Začína mať zležanú hlavičku. Aký vankúš mu kúpiť?

jessica25
19. sep 2006

ahojt emaminy, moj maly zacina mat zlezanu hlavicku, stale spi na jednej strane. Snazim sa mu ju stale otocit na druhy bok alebo do stredu, ale sam si ju po chvilu vrati spat. nie je to moc vidiet, ale zachvilu bude. viem ze existuje nejaky vankus, nemate nahodou foto ako tovyzera? mozno by som nieco usila alebo si ho zohnala. dik

alazala
25. okt 2011

@vladka75 z môjho pohľadu sa to oplatí. Dcéra má hlavičku zležanú vzadu, mala tam riadnu plošinku, bolo to dosť vidno. POdľa mňa to je vrodené , lebo takisto to má môj manžel aj švagor. My sme mali smolu, keďže dcérka ochorela, mala teploty, vyše troch týždňov. Hlavička jej už tak narástla, že sa helma nedala dobre vybrúsiť. Teda helmu nosila od 6tich do 8mich mesiacov - dva mesiace v kuse, potom ešte chvíľu s predstávkami. Mohli sme si dať urobiť novú, ale to by zas znamenalo ísť do Frýdku atď. Teda sme to už potom ukončili. Tá plošinka vzadu sa jej trochu upravila, teda to nie je také nápadné ako predtým. Inak znášala ju veľmi dobre, ani nevnímala , že má niečo na hlave. Či je helma potrebná alebo nie, to je len na vás. ASi je to tak, že keď je dieťaťko väčšie, keď už menej leží, tak sa tá hlávka ešte môže upraviť, ale asi nie tak výrazne.

alazala
25. okt 2011

Inak niektorí doktori (o iných ľuďoch ani nehovorím) na nás pozerali jak na bláznov... že vymýšľame somariny s helmou. NAšťastie sme našli ústretového ortopéda, ale aj on bol veľmi opatrný. Keďže je to vlastne len taký kozmetický problém, väčšina to považuje za blbosť. Ale zas keĎ z toho bábätka vyrastie tínedžer, až taká blbosť mu to určite nepríde (ak by sa mu ostatní posmievali a pod). Môj názor je, že keď to dieťatku nevadí, tak prečo nie, keď sa také niečo dá...

vladka75
26. okt 2011

@ckicimac ahoj. mladsia dcerka ma predilekcne drzanie hlavicky a torticolis. hlavicku ma zlezanu dosikma od praveho uska smerom k temenu. presne ako na obrazkoch zo stranok propagujucich helmicku. dnes som sa pytala aj rehabilitacnej lekarky, ani ona este o prilbicke nepocula. zatial taketo pripady riesili cvicenim Vojtovej metody a masirovanim skrateneho svalu. ked povoli stunuty sval a bude riadne tocit hlavickou, malo by sa casom upravit akj to zlezanie.
inak ak tu riesil niekto klasicke zlezanie hlavicky dorovna na temene, tak to sa skutocne zagulati samo. starsia dcera, ako babetko nechcela spavat naboku a mala zrezanu hlavku . ako sa zacala gulat doboku a sediet hlavka sa krasne zagulatila. duufam, ze sa to sprvi tzeda aj mladsej 😉

vladka75
26. okt 2011

@alazala ahoj. pises presne, lekari maju zlezanu hlavicku len za kozmeticky problem. ale ak sa to nahodou nespravi, nebude mi to moje dieta za x rokov vycitat? mami preco si pre mna nespravila viac, aby som takto nevyzerala? ☹

ckicimac
30. okt 2011

ahojte maminy, no tak prave som teraz pozerala na stranku protea.sk. moj manzel tam bol s detmi kvoli ortopedickym vlozkam a topankam a vravel mi, ze tam videl reklamu na tu helmicku. a teraz som pozerala na stranku a ozaj. robia to v spolupraci s frydkom mystkom. takze da sa to aj blizsie.
vladka75, no mame to nejak tak ako to vravis ty, ze teda to ma skor tu zlezaninu na boku nez vzadu a je to tak ako keby dosikma.zda sa mi, ze mame rovnaky problem. cvicis s nou vojtovou metodou? my uz od 2mesiacov. teraz sme boli na ockovani a necvicili sme 5dni, hned som to zbadala. bol to rozdiel. stale sa mi teraz vytaca na tu svoju stranu. od dnes uz ale opat cvicime, tak dufam, ze sa to zlepsi. vladka75, ako staru mas dcerku?

