Syn nechce nosiť nové veci. Čo s tým?

izus
21. máj 2007

ahojte. mám problém so synom, nič nové si na seba nechce obliecť, má svojich pár vecí čo obľubuje a okrem toho keď mu chcem niečo nové obliecť tak strašne vystrája, vrieska, ledva dostane dych a pritom kričí, že jemu sa to nepáči a on to nechce. nie je to len s novými vecami, ale aj keď je zmena počka, tak z tenisiek do sandálov a pod. je total nemožné. keby mohol tak ešte aj v tomto počasí má zimnú bundu. prosím porďte

matar
21. máj 2007

ahoj izus, reaguje malý takto aj na iné nové veci, ako napríklad nové hračky, prehodený nábytok..., alebo sa to týka len oblečenia?

izus
autor
21. máj 2007

čau matar, nie na hračky nie, ale napríklad jeho povlečenie na paplone a vankúši musí byť stále to isté, taktiež je to z uloženými hračkami v izbe

matar
21. máj 2007

a neskúsila si s tým zájsť za nejakým lekárom? nechcem ťa strašiť, ale radšej by som drobca dala vyšetriť, môže ísť aj o vážnejšiu poruchu. ale dúfam, že sú to len náladičky 😀 no pre istotu by som to preverila u odborníka 🤐

zuzana76
21. máj 2007

izus, aj ja by som vyhladala nejakeho odbornika, ved za to nic nedas, ani ja nechcem strasit, ale podobne sa prejavuju autisticke deticky, ale zase ked mu nevadi prehodeny nabytok, tak to autistom vadi, alebo zvyknu chodit stale dookola a pod, skusaj najskor na neho rozne veci, ako daj mu iny tanier z kttoreho je zvyknuty jest, iny poharik a pod a sleduj co bude robit, aby si to lekarke vedela potom opisat, moze to byt len jeho natura, ale rozhodne niekoho vyhladaj, aby ti pomohol ako na neho

izus
autor
21. máj 2007

za žiadnym odborníkom som ešte nebola, ale už aj ´mňa to napadlo. jemu ako pohár, alebo tanier môže byť hocijaký, najhoršie je to stým oblečením, ale pravdepodobne sa najprv spýtam detskej lekárky,dík

ukana
21. máj 2007

izus, sestrin maly mal tiez taky isty problem, ked mu kupila nieco nove, reval, ze to nechce. Tak sme boli vzdy nastupeny cela rodina a hiiiikali sme , ake ma krasne nove sandalky 😀 Mal aj problem so sebaposkodzovanim, buchal si hlavicku o zem, ked zuril a pod. sestra uz tiez bola v koncoch, ale postupne z toho vyrastol. Bolo to len to obdobie vzdoru. Tiez uz bola u detskej lekarky, ta jej dala take bezne rady, ako sa chovat v podobnych situaciach, mozno by bol dobry detsky psycholog 🙂 Urcite ti v nejakej psychologickej poradni poradia, pytaj sa vasej detskej lekarky.
Drzim palce, aby z toho Adamko tiez vyrastol.
sestrin maly je nadprimerne inteligentny a v tej dobe este nevedel casto slovami vyjadrit co chce, tak zuril, ked sme mu nerozumeli. Vekom sa to upravilo, uz ma styri aje v pohode, i ked je dost hyperaktivny 🙂

izus
autor
21. máj 2007

tak to stým zoradením celej rodiny a následným híkaním poznáme, ale často krát to bolo ešte horšie. našťastie to sebapoškoďovanie nepoznám, na to sa veľmi lúbi aby si nejako ublížil. ale inak dík

bibinka
22. máj 2007

podobné stavy riešim aj ja , malý si od roka a pol začal sám vyberať veci, ktoré si oblečie, tiež to spočiatku vyzeralo dramaticky. ale ja som mu nachystala len dve varianty oblečenia a on si zvykol, že vyberá z tých. samozrejme keď mu kúpime niečo nové či už topánky alebo oblečenie, hííííkame ako také somáriky, že aký v tom bude pekný. 😀 . potom "uzná", že naozaj a je po probléme.
niekedy mi otvára komodu s jeho vecami a chce si sám nachystať, tak mu vždy podstrkávam do rúk tie jeho obľúbené veci, čo už, aj keď ich musím povečeroch prať a sušiť aby boli nachystané na druhý deň. 😠
uzus- neboj, z toho vyrastie ak iné zmeny u neho nepozoruješ, skús sa na to povzniesť a daj mu to v čom si on o sebe myslí, že mu pristane.po čase skús taktiku-nevšímaky- a uvidíš.aj toto u nás niekedy zaberá , hlavne keď sa "akože ponáhľame" a treba sa rýchlo obliecť. myslím, že toto už v jeho veku veľmi dobre chápe.len sa mu neche poslúchnuť. 😉

maca793
26. máj 2007

ja mám zase opačný problém. vždy keď niečo nové kúpim deťom, tak to chcú za každú cenu. nové veci by mali najdradšej každý deň, keby sa dalo. 😉

fafa
8. nov 2007

My mame presne tento isty problem. Boli sme aj u psychologicky, povedala, ze je to uplne normalny vyvoj, je to prejav osobnosti. Presne ako pises ja sa desim prechodu z leta na zimu...doteraz chodime v teniskach, teraz ked sa zozimilo uz to musime radikalne riesit. Nas maly je strasne citlivy aj na to, ked ma napr. ponozku zle obutu, nieco ho tlaci, picha- vtedy ide vyletiet z koze...
Izus, ak je inak v pohode, neprejavuju sa ine "mimoriadne" signaly, neplas sa nic to nie je, vyrastie z toho...u nas je to teraz tak, ze mame malu slecnu a ta sa miluje obliekat, ona sa aj trikrat prezlecie do coho jej povieme...tak ju maly sleduje a uz sa sem tam stalo, ze si obliekol bez problemov novsie saty - len aby bol taky pekny ako Lala...inak Dr. mi odporucila, nech kupujeme napr. tricko - dva aj trikrat ten isty vzor...maly si nevsimne a ty si v pohode...aj to jedno riesenie...
drzim palce...

moravec1
21. sep 2020

ako to nakoniec dopadlo? kedy ho to preslo? riesime podobny problem