• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Príkazná zmluva. Prídem o rodičovský príspevok?

(zamknutá)
1. decembra 2009 
Vie mi niekto poradit? Aktualne som od juna tohto roku na rodicovskej dovolenke. Som povolanim lekarka a pre nedostatok pracovnikov vedenie potrebuje lekara na nocne sluzby (cca 2-3 do mesiaca), co by sa dalo riesit len uzatvorenim prikaznej zmluvy, pridem o rodicovsky prispevok po novom?
25. nov 2009 o 08:19  • Odpovedz
castanea,
podla mna áno. LEbo podla článikov od p.Mihála sa posudzuje príkazová zmluva ako závislá činnosť z hladiska dane. Takže by malo isť o príjem podla § 5 zákona o dani z príjmov= závislej činnosti. NO a počas vykonávania činnosti, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, podnikania alebo inej samost.zárobkovej činnosti nemôžeš poberať RP. TAkýto je návrh.

No neviem, ako by to bolo, ak by si napr. mala dohodu vždy napr. na obdobie dajmetomu od 15.1.2010 do 14.2.2010, potom napr. 15.3.2010 do 14.4.2010, t.j. tak, aby si mala každý mesiac aspon 1den splnenú podmienku na nárok na rodič.príspevok. Možno takto by sa to dalo.???
No to som ešte nepozerala, aký by to malo vplyv na dôchodkové poisteníe štátom.
25. nov 2009 o 11:04  • Odpovedz
Alebo neda sa tu pouzit "Zmluva o dielo"?Tuto formu p. Mihal spomina ako jednu z moznosti...
25. nov 2009 o 13:24  • Odpovedz
Treba použiť zmluvu o dielo alebo zmluvu podľa § 51 Obč. zákonníka. Príjem na tieto zmluvy sa zdaňuje podľa § 8 zákona o dani z príjmov a teda nie je dôvodom na stratu nároku na RP.

Pozor, zmluva musí byť formulovaná tak, aby nešlo o závislú činnosť. Nie som si istý, či sa pre vyššie spomenutú situáciu toto vôbec dá.
26. nov 2009 o 00:00  • Odpovedz
Dobrý deň, rada by sosa informovala, som tiež povolaním lekárka, momentálne na MD, od januára 2010 na RD. Príležitostne vyknávam preklady pre farmaceutické firmy- s jednou mám uzavretú dohodu o vykonaní práce a s druhou zmluvu o konzultačných službách podľa obchodného zákonníka. Je to počas MD v poriadku? Nemá to vplyv na materský príspevok?
Moja druhá otázka je, ako tobude po jan. 2010 v situácii s rodičovským príspevom- je mi jasné, že pracovať na dohodu už nebudem môcť, ako je to s uvedenou zmluvou o konzultačných službách? Je možné na ňu pracovať, alebo je nutné použiť len zmluvu o dielo? Čo znamená, že zmluva musí byť formulovaná tak, aby bolo jasné že nejde o závislú činnosť? Na čo si dať pozor?
Oja tretia otázka je, akým spsobom zdaňujem financie získané prostredníctvom uvedenej zmluvy o konzultačných službách.
ďakujem veľmi pekne.
1. dec 2009 o 08:40  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.