• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok, rodinné prídavky, zamestnaná matka

(zamknutá)
26. februára 2011 
Ahojte, súrne prosím o radu :

Do práce som nastúpila 1.9.2008 - syn mal vtedy 8.mesiacov. O neho sa starala stará mama, čiže som na neho poberala naďalej rodičovský príspevok + rodinné prídavky. Zákon sa síce od 1.1.2009 zmenil,ale pre nás naďalej platil starý zákon. ALE :

K 15.10.2009 mi mal prísť rodičovský príspevok + prídavky na dieťa. Prišli ale len prídavky a rodičák už nie.

Viete mi povedať prečo?

Syn chodí od 1.9.2009 do SÚKROMNEJ škôlky, kde máme v zmluve a podmienkach napísané, že rodič umiestnením dieťaťa do tejto škôlky nestráca nárok na rodičovský príspevok v znení pôvodného zákona - t.j. v plnej výške, nekrátenej, nakoľko škôlka nepoberá žiadne štátne príspevky.

Viete mi povedať na koho sa obrátiť? Čo sa mohlo stať?

Ďakujem veľmi :pensive:
16. okt 2009 o 18:43  • Odpovedz
zavolať si alebo radšej osobne vybehnúť na UPSVaR
iné ti asi nkto neporadí
17. okt 2009 o 01:03  • Odpovedz
Sue, prišla si o RP preto, lebo malý chodí už do škôlky, podľa nového zákona platného od 1.1.2009 strácaš nárok na RP ak pracuješ a dieťa umiestniš v akejkoľvek materskej škole, nezáleží na tom či je súkromná alebo štátna. Keby sa ti oň starala naďalej starká, tak poberáš naďalej aj RP.
My sme písali vtedy na ministerstvo PSVAR, lebo sme to potrebovali vedieť ako je to naozaj a oni nám odpovedali podobne v tomto duchu.
Je to blbé ale je to už raz tak. Tá zmena prešla potichučky :confounded: a nikto sa žiaľ do toho neoprel :cry:
V škôlke to zrejme nezaregistrovali, hoci v tom zákone to skutočne je.
17. okt 2009 o 12:35  • Odpovedz
Tu som skopirovala cast ich odpovede:

Zakon dalej v prechodnych ustanoveniach umoznuje vyplatu rodicovskeho prispevku rodicovi,
ktoremu bol priznany rodicovsky prispevok pred 1. januarom 2009 a vyplaca
sa aj po 31.12.2008,
vykonavat zarobkovu cinnost, ak starostlivost o dieta zabezpeci inou
plnoletou fyzickou osobou
(nie na zaklade zivnostenskeho opravnenia). Tomuto rodicovi zanika narok na rodicovsky prispevok
odo dna, kedy starostlivost o dieta zacne zabezpecovat materska skola (bez ohladu na pocet hodin ).

Tzn. ze ak Vas syn navstevuje 4 hodiny denne sukromnu matersku skolu,
narok na rodicovsky prispevok Vam zanikne, ak zacnete vykonavat
zarobkovu cinnost.
Ak chcete vykonavat zarobkovu cinnost, starostlivost o dieta musi
zabezpecovat ina plnoleta fyzicka osoba (nie na zaklade zivnostenskeho
opravnenia), napr. suseda, stary rodic dietata, brat a pod.
17. okt 2009 o 12:41  • Odpovedz
ale keď je priznaný po 1.1.2009 a o dieťa sa bude starať FO na základe ŽO, bude nárok na rodičovský príspevok, tak tomu mám rozumieť?
17. okt 2009 o 13:22  • Odpovedz
sonya nie narok na RP zanikne ale vznikne narok na prispevok na opatrovanie dietata a ten je az do vysky RP.. o ten treba poziadat a zdokladovat ze ste zaplatili ci uz FO alebo skolke.. to musi urobit aj sue
17. okt 2009 o 13:42  • Odpovedz
zaujimave ze zakon plati od 1.1.2009 a prisli na to az 15.10.???
17. okt 2009 o 15:06  • Odpovedz
az teraz som si vsimla ze do tej skolky chodi od 1.9.2009 :wink:
17. okt 2009 o 15:08  • Odpovedz
sue,
pôvodný zákon o RP platný do 31.12.08 uvádzal, že podmienku riadnej starostlivosti o dieťa (čo je podmienka nároku na RP) splnaš aj v prípade, ak počas zárobkovej činnosti zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa iná plnoletá fyzická osoba alebo právnická osoba- vid §3 ods. 3 písm. b). d
Dalej sa v ods.4 hovorilo, že RP sa neposkytuje, ak školské zariadenie , ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo ŠR podla osobitného predpisu alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu. T.j. zjednodušene povedané nesmie dostávať prostriedky zo štátneho rozpočtu.

