• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
Ahojte!
Chcela by som sa Vás spýtať: Ak nastúpim v roku 2009 na materskú dovolenku a potom by som začala poberať rodičovský príspevok bol by mi pri nastúpení do zamestnania odobratí aj keby nedám dieťa do jaslí alebo niekomu do opatery?
Ďakujem.
4. dec 2008 o 17:16  • Odpovedz
Odobratý nie, iba krátený...ak sa dovtedy nezmení zákon :stuck_out_tongue_closed_eyes:
4. dec 2008 o 17:20  • Odpovedz
autor
Práve že som teraz pozerala Focus a podla novej legislatívy už nebudeme dostávať nič ak som to dobre pochopila, lebo som to neskoro zapla. Tak neviem...
4. dec 2008 o 17:33  • Odpovedz
Simi, prečítala som si teraz návrh zákona, ale myslím, že ho schválili v rovnakom znení. Takže ak nastúpiš do práce, tak nedostaneš rodičovský príspevok, ale príspevok na starostlivosť o dieťa:
§ 5
Suma príspevku
(1) Príspevok za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu,11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. a) až c),
b) 25 % sumy rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu,11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. d) a e).
(2) Príspevok podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor

A ešte ten paragraf 2:
§ 2
Starostlivosť o dieťa
(1) Starostlivosť o dieťa na účely tohto zákona je poskytovanie starostlivosti dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a psychického vývinu pri rešpektovaní najlepšieho záujmu dieťaťa a jeho práv v čase, keď rodič vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje na strednej škole alebo na vysokej škole.
(2) Starostlivosť o dieťa sa vykonáva
a) v rodinnom prostredí dieťaťa,
b) v prostredí účelovo vytvorenom a upravenom na výkon starostlivosti o dieťa alebo
c) v rodinnom prostredí fyzickej osoby poskytujúcej starostlivosť o dieťa.
(3) Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona (ďalej len „poskytovateľ“) je
a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov, )
b) iné zariadenie zriadené právnickou osobou, )
c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu, )
d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene c) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo
e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d).
4. dec 2008 o 17:58  • Odpovedz
autor
Jaduska dakujem moc
4. dec 2008 o 18:03  • Odpovedz
áno, bolo to vo FOKUSE..
pokiaľ si už teraz na rodičovskej dovolenke tak sa na teba vzťahuje stará legislatíva,takže rodičovský príspevok ti ostáva
5. dec 2008 o 10:41  • Odpovedz
na www.porada.sk som našla odkaz na túto stránku. Zdá sa, že odpovedajú priamo z ministerstva? som to zatial velmi nepozerala, no zaujímavé. Ozaj tuším ten príspevok na starostlivosť o dieťa je na každé dieťa (vo výške preukazatelných nákladov, ak chodia deti do škôlky a max. do výšky 4780,-na rozdiel od rodič.príspevku, ktorý patrí len rodičovi.) niekomu som to tu myslím neverila :slight_smile:

