• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
zajo510 oni někdteří úředníci mi připadají, jako kdyby ti to měli vyplácet ze svého ty všelijaké dávky.. jinak přece kdyby ti sami od sebe řekli na co máš nárok, tak to mají práci navíc,ne?! Papírovačky a tak, vždyt mi je tam vlastně chodíme otravovat... je to banda, jedna..
5. máj 2009 o 16:17  • Odpovedz
presne :angry: :angry: :angry:
5. máj 2009 o 21:58  • Odpovedz
Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť ohľadom poberania rodičovského príspevku v prípade, ked mám 2 deti. To staršie malo v marci 3 roky takže RP mi bol ukončený, no v 5/08 sa mi narodilo druhé dieťa, na ktorý som si RP nevybavovala, kedže poberať môžem len 1. Od roku 2008 som aj s manželom SZČO. Mám nárok na RP na druhé dieťa? Nahlásim ho síce v roku 2009, no narodený je v roku 2008. Ak nemám nárok, chcem sa opýtať či v prípade, že by som o tejto zmene zákona vedela už v 12/08 a odlásila z RP to prvé dieťa a nahlásila to druhé, nárok by tam bol napriek tomu že som SZČO? Dakujem pekne za radu. Je to všetko postavené na hlavu :cry:
5. máj 2009 o 22:07  • Odpovedz
ahoj baby, neviem kde sa to mám spýtať, tak hodím otázočku sem:
Kde si mám ísť nahlásiť zmenu účtu na zasielanie rodičovského a prídavkov - socpoist. alebo UPSVaR? :sweat_smile:
6. máj 2009 o 10:45  • Odpovedz
rodičovský vyplácí UPSVaR tak já bych šla tam..
6. máj 2009 o 10:51  • Odpovedz
urcite up
6. máj 2009 o 10:52  • Odpovedz
petikapp,
ked máš aktívnu živnosť, tak nárok na RP pri podaní žiadosti na vznik nároku po 1.1.09 nemáš.
Ak by si ukončila poberanie RP na staršie dieťa v r.2008 a zažiadala o RP na druhé dieťa ešte za obdobie pred 1.1.09, tak by si mohla mať aj živnosť aktívnu a aj poberať RP na mladšie dieťa.
Skúsenosť však nemám, to ti píšem len čo čítam zo zákona.
6. máj 2009 o 11:15  • Odpovedz
Gapa, pozorne som teraz prestudovala tuto diskusiu, no odpoved na moju otazku som tu nenasla. Pani, ktora ma ma na UPSVR na starosti mi dala odpoved, ktora sa mi vobec nepozdava a nedava mi zmysel.

Koncom marca 2009 mi skoncila materska dovolenka a nastupila som do prace. O dieta sa bude starat babicka bez zivnosti. Vzorne som zasla na UPSVR poziadat o prispevok na starostlivost o dieta. Doteraz ho nemam vybaveny kedze uz dvakrat mi pridavali dokumenty, ktore k tomu vraj potrebuju.

Avsak - hlavna otazka je. S manzelom uvazujeme, ze by na nejaky cas nastupil na rodicovsku dovolenku on, kedze je toho na babicku vela. Bude mat narok na rodicovsky prispevok v plnej vyske?

Pani na urade mi tvrdila, ze ak raz poziadam o prispevok na starostlivost o dieta tak aj ked manzel neskor poziada o rodicovsky prispevok bude dostavat len tych 25 percent. Nedava mi to zmysel. Ved ked ja im dam vediet, ze si napriklad od 06/09 prispevok na starostlivost o dieta neuplatnujem a on k 1.6. poda ziadost o rodicovsky mali by sme byt ok, nie? Ved predsa do 3 rokov veku dietata sa aj ja mozem kedykolvek rozhodnut ist na rodicovsku, nie? Medzi matkou a otcom by predsa v tomto nemal byt rozdiel, ci je?