ckicimac
30. okt 2011

no ved presne o to mi ide, co ked mi to vykrici? mozno sa to naozaj este spravi a zagulati ale co ak nie. ak prepasiem sancu teraz, tak uz dalsia nepride. hmmm, tazke to mame, veru tazke.....

aliza
2. nov 2011

@ckicimac ved to, nikto ti dopredu nepovie, ci sa to same spravi alebo nie. Videla som velmi vela dospelakov s krivou, splostenou hlavou a zase poznam pripady, kedy sa to fakt same upravilo. Ono je velmi vela pricin a typov. Tiez si myslim, ze moze ist aj o dedicnost, poznam ludi, co maju splostene hlavy a aj ich deti maju uplne rovnaky tvar hlavy. U mojho syna zase islo o polohu v maternici, vsetci mame krasne gulate hlavy, nemal ani torticollis, ani sa nevytacala do jednej strany, proste sa tak narodil. A potom su prave tie zalezania zo skrateneho svalu, kedy sa babatko toci len na jednu stranu a ak sa to skoro podchyti cvicenim, tak by sa to malo same spravit.
Tej prilby sa vobec nemusis bat, deti to super znasaju a hlavne to mate zadarmo, to by som ani nerozmyslala. nas vysla poriadne draho a aj tak sme do toho sli, aj keby sme si museli pozicat. Treba konat rychlo, necakaj, mate dobry vek, neskor uz moze byt problem, liecba bude dlhsie trvat a dietatko to uz zacne vnimat a moze si prilbu stahovat. Mne to zacal maly robit ku koncu, uz ju proste nechcel a to mal okolo 8 mesiacov.

ocino123
4. nov 2011

Nasi chlapci mali uz po narodeni krive hlavky a stale ich vytacali do jednej strany. dr.nam radila podopierat hlavky aby sa trochu ulezali... ale nedalo sa, sami sa tocili ako chceli. Tak sme to nakoniec akosi vzdali. Ale hlavicky sa im same napravili. Nastasstie.

helcas
4. nov 2011

ahoj, náš Radeček se narodil s predilekcí hlavičky, doktorka to porad banalizovala, ze se to samo spravi, ono se to casem opravdu zlepsovalo,ale nikdy nedosahl plneho rozsahu pohybu hlavou doprava tak, jako doleva...takze mi dosla trpelivost a v 5 ti mesicich jsem pozadala sama o rehabku..za tyden bylo po problemu!!!! sestra nechapala, proc jdeme tak pozde..hlavicka uz byla slehla, vpredu se to celkem srovnalo, ale vzadu ma desnou sisku na jednu stranu vyboulenou, je to videt v cepici,ale jinak nastesti ne, ma hodne vlasu a dlouhe..snad je bude mit cely zivot 🙂 hlavicka je nejmekci prvni 3 mesice a melo by se to vyresit tedy co nejdriv, pak uz se spatne tvaruje

helcas
4. nov 2011

jo a jeste chci podotknout, ze jsem neustale behem spanku pretacela hlavicku na druhou stranu, skoro to neslo, slo to ztezka, ale i tak ta hlava proste byla nesoumerna, musi se resit pricina