http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26
5. dec 2008 o 11:19  • Odpovedz
Ahojte, no to je teda sila! Tak, ak som tomu dobre porozumela, aj na zaklade odkazu od gapy, ako szco, ked pojdem na materske v r.2009, mozem mat este zivnost - teda byt szco a brat matersku a po pol roku, bud zrusim zivnost a budem mat rodicovsky prispevok aspon tych ,,4780Sk´´ alebo nezrusim, ci nepozastavim ju a dostanem prispevok na starostlivost o dieta takych 1195,-Sk. A to som donedavno v novinach citala, ze co sa tyka toho rodic.prispevku, mala byt zmena tykajuca sa rodicovskeho prispevku aktualna az v r.2010 pre tie mamicky, ktore sa rozhodnu pracovat a v sume min.mzdy 8900,- Sk - no tak???? :angry:
5. dec 2008 o 20:25  • Odpovedz
anib - porozprávalo sa toho veľa :unamused:
6. dec 2008 o 22:01  • Odpovedz
gapa chcem sa ta spýtat č si sa do tej porady zaregistrovala lebo tam je nejaka podmienka, lebo ja by som chcela vediet že stými mamičkami napr. ktoré čakajú 4 alebo 5 dieta,
8. dec 2008 o 12:40  • Odpovedz
priplatok k prispevku pri narodeni dietata dostanu matky len na 2 a 3 dieta po splneni tych dalsich podmienok. ako je trvaly pobyt, prav. gyn. prehlaidky v tehu a ine..
nad priplatkom pri narodeni dalsich deti sa v tomto volebnom obdobi neuvazuje
8. dec 2008 o 12:43  • Odpovedz
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaký je rodičovský příspěvek, pokud dám dítě do školky jen třeba na pár hodin v týdnu. Jestli pro to platí to, že je ve školce a tím mi začnou platit jen moje výdaje do výšky těch plusminus4800 sk, nebo tím, že bude ve školce jen pár hodin se to na to nevztahuje a rodičovský příspěvek mi zustane?
Díky za každou radu.
11. dec 2008 o 21:12  • Odpovedz
marcelirv - ak si chceš na porade iba čítať, tak sa registrovať nemusíš. A ako píše lienočka, príspevok je pre prvorodičky istý, pri narodení 2. a 3. dieťaťa tak viac-menej tiež. Pri narodení ďalších detí, ostáva pôvodná výška príspevku pri narodení dieťaťa.
13. dec 2008 o 13:12  • Odpovedz
súhlasím s lienočkou a jaduskou
13. dec 2008 o 15:40  • Odpovedz
ahojte dievčatá, viete mi niektorá poradiť? v jan.2009 čakáme dieťatko a kvôli miestu sa musím vrátiť po polroku do práce. O dieťa sa pôvodne mala starať mamina, ktorá je tiež zamestnaná. Vraj existuje spôsob náhradnej starostlivosti, kedy by ona išla na RD. Nemáte s tým skúsenosti? prosím IP
13. dec 2008 o 18:48  • Odpovedz
babulka • 1d • Dnes o 20:22
jarus - na rodicovsku dovolenku moze ist iba jeden z rodicov dietata, t.j. nie iny rodinny prislusnik ani ina osoba. Starostlivost nahradzajuca starostlivost rodicov sa tyka osvojenych deti, zverenych deti na zaklade rozhodnutia sudu/ineho organu. Ak sa po ukonceni MD vratis do prace, mas niekolko moznosti:
- ak sa ti o malu bude starat mamina, tak budes dostavat rodicovsky prispevok vo vyske tusim 1190 Sk/39,50 EUR
- ak sa ti bude o malu starat cudzia osoba, ktora ma zivnost na opateru deti, alebo ju das do sukromnej skolky/jasli, dostanes rodicovsky prispevok v plnej vyske, t.j. 4780Sk/158,67 EUR
- ak das malu do skolky, alebo jasli zriadenych statom, tak nedostanes nic.
Tolko k fantastickej prorodinnej politike tohto skveleho statu :stuck_out_tongue_closed_eyes:

babulka • 1d • Dnes o 20:25
jarus - este by som sa vratila k tej prvej vete - po pol roku v ziadnom pripade nemozes prist o miesto, pocas rodicovskej dovolenky si chranena pred vypovedou, tak sa nedaj balamutit. Je pravda, ze ti nemusia ponuknut presne to iste mieto, ktore si zastavala pred nastupom na MD, ak nie je volne, ale MUSIA ti ponuknut ine miesto na zaklade tvojej kvalifikacie a vzdelania.
13. dec 2008 o 22:29  • Odpovedz
Ahoj, chtěla jsem se ještě jednou zeptat, jestli někdo neví jak to je s rodičovským příspěvkem po novém roce, když jde dítě jen na pár hodin v týdnu do školky. Nemá někdo stejnou situaci? Do práce ještě nejdu, ale ráda bych dala malou na pár hodin do školky, ale nevím zda už jen kvuli těm pár hodinám neztratím příspěvek tak jak je to když dáte dítě do školky na celý den. Díky za každou radu.
15. dec 2008 o 21:07  • Odpovedz
charlinka, do škôlky by si mohla dať podla starého zákona a aj podla nového dieťa na max.4hodiny len v prípade, ak by išlo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom alebo sa to dá, ak sú obaja rodičia alebo osamelý rodič s tažkým zdarvot.postihnutím. V ostatných prípadoch by si o RP prišla.

No predpokladám, ani jedno nie je tvoj prípad.
15. dec 2008 o 21:47  • Odpovedz
Ahojte, viete mi poradiť? Rodila som v oktobri 2008, ale ziadat o rodicovsky prispevok budem v roku 2009. Podla akej legislativy pojdem? Budem mat narok na cely rodicovsky, ak dam dieta opatrovat mame?
Dakujem
16. dec 2008 o 09:58  • Odpovedz
Kindergarten, ak nastúpiš na RD v roku 2009, tak pre teba bude platiť nový zákon. Takže ak budeš pracovať na riadny prac.úväzok, rod.príspevok sa ti bude krátiť
16. dec 2008 o 10:04  • Odpovedz
ahojte poculi ste niektora otom ze RP sa ma od januara zvysit zo sumy 4780sk na sumu 5780sk lebo uz len tomu budem verit co vydim uz sa tolko na klebetilo.
16. dec 2008 o 10:14  •  4 deti  • Odpovedz
simona55 to je nejaky blud...
kindergarten.. suhlas s jaduskou...

