• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
baby ja viem ze trochu od veci ale aspon sa pokusim opytat:
potrebujem zohnat telef. cislo na socialku v mieste mojho bydliska. nemozem ho zohnat uz mesiac. nikde na nete nie je. musim tam zavolat lebo mi poslali dopis a nemohla som si ho prevziat.
neviete mi poradit? som zufala uz neviem kam by som zavolala alebo napisala. :frowning2: :frowning2: :frowning2:
22. jún 2009 o 11:25  • Odpovedz
http://www.socpoist.sk/zoznam-pobociek-podla-krajov/460s?

cez ústrednu si zisti tel, na pracovníčku, ktorú potrebuješ.
23. jún 2009 o 08:40  • Odpovedz
gapa diky si poklad. :wink:
23. jún 2009 o 09:03  • Odpovedz
23. jún 2009 o 09:18  • Odpovedz
ahojky Gapa nevies mi nahodou poradit? nedavno som ti pisala ip a dakujem za radu vypoved este nemam ani v rukach ani podpisanu ale teraz neviem od 1.7mam rodic p velky nebude lebo som mala zmluvu na polovicny u ja by som potrebovala vediet mozem si hned vybavyt do tej sumi 4700sk alebo az ked sa narodi dietatko ?nakoho sa obratit po porode ohladom papierou?mam vtom nenormalny zmetok na urad prace sa nemusim evidovat lebo som v ochrannej dobe dakujem za odpoved
23. jún 2009 o 11:05  • Odpovedz
dzio,
nejako sa mi zdá, že splietaš viac vecí dokopy.
23. jún 2009 o 11:23  • Odpovedz
ono to je dost zlozite tak teda pred tyzdnom som sla na podnik potvrdit papiere na na rodic p alebo matersku neviem naco mam narok ked som pracovala na podniku mi prevackarka povedala ze uz nepatrim podnich malitelia boli manzelia a rozviedli sa ja som patrila pod jeho manzelku ona ukoncila zivnost k 2.6 ja som otom navedela az ked som v piatok isla zaniest ukoncenie PN na socialku tam som sa to dozvedela tak volali pani majitelke lebo ma neodhlasila z odvodou ale zivnost mala neplatnu aby nam sedeli datumi koli mojej PN tak si predlzila zivnost ale neviem dokedy nerozprava somnou nechce mi dat ani odstupne papiere uz mam odovzdane na socialke ale netusim kolko penazi budem dostavat naco mam narok kedy to vybavit na podniku ma ignoruju a sefova nezdviha mobil od som v 35t este ktomu na rizikovom som stoho na nervymoc tomu nerozumiem viem ze po porode sa vybavuju neake papiere a ja netusim nakoho sa obratit vien pisem to zlozito ale lepsie to vysvetlit neviem pod urad prace nespadam lebo som v ochrannej dobe
23. jún 2009 o 12:04  • Odpovedz
dio,
odkedy trval tvoj PP? (resp. PP v posledných dvoch rokoch) a ak napr. od r.2008, akú si mala v r.2008 mzdu.

Dzio,
podla mna sa tiež musíš vyjadrovať jednoznečne. Inak ti ťažko niekto na úradoch pomôže. Treba si radšej všetko prefotiť a odložiť ako tvrdiť, že asi a nevieš presne (napr. ako píšeš o nástupe na Rd, ale predpoklám, že ide o nástup na MD a žiadosť o materské).

A teraz neviem, či ti ide o nárok na materské alebo o papiere na dôchodkové poistenie, ktoré si máš dať do 45dní od pôrodu.
Tak sa nestresuj :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: a skús sa pokúsiť PRESNEJšIE vyjadrovať. Lebo z toho dôvodu môžu byť aj rady zlé.

S tým PP sa skús obrátiť na inšpektorát práce. Oni sú vraj dosť ústretový. Vraj sa dá mailom.
23. jún 2009 o 12:22  • Odpovedz
ide mi o materske :slight_smile: neviem kolko budem poberat v 2008 som mala polovicny uvezok na papieréch :frowning2:
23. jún 2009 o 12:37  • Odpovedz
dzio,
tak asi 55% z hrubej mzdy, ak to velmi zjednoduším. Ak to bude menej ako je rodič.príspevok t.č. 4780Sk, tak si zájdi možno popredu na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny a spýtaj sa, čo budeš potrebovať na to, aby ti doplácali do výšky RP od mesiaca narodenia dieťaťa okrem žiadosti o RP. Povedz, že tvoj PP skončil (asi skončí?) xx.xx.2009 atd, na čo sa ta spýtajú. Vybavuje sa to ale až po pôrode. Určite budeš potrebovať aj potvrdené tlačivo zo SP, ktoré ti dajú na UPSvar.