V zmene zákona o RP účinnom od 1.1.09 sú prechodné ustanovenia, v ktorých sa uvádza v § 12
ods.8 - O žiadostiach o RP podaných do 31.12.08, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podla zákona účinného do 31.12.08, a to aj za obdobie po 31.12.08.
ods.9 - Ak rodič uplatnuje nárok na RP po 31.12.08 za obdobie pred 1.1.09, o nároku na tento príspevok sa rozhoduje a RP sa vypláca podla zákona účinného do 31.12.08, a to aj za obdobie po 31.12.08.

ods.10 - Rodičovi, ktorému bol priznaný RP pred 1.1.09 a vypláca sa aj po 31.12.08 zaniká nárok na RP dnom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podla osobitného predpisu alebo dnom zabezpečenia starostlivosti o dieťa ... v MATERSKEJ šKOLE!!!

Na teba sa predpokaldám vzťahuje ods.10 a ten je písaný trochu inak ako ods.8 a 9 (predpokladala by som, že omylom, len chceli upresniť prípady)
t.j. aj ked sa v pôvodnom zákone hovorilo o zjednodušene povedané "štátom dotovaných škôlkach", ktoré ak dieťa navštevovalo, tak nárok na RP zanikol/nevznikol. V tomto ustanovení napísali "materská škôlka", takže aj súkromná materská škôlka do toho spadá.

No myslela som, že to budú posudzovať tak, že aj v tvojom prípade je nárok na RP. Lebo ak by išlo o súkromné jasle, tak je to v poriadku a nárok ti ostáva určite. No aký je rozdiel medzi súkromnými jaslami a súkromnou škôlkou neviem, len možno súkr.škôlka patrí do siete predškolských zariadení???

Takže predpokladám, v tomto je asi problém. No obrát sa určite na upsvar, nech to vysvetlia. Ak by na teba platil ods. 8 a 9, tak by návšteva súkromnej škôlky nemala nárok na rodič.príspevok vôbec ohroziť, lebo v ods.8 a 9 sa nehovorí nič také ako v ods.10.
Preto si myslím, že išlo o omyl a nie o zámer.
17. okt 2009 o 21:17  • Odpovedz
myslím (nepresná interpretácia) omyl poslancov :frowning2:
17. okt 2009 o 21:17  • Odpovedz
Ale sue,
možno sa ide len o omyl zo strany pracovníčky a tá si pozrela tersjšie znenie 4 3 ods.3 písm. d)
rodič počas štúdia na str.škole alebo ... zabezpečí riadnu starostlivosť o dieť druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou podla osobitného predpisu.
t.j. teraz tam už právnická osoba nie je spomenutá a teda ani tá zárobková činnosť samozrejme.

no ale prečo vedia len na upsvar.
17. okt 2009 o 21:22  • Odpovedz
autor
Gapaa nie je to tak,že pokiaľ z hocijakého dôvodu odoberú rodičovský príspevok,sú povinní ma vopred upozorniť,resp.o tom upovedomiť????
17. okt 2009 o 21:50  • Odpovedz
autor
Potrebovala by som mať niečo v ruke,keď sa tam pôjdem v pondelok naťahovať :frowning2: ani neviem kde sa to mám ísť naťahovať :frowning2:
17. okt 2009 o 21:53  • Odpovedz
autor
...ďalšia vec, na UPSVaR mi bolo povedané,že keďže som RP začala poberať pred 1.1.2009 a aj som do práce nastúpila pred 1.1.2009 tak na nás platí zákon,ktorý platil v dobe,keď som nastúpila do práce. Vtedy to bolo tak,že poberám RP do troch rokov veku dieťaťa pokiaľ dieťa nenastúpi v štátom dotovanej škôlke alebo jasliach. To mohli tie svine zmeniť spätnne a nikoho o tom neupovedomiť?????????
17. okt 2009 o 21:57  • Odpovedz
rozhodnutie o odnatí RP ti musia odoslať.

