• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
kpotocná,
áno máš nárok na plný RP, lebo si začala poberať RP pred 1.1.09 a dieťa nejde do štátom dotovanej škôlky.
5. aug 2009 o 20:59  • Odpovedz
ahojte..ja som stoho už madar...1.12.2009 mam termin porodu.nastup na matersku je 6 alebo 8 TYž.PRED porodom.pol roka mi plati zamestnavatel tomu davam ,len papier o nastupe na MD,alebo aj niečo sa okolo toho vybavuje?a potom po pol roku socialka tam sa treba ist nahlasit?alebo je to automaticky?dakujem za pomoc
9. aug 2009 o 18:18  • Odpovedz
ssiuu,
zamestnávatel len prevezme od teba žiadosť o materskom, no vypláca to sociálna poistovna (presne 28týždnov). Nejaký čas pred ukončením tých 28týždnov zájdi na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny, vyžiadaj si žiadosť o rodič.príspevok a tiež čisté potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku, toto druhé potvrdenie si vypíšeš, podpíšeš a odniesieš/pošleš do SP odkial poberáš materské (SP zamestnávatela) napr. v 25týždni. KEd ti to príde potvrdené (dokedy poberáš materské a v akej výške), tak si môžeš ísť požiadať o RP.

V zamestnaní treba požiadať o rodič.dovolenku, v akom rozsahu ju chceš čerpať.

Na SP sa treba prihlásiť hned prvým dnom RD!!! (najneskôr) aby si bola súvisle dôchodkovo poistená po ukončení čerpania MD ako zamestnanec.
9. aug 2009 o 20:18  • Odpovedz
ahoj gapa

takže ked ma lekar vypiše na MD odovzdam zamestnavatelovi len ten papier a musim si dat k tomu žiadost?.potom ako pišeš až v tom 25 tyž vybavym len tie papiere ,len ten druhy papier mam poslat aj do SP aj zamesnavatelovi(tomu nerozumiem)....tych 6 mes sa plati 55% s platu a potom tych CCA 5000 DO KONCA TOHO 28 TYž?
EšTE TA POPROSIM O TU RODIč.DOVOLENKU žIADAM Až PO TYCH 28 TYž?,KED CHCEM BYT DOMA S MALIM 3 ROKY?A TO PRIHLASENIE NA SP ROBIM TIEž Až POTYCH 28 TYž?

SNAD SA V TOM VYZNAš ALE NEMAM SA KOHO POPITAT .VELMI DAKUJEM ZA TVOJU POMOC
9. aug 2009 o 21:34  • Odpovedz
ssiiuu,
žiadosť o materské ti dá gynekolog. cca v tom 25týdni poberania materského vybav tie papiere (môžeš aj skôr alebo neskôr). Na UPSVaR sa popýtaj, teraz to nemá cenu rozoberať. Alebo si prečítaj aj iné príspevky. Ten druhý papier pošleš na potvrdenie do SP, oni ti ho vrátia/pošlú potvrdený a dáš ho na UPSVaR k žiadosti o rodič.príspevok (tých cca5000). Ten poberáš do 3-och rokov dieťaťa od ukončenia poberania materského (materské sa obvykle poberá 28týždnov od nástupu na MD).

