• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
gani,
vzhladom na to, že si začala poberať RP pred 1.1.09 (podla veku dieťaťa), tak môžeš pracovať aj na dohodu aj na prac.pomer a o RP neprídeš, ak ako píšeš sa o deti bude starať babka alebo manžel. Len to treba nahlásiť na UPSVaR.
13. máj 2009 o 14:35  • Odpovedz
gapa chcela by som sa spytat ci mam narok na rodicak, ked zijem v uk, skoncila mi tu aj materska po deviatich mesiacoch a nastupila som spat do prace. doobeda sa stara moj muz o maleho a poobede ja. pracujeme v jednej firme, tak nam to tak umoznili. mam narok poberat rodicovsky prispevok, alebo nie? dakujem ti velmi pekne.zuzana
16. máj 2009 o 12:28  • Odpovedz
pancake,
bohužial so zahraničím skúsenosť nemám. :frowning2: No ak by si bola na Sk, tak by si nárok mala, lebo predpokladám by si žiadala o RP už za obdobie pred 1.1.09. Neviem kolko dozadu sa môže žiadať, či 1rok ? neviem.
No snád ti poradia mamičky v zahraničí.
16. máj 2009 o 15:58  • Odpovedz
pancake podla mna narok na RP v tvojom pripade nemas.. lebo maly ma 10 mesiacov z coho vychadza ze k 1.1. 2009 mal cca. 4-5 mesiacov a v tom case si poberala matersku v UK. na teba sa teda neda uplatnit prechodne obdobie
pokial pracuje tak nemas narok na poberanie RP to je ta zakonna zmena od 1.1. 2009 ale tym ze sa o svoje dieta staras mimo uzemia SVk tak ti na neho narok nevznika
len doplnim podmienky naroku
Oprávnená osoba má nárok na príspevok, ak
vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
sa poskytuje starostlivosť dieťaťu poskytovateľom na území Slovenskej republiky, :wink:
má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky a
dieťa má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky.

takže narok na RP ani na prispevok na starostlivost o dieta ti nevznika.
16. máj 2009 o 16:19  • Odpovedz
baby ale ja mam trv.pobyt na SK, a aj maly ma tiez. prechodny pobyt nemam nikde.
:confused: :confused: :confused:
16. máj 2009 o 20:59  • Odpovedz
ale neposkytuješ starostlivosť dieťaťau poskytovatelom na uzemí SR (lebo nie si na SK)
16. máj 2009 o 21:03  • Odpovedz
teda to platí pre príspevok na starostlivosť o dieťa . Lienka mala predpokladám pravdu. Dokedy si poberala materský príspevok v zahraničí?
16. máj 2009 o 21:06  • Odpovedz
pancake tam ide skor o tie terminy konca poberania materskej ... nie trvale pobyty... to je podstatne...an to posudenie... lebo ak si k 1.1 2009 poberala este matersku z UK tak uz ides podla noveho zakona a potom je to tak ako sme ti pisali...

ak pracujes nemas narok na rodicovsky a ak dieta nie je na uzemi SVK opatrovane tak ani na prispevok..

toto je ta zmena podla noveho zakona...

pokial viem tak materska sa v UK pobera 9 mesiacov.. ale v tom nie som si ista.. to musis vediet ty lebo pokial si poberala matersku v UK tak ti narok na RP v SVK nevznikol..

a overit si to na SVK vedia pomerne jednoducho.. lebo ked budes ziadat o RP tak musis dokladovat okrem RL dietata aj dobu poberania materskeho v UK..
17. máj 2009 o 09:25  • Odpovedz
materska mi skoncila 4.4.2009 v UK.
potom som sla na socialku v mieste mojeho bydliska a povedali mi , ze pokiall rodicovsky prispevok nepoberam v UK, co nepoberam, lebo tu taky neexistuje, tak mam nan narok.
len som musela podpisat papier, ze dieta nebude v ziadnom zariadeni.
ja tomu uz vobec nerozumiem. no a priznali mi ho, az od maja, lebo posledna materska je v aprili, ale tu v uk je tyzdenna. no a preto mi ju prizanli az od maja. takze okolo 20teho maja by mi ju mali posielat.to mi povdala pani na socialke.
teraz mam strach,lebo ked mi ju zacnu davat, a ona spravila nejaku chybu, tak to budem musiet potom vsetko vratit. a ja podavam aj danove priznanie na sk kazdy rok. :frowning2:
17. máj 2009 o 21:28  • Odpovedz
pancake,
ak by si na UK nerobila, tak by to bolo OK, nárok na materské by si mala. Síce nerozumem, prečo od mája a nie apríla (na SK je to tak, že ak by si poberala materské napr. do 29.4.09 a za 30.4.09 už nie, tak máš nárok na rodič.príspevok za 4/09 v plnej výške. Stačí, ak podmienky splníš časť mesiaca, t.j. stačí 1den), no to je teraz nepodstatné).