Ak by to malo byt tak ako tvrdi ta pracovnicka tak sa mi asi viac oplati neziadat teraz o prispevok, nechat tie dva mesiace prazdno a radsej az k 1.6. by on poziadal o rodicovsky. Dava to zmysel? Co je spravne?

Ak ma nahodou niekto s tymto aj osobnu skusenost z nedavneho obdobia prosim napiste svoje info.
6. máj 2009 o 21:20  • Odpovedz
martinaema, ja som posielala oznamenie o zmene uctu asi pred 2tyzdnami, na UPSVaR :wink:
6. máj 2009 o 21:24  • Odpovedz
och boze.pre mna su tieto paragrafy spanielska dedina.
este ze tu mame gapu. dakujeme ti... :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face:
6. máj 2009 o 21:51  • Odpovedz
Ahoj Baby. ja som bola na sociálke včera a samozrejme v našom meste mi nevedeli odpovedať tak ma poslali do košíc. Mala som takúto otázku: Som zamestnaná na polovičný úväzok s hrubýn platom 5000 sk. moja otázka znela či to nejako ovplyvní moju materskú 270 dní som mala zaplaté do poistovne ale neviem či pozerajú aj výšku zaplatených odvodov. neviete niekto ako by to mohlo byť, a koľko by som mala dostávať? dakujem.
7. máj 2009 o 09:02  • Odpovedz
macilaci,
tebe ide o materské alebo o rodič.príspevok. Lebo ak o materské, tak neviem, prečo sa pýtaš v téme o RP a nie o materskom.
7. máj 2009 o 10:02  • Odpovedz
Ahojte.
Nevedeli by ste mi poradiť - môže byť babka na živnosť? Ked si ju založí a vyhotoví príjmový pokladničný doklad, že som jej povedzme zaplatila 5000 sk/mesačne tak RP dostanem v plnej výške? Ak ano je možné dokým si vybaví tu živnosť požiadať o príspevok na dieťa aj spätne, ked mám na neho nárok od 1.4.09?
Ďakujem za radu...
7. máj 2009 o 10:30  • Odpovedz
tinaka,
myslím, že máš pravdu ty.

aj ked v zákonoch je niečo takéto:

Zákon o RP § 3a
RP sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak ...
... sa jednému z rodičov poskytuje PnSoD ...

Zákon o PnSoD § 4 ods.4
Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kal.mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb RP.

No a nie je (teda nenašla som ja) tam spomínaný prípad, ak prechádzaš z poberania PnSoD na poberanie RP. Ale aj tak si myslím, že možné to je. Skús sa spýtať na tom tel.č., čo je uvedený v téme o záhadnom PnSoD.

Ja na tvojom mieste by som im doniesla list (na kopii by som si nechala potvrdiť prevzatie), k poberaniu PnSoD, že im oznamujem, že napr. od 1.6.09 si manžel požiada(l) o poskytnutie RP, tak ty žiadaš o pozastavenie poberania PnSoD dnom 31.5.09. Aj ked v zákone sa takáto možnosť neuvádza, ty musíš splniť podmienku, že ti môžu RP poskytnúť a to môžu len v prípade, ak od 1.6.09 už PnSoD nepoberáš. Ale toto vybavuje predpokladám jedna pracovníčka, tak ak by chcela, nemal by byť problém, aby nedošlo k duplicitnému poberaniu. Takto by si mala splniť podmienky oboch zákonov.

No spytala by som sa na tom čísle. A daj vedieť :slight_smile:

ešte tu sú tie zákony v plnom znení
Zo PnSoD (posledný)
Zo RP (myslím cca 7-mi odspodu)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706
7. máj 2009 o 11:39  • Odpovedz
aha teraz pozerám, čo presne si písala. že tá pani hovorila, že bude mať nárok len na 25% z RP, takže predpokladám, že hovorila o tom, že aj manžel bude mať nárok len na PnSoD vo výške 25% z RP, lebo RP sa nevypláca vo výške 25%.
7. máj 2009 o 11:41  • Odpovedz
petika,
pozri v tomto príspevku
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?t=4336