inak doteraz to fungovalo tak ze mamicky co su v zahranici.. a isli pracovat skor ako dieta malo 3 roky a poberali plny RP tak teraz to uz nebude mozne.. samozrejme ide o tie.. co nastupia na RD po 1.1.2009 a narok im zanikne...
16. dec 2008 o 10:34  • Odpovedz
Gapa, díky za radu. Ani jedno není muj případ. Jen jsem myslela že i podle starého zákona se muže dát dítě do školky na pár hodin v týdnu (respektive i na 4 denně) a RP rodičovy zustane. Tak aby si mohl rodič hledat práci a dítě se mohlo adaptovat ve školce. No tak to bude ještě zajímavé.
16. dec 2008 o 11:04  • Odpovedz
charlinka,
to nebolo možné ani podla zákona účinného do 31.12.08. Na rozdiel od zákona "o zdravotnom poistení". Tam je možné mať dieťa max.do 4-och hodín v škôlke a aj tak splnaš podmienku riadnej a celodennej osobenej starostlivosti o dieťa (aspon tak som tomu porozumela). No to neplatí pre dôchodokové poistenie ani nárok na rodič.príspevok.

S tým adaptačným procesom dieťaťa tu boli popísané rozdielne názory. No priamo na žiadosti o rodič.príspevok je napísané, že v prípade, ak dáš dieťa do mat.školy na adapt.proces, tak strácaš nárok na RP.
Takže ak by išlo dieťa do škôlky pred dovršením 3-tieho roka, tak ho treba dať do škôlky najskôr 2.-hého v mesiaci. Ak prvého v mesiaci nebude "prijatý na základe rozhodnutia" do škôlky, tak za daný mesiac ešte nárok na RP bude vdaka tomu jednému dnu, kedy bola ešte splnená podmienka na nárok na RP (resp. ak je dieťa prijaté napr. od septembra, tak sa to robí prerušením dochádzky, samozrejme zase písomným rozhodnutím. Ak je narodené napr. v decembri, tak ukončiť prerušenie napr. od 2.12., Ak je dieťa narodené začiatkom mesiaca, tak tam už aj tak asi nastúpi do škôlky o mesiac skôr, takže za ten posledný mesiac, čo by ešte nárok na RP by mohol byť, už asi to netreba siliť):
16. dec 2008 o 11:37  • Odpovedz
ja som si to tak vysvetlovala ked otom to zakone bola rec este pred schvalenim ze budem dostavat obe grose aj RP aj tie na co schvalili hovorim si ako dobre aj tak budem smalim doma lebo ma len 5,5mesiaca budem mat viac penazi ................. ale som sa mylila velmi uz to pomali zacnem chapat :grinning: :dizzy_face:
17. dec 2008 o 09:23  •  4 deti  • Odpovedz
Chcem sa opytat,ci mi zoberu rodicovsky prispevok,ak nastupim do prace napr. po novom roku a dcerku dam ku opatrovatelke.Na MD som od 10.3.2007.Citam clanky,co sa toho tykaju,ale akosi mi to nie je jasne.
17. dec 2008 o 12:48  • Odpovedz
marcela.m,
čo som čítala, tak vzhladom na to, že poberáš už RP pred 1.1.09, tak by ti zobrali RP len v prípade, ak by si požiadala o príspevok o starostlivosť o dieťa (to je ten druhý) alebo by si dala dieťa do "materskej škôlky" (v zákone som nenašla, že sa hovorí o štátom dotovanej, takže aj súkromnej predpokladám? Je tam vyslovene "MŠ" No opatrovatelka nie je Mš.
17. dec 2008 o 12:57  • Odpovedz
ahojte, prosím vás poraďte mi, nikde to nemôžem nájsť. ja dostávam RP od júla 2007 a pracujem od októbra 2008. malého nemám v materskej škôlke ale v občianskom združení, ktoré vzniklo len pre takéto mamičky, sú tam detičky do troch rokov. môžem normálne ostať v práci a súčasne poberať RP? ďakujem veľmi pekne
17. dec 2008 o 19:23  • Odpovedz
BERKA, ja som ten zakon pochopila tak, ze pokial si rodicovsky prispevok zacala poberat v roku 2008, v roku 2009 sa ti nic nemeni pokial ty nic nezmenis, novy zakon zacne pre teba platit az od januara 2010, ak tomu dobre rozumiem.
BABULKA POMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC !!!
17. dec 2008 o 19:29  • Odpovedz
Berka, v tvojom prípade by sa nemalo nič meniť.
17. dec 2008 o 19:35  • Odpovedz
ahojte.potrebujem poradit.
na matersku som nastupila 14.7.08.
teraz neviem kolko presne trva materska-v mojom pripade do 14.1.09?,alebo je to nejaky urcity pocet dni?chcem sa spytat,kedy mi je najlepsie ist na urad prace vybavit rodicovsky prispevok?mam tam ist hned na zac.januara alebo staci az po tom 14tom?co je lepsie..?

ked nastupujem po materskej na tu rodicovsku,mojmu zamestnavatelovi treba nieco odovzdat?
dakujem za rady..
18. dec 2008 o 17:55  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.