Spací vak. Je vhodný pre bábätko?

tamia
1. sep 2007

Ahojte,

uvažujem o kúpe spacieho vaku pre moju 5 mesačnú dcérku. Chcela by som vedieť názory mamičiek či to nie je hlúposť kupovať, či je to dobré pre bábätko, či to využili a tak podobne. Sem so všetkými názormi a postrehmi
😉.
Malá veľmi ľúbi dvíhať nôžky. Chcela by som vedieť či to neobmedzuje dieťa v pohybe.
Vďaka!

lucik106
18. okt 2010

ahojte, tiež uvažujeme nad spacím vakom na zimu. chcem sa opýtať, aký je dobre kúpiť, tenší alebo hrubší? v postieľke máme ešte paplónik, ale ten veľmi hrubý nie je... a čo obliekate drobcom do spacieho vaku? bodinko aj nejaké tepláčky alebo dupačky? my búvame väčšinou v oblečení, ktoré máme oblečené aj nasledujúci deň. keď by som kúpila hrubší vak a obliekla malej len body a na nôžky ponožky aby ju v noci netlačila guma v páse? ďakujem za reakcie. 😉

saza007
18. okt 2010

@lucik106

zalezi to od toho, kolko mate doma v spalni stupnov. Ja sa riadim touto tabulkou:

HRUBY SPACI VAK: 16 stupnov = body dlhy rukav a pyzamko (vrch aj nohavice)
18 stupnov= body kratky rukav a pyzamko vrch (nie nohavice)
20 stupnov= body dlhy rukav

TENKY SPACI VAK: 20 stupnov = body kratky rukav a pyzamko-vrch (bez nohavic)
22 stupnov= body dlhy rukav
24 stupnov= body kratky rukav

Paplon som nedavala/nedavam vobec.
samozrejme, ze je to individualne, treba zistit, co tvojej malej najviac vyhovuje!

lucik106
19. okt 2010

@saza007 ďakujem, pomôže nám to 😉

sasuliatko2011
19. okt 2010

baby, ktrore použivate spací vak, mám 11 mesačnu slečnu, ktorá s oblubou cestuje v noci po celej postielke a vážne uvažujem nad spacim vakom, len neviem, či pri jej cestovaní sa mi tam celá nezamotá a nebude ju zbytočne rusit... myslíte, že ked sa detičky mrvia v spacom vaku, neprebudí ich to?

pegie
20. okt 2010

@sasuliatko2011 my pouzivame spaci vak od 4 mesiacov, teraz uz mame skoro 9 mesiacov a tiez sem tam putujeme v postielke, ale nebol problem aby sa zamotal. S vakom som velmi spokojna, viem ze je prikryty a neodkryje sa. No rano ked sa zobudi a chce sa postavit, tak si nejako pomoze a uz je z neho von🙂

salonka77
21. okt 2010

Spací vak je úžasný vynález! Ja tam malého dávam od malička, nemusím ho prikrývať a báť sa že mu bude zima, v noci môže byť z periny odkopaný, ale vo vaku mu je stále fajnovo teplúčko! Každému to odporúčam. Dnes sme kúpili v predeti.sk v Mlynoch NR hrubý spací vak vhodný na zimu, má 100 cm za takú dobrú cenu 21eur, skoro som odpadla a hneď som ho musela kúpiť 😀 😀 😀 V iných obchodoch stoja 40eur aj vyššie. tak som z neho happy, už aj zima môže prísť 😎 😎

hana33
21. okt 2010

@sasuliatko2011 ja som malemu kupila spaci vak teraz na narodeniny, ked mal rok a tiez som sa bala, ci v tom bude vediet spat, lebo sa v postielke mixuje doslova na vsetky svetove strany 😀
tak som kupila nie prilis drahy, aby mi to nebolo luto, ak by to nechcel, ale zatial je to celkom ok, lebo on ma 79cm a vak je dlhy az 110, takze sa az tak nezamotava... tak vyskusaj tak, ze kup nieco lacnejsie a uvidis...
moj problem je ale v tom, ze mam teraz dojem, ze je mu v tom vaku az moc teplo, sa niekedy spoti, takze neviem, ako ho mam don obliect, najskor som dala klasicke body s nozickami a teraz sme s mm skusili len body a kratasky a ponozky, ale zas neviem, ci mu na nozky nie je chladno 😢 ten vak je z takej dekoviny...
ako obliekate deti vy?