a sú tam aj iné. Tam som aj čítala, že o RP môžeš požiadať najviac rok dozadu.
7. máj 2009 o 11:59  • Odpovedz
Gapa, dakujem... :slight_smile:
7. máj 2009 o 12:23  • Odpovedz
Dievcta mam otazku, lebo uz som z tych zakonov jelen,prisaham bohu!
Dcerka zavrsi 3 roky 10. novembra 2009 cize tohoto roku, rodicovska dovolenka konci 22. sepptembra, no mam este nejaku nevycerpanu dovolenku, neviem presne kolko toho je.
Chcem sa spytat, kedy mam dat malu do skolky, je uz prijata, ale riaditelka sa ma stale pyta, kedy ju dam ci v septembri uz, alebo az neskor a ja teraz neviem ako by som to mala urobit, chcela som v septembri, ale neviem ci nestratim prispevok rodicovsky. Riaditelka vravi, ze existuje akysi adaptacny pobyt, kde sa nestrati prispevok, no nie je si ista novym zakonom. Tak ja som uz fakt mimo. Ako to mam vyriesit, keby som natupila do prace este pred tym ako dovrsi 3 roky, tak mi zoberu prispevok??? Nemam nan narok do dovrsenia 3 rokov dietata?
Uvazujem aj o zivnosti, no tiez neviem kedy zacat vybavovat aby som o prispevok neprisla, alebo mate niekto skusenosti s dobrovolnym nezamestnanim??? Existuje aj takato moznost ak viem, ake su tam odvody?
7. máj 2009 o 15:20  • Odpovedz
kornelia,
ak je dcera prijatá do škôlky a dáš ju do škôlky čo i len na adaptačný pobyt, tak strácaš nárok na RP. Ak by ti napísali na rozhodnutie, že ju prijímajú od 2.9.09 (tj.j. NIE od 1.9.09, to je sviatok), tak máš nárok na RP naposledy za 9/09 v plnej výške, za 10+11/09 už RP nemáš nárok poberať, len máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku, ak budeš zárobkovo činná t.j. bud budeš mať prac.pomer alebo budeš živnostníčka. Ak nebudeš zárobkovo činná, tak na žiaden príspevok.

Ak si dáš odklad do škôlky napr do 1.11.09 (je dôležitý ten jeden den v 11/09, čo je nedela), t.j. nastúpi od 2.11.09, tak potom máš nárok na RP aj za 11/09 bez ohladu na to, či si szčo alebo nie. Dôležité u teba bude, že ak by si začala pracovať na prac.pomer alebo živnosť, to oznámiť na UPSVaR a oznámiť, kto sa bude o dieťa počas vykonávania tvojej činnosti starať. Ak to bude napr. babka, teta, manžel, tak nárok na RP ti ostane. Ty si začala poberať RP ešte pred 1.1.09, takže sa na teba vzťahujú prechodné ustanovenia, takže môžeš byť aj zárobkovo činná popri poberaní RP, len dieťa nesmie navštevovať škôlku.
7. máj 2009 o 18:12  • Odpovedz
gapa prepáč, ale ja som z tých príspevko jeleň, potom som našla kde by to malo byť. :unamused:
8. máj 2009 o 10:16  • Odpovedz
Gapa,dakujem. Prepac, neviem najst to telefonne cislo, nemozes mi ho hodit sem este raz? Urcite si tam zavolam.

Ta teta na urade co ma na starosti moje pismenko je tak trochu bez zivota a vyzera totalne nefundovana. Ale ako spravne hovoris, ona vybavuje obidve zalezitosti. Takze radsej by som si to vsetko pisomne pripravila nech jej necham argumenty. Naposledy som sa bavila uz aj s jej nadriadenou, ktora sice posobila bystrejsie no aj tak mi o tyzden volali, ze este mi chyba dalsie potvrdenie ktore mi dovtedy nespomenuli. Zacinam ich mat vazne dost.