Treba nasávať rozumy postupne. T.j. treba čítať a zapisovať si názvy tlačív, úradov, príspevkov, toho čo budeš poberať aby si si to aj zapamätala. :slight_smile: Je toho tu vela čo čítať a aj inde na nete. Len treba zadať do googlu heslo a môžeš čítať o čom chceš. :slight_smile:
9. aug 2009 o 22:21  • Odpovedz
ahojte baby,
od 23.8 mi začína MD,do vtedy som ešte PN.dnes mi gyn.vypísala ukončenie PN a dala mi aj papier so žiadostou o materské.ale mne skončil PP 30.4 a narok na materske aj tak nemam,lebo nemam odpracovanych tych 270dni.tak vlastne tu žiadost čo mi dala je zbytočna,však?zamestnavatelovi teda donesiem len ukončenie PN.Tak sa chcem spytat,kto mi bude platit ZP od toho 23.8. a či rodičovsky príspevok si mam vybavovat už teraz,alebo ten sa vybavuje až po narodení dietata?
13. aug 2009 o 16:49  • Odpovedz
tak akurat som prišla zo SP.povedali mi,že žiadost o materske mam dat byvalemu zamestnavatelovi spolu aj s ukončenim PN,že oni mi pošlu z BA zo SP rozhodnutie,že narok na materske nemam(a že to može trvat až 60 dni)A ta pracovnička v SP ma poslala nech idem ešte na UPSVaR pre žiadost o rodičovsky prispevok,že k tomu mi daju aj taky papier čo mam dat tiež zamestnavatelovi,že v BA mi daju potvrdenie,že na prispevok narok mam.Ale na UPSVaR mi povedala,že nikto mi nič nepotvrdi,kym sa dieta nenarodi.Jedna povie tak,druha inak.Tak ja už neviem....
14. aug 2009 o 09:43  • Odpovedz
gucci,
ozaj tvoj PP netrval aspon 270dní (aj dni PN počas trvania PP sa rátajú), netreba ich mat odpracovaných!!! ale musí trvať nem.poistenie aspon 270dní a to je rozdiel.

na ten UPSVaR bolo treba zájsť hlavne z dôvodu, že ti mali dať papier, ktorý treba dať potvrdiť na soc.poisťovni (potvrdenie o nároku na materské na účely poskytnutia rodič.príspevku), Ak nebudeš mať nárok na materské, tak ti to na tento papier napíšu, no najprv ho musíš sama vyplniť a podpísať. A ked sa dieťa narodí, tak aj s týmto papierom potom požiadaš o RP.
NO ako to bude so zdrav.poistením od ukončenia PN do pôrodu???? Obávam sa, že ked nepoberáš ani materské ani nemocenské a ani rodič.príspevok, tak si ho budeš musieť zaplatiť sama. JEdine, že by si poberala dávku v hmotnej nudzi. Škoda, že ti lekár ukončoval PN, mohla si nemocenské poberať dalej. Aj ked absolútne neviem, ako sa to robí, či možno byť PN a aj akože nastupovať na MD.

NO uved kedy začal a končil PP, či to predsalen nevychádza.
18. aug 2009 o 13:36  • Odpovedz
kocky prosim o pomoc v akej vyske je rodicovsky prispevok
18. aug 2009 o 14:29  • Odpovedz
Ahoj Gapa,
citam celu diskusiu, no chcela by som sa uistit, ze som to pochopila spravne. Tu je pripad, ktory ma zaujima (ide o moju kamosku): Kamoske sa narodila dcerka v septembri 2006 (teraz ide mat 3r) a pred tehotenstvom bola kamoska zivnostnicka (min. odvody), MD teda cerpa treti rok. Teraz od septembra da malu do skolky a ona sa zamestna na 4 hod. denne. Bude si sama platit zdravotne poistenie a socialne nie. Ma nahlasit tuto zmenu na socialnu poistovnu (ze bude zamestanana na 4 hod), teda ma sa odhlasit zo SP? Prip. co by bolo pre nu najvyhodnejsie? A v pripade, ze v priebehu roka 2010 otehotnie opat (bude zamestnana stale rovnako na 4 hod denne) a pojde v roku 2010, pripadne zac r. 2011 opat na MD bude mat narok na materske (55% z platu prvych 6 mesiacov)? V pripade, ze nie, tak bude mat narok na rodicovsky prispevok (cca 5 tisic SKK) od prveho dna nastupu na MD? Kazda zena 6-8 tyzdnou pred porodom nastupuje na MD, ktora trva do cca 28 tyzdna po porode, kedy pobera materske, no ak je nevyplyva narok na materske dostane nieco ine? A kde sa o to ziada?
Dakujem za radu. :wink:
18. aug 2009 o 16:20  • Odpovedz
--- este ja mam jednu otazocku Gapa. Bolo by pre kamosku v takomto pripade (pracuje na 4 hod denne, pripadne ako brigadnik) vyhodne platit si Dobrovolne nemocenske pripoistenie? Musela by to platit min ako dlho pred nastupom na MD a v akej vyske (napr. keby chcela ziskat max. materske, tak by platila DNP z VZ 1048 € a z toho 4,4%, co je cca 46 € mesacne?)? Musi platit (byt poistena) min 270 dni? Takze potom by jej stacilo platit si dobrovolne ZP ako samoplatca a DNP do SP a ziskala by na prvych 6 mesiacov max. materske? Alebo sa jej to neoplati? Ak som to pochopila spravne, tak sa moze rozhodnut z akej vysky VZ bude to DNP platit, a podla toho by jej vypocitali materske.
No neviem ci som nenapisala uz nejaku blbost, lebo mam pocit, ze mam z toho hokej uz :frowning2:
18. aug 2009 o 16:42  • Odpovedz
gapa,
PP mi trval od 11.nov 2008 do 30.apr.2009 a predtym som nerobila.čo som PN do 23.8 v ochrannej lehote to sa do toho asi nerata však?
Ten papier z UPSVaR si možem ist zobrat a dat potvrdit až po narodení dietata?Lebo ja musím vlastne čakat ešte na rozhodnutie zo SP z BA (podla zamestnavatela) na potvrdenie,že narok na materske nemam.až ked budem mat to rozhodnutie,tak až vtedy mi budu moct potvrdit narok na RP,nie?teda tak mi to povedala ta pani na UPSVaR,že pred narodenim mi nikto nič nepotvrdí.A ešte jedna otazka.RP budem dostavat hned od prveho mesiaca ako sa mi dieta narodi?Lebo kamaratka mi hovorila(ona tiež nemala narok na materske) a RP jej začali vyplacat až po pol roku
19. aug 2009 o 08:57  • Odpovedz
gucci,
tých dní máš málo, PN ak prac.pomer netrval, sa neráta.
na tvojom mieste poriadne ich na uPSVar vyspovedám, či nebude treba nejaké potvrdenie od manžela o tom, že nepoberá materské ...
nárok na RP bude od mesiaca narodenia dieťaťa (je jedno či sa narodí prvého či posledného v mesiaci, príspevok za tento prvý mesiac bude rovnaký ako za dalšie, teda nech som presná od 9/09 sa zvyšuje RP a vypláca sa mesiac pozadu, takže vyšší bude vyplácaný od 10/09)

