• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Musím mať zapísané dieťa v pase po 21.12.2007?

(zamknutá)
19. mája 2009 
Baby neviete niektora ci musim mat malu (7 mesiacov) zapisanu v pase ak s nou chcem ist do rakuska?
18. dec 2007 o 22:48  • Odpovedz
pet, neviem, kedze sa uz pasy nebudu kontrolovat, len plati ta oxranna zona , tusim do 50 km od hranic, ta kedy kolvek moze pristavit colna policia a overit si totoznost,
ja mam malu zapisanu a xodime skoro kazdy mesiac, a pas si urcite budem brat zo sebou
18. dec 2007 o 22:56  • Odpovedz
autor
ja si tiez myslim ze ju mam dat zapisat
18. dec 2007 o 23:04  • Odpovedz
...však ale od 21.12. už nepotrebuješ v rámci Schengenu pasy :confused:
18. dec 2007 o 23:14  • Odpovedz
autor
ale deti nemas ako preukazat
18. dec 2007 o 23:25  • Odpovedz
...ale mali by sme ich preukazovať rovnako ako na SVK... presne tým istým štýlom...
18. dec 2007 o 23:27  • Odpovedz
autor
a to je ako
18. dec 2007 o 23:35  • Odpovedz
no to som zvedava, ci niekto napise presne info ako to ozaj je. My mame malu v pase zapisanu, takze je najmenej ten pas zobrat so sebou, ale zaujimalo by ma to. Lebo ja by som skor tvrdila, ze zapisana byt musi, prave kvoli tomu, ze v istej vzdialenosti od hranice ta zastavit na kontrolu mozu. Takze som fakt zvedava, ako to presne je
19. dec 2007 o 00:09  • Odpovedz
...no pokiaľ sa ja v tom aspoň trochu vyznám, tým, že vstupujeme do Schengenskej dohody sa akoby rušia hranice štátov - čo sa týka pohybu občanov krajín Schengenskej dohody tak to platí 100%... teda by mali platiť na preukázanie totožnosti osôb tie isté doklady ako v štáte odkiaľ občan pochádza... u nás je jediným dokladom dieťatka rodný list a preukaz poistenca... rodný list sa bežne nenosí v kabelke, takže jediný doklad, ktorý nosí dieťa pri sebe je preukaz poistenca.. nič iné od vás nemá právo nik žiadať...
19. dec 2007 o 00:23  • Odpovedz
V TV novinach na STV bola ohladom tohto min. piatok reportaz z ktorej vyplynulo ze deti treba mat zapisane v pase
19. dec 2007 o 00:51  • Odpovedz
Deti maju byt napisane v pase. Alebo maju mat svoj pas. Rakusania sa vyhrazaju, ze hoci nebudu hranice, tak budu kontrolovat za hranicami a nazvali do bezpecnostnymi kontrolami na cestach, ale budu vraj kontrolovat doklady. Bola o tom reportaz niekde na ceskej televizii. Oni to nejako nevedia prezut, ze uz aj my budeme sucastou Schengenskej dohody. My ideme v marci na lyzovacku do Rakuska a maleho si davam zapisat do pasu a pas si beriem sebou.
19. dec 2007 o 10:33  • Odpovedz
Ja si tiez myslim ze aspon v pase musia byt zapisane pretoze deti nemaju ziaden doklad totoznosti iny. ja som malej dala spravit pas v lete a som spokojna.
19. dec 2007 o 10:34  • Odpovedz
...to potom tie pasy nosíte vždy so sebou aj keď sa pohybujete po SR? Lebo vstupom do Schengenu je to to isté...
19. dec 2007 o 10:36  • Odpovedz
To nie ale nikdy nevies na akych policajtov v druhych krajinach narazis.
19. dec 2007 o 13:57  • Odpovedz
Ahojte,

mame tiez podobny problem. Zijeme v Budapesti a malemu sme dali radsej urobit pas, pretoze nam na policii povedali, ze nakolko maly este nema obciansky, musi sa nejak preukazat v pripade kontroly dokladov. Tym padom, jeho totoznost dokazuje samotny pas a nie rodny list, alebo preukaz poistenca... :slight_smile:
19. dec 2007 o 14:22  • Odpovedz
Deti musia mat vlastny pas alebo byt zapisane v pase rodicov. Karta poistenca ani rodny list nie je uradny doklad a policajti ho nemusia vediet precitat (akoze) a teda sa neakceptuje. Tie bezpecnostne kontroly boli aj ked do Schengenu vstupovalo Rakusko (na rakusko-nemeckej hranici), takze by som to nebrala nejako "osobne" :wink:
19. dec 2007 o 19:53  • Odpovedz
Peťula pre istotu ju daj zapísať, robia to za počkaním...treba kúpiť iba kolok (tuším 100,-SK?). Rakúšania majú vždy extra "zákony".
19. dec 2007 o 20:59  • Odpovedz
Aj saqmotny pas stoji 250sk a je na 5 rokov.
20. dec 2007 o 19:06  • Odpovedz
myslim, ze mimo krajiny, v ktorej je clovek registrovany ako obcan (nie obyvatel, ale obcan, ma jej obcianstvo), sa musi kazdy vediet identifikovat pomocou cestovneho dokladu uznavaneho krajinou, v ktorej sa nachadza. takze aj vasi mali slovenski obciankovia potrebuju cestovny doklad vsade mimo uzemia SR :wink: a kedze jedinym cestovnym dokladom pre takto male deti je pas, ci uz vlastny alebo zapis v pase rodica, je treba ho mat vzdy pri prekroceni hranice so sebou :wink:
20. dec 2007 o 19:49  • Odpovedz
a este... pasy v ramci EU nepotrebujeme (my dospelaci) uz par rockov. co sa tyka dokladov, vstupom do schengenu sa nic nemeni...
20. dec 2007 o 19:51  • Odpovedz
tak toto som sa docitala na www.shengen.sk
Deti a maloletí by sa mali v Schengenskom priestore
pohybovať s vlastným cestovným dokladom
alebo s rodičmi, pretože právo polície
a ďalších vnútroštátnych orgánov preverovať
totožnosť ľudí sa nemení.