Nezabudni poslať kopiu RL do SP zamestnávatela a potom tiež do 45dní prihlášku na dôch.poistenie na RLFO + kopia RL dieťaťa + čestné prehl. o starostlivosti + oznámenie o sporitelovi, ak si v II.pilieri. Tiež najlepšie si to pripraviť popredu. Urob si kopie, nechaj potvrdiť prevzatie v SP podla bydliska a založ do svojich papierov, napr. k zápočtovým listom.
23. jún 2009 o 13:06  • Odpovedz
dakujem velmi pekne
23. jún 2009 o 13:13  • Odpovedz
ahoj, chtěla jsem se zeptat. Malá má v septembri tři roky, 2.9. má rozhodnutí o přijatí do státní školky, 1.7. nastupuju do práce, malou bude hlídat přes prázdniny babička, Začala jsem RD na slovensku pobírat v roce 2006 tak bych hádám měla jít podle starého zákona. Mám ohlasovací povinnost na UPSVR (co všechno se tam má napsat a musím tam jít osobně, či poslat dopis?) a bude mi RD odebrán? Podle nového zákona by mi ho vzali ale podle strého myslím si že ne. Dík za odpoved
29. jún 2009 o 14:44  • Odpovedz
mala by si na UPSVaR oznámiť, že začínaš pracovať, vykonávať zárobkovú činnosť a kto sa bude počas tvojej práce o dieťa starať (t.j. do 1.9.09 babička a od 2.9.09 mš). Formu neviem.

Nárok na RP budeš mať, lebo platí na teba prechodné ustanoenie. T.j. posledný RP dostaneš v 10/09 za 9/09 (splnila si podmienku 1den 1.9.09) v plnej výške, t.j. od 9/09 sa zvyšuje, takže už vyššiu sumu.
29. jún 2009 o 15:15  • Odpovedz
charlinka najlepšie je ísť osobne, oni tam majú na to tlačivá
29. jún 2009 o 16:41  • Odpovedz
ahoj, díky moc. tak to mám hned lepší náladu, myslela jsem si že ten nárok ztratím. Jen se trošku obávám že na tech uradech kolikrát o tom nic neví tak snad budu mít štěstí a pujde to všechno lehce.
29. jún 2009 o 19:28  • Odpovedz
Ahojte baby!

Urcite ste tu tuto otazku uz riesili, ale nechce sa mi to hladat v tych vsetkych stranach :slight_smile:

Som doma s dietatom a v januari 2009 som si zalozila zivnost. Kedze sa moje dieta narodilo v inom state, poberala som rodicovsky prispevok v inom state. Tento rodicovsky prispevok mi tam v januari 2009 zrusili, o com som ale nevedela. Dozvedela som sa to az teraz v maji.

Tak som sa vybrala na UPSVAR do Malaciek, kde mi pani zahlasila ze na kolko som si zalozila v januari 2009 zivnost, tak nemam narok na rodicovsky prispevok.
Problem je v tom, ze zivnost sice zalozenu mam ale zarobim 277 € mesacne. Pracujem 3 hodiny denne, piatok - sviatok.

Skutocne na tento rodicovsky prispevok nemam narok bez ohladu na to kolko mesacne zarobim? Mne to pride strasne neuveritelne a nemozem tomu uverit.
2. júl 2009 o 16:54  • Odpovedz
Zákon hovorí jasne:

Rodičovi vykonávajúcemu zárobkovú činnosť sa vypláca rodičovský príspevok, ak zabezpečil riadnu starostlivosť o svoje dieťa inou fyzickou osobou alebo právnickou osobou, napr. umiestnil dieťa v jasliach. Výška príjmu pritom nie je rozhodujúca.
2. júl 2009 o 19:27  • Odpovedz
samotárkadela,
ak máš aktívnu živknosť, tak si považovaná podla zákona o rodičov.príspevku za zárobkovo činnú. A zárobkovo činné osoby, ktoré požiadali o rodič.príspevok za obdobie 1.1.09 a neskôr, tak tie nemajú nárok poberať RP.

Ak by ti zrušili nárok na RP od napr. 12/08 a požiadala si o RP na SK od napr. 1.12.08, tak by si nárok mala, lebo pre tieto mamičky platí prechodné ustanovenie (výnimka) a môžu byť aj živnostníčky. Takže škoda, že ti ho odborali až od 1/09 (teda aj tak si nepamätám kolko naspäť sa dár žiadať o RP, či pol roka, či rok, lebo už je vlastne po polroku).

takže bohužial. Takžo sa to skomplikovalo od 1.1.09.

Ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a to v prípade,
- ak sa staráš o dieťa sama, alebo niekto z rodiny, tak vo výške 25% z výšky RP
- ak dieťa chodí do jasiel, škôlky, stará sa on niekto na živnosť, tak vo výške preukázaných nákladov, najviac vo výške RP. T.j. ak ti niekto vyfakturuje za starostlivosť o dieťa sumu vo výške RP alebo vyššiu, tak odnesieš potvrdenia na UPSVaR a vyplatia ti PnSoD vo výške RP na mesiac. Dá sa spätne najviac za 6mesiacov.
2. júl 2009 o 20:49  • Odpovedz
Ahoj holky, prosím vás do kdy nejpozději po narození dítěte si můžu zažádat o RP? A vyplatí mi ho zpětně od data narození? Děkuji za odpověď :slight_smile:
3. júl 2009 o 09:00  • Odpovedz
Gapa, dakujem za odpoved.
Vyzera to, ze zivnost asi zrusim. Lebo v tomto pripade to naozaj nema vyznam. Este by som prerobila.

Inffinity, tento tyzden ked som bola na UPSVaR tak mi pani povedala, ze RP vvplacaju 6 mesiacov dozadu.
3. júl 2009 o 09:18  • Odpovedz
samotarkadela - děkuji, nemohla jsem to nikde na netu najít :sweat_smile:
3. júl 2009 o 09:56  • Odpovedz
samotarkadela,
inak stačí aj prerušiť živnosť. Aj v takom prípade nebudeš považovaná za zárobkovo činnú.
3. júl 2009 o 15:22  • Odpovedz
inffinity,
pozri sa priamo v zákone o prídavku na deti (je piaty v poradí na tejto stránke)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

a v § 15 sa píše, že ti zaniká nárok na PnD po 6mesiacoch.
3. júl 2009 o 15:25  • Odpovedz
gapa dakujem za odpoved,niekde na str.10,11 :slight_smile:
bola som sa dnes popytat aj na urade u nas a povedali mi, ze kedze som nastupila na RD v 2008 tak budem poberat ked v septem. chcem ist do prace cely RP.nic sa kratit nebude a nema na to vplyv ani vyska mzdy. a pani mi este povedala, ze ziadne zmeny od 1.1.2010 pre nas skorsie teda nebudu, ze budem dostavat RP v plnej vyske do tych 3 rokov. no bolo by to super k vyplate, kedze idem len na polovicny
6. júl 2009 o 13:18  • Odpovedz
Gapa a este som zabudla, ze opatrovatelka nemusi mat zivnost.
6. júl 2009 o 13:22  • Odpovedz
ahojte.Ja by som potrebaovala vediet,ze mam 4mesacneho synceka a som na rodicovskej dovolenke cize poberam rosicovsky prispevok..ale pravdepodobne som druhy krat tehotna a zaujimalo by ma ci by som dostavla doterajsiu sume ako teraz ale kolko vlastne?dakujem za Vase odpovede.Lenka
6. júl 2009 o 21:18  • Odpovedz
lukocova,
ak poberáš len rodič.príspevok a nie materské a nie si zamestnaná, ani inak nem.poistená, tak budeš aj nadalej poberať len rodič.príspevok aj po narodení druhého dieťaťa.
Len pre istotu kontrolná pripomienka.Dúfam, že si si podala prihlášku na dôchodkové poistenie v soc.poistovni.
6. júl 2009 o 22:57  • Odpovedz
djana,
dík.
No u teba to velmi nie je dôležité, či opatrovatelka má alebo nemá živnosť. To ti hovorili na UPSVaR?
Zaujímalo by ma to pri mamičkách, čo začali poberať RP od/po 1.1.09. či v prípade, že sa o dieťa stará opatrovatelka, či majú nárok na 25% z RP alebo to, čo jej platia s limitom.do výšky RP (no druhá možnosť sa mi nezdá reálna, tak ??)
6. júl 2009 o 23:01  • Odpovedz
gapa, no mne ta uradnicka povedala, ze opatrovatelka nemusi mat zivnost ani od 1.1.2009 a ani od 1.1.2010 nebude musiet mat.
7. júl 2009 o 21:47  • Odpovedz
ok :slight_smile:
8. júl 2009 o 14:02  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.