Na tú SP daj ten podpísaný papier hned, nech to pošlú hned aj s rozhodnutím o priznaní/nepriznaní mateského. Ked budeš mať rodný list dieťaťa, tak to vybavíš, ak nebudú chcieť teda aj potvrdenia od manžela.
Neviem v čom bol problém u kamarátky, asi ti nedala komplet info, čo od nej chceli a kedy to predložila. MOžno poberala predsa materské len v nízkej výške.

A nezabudni sa prihlásiť na SP podla bydliska na dôch.poistnie do 45dní od narodenia dieťaťa.
19. aug 2009 o 23:04  • Odpovedz
gapa,
nie sme zobratí,takže aspon jednemu vybavovaniu sa vyhnem(teda dufam).
A na tu SP potom po narodení to može ist vybavit aj otec dietata,že?Do ZP musím zaniest musím zaniest potvrdenie zo SP,že som bola PN (od 30.apr. do 23.8)Ale SP podla zamestnavatela je v BA a nemožem sa im tam dovolat,aby som im povedala,či mi to možu poslat.Nevieš nahodou,či mi to potvrdenie možu aj u nas v SP?
20. aug 2009 o 10:09  • Odpovedz
ahojte som na materskej od roku 2008 a dnes na pokeci sme sa vypravali o tom ze ma ist materska-rodic.prispevok na 8500sk od januara 2010chcela by som sa spytat ci je to uz schvalene?Poradi mi niekdo?
1. sep 2009 o 20:15  • Odpovedz
nie je. ešte dokonca ani nikto takýto návrh zákona na NR SR nepodal.
1. sep 2009 o 20:33  • Odpovedz
je to smutne, a pri tom kazdy len o tej to sume vravi, aj caka ze sa to splni,
2. sep 2009 o 08:21  •  4 deti  • Odpovedz
ja dúfam,že sa to zvýši a či to bude v roku 2010 to neviem,ale dúfajme
2. sep 2009 o 11:11  • Odpovedz
Ahojte žienky..prosííím o radu...
Mám možnosť ísť pracovať na dohodu,len mám strach že prídem o príspevok.
Na materskej som do júna 07....
Malú chcem dať do súkromných jaslí, prídem o rodičovský príspevok napriek tomu že som slobodná mamička??

