• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Koľko máte materskú?

(zamknutá)
19. marca 2009 
Otváram túto tému s vašimi skúsenosťami s materskou a jej zvýšením.
Koľko ju máte? Využili ste DNP? Využili ste aj maximálnu PN z DNP?
20. feb 2009 o 11:23  • Odpovedz
Aj mna by zaujímalo, či už niekto má skúsenosti s legálne zvýšenou materskou konkrétne v prípade, že sa zamestnal s max. VZ tesne ped nástupom na MD. Ako to prebehlo a koľko poberáte teraz? Mmentálne som na PN ale s min.nemocenskou. Termín mám v pol. mája.
20. feb 2009 o 15:48  • Odpovedz
ahoj, tak s pravdou von, mala som materskú z DNP uzatvorila som si ho niekedy v roku 2007 a mala som o tom málo informácií, takže som si nenavýšila max. vymeriavací základ pred nástupom na PN ale aj tak som mala slušný VZ za mesiac 14.500,-Sk Dokonca mi to vyšlo tak, že som bola od 5 mesiaca na PN, len škoda že tá materská trvá len 6 mesiacov. Je to iné ako byť teraz na tej biednej rodičovskej.
20. feb 2009 o 17:04  • Odpovedz
drahomírka toto legálne zvyšovanie funguje :wink:
20. feb 2009 o 17:38  • Odpovedz
autor
Nikto sa s nami nechce podelit o svoje skusenosti s DNP a s vyskou svojej materskej???
19. mar 2009 o 17:58  • Odpovedz
Ako denna studentka VS nemam narok na matersku :frowning2:
Chapete, taka ciganka (cest tým slusným a zasluzilým :wink: ) co nema skoncenu ani ZS, dostane a ja nie... :frowning2:
S pripojistenim sme planovali zacat od septembra... Male nas predbehlo... :slight_smile: Termin mame zaciatkom aprila a DNP mozeme cerpat az od 10.maja... Ani neviem, ci to uz ma vyznam... :frowning2:
Takze my "sedime" teraz doma zadarmo... Kedze na materske nemam narok ja- nedostane ho ani manzel...

Inac, este sa spytam, na materske je narok len na 6 mes? Potom je kazdy na rodicaku??? Nam patri len ten... Planuje ist na neho manzel...
Inac, ja by som nedostala matersku ani ked v maji splnim podmienku, ze mam zaplatených 270 dni???
Vie sa v tom niekto orientovat???
19. mar 2009 o 18:05  • Odpovedz
daanka,
môže ta lekár vypísať na PN po dosiahnuí 270dní z DNP a trvať môže až do ukončenia šestonedelia. Manžel by mohol nastúpiť na materskú dovolenku a požiadať o materské, ale až od tuším 6-teho týždna po pôrode a nárok má, ak sa nemýlim (nechce sa mi hladať to) 22týždnov.

Ak by si pracovala, tak máš nárok na nemocenské už aj teraz.

Ak manžel nenastúpi na MD tak ty máš nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia.

Nárok na materské nesúvisí so vzdelaním ale s nemocenským poistením. Neviem či si si pozerala aj vybavovanie v SP po narodení a napr. možnosť dobrov.poistenia v nezamestnanosti ..., no v týchto veciach máš predsalen väčšiu šancu sa vyznať s Vš vzdelaním ako niekto so základnou školou. Tak to treba využiť.

:wink:
19. mar 2009 o 18:19  • Odpovedz
autor
Kedze narok na materske z DNP budes mat az v maji a na matersku pojdes skor tak mas narok len na tych okolo 160 eur vlastne presne tolko ako je rodicovske. Ale plat si DNP nadalej a mozes z neho potom cerpat vyssiu PN.
Nic si z toho nerob, ja som dopadla presne tak isto. Ako studentka som mala narok na 4750SK a to az od narodenia maleho.
To su nase zakony no, stat chce studovanych ludi a deti ale nepomozu ani jednemu :angry:
19. mar 2009 o 18:19  • Odpovedz
sonicc,
ak by si si čítala na www.porada.sk napr. témy o materskom "materské/á 2008" 2009, tak tam je určite dosť prípadov mamičiek, ktoré takto dosiahli max.materskú. No tých príspevkov je tam dosť vela, takže to by chcelo viac času.

Ja som napr. tiež vdaka DNP zíslala max.materské, no paradoxne zo zamestnania (vdaka neplatenému volnu v rozhod.období). No to by bolo na dlhé písanie a bol to vlastne velmi náhodný prípad/zhoda okolností. :slight_smile:
19. mar 2009 o 18:25  • Odpovedz
Teda, ma to normalne vytocilo ti poviem!!! Ale dakujem za info... A neviem, ci to DNP este bude stale take vyhodne... Vraj je na tom stat stratovy... Cakame len kedy to zrusia!!! Stat a zakony podporuju zase len "chytrych"... Skoda, ze sme my tiez neboli chytrejsi alebo potom zase pomalsi :grinning: :grinning: :grinning: ...
19. mar 2009 o 18:26  • Odpovedz
a kolko je vlastne teraz materská? :sweat_smile:
19. mar 2009 o 20:40  • Odpovedz
55% z denného vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie
19. mar 2009 o 21:22  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.