Tak možno ide len o omyl, ak ti nič neprišlo.
ostatné som už napísala v príspevkoch, aké je presné znenie zákona. Dá sa to vysvetliť dvojako (ten ods.10). Viac ti k tomu povedať neviem.
17. okt 2009 o 22:06  • Odpovedz
autor
Ďakujem Gapa :frowning2: momentálne som v predinfarktovom stave :zipper_mouth: tak si to musim v kľude prečítať ráno :frowning2:
17. okt 2009 o 22:11  • Odpovedz
autor
...a ešte jedna vec, ak by mi iten rodičák nešťastný naozaj vzali,tak do troch rokov veku dieťaťa nemám nárok na žiadny príspevok? Ak áno,tak na aký? :pensive: a kde sa oň žiada atď...

Ďakujem moc :pensive:
17. okt 2009 o 23:59  • Odpovedz
sue ved mas narok na prispevok na starostlivost o dieta ci ako sa vola.. pozri tu

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=395

takze klud nestresuj aj keby ti zrusili narok na RP vznika ti narok na tento prispevok.. a ten je do vysky RP podla vysky nakladov na skolku..
18. okt 2009 o 07:58  • Odpovedz
sue,
súhlasím s maznačik, možno to je len omyl, stres ti určite nepomôže (aj ked vyhnúť sa mu je ťažko) a ak nie, tak máš nárok na ten druhý príspevok z upsvar ako zárobkovo činná osoba.
18. okt 2009 o 12:23  • Odpovedz
autor
Dík baby :sweat_smile: no viete ako to je...keď máte príjmy a výdavky naplánované do posledného centu, za škôlku platím 250eur, takže to,že mi odpadlo 179eur doooosť cítim...takže bez stresu to moc nešlo :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Každopádne ďakujem za rady, budem musieť tam zajtra zbehnúť osobne a popýtať sa.
18. okt 2009 o 13:00  • Odpovedz
sue,
ak platíš škôlku v sume vyššej ako je suma RP, tak to potom pre teba nie je rozdiel v sume.
Ak požiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa, tak nadalej ak platiš mesačne 250eur, ti bude štát prispievať sumou vo výške RP t.j. 164,22eur. Rozdiel je len v tom, že musíš tieto náklady preukazovať, t.j. treba nosiť doklady na UPSVaR. Neviem ako to v praxi funguje, no je možnosť požiadať na 6mesiacov spätne, tj. nemusíš požiadať vždy za každý mesiac zvlášť, ale za viac mesiacov naraz. Ale ak nemate rezervu na vyplácanie škôlky, tak asi budeš žiadať každý mesiac. Ale o tomto neviem naozaj nič z praxe, takže to sa musíš spýtať na UPSVaR.

No ale aj tak by ma zaujímalo, ako dopadneš s RP.
18. okt 2009 o 15:28  • Odpovedz
autor
Gapa, určite dám vedieť. Musím tam totiž hneď zajtra ísť, keďže tie peniaze potrebujeme :pensive: najradšej by som bola keby to bolo len nejaké nedorozumenie a nič by sa nezmenilo...o nič by som nemusela žiadať a podobne...
18. okt 2009 o 15:46  • Odpovedz
Ahojte,
neviete mi niektora poradit ako je to v 2010 roku, ked syn ma 2,5 roka, ja zacinam pracovat a o neho sa bude starat babka? Zostava nam r.prispevok ci stracame narok? dakujem
16. máj 2010 o 07:54  • Odpovedz
avion,
ak si začala poberať RP od r.2008, tak máš podla mna dve možnosti, ale asi prvá je v tvojom prípade výhodnejšia.
1. môžeš nadalej poberať RP, lebo dieťa nejde do škôlky, len v takom prípade strácaš nan nárok (ak si začala poberať RP od r.2008 a nepožiadala si o zvýšenie, ale tvoje dieťa malo začiatkom r.2010 už viac ako 2roky, tak to nepredpokladám)

2. ukončíš poberanie RP a požiadaš o príspevok rodičovi, t.j. 25% zo všetkých RP do troch rokov dieťaťa + požiadaš ako zárobkovo činná o príspevok na starostlivosť o dieťa, ale ak sa stará babka, tak bude len vo výške myslím 41eur na mesiac.

preto je 1. výhodnejšie.

a nedaj sa odbiť úradníčkami na UPSVaR, ak by tvrdili iné. Nástup do práce im oznám. Ak si začala poberať RP v r.2008, tak je to ok.
16. máj 2010 o 15:11  • Odpovedz
:wink: toto som nasla na nete, tak mozno sa este niekomu zide takato informacia:

3. RODIČ, KTORÝ ZAČAL POBERAŤ RP V ROKU 2008 (2007) a RP POBERÁ AJ PO 1.1.2010

Aj pre rodiča, ktorý poberá RP už od roku 2008, či dokonca od roku 2009, platia aj v roku 2010 podmienky rovnaké, aké pre neho platili v rokoch 2008 a 2009.