majkamojka
10. jan 2012

Ahojte, my sme začali teraz nosiť helmičku vo veku 10 mesiacov s diagnózou asymetrická brachycefalia. Začali by sme už aj skôr, ale nechala som sa ovplyvniť okolím a ich názorom, že "veď to má dobre". Až merania v Bratislave ukázali aký odklon tam je - 7mm. Je to stredná deformácia, ale to už aj manžela presvedčilo o tom, že tá kraniálna ortéza je dobré riešenie. Veď deti dokážu byť kruté. Čo ak by sa mu v budúcnosti deti posmievali. Niekto nosí strojček na zúbky, my máme helmičku. Malý si na ňu veľmi rýchlo zvykol. Dokonca vôbec neprotestuje, keď mu ju nasadzujem. Je v nej nádherný 😉 Prvý týždeň mal byť zaúčací, aby si na ňu zvykal postupne. Prvý deň ju mal mať 1 hodinu, ale zaspal nám s ňou pri dojčení a tak ju mal 3 hodiny. Ďalší deň mal mať 2 hodiny, ale akosy sme sa pozabudli a tak ju mal 4 hodiny (aj so spánkom). Zatiaľ nemal žiadne vedľajšie účinky, iba jeden deň mal okolo uší od potničiek červený fľak. Inak potenie je chvíľková záležitosť. U nás trvalo iba 3 dni. Teraz je už všetko OK (8 deň). No a prisahám, mám pocit, že sa mu to už aj za tých 8 dní zjemnilo. Najmä konečne nezaspáva na tej svojej strane. Malý od 4 mesiacov preferoval iba svoju ľavu stranu pri spánku. Akokoľvek som ho polohovala, vždy sa vrátil späť. Nepomáhali ani babské recepty s naplnenými vrecúškami pri hlavičku, aby sa neotočil. A nepomáhalo ani ukladanie hračiek na druhú stranu, aby točil hlávku len na ten jeden smer. Mali sme to riešiť hneď a to formou rehabilitácií (kvôli uvoľneniu svalov krku) a kraniálnou ortézou už v 4 mesiaci, keď začal točiť hlávku do jednej strany. Nuž nie som lekárka, ale našťastie sme si s tým poradili a dúfam, že to bude v poriadku. Liečba bude síce trvať podstatne dlhšie, ale verím, že to pôjde rýchlo. Drže nám palce 🙂

dadda02
25. jan 2012

Maminky, ake mate skusenosti s vankusikmi proti zlezaniu hlavicky? Nasa mala ma 2 mesiace a makku hlavicku kvoli nedostatku vit. D. Uz som si vsimla, ze vzdau ma hlavicku splostenu, nie gulatu. Rad aby som s tym nieco cim skor spravila. Polohovanie na bok nema rada, najma ked nespinka, tak sa poriadne zlosti. Chcela by som skusit nejaky ten vankus, ale aky je naj? Aky sa vam osvedcil? dik

ined77
25. jan 2012

@dadda02 🙂 ..tak já nevím jestli tohle jde řešit polštářkem, obecně se polštář do 1 roku nedoporučuje.měkkou hlavičku v tomhle věku mají všechny děti, ale spíš by to asi chtělo řešit s dr. 😉 .já děti polohovala od narození, prakticky spali oba stále na bočku, střídala jsem poctivě strany, synka dokonce podkládala, ale ten meěl predilekci hlavičky a cvičili jsme kvůli tomu vojtovku, hlavičku měl také maličko slehnutou na levé straně, ale včasným zásahem se mu to spravilo a dnes už to nejde poznat.

dadda02
25. jan 2012

@ined77 Mam na mysli tie specialne vankusiky - napr. http://www.mimibazar.sk/bazar.php?album=188591. Moja dr. ma v tomto sklamala, vobec si to nevsimla, o polohovani nepadla zmienka, len sme dostali injekciu s vitaminmi. O polohovani a specilanych vankusikoch som sa docitala az v clankoch, ktore som si vyhladala a od rodinnej lekarky, ktora sice nie je pediatricka, ale upozornila ma na to...
No a neviem, ci to je to take ucinne, ako sa uvadza, preto hladam skusenosti tu od mamiciek.

ined77
25. jan 2012

@dadda02 🙂 ...aha..., tak s tím bohužel neporadím, zkušenost s takovým polštářkem nemám.
ale přesto si myslím, že by to chtělo probrat s dr...nemyslím používání toho polštáře, ale jestli není chyba i v něčem jiném...třeba nějaký problém se svalíky krčku a pod. 😉 .
a upozornila jsi na to dr.?

