• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
kedy treba ísť vybavovať prechod z MD na rodičovský príspevok,keď mám potvrdenie zo soc,poist do 8.augusta na poberanie MD aby som neprišla o korunky
8. júl 2009 o 22:33  • Odpovedz
tinka,
podla mna, ak na UPSVaR zájdeš v auguste (či na začiatku alebo ku koncu), tak peniaze dostaneš v polovici septembra. KEdy majú uzávierku (t.j. či by stačilo aj začiatkom septembra?) však neviem.
8. júl 2009 o 22:36  • Odpovedz
Gapa porad prosim

konci mi MD, idem ziadat o RD.... mam nevycerpanu dovolenku 23 dni...
viem ze si ju mozem teraz vziat a skratia mi RD penazne aj casovo
alebo nechat po ukonceni RD vycerpat

ale ak by som ju vzala teraz, som tych 23 dni vlastne nechranena a mozu ma vyhodit z prace?
a ak by ma - cisto teoreticky - vyhodili, ja by som dalej bola na RD a otrehotnela pocas RD, tak sa mi materska bude vypocitavat aka? tym ze ma vyhodili tak uz nie podla posledneho platu, ale nejaka ina, predpokladma, ze nizsia, ked som mala maximalnu?

Dak, mam v nich hokej
9. júl 2009 o 11:58  • Odpovedz
nsoci,
osobne som si to radšej nechala a oplatilo sa. Dostala som po RD výpoved a počas výpovednej doby som si dovolenku čerpala.

ak by si dostala výpoved z nadbytočnosti (nie napr. z dôvodu, že sa firma, jej časť ruší), tak ak by si nastúpila znovu na RD pred ukončením výpovednej lehoty (plynie od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede a je bud 2mesačná alebo 3mesačná, ak si odrobila u tohto zamestnávatela aspon 5rokov. Za odrobené sa RD neráta), tak tvoj prac.pomer by skončil až posledným dnom RD, t.j nie uplynutím výp.lehoty. Lebo počas RD si v tzv. ochrannej dobe.

Ak by si stihla nastúpiť na druhú MD ešte počas RD, tak by si nárok na materské mala. Ak by si nastupovala na druhú MD napr. den po uknčení PP, ktorý skončil posledným dnom RD, tak by si nárok na materské nemala. Ak by si napr. išla na druhú MD mesiac po ukončení PP/RD a medzitým by si sa zamestnala napr. na 2dni, tak by si nárok na materksé mala a rátalo by sa z vym.základov za tie 2dni.

všetko to je podla teraz platných zákonov. :wink:
9. júl 2009 o 15:02  • Odpovedz
poradte mi prosim, narok na rodicovsky mam po 1,1. 2009, chcem ist v septembri na polovicny uvazok a opatrovala by mi mama, chcem vsak vybavit pre nu zivnost. mate niekto s tym skusenost a aku zivnost, ja som si vycitala, asi najlepsie volnu, je dochodkyna.
dakujem
10. júl 2009 o 12:40  • Odpovedz
Dakujem Gapa... takze sa tu dovcu mozem slobodne rozhodnut bez strachu z nizkej druhej MD. Uvidime... asi necham...
11. júl 2009 o 07:18  • Odpovedz
A ako je to s dochodkovym a druhym pilierom + poistenim v nezamestnanosti v pripade normalneho prechodu na RD? (bez dovci) Vraj mi stat nic z toho neplati... musim nejak platit sama ci sa niekde ohlasit/prihlasit/prehlasit? Pytam sa za cele marcovky 2009.
11. júl 2009 o 08:02  • Odpovedz
nsoci,
druhá materská by sa potom mala rátať z pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Takže záleží, čo ti mzdárka napíše. Materské na 1kalend.den potom bude suma uvedená mzdárkou deleno 30 a z toho 55%.

to dôchodkové poistenie ešte napíšem, možno do druhej témy a pridám link. Snád nezabudnem.:slight_smile:
11. júl 2009 o 18:03  • Odpovedz
Gapa nechapem... nejak mi na mjaterskej odumieraju mozgove bunky...

Ak nastupim na druhu matersku pocvas trvania prveho RD, tak mi budu pocitat matersku z platu v case nastupu na prvu matersku ci ako teda?

Sorry, ze otravujem, ale ja asi fakt nemam bunky na toto, precitam cely zakon a nie som o nic mudrejsia...