matelko1
21. okt 2010

ja pouzivam spacie vaky od 4-teho mes a nedala by som za nic na svete.je to super vec,odporucam a cim skor aby si deti zvykli.

rainee
8. feb 2011

@martinka17 tak porad, mala mi zacala posledne 2 dni uplne bojkotovat spaci vak, deku aj paplonik. doteraz bola vo vaku, na nozicky jej nevadil, behala v nom v postielke 😉 ale zrazu velky krik a nenenene, vyzlieka sa mi z neho. dokonca som ju do vaku obliekla v spanku, ale ked sa rano zobudila a zistila ze je v nom to boli revy 😝 len v overale ju nechat nemozem, to mi nachladne....

martinka17
8. feb 2011

@rainee malý má dva roky....poznám to, on nevrieska - on ten paplón rovno vyhodí z postielky, 😀
Daj jej pod overalček ešte bodynkové tričko. Neviem ak máte rituál, ale ja napr dávam mliečko na rukách (kojila som a takto prestávame), a zabalím ho do deky. Ak je v izbe chladno, tak mu pomohlo, že mu dám "mamkinu deku", to sa mu páči. a keď nechcel, nechala som ho tak, aj tak zaspal a potom som ho prikryla 😉 Ak bude vrieskať, nechaj ju zaspať odkrytú a potom ju prikryješ 😉 A ak by sa v noci odkopávala, ak sa dá a ty to zvládneš, tak zvýš teplotu na 20 stupňov v izbe. Ja spím v studenej spálni, ale malý sa aj tak odkope, no vždy je teplučký, spí len v overalčeku, v izbe je cca 19, max. 20 stupňov, nebýva ani chorý🙂 ale vak nasilu by som nedávala, je to predsa len obmedzujúce 😅

rainee
8. feb 2011

@martinka17 my mame v izbe 21-22 stupnov (pre niekoho az moc, pre nas ok) ale ona je uplne ladova ked spi odkopana a potom cely den kycha. tak robim ze mi zaspi odkopana a potom ju zakryjem, ale v noci sa to neda stale k nej vstavat, asi jej budem musiet teplejsie obliect.
blahoželame chrustikovi k 2.rocku 😀
inak budem mat este nejake cajiky tak sa ti potom ozvem ak by si chcela 😉 papa

martinka17
9. feb 2011

@rainee tak to odkopávanie, to poznám, len malý kýcha len občas...to si čistí noštek.-)
Dakujeme k prianiu 😵 😵 , a čajíky, to by bolo super🙂

gilly
24. feb 2011

caute chcem sa opytat - mam trojmesacneho drobca ktory ma 59 cm - aku dlzku by mal mat vak aby mu nebol maly, ani prilis velky - teda aby mu bolo pohodlne v nom? dakujem za rady a vase skusenosti
a este - teraz je uz takmer marec - oplati sa mi kupit hrubsi alebo uz radsej tensi vak? v spalni je okolo tych 20-21 stupnov

emka1
25. feb 2011

@gilly, kup si velkost najmenej 68, budes ho mat dlhsie, maly Ti tieto mesiace bude rychlo rast.. Ja som si kupila rovno 90 cm a pouzivam ho od vtedy, ked mala nasa mala cca 68 cm a je v nom doteraz, teraz ma 80 cm, takze este ma dost miesta.