To znamená, že nárok na RP (v základnej sume 164,22 €) mu zostáva aj po 1.1.2010, ak:

- riadne sa stará o dieťa,

- má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,

- dieťa má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky.

Takíto rodičia majú nárok na RP (v základnej sume 164,22 €) aj v prípade, ak vykonávajú zárobkovú činnosť. Čiže môžu pracovať v pracovnom pomere, môžu podnikať – pokiaľ spĺňajú podmienku riadnej starostlivosti o dieťa.
17. máj 2010 o 11:40  • Odpovedz
Ahojte, rada by som vas poprosila o radu. Synček bude mať v auguste 3 roky, a od budúceho týždňa by som chcela začať pracovať na dohodu. Dnes som sa bola pýtať na zmeny. ktoré by tým nastali na ÚPSVR, v zdravotnej poisťovni a v sociálnej poisťovni.
- Na ÚPSVR. mi povedali, že pokial dieta nedám do skolky, tak budem aj nadalej poberat rodicovsky pripevok...tych 164 eur.
- V zdravotnej poistovni mi tiez povedali, ze z prace na dohodu sa zdravotne poistenie neodvadza, pokial som na rodicovskej dovolenke
- takze akurat v socialnej poistovni nastanu zmeny. Mozete mi prosim niektora poradit, ake odvody si musim platit sama do socialnej poistovne, kedze ma v socialnej poistovni vyradia zo zoznamu osob, za ktore plati odvody a poistne do soc. poistovne stat ( kedze o dieta sa mi bude starat stara mama a nie ja).
Tiez by som Vas poprosila, ako je to potom s odvedenim dane zo mzdy vyplyvajucej z tej dohody o vykonani prace.

Velmi pekne dakujem za kazdu odpoved
17. máj 2010 o 13:25  • Odpovedz
Ahojte mozete mi poradit? Uz neviem koho sa mam opytat. Zijem a pracujem v Anglicku a s priatelom planujeme babo. Chceme sa vratit na Slovensko. Kedze mozem pracovat az do konca tehotenstva, chcem to vyuzit, no rodit by som chcela na Slovensku. Problem je, ze neviem ci mam doma narok na matersku, kedze som nikdy nepracovala. Tu v Ang. mam odrobene 4,5 roka.
1. jún 2010 o 17:15  • Odpovedz
Dnes som sa pytala kolegyne a ona tvrdi, ze ak mam narok na podporu, tak musim mat narok aj na matersku hoci len zakladnu. Tu v Anglicku nikto nic nevie a dievcata nemaju ziadne informacie. Aj tak ich vacsina rodi tu, koli benefitom:slight_smile: Rozmyslala som uz aj nad tym, ze miesto materskej budem poberat podporu pol roka (ak na matersku nemam narok), pretoze ta je premna financne vyhodnejsia. No neviem, ci ma automaticky po porode nezaeviduju ako "na materskej". Tym padom nemozem poberat podporu:(( Ja sa v tom nevyznam, odysla som z domu v 19tich takze nemam ziadne vedomosti ani skusenosti ohladom tohto. Poradite mi? Dakujeeeeem
1. jún 2010 o 17:27  • Odpovedz
@izdova kedsze si nepracovala na SK ale v UK , nemas narok na matersku ale iba na rodicovsky prispevok v nizsej sume. In a situacia bby bola ak by si si platila dobrovolne nemocenske poistenie na slovesnku minimalne 270 dni
1. jún 2010 o 22:09  • Odpovedz
izdova

precitaj si temu porod a zivot v zahranici, tam sme to uz davnejsie riesili :slight_smile:

http://www.modrykonik.sk/forum/tema/porod-a-zivot-v-zahranici/?page=4
2. jún 2010 o 15:27  • Odpovedz
Dakujem, tak ja sa na to mrknem.
2. jún 2010 o 15:57  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.