Mne ide presne o to aby mohol manzel prejst na rodicovsku dovolenku a dostaval plny rodicovsky prispevok ak sa tak rozhodneme. On v tom pripade nebude pracovat takze by mal mat plny narok.
8. máj 2009 o 11:34  • Odpovedz
ahojky vcetci mohla by som vas aj ja poprosit o radu???
Mam momentalne 2 deti a tretie cakame v decembri. Na mladsieho syna poberam rodicovsky prispevok este do oktobra 2009 vtedy bude mat 3 roky. Zijeme momentalne v anglicku a po narodeni babetka sa chceme po nejakych 2-3 mesiacoch vratit na Slovensko. Chcela som sa opytat ci mam narok na prispevok pri narodeni dietata a rodicovsky prispevok??? Rozmyslala som ze si predlzim matersku az do synovych 6rokov ale neviem ako to je terak ked sa nam narodi dalsie babo. Na slovensku mam stale trvaly pobyt a platim si aj zdravotne poistenie. Dakujem velmi pekne.
8. máj 2009 o 11:48  • Odpovedz
Gapa, vdaka ti veeeeeeeeeeeeeeeeeelice veliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiice pekne, si prva kto mi to vysvetlil pekne po lopate, tak aby som to konecne pochopila, dakujem ti za tvoju pomoc, tak si to este rozmyslime a rozhodneme s manzelom, co bude najlepsie, asi zvolim tu moznost, ze ju dam od 2. 10 a ten jeden mesiac uz nerozhoduje, nechcem ju davat neskor, aby si zvykala spolu s novymi detickami rovnako. Dakujem este raz, konecne viac nemusim hladat ako to vlastne je. :wink:
8. máj 2009 o 14:32  • Odpovedz
8. máj 2009 o 16:03  • Odpovedz
kornelia,
:sweat_smile:
ešte, čo ma predtým nenapadlo je možnosť, ak ju dáte do škôlky a ty nebudeš zárobkovo činná ale manžel je, tak si môže požiadať on o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázatelných nákladov.
8. máj 2009 o 16:05  • Odpovedz
jej dakujem za dalsiu novinku to som tiez nevedela, no ale ved, neznalost zakonov......... :unamused:
uz som vyzbrojena a na jesen budem vediet ako dalej! :sunglasses:
8. máj 2009 o 16:14  • Odpovedz
Gapa, dakujem. Urcite si tam buduci tyzden zavolam. Dam vediet co mi pani povie. Mozno sa to este niekomu zide.
8. máj 2009 o 20:55  • Odpovedz
Gapa, dnes mam za sebou rozhovor s tou pani, co si mi odporucala. Bola naozaj velmi mila a znela fundovane. Takze ako sme predpokladali, mam pravdu a je mozne, aby si manzel zaziadal o rodicovsky prispevok ked sa tak neskor rozhodneme. Dokonca hovorila, ze oni by mi automaticky mali vtedy odobrat ten Prispevok na starostlivost o dieta. Ale pre istotu im tam radsej vtedy odnesiem to vyhlasenie, ze k tomu a tomu datumu si uz Prispevok nenarokujem. Pani bola aj ochotna mi toto stanovisko dat aj mailom. A ak by to nahodou nepomohlo, tak vraj ked mi ziadost zamietnu, tak sa mam odvolat a to uz ide ku nim :slight_smile:

Prijemna zmena, dakujem za radu...
11. máj 2009 o 20:57  • Odpovedz
tinaka,
tak fajn :slight_smile: aj ja som rada, no to číslo tam dala ginepra, nie ja. :wink:
11. máj 2009 o 21:12  • Odpovedz
ahojte prosím vas mam aj ja otazočku...ako by to bolo keby som poberatelom (myslim )rodičovskeho a mala by som možnost ist na dohodu (pripade na polovičny uväzok)na par hodín do prace,s tym že o male by zatial starala babka prípadne manžel.Prišla by som aj tak o tento príspevok,alebo budem dostavat len tych 25% ?
12. máj 2009 o 12:50  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.