Preto sme sa pýtali, dokedy si poberala materské, lebo odo dna po poberaní materského môžeš žiadať o RP. Ak by ti to vychádzalo na r.2008, tak vtedy platil ešte starý zákon, ústretovejší k pracujúcim mamičkám. A pre tieto mamičky sa nič nezmenilo ani po 1.1.09, je to prechodné ustanovenie (výnimka) pre ne. Môžu nadalej pracovať na prac.pomer a poberať RP.

No pre mamičky, ktorým ukončilo poberanie materkého napr. 31.12.08 alebo neskôr a ktoré žiadajú o RP od 1.1.09 resp. už od roku 2009, odkedy platí už nové znenie zákonu o RP, tak v takom prípade je jednou z podmienok na nárok na RP aj to, že nie si ZáROBKOVO čINNá!!!!, t.j. nemáš príjem zo zamestnania (dohoda je upravená zvlášť, nepovažuje sa za zárobkovú činnosť. Ak pracuješ na prac.pomer v zahraničí, tak si zárobkovo činná.

vid zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.1 písm.d)

Zákon o RP je napr. tu http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706
17. máj 2009 o 21:46  • Odpovedz
no vidis. tak potom ta pani co mi to dala na socialke, tak sa tomu rozumie ako hus pivu. povedala mi ze ked mi posledna materska prisla 4.4, tak narok v aprili mi este nevznika, ale od maja ano. :stuck_out_tongue_closed_eyes: a povedala ze chodi okolo 18 na ucet, to je prave dnes, tak som zvedava, ci to tento tyzden pride.
a povedala mi ze ja idem podla stareho, aj ked neviem preco. maly sa mi narodil 4.7.09 a zacnem poberat rodicovsky 18.5. to je dnes.
a co mam tam radsej zavolat nech mi nic neposielaju? co ked to budem musiet vratit?
18. máj 2009 o 16:04  • Odpovedz
pancake
a to nechcela od teba žiadny doklad o poberaní materského? za aké obdobie presne si ho poberala?
By som sa možno spýtala priamo na Ustredí UPSVaR.

A nemyslia si oni, že si v UK poberala rodič.príspevok???? alebo niečo na roven RP, to by to vysvetlovalo. LEbo predpokladajú, že si ho začala poberať v r.2008 (aj ked som prekvapená, že to by brali dátum, kedy si ho začala poberať v UK a nie až na SK) a aj by to vysvetlilo to, že nemôžež rodič.príspevok poberať za 1mesiac 2x (raz v UK a raz na SK, no pri materskom je to možné).

To si možno skús overiť :wink:
18. máj 2009 o 23:51  • Odpovedz
ja som len musela doniest papier z prace, ze kedy som dostala poslednu matersku.a podla toho datumu mi povedali ze teda v aprili som dostala este z uk, a oni mi priznali az od maja. :unamused:
19. máj 2009 o 00:03  • Odpovedz
skús na tom ústredí pre istotu. Ozaj nech to nemusíš vracať. Je to predsalen kombinácia so zahraničím a v tom nemám absolútne skúsenosť aj ked predpokladám, že sa pracovníčky kiksli.
19. máj 2009 o 00:20  • Odpovedz
mal mi prist 18 teraz prvy rodicak ale nic mi neprislo. budem tam teda volat a popytam sa. zatial dakujem gapa. :slight_smile:
20. máj 2009 o 16:18  • Odpovedz
pancake rodicovsky sa vyplaca mesiac pozadu, tak ked ti priznali od maja pride ti prvykrat az v juni
20. máj 2009 o 16:22  • Odpovedz
vdaka. tak preto mi neprisiel. lebo pani na urade mi povedala ze okolo 18teho mi pride na ucet a nic nechodi. dakujem.
20. máj 2009 o 16:41  • Odpovedz
martinaema • 1d • Dnes o 09:20

Prosíííím súrne o pomoc
Dnes som išla na UPSVaR s tým, že idem podať to čestné prehlásenie, ktoré ste tu vyššie spomínali, že malá nastupuje do jasiel - súkromných, pretože od 1.6. sa vraciam do práce (TPP). Tam mi tie ženské tvrdia, že nemám nárok na RP ale na ten príspevok na star.Tak ako to je????
Ja už mám z toho totál guláš, som myslela, že podľa starého zákona môžem ísť do práce a malú dať do súkr. jasiel

norik1 • 1d • Dnes o 10:26
martinaema, ja som presne v rovnakej situacii ako ty, prave idem na UPSVaR tak som zvedava co mi povedia. Tiez este spadam pod stary zakon...poobede dam vediet co mi povedali