m.i.r.i
25. jan 2012

@dadda02 ja len napisem z nasej skusenosti - nas maly mal tiez zlezanu hlavicku na jednej strane..narodil sa s krasnou hlavickou gulatou a potom sa mu na jednej strane riadne splastila...pritom mal vit D dostatok a aj fontanela sa mu krasne zrastala, nakoniec aj skor ako byva priemer...neviem cim to mal, asi tym ako som kojila na jednej strane viac, islo mi to lepsie z jedneho prsnika, tak si to tam zlezaval...tiez sme mali strach, ze co to bude, ale ono sa mu to spravilo samo..bude mat uz 2 roky, ale mozno tak od roka ma hlavicku uplne v pohode..nema jasne uz taku gulatu ako ini, ale mne stacilo pozriet moje fotky babatkovske a tiez muzove a videla som, ze je to aj v genetike...to nam povedala aj lekarka, ze to sa upravi samo a skor na to bude posobit genetika...ved aj ludia maju rozne tvary hlavy..teraz ma krasnu hlavicku, vobec nic mu nevidno..ako proste zacal aj sedavat a chodit a vsetko a hlavicka rastla, ze uz nelezal na nej cele dni, tak sa dostala sama do normalneho tvaru...

kvietocek7
25. jan 2012

ahojte, no ja si po osobnej skusenosti myslim,ze nie vankus ale polohovanie je potrebne.ak stale babatko otaca hlavku do tej oblubenej no vylezanej strany co aspon ja teraz robim ze poskladanu plienku podlozim tak aby mal hlavicku otocenu do opacnej nevylezanej strany a funguje mi to spolahlivo. Len to vylezanie treba vcas podchytit inac dokonca deticky chodia na rehabilitacie,co teda nie je fakt nic moc.

kvietocek7
25. jan 2012

@dadda02 a uz si si kupila ten vankusik?striedave polohovanie mierne na boku raz na jednej potom na druhej strane urcite pomoze.Ono to maju deticky z bruska ako boli ulozene. A beriete vitamin D - vigantolove kvapky? asi by bolo dobre zadovazit si to. Beru sa pocas celeho roka.

dadda02
25. jan 2012

@kvietocek7 @ined77 Jasne, vigantol berieme, dokonca viac ako ine deticky. Mala sa uz narodila s maksou hlavickou ako je bezne, v nemocke dostavala fosfor. Teraz dostala opat injekciu, ked jej ju v poradni kontrolovala pediatricka a zistila, ze hlavka je stale makka. Na zlezanu hlavku ma neupozornila, o polohovani ani nehovoriac. Vsimla som si to az potom, ked som malu porovnavala s inymi detickami (po tom, ako som o nedostatku vit. D a nasledkoch citala na nete). Doteraz som sa na to nejako nesustredila, je to prve babo, myslela som, ze take rovnejsie zahlavie je normalne. Polohovala som ju od narodenia na jeden i druhy bok, v perinke to este slo. Ale teraz sa jej to nepaci, chce pozerat na svet na chrbatiku, takze preto hladam nejaky sposob podpory aj pri lahu na chrbte.

zudan
5. jún 2012

Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť? Syn má zležanú hlavičku na zátylku a lekárka nám dala stránku na www.plagiocefalie.cz, ale nakoľko je to vo Fridku Místku, je to trochu ďaleko, neviete o niečom bližšie a povedala nám , že to hradí aj naša poistovňa, len málo sa tam dopláca, má to byť nejaká prilbička na formovanie hlavičky syn má už skoro 6 mesiacov, tak je najvyšší čas niečo robiť, bohužial až dneska som sa to dozvedela, ďakujem za akú koľvek radu, vankúšik už máme. Zuzana

zudan
5. jún 2012

@majkamojka ahoj , ahoj, čítala som tvoj príspevok a zaujal ma , že ste chodili niekde v Ba na meranie hlavičky na prilbičku, naša lekárka nám dala len kontakt na stránku čo sídli vo Fridku Místku, je to ďaleko, prosím mohla by si mi o tom napísať viacej , ako je to s hradením poistovne a ako ste sa dostali tam, na meranie prilbičky. Vopred pekne ďakujem. Zuzana

