• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
gapa a RP sa nekráti ani pri jednej dohode, či už o vykonaní práce alebo pracov. činnosti? To znamená, že sa môžem dohodnúť so zamestnávateľom, podľa toho ako nám to bude vyhovovať?
23. mar 2009 o 10:17  • Odpovedz
dieťa nesmie íst do škôlky, ale sa on musíš starať ty alebo napr. niekto z rodiny, počas tvojej práce na dohodu.
23. mar 2009 o 10:23  • Odpovedz
gapa, ďakujem :slight_smile:
23. mar 2009 o 11:32  • Odpovedz
gapa mam otazocku: keby som klamala na socialke a poviem ze nepracujem po materskej aby mi vyplacali ten vyssi prispevok, ako na to pridu? keby som sa vratila spat do prace ale nie na Sk ale v Uk. vdaka
23. mar 2009 o 16:12  • Odpovedz
zuzana, tak to chceš odo mna vela :stuck_out_tongue_closed_eyes:
23. mar 2009 o 19:15  • Odpovedz
ahojte, mam otazku ohladom RP pre rok 2009. tyka sa kratenie RD aj v pripade uzatvorenie dohody o pracovnej cinnosti?
24. mar 2009 o 11:29  • Odpovedz
Nie netýka, lebo dohoda o pracovnej činnosti nie je podľa zák. č. 280/2002 Zzo rodičovskom príspevku v znení nesk. zmien a noviel považovaná za zárobkovú činnosť(§4 ods3.) Takže pri dodržaní ostatných podmienok stanovených týmto zákonom (viď príspevky od Gapy) sa nárok na rodičovský príspevok nestráca ani keď nastúpite na RD po 1.1.2009 a budete si pritom privyrábať na dohodu uzatvorenú podľa Zákonníka práce §223-228. :slight_smile:

Inak Gapa ďakujem, táto téma ma veľmi zaujíma a vďaka tvojim príspevkom som sa dokázala lepšie zorientovať. Možno takto presvedčím manželíka na dieťatko, keď ho presvedčím, že peňiažky naozaj chýbať nemusia. Živnosť zruším a zamestnám sa u svojich klientov na dohody. :wink:
24. mar 2009 o 13:17  • Odpovedz
:grinning: :grinning: :grinning:
tak to ma teší. si ma dobre naladila :sweat_smile:
24. mar 2009 o 15:45  • Odpovedz
gapa aj tak dakujem. :dizzy_face:
25. mar 2009 o 21:37  • Odpovedz
25. mar 2009 o 23:27  • Odpovedz
baby este otazocka, da sa uzatvorit dohoda o pracovnej cinnosti uz aj pocas materskej dovolenky alebo az po zacati rodicovskej? vdaka!!!
26. mar 2009 o 10:26  • Odpovedz
aj počas md sa dá.
26. mar 2009 o 12:27  • Odpovedz
ahojte. neviem, ci sa to tu niekde spominalo, ale bohuzial nemam cas cele to tu preluskat. :sweat_smile:
vedeli by ste mi prosim poradit? na matersku som nastupila este v roku 2008 a teraz na jesen by som chcela ist do prace s tym, ze sa mi o dieta bude starat mamina. cize nepojde do sukromnych ani inych jasli. ostane mi plna vyska rodicovskeho? alebo ten novy zakon plati len pre maminy, ktore na MD nastupuju az v roku 2009?
dakujeeeeeeeeeem.
26. mar 2009 o 15:27  • Odpovedz
eviku , ostane ti plna vyska RP, ides po starom :slight_smile:
26. mar 2009 o 18:46  • Odpovedz
ahojte....mam na vas otazocku, nepisali ste uz niektora cestne prehlasenie na UPSVaR, ze sa vam o dieta bude starat napr babka, teta, ujo...teda, ze nejde do skolky...co vsetko tam treba uviest? dakujem :slight_smile:
31. mar 2009 o 14:04  • Odpovedz
ahojte,
neviem ci to tu uz niekde bolo spomenute, ale nie je kedy to cele citat, chcela by som sa opytat ci mi viete poradit, buduci rok rok chcem dat maleho do jasli a chcem sa vratit do prace, mam ho dat do statnych alebo do sukromnych jasli ak nechcem prist o rodicovsky prispevok? diakujem pekne :slight_smile:
31. mar 2009 o 22:35  • Odpovedz
ahojte som tu nova chcela by som sa opytat ze ked mam 1rocneho syna a malu 3 mesacnu dcerku tak ci poberan len jeden rodicovsky alebo mam mat dva.
1. apr 2009 o 17:17  • Odpovedz
venabb,
RP len jeden.
Ak však poberáš materské a si zamestnaná, tak môžeš prechodnú dobu do tuším 6týždnov od pôrodu druhého dieťaťa (od nástupu na MD a mesiaca, za ktorý už nedostaneš RP) poberať aj príspvok na starostlivosť na staršie dieťa vo výške 25% z RP.
1. apr 2009 o 17:30  • Odpovedz
Ahojte, chcela by som sa opýtať ked mi vypočítali nemocenské poistenie za posledné dva roky 233 dní, či
mám nárok na materské alebo budem dostávať po narodení dieťaťka len ten rodičovský príspevok? :astonished: :zipper_mouth:
3. apr 2009 o 17:11  • Odpovedz
pulli,
len rodičovský príspevok. Tých dní bolo treba aspon 270. :frowning2:
3. apr 2009 o 21:14  • Odpovedz
A ten rodičovský príspevk je koĺko presne? Je taký istý,keď je žena slobodná alebo vydatá? Dakujem
4. apr 2009 o 11:02  • Odpovedz
áno, 4780,-Sk
4. apr 2009 o 11:09  • Odpovedz
ahojte, tak sa mi podarilo na štvrtý krát aj požiadať o ten príspevok na starostlivosť o staršie dieťa (ten ťuťmak na úrade o tom nič nevedela a ani nemal záujem o zistenie si info, tak ma radšej 3x odbil, že také nič nie je...) tak som na neho vyšla rovno so zákonom, podľa ktorého mám na to nárok, kedže opatrujem staršie dieťa doma a sa mi teraz narodilo 1.4. dalšie. tak bol veľmi "ochotný" a vypočítal mi, že mi nárok na ten príspevok končí 16.5. a mi vypočítal necelých 60eur (cca 1800,- sk), čo zodpovedá presne 6 týždňom a nie ako tu gapa a iné kočky písali o nároku príspevku na celé 2 mesiace (2x cca 1200,-) ako to je vlastne s výpočtom tej čiatky, kde je to v zákone popísané, lebo teraz neviem, či sa pánovi úradníkovi nechce, či nevie alebo má ozaj pravdu a je to tu na fore zle popísané..... :frowning2: :frowning2: :confounded:
1. máj 2009 o 22:54  • Odpovedz
gapa prosím poraď, dakujem
1. máj 2009 o 22:56  • Odpovedz
zajo,
máš nárok na celomesačný príspevok. Chcela som ti citovať priamo zákon, no nejde mi otvoriť, lebo nie som doma. TAk neskôr, lebo času je celkovo už dosť málo.
3. máj 2009 o 15:12  • Odpovedz
Zajo, takže to, že máš nárok na 25% z 4780,-Sk, t.j. príspevok na celý mesiac, ktorý sa nerozpočítava na dni,
je v § 6 ods.3 zákona o starostlivosti o dieťa:

