nie je dane,ze ta nasa alebo tvoja je najlepsia.kazdemu vyhovuje nieco ine.
ja napriklad neuznavam satku kvoli chrbtici.ale to je len moj nazor a verim,ze su mamicky,ktore su spokojne.

salomuska
13. jún 2009

pridavam svoju skusenost - malu som do troch mesiacoch nosila pomerne intenzivne, par hodiniek v satke kazdy den pobudla. citila som, ze to potrebuje (bola potom ovela kludnejsia a spokojnejsia), tak mi to prislo prirodzene...vobec som neriesila, ci si na nosenie zvykne alebo nie, proste to podla mna potrebovala pre svoj pocit bezpecia tak som jej ho dopriala. niektore deti maju podla mna tuto potrebu vyvinutu intenzivnejsie, je to individualne ako vsetko ostatne. ked je dieta hladne, doprajeme mu jedlo, ked je pokakane, doprajeme cistu plienku, tak nechapem preco by som mala odmietnut svojmu dietatu nosenie (myslim tym deti tak do pol roka), ak to potrebuje...
este doplnim ako to u nas pokracovalo - od stvrteho mesiaca, ked sa mala zacala pretacat na brusko a objavovat svet, nosenie zacalo stracat na svojej atraktivnosti. postupne sa dokazala stale viac zahrat s hrackami a zistovat, co dokaze vlastnymi silami. samozrejme, kedze pohybovat sa este nevedela, travila este dost casu aj na nasich rukach. a satka postupne upadavala do zabudnutia, dokonca aj pobyt v nej sa jej prestal pacit.
v sucasnosti, ked uz lozi a snazi sa vsade dostat, mame opacny problem - niekedy by sme boli aj radi, keby chcela dlhsie pobudnut na nasich rukach (napr.ked sme na navstevach), ale nie vzdy je to lahke
🙂 asi je to uz privelka nuda.
v sucasnosti pouzivame prilezitostne manducu, na vylety do prirody, ked ideme na miesto kde je lepsie ist bez kocika a pod.