miika
25. feb 2011

Niekde som citala ze spaci vak nie je pre deti uplne idealny, pretoze je dolu uzavrety a neumoznuje v pripade ze je dietatku moc teplo, aby si vystrcilo nozicku von a ochladilo sa tak, ako to robime my dospeli, ked spime pod paplonom a ked je nam teplo, dam si nohu von spod paplona. Uz som aj rozmyslala ci neurobit dolu na vaku taky otvor na nozicky, ze by dieta bolo prikryte vakom ale malo zaroven moznost vystrcit nozicku von. Nerozmyslali ste nad takouto upravou spacieho vaku?
Inak mne spia resp. spali vo vaku obidve starsie deticky a planujem dat don aj najmladsieho, ale este spi na jednom mieste a nehybe sa, tak u neho este vak neriesim. Stredny syn ma 20 mesiacov a spi este vo vaku, ktory ma od ramien 85cm, v pohode v nom chodi po izbe, takze ked sa zobudi, vyleze z postielky a hraje sa a ja sa nemusim trapit ci je mu zima... Ale rozmyslam nad kupou dlhsieho vaku - cca 100-105cm od ramienok, aj ked si myslim ze onedlho uz vak pouzivat nebude a asi by ho nevynosil...

annalena
25. feb 2011

@gilly pravidlo: dlzka dietatka plus 20 cm. cize najlepsie je, ak zmeras vak. a lepsie kupit o trosk vacsi, vydrzi dlhsie. 😉

annalena
25. feb 2011

@miika tak to pocujem prvykrat. myslim si, ze deti, pre ktore su spacie vaky urcene, este niesu schopne si takymto sposobom same regulovat teplotu ako to robia dospeli. kvalitny spaci vak je prave prevencia prehrievania organizmu, samozrejme za podmienky, ze aj oblecenie babatka je prisposobene teplote v izbe. a hlavne je to prevencia nahleho umrtia dojciat, cize vhodne oblecenie, primerana teplota izby, ziadne prikryvky, hracky, vankuse v postielke a spaci vak jednoznacne od narodenia.

nat28
8. dec 2011

Vie mi niekto poradit, pls? Mala sa narodi zac. marca, takze este bude chladno, mozem ju davat to paplonoveho, teda hrubeho spacieho vaku? Potom na leto chcem kupit nejaky tensi. A co na jar, aku hrubku zvolit?

feb13
8. dec 2011

@nat28 Ahoj ja mam decembrove dieta a zo zaciatku som ho na spanok zavinovala do teplej perinky a este zakryla malym paplonikom (detska deka zlozena a navlecena do obliecky). Neskor som ho len paplonikom zakryvala, kym sa nehybal v spanku. Ked sa zacal v noci pretacat, uz bolo teplo, takze dostal len malu tenku deku, ktoru si otaca so sebou a velakrat si to aj obali okolo seba, ze potom sa uz hocijako otaca nikdy nie je odokryty. Teraz mu davam teply overal nad pyzamko, jeden mam pleteny a druhy frote, su hrube teple, 2 stacia na vymenu lebo ich tak casto neperiem. Mne sa to osvedcilo lepsie nez spaci vak, v tom vaku ako sa otaca ma to cele poprekrucane okolo tela, nie je to velmi pohodlne podla mna. Okrem toho ked sa v noci zobudil a museli sme ho zobrat na ruky a ukludnovat, spaci vak nam dost zavadzal, hlavne ten tenky v lete, nevedeli sme ho poriadne chytit, nevedel si vystriet nohy lebo vak sa mu skrutil pri chrbte ako sme ho mali na rukach a tak... ved uvidis. 🙂 Dalsia vec, kym sme mali tekutu stolicu sme mavali v noci aj nehody obcas (bolo ze o 4-tej som ho musela kompletne prezliekat...), takze mozno ti zide kupit aj na vymenu. Alebo mat nejaky plan B, lebo teda nie je to lacna zalezitost. 😒

danjelca
30. jún 2012

čo je dietatku pohodlnejšie-menší či väčší spací vak? Nemám kupit novorodeniatku radšej väčší? aké číslo?