martinaema • 1d • Dnes o 10:34
no ved práve ja som sa tam vadila s celým ansáblom, vrátane vedúcej, ale teraz ako googlim, tak to vyzerá, že pravdu asi majú oni.Niekde som našla článok, že mamičky, čo už pracovali v min. roku, tak pre tie sa nič nemení, ale tie čo začínajú pracovať až teraz a dajú dieťa do jaslí, je jedno, či súkr. alebo štátnych, majú nárok len na ten príspevok.
Ja viem, že by som ho dostala v plnej výške, ale stále tsm chodiť a dokladovať to
inak sme v zlej téme
27. máj 2009 o 11:00  • Odpovedz
skopčila som to sem, do tej správnej témy :wink:
27. máj 2009 o 11:00  • Odpovedz
takže som to už zrejme konečne pochopila - ak by som začala pracovať a dieťa dala do jasiel min. rok, tak by sa nič nemenilo, ale ak začnem pracovať teraz a dám ju do jasiel, tak už si musím požiadať o prísp. na star.
Jedno ale nechápem - študujem celú diskusiu už niekoľkokrát spätne všetky príspevky a našla som mamičku, ktorá dala dieťa do jasiel v tomto roku a nastúpila do práce a iba podpisovala prehlásenie, že dieťa nebude navštevovať zariadenie, ktoré je dotované štátom.
A ešte niečo - načo je v zákone to prechodné ustanovenie, ked sa mieša s novým zákonom. :confused:
podľa starého zákona som ju mohla dať do súkr. jasiel a pracovať a poberať RP, hej?
Podľa nového už RP poberať nemôžem, aj ked sa na mna vzťahuje prech. ustanovenie, lebo nespĺňam kritérium riadnej osobnej star., lebo je v jasliach. Alebo to ja len spletám krížom-krážom?
Takto mi to vysvetlili na Upsvare :angry:
27. máj 2009 o 11:09  • Odpovedz
na vašom UPSVaR si to zjavne vysvetlujú posvojom.

Ak by to bolo, ako hovoria oni, tak by v zákone žiadne prechodné ustanovenie nemuselo byť. No a neviem, prečo by sa to vzťahovalo na mamičky, čo začali dávať deti do jasiel a začali pracovať v r.2008 a na teba už nie (poberáš RP od r.2007). Tam nič také nie je písané. Je tam len to, že ak ti bol priznaný RP pred 1.1.09 a to BOL!!! platí na teba prechodné ustanovenie. Nech ti to ukážu, kde to je napísané!

No najlepšie si zavolať na to číslo, čo si sa pýtala, to majú od nadriadených orgánov a musia robiť podla ich usmernení :wink:
27. máj 2009 o 11:39  • Odpovedz
ja v tom mam mis mas :frowning2: :frowning2: :frowning2: :frowning2: :frowning2:
27. máj 2009 o 12:07  • Odpovedz
ešte niečo, práve som bola pre malú v jasliach, lebo začala chodiť na poldenný pobyt, aby si do pondelka trošinku zvykla a pýtala som sa riaditeľky, či už mali nejaké problémy s týmto. Ona len otvárala oči, lebo doteraz mamičky na upsvar nič také neriešili.
Podotýkam, že malá chodí do jasiel do druhého okresu ako bývame - mesto vzdialené 6 km a iné "paragrafy" :angry:
27. máj 2009 o 12:51  • Odpovedz
hlavne iní ludia. A od toho záleží, iné skúsenosti, iný vedúci.
27. máj 2009 o 13:51  • Odpovedz
27. máj 2009 o 14:48  • Odpovedz
martinaema,
noviny bez s rezervou, je tam kopec blbostí. No a toto je len tesne zo začiatku roka (12.1.09), no a to vtedy ešte nikto nechýroval, ako to bude. Zákon je v tomto jasný.
No už sa velmi opakujem, takže ja ťa už viac presviedčať nebudem :grinning: :grinning: nech niesom jak papagáj :stuck_out_tongue_closed_eyes:
27. máj 2009 o 16:54  • Odpovedz
gapa mne poslali zo socialky nejakky dopis, ale nemal mi ho kto vybrat lebo som v uk, tak tam idem volat. hned mi bolo divne, ze mi najskor priznali RP ale neposielaju nic. :angry:
28. máj 2009 o 11:48  • Odpovedz
Čaute som tu nová ale zaujala ma táto téma lebo ja som maminou od 2/08 a pre finančné ťažkosti som nastúpila do roboty od 12/08 a ja idem ešte podľa starých pravidiel. :slight_smile: Dnes sme so segrou kecali že určite od roku 2010 budu zvišovať rodičovský na životne minimum ale myslím si že stopnú možnosť pracovať aj poberať tento príspevok. No našla som tam aj niečo veľmi zaujímavé čomu nerozumiem a dám si to vytlačiť a s tým pojdem na úrad a budem sa na to informovať. Ak chcete pozri te to na tejto stránke : do gogla vyťukaj Novela zákona o rodičovskom príspevku na rok 2010 a hneď otvor prvú možnosť.A ak tomu niektorá rozumie tak mi to vysvetlite, bo ja som s toho jeleň :confounded:
30. máj 2009 o 21:20  • Odpovedz
akzuzs,
som pozerala tak zrýchla. Zdá sa mi, že je to návrh zákona/dôvodová správa z r.2008, ktorý neprešiel.
30. máj 2009 o 23:37  • Odpovedz
Jaj tak to som nevedela ale škoda že neprešiel, bolo by to super :grinning:
1. jún 2009 o 15:02  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.