Dakovala
12. júl 2009 o 21:35  • Odpovedz
nsoci,
to ti ani ja nenapíšem, čo presne tam napíše. Najskôr plat podla aktuálnej prac.zmluvy. NO je to tak nešťastne napísané, že hlavne ak má niekto plat zložený z viac zložiek, tj. nielen základná mzda ale aj prémie, tak sa nedá predpovedať, čo mzdárka napíše.
Ale vraj sa dá napr. aj tak, že ak sa v práci medzitým zvyšovali platy v pozícii, ktorú si aj ty robila, tak môže mzdárka napísať aj mzdu, akú by si mala, ak by si robila, t.j. tú zvýšenú.
Takže ti neviem odpvedať jednoznačne.
12. júl 2009 o 21:45  • Odpovedz
No hlavne ze sa to odvija od platu, takze napisat nieco uplne ine yb mi tam nemala.... dak gapa.
13. júl 2009 o 10:19  • Odpovedz
cate baby, mozete mi poradit, tiez prechadzam z MD na RD. Teraz v Juni mi skoncila a ja som si to skoro zabudla vybavit snad teda nie je neskoro,ale urcite nie to som si ista. Iba si overujem staci zajst na Upsvar so ziadostou a k tomu prislusnymi dokladmi a co este potrebujem k tomu urobit. Mam dojem ze stat mi plati zdravotne poistenie. Nemocenske a dochodkove nie ze?v pripade ze by som otehotnela, co mam teraz preto urobit aby som dostala co najvyssiu matersku, poradite mi?dakujem
14. júl 2009 o 10:32  • Odpovedz
horajda,
z UPSVaR treba zobrať jedno tlačivo, to dať potvrdiť na SP, dokedy poberáš materské a to potrebuješ k žiadosti o RP.
Dôchodkovo si poistená, ale len v prípade, ak si si sama podala prihlášku na RLFO na soc.poistovni podla bydliska.
15. júl 2009 o 10:03  • Odpovedz
Ahojte, chcem sa opytat ci sa da vratit opat na rodicovsky prispevok v pripade, ze som sa vratila do zamestnania, ale nevieme si zvyknut na novy rezim, tak by som sa chcela vratit spat na ten rodicovsky. V podstate chodim do prace len pol mesiaca, ale neviem ako to bude pokracovat, tak ma to zaujima.
18. júl 2009 o 21:36  • Odpovedz
Na rodičovskú sa dá v pohode vrátiť. Zamestnávateľa požiadaš znovu o rodičovskú dovolenku a na Úpsvar si znova vybavíš rodičovský príspevok. Zamestnávateľovi to musíš oznámiť písomne a on ti musí zo zákona vyhovieť. :slight_smile:
18. júl 2009 o 21:55  • Odpovedz
michaela,
v podstate, podla toho, že dieťa má 13mesiacov a teraz je 7mesiac, tak predpokladám, že si začala poberať rodič.príspevok ešte v r. 2008???? Jedine ak si poberala 37týždnov materské, tak si už nestihla požiadať o RP do 31.12.08, lebo si ešte poberala materké. Asi si tento prípad, lebo by si sa nepýtala, či môžeš poberať RP znovu. Súhlasím s celestinou.

Potom si nezabudni znovu podať prihlášku na soc.poisťovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov s potrebnými prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. Treba na soc.poistovni podla bydliska a najneskôr v prvý den opätovného čerpania RD.
18. júl 2009 o 22:23  • Odpovedz
Ahoj. Kto by mi vedel poradit, ci teraz po novom budem dostavat RP, ked nastupim do prace - syncek ma 2 roky , alebo uz plati ten zakon ze ked zdokladujem naklady na skolku tak len vtedy dostanem prispevok a od vysky tychto nakladov aj zavisi ten prispevok. A ak je to tak, kde sa to vybavuje. _Dakujem za kazdu radu.
19. júl 2009 o 18:50  • Odpovedz
Príspevok bol upravený adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra. Porušoval pravidlo "Fórum nie je pre firmy".
20. júl 2009 o 12:05 • dau
eva.macko,
ak má syn 2roky a ty poberáš RP už dlhodobejšie, t.j. pred 1.1.09, tak záleží, či dáš dieťa do štátom dotovanej škôlky alebo do škôlky bez napojenia na štát.rozpočet.

Ak to bude ten druhý prípad, tak máš nadalej nárok na RP.
Ak ale je škôlka dotovaná, tak platí čo píšeš, máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, max. vo výške RP.