majkamojka
11. júl 2012

Ahoj Zudan, dlhšie som tu nebola. Prepáč. Takže dá sa kontaktovať pána Sandnera (alebo pani Sandnerovú) z firmy Protea v BA - sandner@protea.sk Sídlia na Azalkovej 9. Sú veľmi milý. Urobia Vám prvé merania, či je to vôbec nutné nosiť pribličku (tak to my voláme 🙂 ). Absolutne nás do ničoho netlačili. Rozhodli sme sa sami a veľmi ma mrzí, že som sa pre pribličku nerozhodla skôr. Mal by to už malý za sebou. Teraz to nosíme my už 6 mesiac. Už sme v norme, ale keďže malý je loptoš, tak nám prilbička slúži aj ako ochranná pomôcka, tak sa jej tak ľahko ani nechceme vzdať 😉
No a ešte dotaz. Zatiaľ to plne hradí poisťovňa. Neplatíme nič iba cestu do BA.
Dúfam, že som ti pomohla i keď trošku neskôr. Ak chceš viac info napíš mi mail, dám ti kontakt na seba. PA

atinkaa
13. júl 2012

neviem ci to tu niekto daval ale skusila by som srdieckovy vankusik od babymoov
http://www.bing.com/images/search?q=babymoov+he...

mali sme a pokial sme nezacali spinkat na boku a brusku tak bol vyuzivany denne, je to perfektna vecicka, za seba mozem doporucit 😉

atinkaa
13. júl 2012

jo este teraz pozeram ze tu dal ktosi link na vankusiky mimibazarove...tie vyzeraju samovyrobne co nemusi byt hned na skodu....kazdopadne pre @dadda02 tie od babymoov su pediatrami doporucovane,...tak snad vedia co robia

hope80
11. aug 2012

@atinkaa ahoj a odkial si obejdnala ten vankusik? priamo z tej stranky?

atinkaa
13. aug 2012

nie z ebay.de je konk ten nas ale videla som ho aj v cr sr eshopoch tusim...to bol len link prvy vygoogleny kvoli predstave a fotu...
...ale inak ako som pisala tusim je dostupny aj ten nas..po jednej bambulke...po vyprani isto posluzi 😉

krampuska
15. jan 2013

Ahojte, nečítala som príspevky, tak dúfam, že sa nebudem opakovať. dá sa to upraviť vhodnou manipuláciou s bábätkom a polohovaním, a to nemyslím polohovaním na pravý a ľavý bok. Nedá sa to však vysvetliť takto cez net. Odporúčam navštíviť kvalitnú lektorku cvičenia s bábätlkami, pýtať sa lekárky, rehabilitačnej sestry. Takéto informácie podávame i v rámci cvičenia s bábätkkami u nás v Bublinke. Ak máte záujem, poradím. 0907324444

hlavne neodporúčam vankúšiky, ked sa napraví hlavička môžme ublížit inej časti tekla, chrbát, krčné stavce...

kamispublic
10. máj 2013

No toto je moja tema. Syncek je moje prve dieta a polohovali sem ho tak normalne, raz na jednu a raz na druhu stranu. V knihach sa pise ze najistejsia poloha je na chrbte.Moja lekarka a ani lekari v porodnici ma nijako neupozornili na mozne zlezanie hlavicky.Neviem ci som ja spadla z mesiaca, ze ja to neviem a pre ostatnych je to take evidentne. No nic, mam so syncekom od jeho 2 mesiacov pekne trapenie. Polohovanie, spanie na brusku, pouzivanie vankusika. Ziadna slava. Teraz mame 6 mesiacov a kedze uz viac posedava, zacina sa mu to gulatit. Myslim si, ze je to dost vazne a nerozumiem doteraz ze mi na poradni nikto nic nepovedal..:(((

maminecka3
29. máj 2013

ahoj pozri si môj profil

moncitko222
16. aug 2013

Ahoj majkamojka tiež vybavujem prilbicku cez firmu protea ale potrebujem nejaký zdravotny poukaz od ortopeda nemôžes mi poradit nejakeho ortopeda?prosím napis mi na mailovú adresu moncitko222@azet.sk za odpoveď ďakujem