1iwuska
30. jún 2012

ahoj ja som mala spaci vak do pol roka potom v tom nechce maly spinkat nemohol sa v tom hybat ani kopkat nozickami poriadne je to dobra vec hlavne v zime ze je v teplucku a neodkope sa

martuska75
30. jún 2012

@danjelca ani menší ani veliký - kúp to presne podľa veľkosti. V malom by bábatku nebolo pohodlne a vo veľkom tiež lebo by mu nesedeli tie otvory na ručičky a tak. Každá značka má svoje číslovanie tak sa orientuj podľa toho.

strawberry17
30. jún 2012

my sme pouzivali prve 2 mesiace zaviniovacku a potom do vyse 1 roka rozne vaky - hrubsi, tensi, s rukavmi, bez rukavov...vacsinou som kupila lacno na inzerat. Ja som ho dala radsej do vaku, bala som s aho prikryvat perinkou aby si ju v noci nestiahol na tvar a nezadusil sa. Takze vak urcite odporucam. Ked je zima udrzi dietatko aj v teple, z perinky by sa odkopalo. Ked a uz zacal stavat na nozicky a vak mu vadil presli sme v zime na overalove flisove pyzamka, ktore sme obliekli na bavlnene pyzamko. lebo maly sa vzdy odkope, aby bol v zime v teple, ked nie je zakryty.

elje
28. aug 2014

Ahojte. Nie som velky zastanca spacich vakov a myslela som, ze podobnu vec nikdy riesit nebudem, ale dcerka nechce byt zakryta paplonikom a uz asi tyzden neakceptuje ani deku, tak prisiel na rad spci vak 😅 Vyskusame, uvidime..
Chcem sa ale poradit so skusenejsimi aky vak kupit.. Flisovy alebo bavlneny? Stredne hruby postaci aj na zimu ked mame v izbe stale 22-23 stupnov? S rukavmi alebo bez? A ked bez rukavov, ako obliect babatko, aby mu na tie rucky nebolo chladno? A hlavna otazka - aku velkost? Dcerka ma 4 mesiace (67 cm) a kamoska mi radi kupituz 90 cm 😕 Nie je to vela? Dakujem za rady 🙂

annalena
28. aug 2014

@elje ahoj, moja dcera ma o tyzden 5 rokov a od narodenia spi vo vaku - momentalne mame doma asi 5 roznych (zimne, letne, prechodne) a ja si to neviem vynachvalit.
Osobne sa mi najviac osvedcili bavlnene. Ak mate v izbe aj v zime tak teplo, staci ti urcite prechodny-celorocny, bez rukavov a obliect normalne pyzamko. Inak pri mnohych vakoch, napr. znacky Alvi mas aj vnutorny vak s rukavmi, Odenwälder ma odopinacie rukavy , resp. sa daju dokupit rukaviky extra - a pouzijes ich len ked to potrebujes. Ja som rukavy napr. vyuzivala len v naozaj treskucej zime (spime pri otvorenom okne) a ked sme boli na chalupe, kde nam teplota v noci klesla aj na 16 stupnov.
a velkost by som kupila ako radi kamoska - 90 cm (vraj sa ma kupovat velkost babatka + cca 20 cm) , ked je vak trochu dlhsi, nevadi to. Alebo sa daju kupit aj vaky, ktore su 70-90 cm, tie maju zahnutelny spodok 😉

elje
29. aug 2014

@annalena Dakujem, pomohlo 🙂 Kupila som v Brendone taky ani nie hruby, ani tenky 🙂

macka1555
10. dec 2014

Ahojte zmienky. Mi tiež premyslame či malej kúpiť spaci vak. Na jednej strane sa to zdá byť dobrá investícia ale na druhej strane sa mi to zdá zbytočné veď aj my sme bez toho prežili.... a chcela som sa aj opýtať my máme malú vrtulku. Večer malú dáme normálne spinkat a ráno už je sregom cez postielku. Dobre že nemá nohy na poduske. Pitná sa preto lebo posledné dni sa podkopáva ale keď sme spali u našich tam sa neodkopala. A keď jej je horko som zistila že mi plače zo sna.

mia886221
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
triumka
28. júl 2016

@saza007 super info.dakujem 🙂

chovancova27
28. júl 2016

ja som mala spací vak pre oboch. lebo obaja by boli inak nonstop odkopaní🙂 je to super vec, používam od bábätka až do 3 rokov.