Ak si ale začala poberať RP až za obdobie od 1.1.09 alebo neskôr, tak popri vykonávaní práce na prac.pomer už RP poberať nemôžeš, len príspevok na starostlivosť o dieťa.
20. júl 2009 o 16:04  • Odpovedz
Ďakujem za odpovede. Gapa, prosím ta, keď si písala o soc. poisťovni, že si nemám zabudnúť podať opať prihlášku, ma napadla jedna vec. Keď som prechádzala z materskej na rodičovský príspevok, dúfam že ma sociálna poisťovňa evidovala automaticky ako poistenca štátu, alebo??? To ma odhlásila a mala som sa opať nahlásiť? Totižto ja som materskú poberala zo soc. poisťovne Košice, lebo zamestnávatela mám v KE. Ale trvalé bydlisko mám okr. Sobrance, čiže rodičovský mi vypláca UPSVAR Sobrance. Eviduje ma vobec niekto ako poistenca štátu pri prechode z materskej na rodičovský?
20. júl 2009 o 17:46  • Odpovedz
michaela,
otázka je, či si si sama dala prihlášku na soc.poisťovnu podla trv. pobytu (či už po narodení alebo po ukončení MD).
Ak nie, tak nie si dôchodkovo poistená štátom. Je nepodstatné, či si zamestnaná a či si mala nárok na materské, lebo ty si nastupovala na MD/RD v r. 2008 a vtedy navygovala soc.poisťovna všetky mamičky (aj zamestnané) podať si prihlášku od narodenia (no stačilo aj prvým dnom RD).
20. júl 2009 o 18:13  • Odpovedz
Tak viem, že som podávala nejaké papiere po narodení malej na soc. poisťovni v Sobranciach, tak isto aj papier o tom že chcem ostať v druhom pilieri. Potom som po prechode z materskej na rodičovskú podávala žiadosť na UPSVAR v SO o rodičovský príspevok, ktorý bol potvrdený v soc. poisťovni v KE. Viac som so soc. poisťovnou nebola v styku.
20. júl 2009 o 18:36  • Odpovedz
michaela,
tak to máš OK, len škoda, že si si neurobila kopiu a nedala ju potvrdiť na SP. Ved aj podla odvodov do II.piliera si to môžeš skontrolovať. Len potom ak pôjde dieťa do škôlky alebo ty budeš nastupovať do prac.pomeru treba podať odhlášku do 8dní v SP podla trv.bydliska.
20. júl 2009 o 19:02  • Odpovedz
Asi už som z toho jelen. Vrátila som sa teraz do zamestnania od 1.júla 2009 (prac. zmluva). Mám poberaťdalej rodičovský príspevok aspon tak mi povedali na UPSVAR. Takže som sa mala odhlásiť v soc. poisťovni? A keď už je 20.teho budú ma pokutovať?
20. júl 2009 o 19:46  • Odpovedz
gapa, dakujem za tvoju odpoved. Aj ja som si myslela ze to je tak, len som nemala istotu ci si to dobre vysvetlujem. Takze RP som zacala poberat este v roku 2007, takze podla vsetkeho na mna plati este ,,po starom,, teda ze aj ked nastupim do prace na TPP, tak rodicovsky prispevok by mi mal zostat do 3 rokov malinkeho.
20. júl 2009 o 21:32  • Odpovedz
eva,
áno

michaela,
aha, som sa nepozerala už na tvoje predchádzajúce príspevky, že pracuješ.
neviem, či SP v tomto pokutuje pri neskoršom podaní odhlášky (aj ked podla zákona môže a podla ich sadzobníka sa to ráta na dni). Podla mna sú radi, ak to vôbec mamička zahlási. Radšej to sprav čo najskôr a urob si aj tú kopiu s dátumom pečiatky od nich.
20. júl 2009 o 23:02  • Odpovedz
Chcela by osm sa opytat ci mozem nastupit do zamestnania ak moj syn ma 13 mesiacov a rodicovsky prispevok som zacala poberat vo ferbuari tohto roku. Samozrejme ze o maleho sa bude starat blizka osoba.Neviem ci mi bude rodicovsky prispevok krateny alebo nie.
21. júl 2009 o 14:40  • Odpovedz
lissi,
ak budeš pracovať na pp, tak budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z rodič.príspevku, ak sa o dieťa bude starať blízka osoba bez živnosti.
21. júl 2009 o 15:29  • Odpovedz
gapa, dakujem veľmi pekne za cenné rady, veľmi si mi pomohla. soc. poisťovnu si už riešim, keby som toto fórum nečítala asi by som si dlho myslela že je všetko na poriadku. Ešte raz ďakujem.
21. júl 2009 o 18:27  • Odpovedz
Ahojte.Už som tu čítala asi všetko, ale aj tak mám v tom chaos, teda utvrdte ma, či tomu rozumiem. Mám 2 ročného syna(narodeného v r.2007), zatiaľ som na materskej dovolenke a poberám RP.Od septembra chcem ísť robiť, mama sa mi bude o malého doobeda starať a poobede už budem môcť aj ja, keď prídem z práce. Mám teda nárok na plný RP ako doteraz?Ďakujem Vám za odbornú radu.
5. aug 2009 o 14:57  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.