• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
pre maminky, ktoré sú na pochybách ohľadom nároku na RP po nástupe do zam. a RP poberajú pred 1.1.2009, alebo kde majú príliš múdre tetušky na UPSVaR - dnes som dostala mail od p. Kovárovej z ústredia UPSVaR:

" Vam by zanikol narok na rodicovsky prispevok vtedy, ak by ste umiestnili dieta
do materskej skoly. Ak pocas vykonu zarobkovej cinnosti starostlivost o dieta
bude zabezpecovana v jasliach, nadalej mate narok na rodicovsky prispevok."

A na záver dodala, že sa spojí s vedúcou odboru štát.soc.dávok v GA a vysvetlí jej, čo znamená prechodné ustanovenie :grinning: :grinning: :grinning:
No ved príde na psa mráz :sweat_smile: :wink:
1. jún 2009 o 18:06  • Odpovedz
Gapa ďakujem za pomoc
1. jún 2009 o 18:07  • Odpovedz
:grinning: :sweat_smile: :slight_smile:
si ma potešila, že si to dotiahla. Som myslela, že iba so soc.poistovnou sú problémy :wink: :rolling_eyes: :fearful:
1. jún 2009 o 19:38  • Odpovedz
tak teda ja ked budem robit a maleho budem mat doma s muzom tak mam narok na rp ale nie tu vacsiu ciastku ale iba tu mensiu? :confused: a mam zacat poberat rp teraz od maja. ja uz idem po novom.
:confused: :confused: :confused:
2. jún 2009 o 20:37  • Odpovedz
pancake,
áno, budeš mať nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z RP. Teda jedine žeby manžel ostal na rodič.dovolenke (nebude pracovať) a bude RP poberať on (aj ked to nepredpokladám)
2. jún 2009 o 21:12  • Odpovedz
Gapa, s manzelom sme sa rozhodli, ze bude RP poberat on. Ako je to s jeho zdravotnym, nemocenskym, dochodkovym poistenim? Co druhy pilier? Vies mi poradit?
2. jún 2009 o 21:14  • Odpovedz
ak nebude zárobkovo činný a bude sa o dieťa starať osobne, tak
- si podá v soc.poistovni prihlášku na RLFO + čestné vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi časť B, tak bude dôchodkovo poitený štátom
- ak je zamestnaný, tak na zdr.poistovnu nemusí chodiť, zamestnávatel nahlási čerpanie RD, ak zamestnaný nie je, tak predpokladám treba zájsť na ZP, bude zdr.poistený štátom ako poberatel rodič.príspevku (bude potrebovať o tom doklad)
- nemocensky poistený štátom nebude a ani poistený v nezamestnanosti. Ak chce byť, tak jedine dobrovolne.

Ak však je zárobkovo činný, tak RP poberať nemôže, len poberať príspvok na starostlivosť o dieťa.
2. jún 2009 o 22:44  • Odpovedz
ahojte,prepacte ak sa budem opakovat a tento problem ste uz riesili,ale vratili sme sa z Irska.Dcerka sa narodila 21.9.2008.do marca 2009 som poberala matersku v Irsku.v maji sme sa vratili,zrusila som vsetky pridavky a poziadala som si o rodicovsky prispevok tu.do 7 dni od prichodu sme sa museli zahlasit na urade prace,do mesiaca pride rozhodnutie (idem tam zajtra).Mame ist na socialnu positovnu s formularom E 301.To je ich postup.nemam este schvaleny rodicovsky prispevok,potrebuju doklad z irska,ze sme vsetko zrusilili.taka je situacia ze vsetko nam stoji.Problem je ze sa neviem pohybovat ako je to po novom ked matka ma moznost sa zamestnat (ja k 1.7.2009)

???Mam narok na RP ako pojde na rodicovsku 1.manzel 2.svokra 3. mama 4.svagrina 5.au pairka 6. sukromne jasle alebo skolka???