ja som to pochopila teda tak, ze dieta bud musi mat vlastny pas alebo byt zapisane v doklade rodica (u nas sa to da len do pasu)
20. dec 2007 o 21:06  • Odpovedz
neviete ako to je ak babatko nema slovensky rod.list?da sa aj bez toho zapisat do pasu?pretoze mi sme v UK a mame zatial len anglicky rod.list ale podla slovenskeho zakona musime mat aj slovensky ale podla anglickeho dieta nesmie mat viac ako jeden a to taky kde sa narodil dobre nie?ale v anglicku nam vystavia pasy az ked tu budeme 5rokov a poziadame o obcianstvo.... :unamused:
21. dec 2007 o 15:49  • Odpovedz
tanja, zavolajte na ambasadu, oni vam musia vediet poradit :wink:
alebo sa spytaj tu
http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=13601&vOffset=20280&vGotoLast=1#end
21. dec 2007 o 17:01  • Odpovedz
takze baby pozerali ste teraz spravy na markize? Akurat hovorili ze aj ked sme isli do Schengenu DETI MUSIA BYT ZAPISANE V PASE RODICOV A PAS TREBA NOSIT, co je pre mna nepochopitelne, podla mna blbost ale je to tak
21. dec 2007 o 19:17  • Odpovedz
Ale je to doklad totoznosti. Preukazat sa nejako musis ak ta stopne policia a dieta iny nema ako pas vlastny alebo zapis v pase rodicov. Policajti su v kazdej krajine iny a lepsie mat nieco ako potom s nimi vyjednavat.
21. dec 2007 o 19:19  • Odpovedz
danu, nie je to blbost! volny pohyb neznamena, ze mozes chodit po svete bez papierov :wink: a deti duplom...
21. dec 2007 o 20:09  • Odpovedz
schengen je na urychlenie a ulahcenie prechodu hranic samotnych, avsak aj u nas musi nosit so sebou doklad totoznosti, takze podla mna su tie pasy a u deti zapis v pase rodica opravnene
21. dec 2007 o 21:25  • Odpovedz
Ahojte, ja som včera pozerala správy na TA3 a tam rozprávali o zmenách po vstupe do Schengenu, ako hovorí Emjee, hranice síce zanikli, no kedykoľvek vás môžu skontrolovať hoci aj štátni policajti a keďže dieťa doklad totožnosti nemá, tak MUSí byť zapísané v pase rodiča.
A osobne si myslí, že tých sto korún na zápis do pasu nie je strašná suma, síce to čakanie až také príjemné nie je, ale určite je to menej nepríjemné, než nejakému policajtovi vysvetľovať, že dieťa je naozaj Tvoje a že si ho niekde neukradla...
21. dec 2007 o 21:31  • Odpovedz
Tak ako ta mozu polivajti tu kontrolovat - teda tvoju totoznost, mozu aj v Rakusku, musis mat pas alebo obciansky so sebou. Ako je to sdetmi to teda netusim.
21. dec 2007 o 22:50  • Odpovedz
jee, super, ze ste zalozili tuto temu, tiez som nad tym rozmyslala. presne som si vravela, ze ja mam OP, ale dieta okrem rodneho listu nic, tak ho musim dat zapisat do pasu.

... inac OP so sebou nosim, ale v ramci SR nenosim pas, strasne by ma zaujimalo, ako by som dokazovala, ze dieta je moje, keby som bola niekde na opacnom konci republiky. no nosit RL dietata sa mi zda blbost, kedze su tam dost osobne udaje.

.... a co ak niekto dieta ukradne, kym sa na to pride, to moze pekne dlho trvat, este som nevidela, aby nejaky policajt zastavil nejaku zenu a pytal sa, ci je to jeho dieta. napr. zmizne dieta vo francuzsku, kokso to hladanie bude dost brutalne.... ale to som asi dost od veci.

.... inac prajem krasne vianoce a bohateho jeziska
21. dec 2007 o 23:11  • Odpovedz
kukenzi, náhoda je blbec... :grinning: :grinning:
Ja som to použila ako extrémny prípad, samozrejme...
21. dec 2007 o 23:43  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.