• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám nárok na odstupné?

(zamknutá)
4. septembra 2008 
mám jeden problém-momentálne som na MD,ale v marci mi končí...predtým som pracovala u súkromníka ktorý mal prevádzku v jednej velkej firme a tá firma sa od jannuára ruší,čo znamená že aj tá prevádzka končí...zamestnávatel má ešte jednu prevádzku ale tam má svoj stály personál a momentálne neplánuje otvárat niečo iné...može mi dat výpoved? mám nárook na odstupné?
3. sep 2008 o 10:03  • Odpovedz
kukona,
ak ti da vypoved z dovodov zrusenia casti prevadzky a dodrzi vypovednu lehotu odstupne ti dat nemusi..
3. sep 2008 o 11:36  • Odpovedz
kukona
nie som odborník :wink: , ale pokiaľ viem, na odstupné nárok máš, pretože by to bolo teoreticky ukončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov, ale pravdepodobne až vtedy, keď ukončíš materskú, keďže mu funguje ešte jedna prevádzka. Alebo Ti možno ponúkne miesto v danej prevádzke, aj keď je tam stály kolektív, situácia sa môže zmeniť.
Ale skús sa o tom poradiť na www.porada.sk...je tam mnoho odborníkov, ktorý Ti dajú asi lepšiu odpoveď.
3. sep 2008 o 11:37  • Odpovedz
opravuejm sa .. prepac za zle info..
bude to zavisiet na dohode medzi tebou a zamestnavatelom.. ci ti ponukne ine pracovne zaradeni a podstatny bude to co bude na vypovedi uvedene.. skus sa s nim dohdonut..
3. sep 2008 o 11:40  • Odpovedz
kukona,
ako píše martinka, môže ti dať aj počas MD alebo RD výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) zákonníka práce (jedine podla tohto písmena neplatí zákaz výpovede tzv.ochranná doba), ak ruší alebo premiestnuje časť firmy a nemá možnosť ťa zamestnať aspon na kratší čas v mieste, ktoré máš uvedené v prac.zmluve ako miesto výkonu práce.
Výpoved podla § 63 ods. 1 písm.b) (napr. pre nadbytočnosť) ti môže dať až po ukončení RD, nie počas nej.

Nárok na odstupné však budeš mať v každom prípade, ak tvoj PP skončí výpovedou zo strany zamestnávatela podla vyššie uvedených paragrafov. A tiež ak by si podpísala dohodu o ukončení PP podla § 60 ZP, v ktorej by bol uvedený "organizačný dôvod zrušenia PP" (ak v dohode nebude uvedený žiadny dôvod, resp. nie organizačný, tak nárok na odstupné mať nebudeš).

Zamestnávatel by však mohol byť ústretový a dať ti výpoved až po ukončení RD. Aj ked pre neho to velmi výhodné nie je. Síce v tom pre teba nie je velký rozdiel, či si zamestnaná počas RD. Jedine by to bolo pre teba výhodné v prípade, že plánuješ ešte dalšie dieťa. Plynuli by ti dni nem.poistenia pre nárok na materské.
3. sep 2008 o 18:09  • Odpovedz
No a ešte dodám, že nárok na odstupné by mala podla teraz platného zákonníka práce aj v prípade, ak by odmietla prácu, ktorú jej zamestnávatel ponúka namiesto jej pôvodnej práce (ak ale nejde o prácu podla prac.zmluvy).
3. sep 2008 o 20:57  • Odpovedz
autor
vdaka za odpovede
práve o to mi ide gapa,že v marci mi končí materská-dieta plánujeme až niekedy v oktobry ,pretože manžela čakajú ešte nejaké vyšetrenia-bojí sa aby som nezostala vdova s dvomi detmi :grinning: :grinning: má problémy so srdcom...
a ešte zamestnávatel nevie čo bude dalej-tiež čaká...že možno tú firmu zoberie niekto iný a on dúfa že tam zostaneme...a vlastne ked budem do konca materskej doma a už budem tehotná...tak na tých pár mesiacov ked budem tehotná ma nikto nezamestná,ked sa tá prevádzka kde som zamestnaná zruší...čo potom s tými mesiacmi? mám sa zaevidovat na úrade? alebo je lepšia byt na rizikovom? pretože toto tehotenstvo som bola celé na rizikovom a predtým som potratila v piatom mesiaci...
4. sep 2008 o 13:41  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.