(3) Príspevok v sume podľa § 5 ods. 1 písm. b) sa vypláca vždy za celý kalendárny
mesiac, aj keď podmienky nároku na príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.

a tu je ten zákon celý (posledný v poradí)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706
3. máj 2009 o 20:25  • Odpovedz
zajo,
no a ako tu tvrdili viaceré mamičky (tuším zatial dve?), tak máš nárok aj na mladšie dieťa od mesiaca narodenia (samozrejme nie za mesiac, kedy poberáš rodič.príspevok)
3. máj 2009 o 20:36  • Odpovedz
gapa, dakujem veľmi pkne za ten výpočet čiastky, to som vedela, že ten pán na úrade ma poprehána ešte párkrát s papiermi kým to vybavím. a nepochopila som veľmi, čo mám nárok na mladšie dieťa? poberám teraz materskú, rodinne pridavky na obe a tento príspevok si ešte žiadam na staršie dieťa. mám ešte na niečo nárok? :confused:
4. máj 2009 o 13:45  • Odpovedz
zajo,
áno aj na mladšie dieťa. Pozri sa v teme o tom príspevku a teda aj príspevok dnešný

http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=94103&vGroupOffset=0
4. máj 2009 o 16:42  • Odpovedz
ahojky gapa, tak som si to pozrela, naštudovala a som pripravená na boj s UPSVaR :grinning: . v zákone je to celkom jasne písané, som ale nemilo prekvapená, že úradníci sa tvária, že o tom nič nevedia, pričom by mali byť odborníkmi v tejto oblasti a oni by mi mali povedať, načo nárok mám a nemám a čo mám vypísať a nie ja si tu kade take zisťujem a študujem a ešte sa s nimi musím naťahovať a sa domáhať svojich práv a peňazí. to ich nik neškolí???? keby som sa náhodou nedostala na toto fórum tak mám smolu a nič nedostanem. ešte raz ti veľmi pekne dakujem za cenné rady, prajem všetko dobré.
5. máj 2009 o 15:07  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.