• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Nezamestnaná, dieťa v súkromných jasliach a rodičoský príspevok

(zamknutá)
29. júna 2009 
Ahojte.
od 1. júla budem nezamestnaná, dostanem 3 mesačné odstupné. Zároveň mám 2,5 ročnú dcéru v súkromných jasličkách.
Chcem sa opýtať, ako ďalej:
- mám nárok, aby dcéra zostala v jasličkách, musím sa vzdať RP, resp. ako by som mala postupovať?
/prípadne ako to bude s poistením - dôchodkovým , nemocenským, .../
- mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ale neplatila som si počas materskej príspevok na nezamestnanosť /nevedela som o tom/, a ak áno, od kedy?
Ďakujem za odpovede.
Lucia
28. jún 2009 o 23:00  • Odpovedz
muhl..
počas poberania materského nevadí, ak si si neplatila PvN. Ale ak po ukončení poberania materského si nepracovala dlhšie ako 1rok bez dobr.poistenia v nezam., tak to vadí. Vtedy by ti nárok nevznikol určite. Treba aby si bola poistená v nezamestnanosti aspon 3roky (3x365dní) v posledných 4-och pred zaevidovaním na UP:.

No a podstatné! počas poberania rodič.príspevku nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.

S tým nárokom na RP si nie som istá. No myslím, že aby si splnala podmienku riadnej starotlivosti o dieťa (ktorú musíš splniť pre nárok na RP) podla starého zákona (podla ktorého sa berie ešte u teba), tak len v prípade, že si zárobkovo činná alebo študuješ alebo počas vzdelávania a prípravy na trh práce sa nemusíš starať o dieťa osobe, ale vtedy podmienka je splnená aj v prípade, ak sa o dieťa stará plnoletá osoba alebo právn.osoba.

Tiež v takom prípade nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom.

Nemocensky nebudeš od ukončenia PP.

Zdravotne bud ako uchdzač o zamestnanie alebo ak by dieťa prerušilo dochádzku do škôlky, tak môžeš byť aj dôchodkovo poistená štátom, ak si podáš prihlášku na SP s prílohami.
28. jún 2009 o 23:12  • Odpovedz
autor
Zamestnaná som od 1.8.2004, bola som na materskej dva roky, v práci som po materskej od septembra 2008.
Takže asi naj riešenie v tejto mojej novej situácii bude, keď pôjdem na úrad práce, kde by som mala brať podporu, zároveň sa vzdám rod. príspevku. Nebude potom ale problém, že by mi odmietli jasličky dcéru, sú to jasle súkromné - mestské. Taktiež by štát z mňa platil odvody.
28. jún 2009 o 23:22  • Odpovedz
autor
zabudla som poďakovať za odpoveď...
28. jún 2009 o 23:23  • Odpovedz
muhlbo,
ak si bola doma 2roky, t.j. najprv na materskej (predpokladám 28týždnov t.j. cca pol roka), ked ti trvalo aj poist.v nez. a potom cca 1,5roka na rodičovskej dovol (už nie materskej!!!!!), tak máš medzeru väčšiu ako 1,5roka!!!!!

aj ked mi to nejako v súčte nesedí, ty sama si to vyrátaj, ak nepíšeš presne údaje.
28. jún 2009 o 23:34  • Odpovedz
autor
tak upresním:
Zamestnaná som od 1.8.2004
Na materskej som bola od 1.11.2006 do cca 30.4.2007 a od tohto dátumu do 16.9.2008 som bola na rodičovskej dovolenke a potom až do 30.6.2009 zamestnaná.
28. jún 2009 o 23:39  • Odpovedz
takže medzera v PvN je predsa väčšia ako 1rok od cca 1.5.07 do 16.9.08.
Predpokladám, tvoj prac.pomer je na dobu neurčitú, čo je tiež podstatné.

V takom prípade nárok na podporu mať nebudeš.
29. jún 2009 o 00:47  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.