velmi pekne vam dakujem,aj ked som to trosku asi komplikovane napisala, :slight_smile: pekny den,
2. jún 2009 o 23:06  •  2 deti  • Odpovedz
Gapa, dakujem za odpoved.
4. jún 2009 o 20:47  • Odpovedz
ahojte vie mi niekto poradiť s tým že keď chcem tento rok nastúpiť do robotz na TPP budem poberať RP v plnej sume aj keď dám dieťa do jaslí
10. jún 2009 o 10:19  • Odpovedz
ahojte... mam malu otazku... malo by sa nam narodit dietatko vo februari a rodicovsky prispevok mi konci v oktobry a mali by predlzovat dcerke do 4 rokov... oplati sa mi to predlzit alebo mam tie 2 mesiace vydrzat bez akeho kolvek prispevku....
10. jún 2009 o 10:43  • Odpovedz
ywonnee,
hlavne ak si zamestnaná príp.povinne poistená szčo a zároven budeš mať nárok na materské, tak sa ti to oplatí. Budeš mať nárok aj na prisp. na starostlivosť o staršie dieťa popri poberaní materského.

Ak nie, tak musíš vedieť sama, či pôjdeš do práce alebo v prípade, že si nezamestnaná sa pôjdeš evidovať na UP alebo budeš pokračovať v riadnej starostlivosti o dieťa, ak nepôjde do škôlky.
10. jún 2009 o 11:22  • Odpovedz
no ja som ani pri prvom tehotenstve nemala uznanu matersku.... chybalo mi 15 dni tak som ostala az do porodu na marodke. potom som dostala hned rodicovsky prispevok. teraz neviem pretoze dcerku odporucaju lekari ostat este aspon rok doma.tak preto sa pytam co a ako mam robit pretoze tu pracovnicky na uradoch "srsia" ochotou poradit mi....
10. jún 2009 o 12:37  • Odpovedz
ahojte...chcela by som sa opýtať,ako je to s rodič. príspevkom v prípade, že nenastúpim do zamestnania a dieťa dám do škôlky. Rodič. dovolenka mi bude končiť v marci 2010, ale keďže je problém dostať dieťa do škôlky počas škol.roka,zapísala som ho už od septembra. Do práce asi nebudem môcť nastúpiť, lebo firma má problémy,takže si plánujem hľadať nové zamestnanie.Ak sa mi to nepodarí do septembra, môže syn nastúpiť do škôlky? Neprídem o rodič.príspevok? Ako je to s adaptačným pobytom?
10. jún 2009 o 14:13  • Odpovedz
ivicas - prídeš o rodičák.A adaptačný pobyt vraj už neexistuje.
10. jún 2009 o 16:15  • Odpovedz
ivica,
ak dáš dieťa do škôlky od 2.9.09 (podla rozhodnutia je prijaté od 2.9.09 a nie od 1.9.09) a ty nebudeš zárobkovo činná, tak nárok na RD strácaš od 1.10.09.

Mala by si si dať odhlášku aj z dôch.poistenia, lebo nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla zákona.

Zdravotne môžeš ostať poistencom štátu, pokial dieťa bude navštevovať škôlku max. 4hod.denne.
10. jún 2009 o 20:06  • Odpovedz
gapa,ďakujem.
V školke mi povedali, že ak chcem aby dieťa nastúpilo neskôr(napr. od januára), musím si platiť poplatok za škôlku. Ale to by tam bolo aj tak vedené ako prijaté a hoci by bolo doma, tak ja by som o RP prišla rovnako.
11. jún 2009 o 09:26  • Odpovedz
ivicas,
to je hlúposť. Ak by si chcela, aby dieťa začalo chodiť do škôlky napr. až od 2.12.09, tak treba aby ti dali okrem rozhodnutia o prijatí do škôlky aj rozhodnutie o prerušení dochádzky do škôlky do napr. toho 1.12.09 a v pohode budeš poberať RP. Len musíš platiť ten poplatok. Ja som to takto mala v r.2004. Potom ma predvolali na UPSVaR a chceli oba tieto papiere a bez problémov som poberala RP až do 12/04.

Spýtaj sa na UPSVaR a nie v škôlke, že či máš nárok na RP ak dieťa je prijaté do škôlky ale má PRERUšENú dochádzku t.j. nepýtaj sa na žiadny adaptačný pobyt, možno to myslela tá osoba, čo ti dala túto mylnú info.
11. jún 2009 o 09:56  • Odpovedz
ahojte, na rodičovskú som nastupovala v r. 2006. v septembri 2009 mi teda končí. ja od júla idem pracovať ako účtovníčka do jednej firmy, ale nie na zmluvu, ale na živnosť. malá bude ešte júl a august doma so svokrovcami. 3.9. nastupuje do škôlky. dostanem ešte júl, august a september plný rodičovský?
11. jún 2009 o 13:16  • Odpovedz
anjelik,
máš nárok na RP aj za 7+8+9/09, a za 9/09 v prípade, ak ti dajú v škôlke doklad/rozhodnutie o prijatí do škôlky od 2.9.09. T.j. nie od 1.9.09, to by nárok nevznikol. 1.9.09 je aj tak sviatok. Mne tak potvrdenie urobili. Potom si ma UPSVaR predvolal a musela som doniesť toto potvrdenie.

Ty len musíš oznámiť na UPSVaR, že od xx.7.09 si zárobkovo činná, t.j. szčo a kto sa o dieťa bude starať.

Tiež predpokladám treba dať odhlášku na SP z dôch.poistenia, no to by som sa musela pozrieť priamo na zákon, si nie som na 100% istá, tak na 90.
11. jún 2009 o 14:51  • Odpovedz
gapa, ďakujem. papier zo škôlky už máme doma a je nástup 3.9.09. takže toto je ok. o malú sa postarajú svokrovci, keď manžel nebude doma. /on robí na smeny/ a na tú sociálku tak či tak budem musieť ísť kvôli prihláseniu. vieš mi poradiť, kde všade mám zájsť, keď otvorím živnosť? na sociálku a na zdravotnú? či aj inde? na sociálku musím koľko minimálne platiť a aj do zdravotnej koľko? tie odvody ako nemocenské, starobné atď vlastne už rozdelí sociálka z toho, čo im zaplatím, nie? ja mám aj druhý pilier, tam sa to ako potom platí pri szčo?
11. jún 2009 o 15:45  • Odpovedz
anjelik,
ako začínajúci szčo musíš povinne platiť len zdrav.poistenie. Do sociálnej poistovne, či budeš musieť platiť povinne sa uvidí podla DP za 2009 k 1.7.2010. Teraz jedine ak chceš dobrovolne. Do II.piliera odvádza soc.poistovna, ak si platíš dôch.poistenie.

No a neviem, či to už teraz nie je tak, že ked sa prihlasuješ na živnostenskom, tak ti dajú možnosť, že ťa zaregistrujú na danovom úrade a aj na zdrav.poistovni. No nie som si istá, no také niečo som čítala.
11. jún 2009 o 20:06  • Odpovedz
ahojte

ja mám troška banálnu otázku. je ohľadne materskej. o chvílu mi končí materská čo mi platia ešte z roboty. budem potom potrebovať zobrať nejaký papier na sociálku? :sweat_smile:
11. jún 2009 o 20:16  • Odpovedz
andrea,
ano, potvrdenie o dlžke poberania materského. Materské ti však nevypláca zamestnávatel ale soc.poistovna. Rodič.príspevok vypláca UPSVaR odd. sociálnych vecí a rodiny. Tam si zájdi pre ten papier, čo zašleš potvrdiť do SP podla sídla zamestnávatela.
11. jún 2009 o 20:26  • Odpovedz
Tu si pozrite, ako je to presne s tým rodič.príspevkom a rodinnými prídavkami.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdnovka-jozefa-mihala-23/2009/169556.html
11. jún 2009 o 20:36  • Odpovedz
baby neviete kedy chodi rodičovsky prispevok? Myslim datum.Dik
12. jún 2009 o 08:07  • Odpovedz
mne prišiel ten istý den ako rodinné prídavky, t.j. 15 alebo 16-teho.
12. jún 2009 o 18:02  • Odpovedz
Zienky, neviete, ci sa bude zvysovat rodicovsky prispevok aj od 1. 1. 2010? Viem, ze boli o tom nejake uvahy, zeb by mal ist hore, ale asi padli v dnesnej krize, ze?
12. jún 2009 o 23:00  • Odpovedz
no ja to nepredpokladám.
12. jún 2009 o 23:02  • Odpovedz
Asi je to malo realne, vsak?
12. jún 2009 o 23:22  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.