Dakujem všetkým za odpovede.
4. sep 2009 o 13:21  • Odpovedz
excellent,
stratila by si nárok na RP a nemala by si nárok ani na príspevok na starostlivosť o dieťa (lebo dohoda sa nepovažuje za zárobkovú činnosť a len zárobkovo činné osoby môžu poberať PnSoD).
Jedine, že by sa počas tvojej práce na dohodu starala o dieťa nejaká plnoletá fyzická osoba, ktorá nie je szčo alebo niekto z rodiny. Potom by si mala nadalej nárok na rodič.príspevok.
4. sep 2009 o 14:17  • Odpovedz
Gapa prosím ťa.... nerozumiem moc tomu a keby som išla normálne do pracovného pomeru tak príspevok mi ostane????

Keby som pracovala normálne na zmluvu, tak budem poberať rodičovký príspevok tak ako doteraz???
4. sep 2009 o 17:08  • Odpovedz
nie
len na PnSoD, ako som písala, ak sa o dieťa staráš ty alebo niekto z rodiny, tak vo výške 25% z RP (podla teraz platného zákona)
4. sep 2009 o 21:23  • Odpovedz
gapa ja viem ze si to tu uz 100 krat pisala ale otazka:
ked budem ja pracovat na rannej sichte a moj muz na poobednej, a budeme sa striedat pri malom iba my dvaja, tak mam narok na rodicak?
velka vdaka za odpoved.
6. sep 2009 o 13:15  • Odpovedz
ak si začala poberať RP pred 1.1.09 a nechodí do škôlky, tak podla teraz platného zákona áno, lebo na teba platí výnimka.
6. sep 2009 o 22:37  • Odpovedz
gapa ja som z toho jelen. oni mi ho priznali ked mal maly 9 mesiacov. v aprili 2009. :confused:
7. sep 2009 o 23:07  • Odpovedz
AHOJTE PROSIM VAS CHCELA SOM SA SPYTAT,BRAT CAKA S PRIATELKOU BABO HACIK JE V TOM ZE ONA MA O TYZDEN LEN 17 ROKOV,TAKZE PORODI KED BUDE MAT 17.MA PRAVO NA PTRISPEVOK 25.000?CI NIE.ZA ODPOVED DAKUJEM :sweat_smile:
8. sep 2009 o 08:26  • Odpovedz
gapa ked idem vybavovat rodičovsky príspevok (lebo narok na matersku nemam) potrebujem k tomu aj potvrdenie zo SP,že narok materske mi nevznika?lebo ked ma dokt.vypísala na matersku dala mi papier,ktory som mala poslat do SP s tym,že mi materske bud neuznaju,alebo ano.A to mi tam byvali zamestnavatel posielal už začiatkom augusta a ešte stale mi od nich to potvrdenie neprišlo.tak teraz neviem,či rodičovsky vybavím aj bez toho alebo nie.
28. sep 2009 o 09:17  • Odpovedz
jajka,
nie, len myslím na tých 4560,-Sk

pancake,
ak si zalala poberať RP od cca 4/09,tak ideš podla nového zákona. A podla nového zákona ak pracuješ na prac.pomer (je jedno či na 1hod denne alebo na 8hodín denne), tak si považovná za zárobkovo činnú a v takom prípade nemáš nárok na RP. Len na príspevok na starostlívost o dieťa. Ak sa striedate v starostlivosti s manželom, tak len na 25% z výšky RP.

Ak by si ale pracovala len na dohodu o vykonaní práce (max. 350hod. za kalend.rok) alebo na dohodu o prac.činnosti (max.10 hod týždenne), tak nie si považovaná za zárobkovo činnú podla zákona o RP a máš nárok na RP, ked sa striedate s manželom.
28. sep 2009 o 11:34  • Odpovedz
gucci,
ak si bola pred nástupom na MD nejaký čas zamestnaná, tak to určite od teba budú chcieť. No nestačí list s rozhodnutím od SP ale treba ísť na UPSVaR pre tlačivo (alebo je na nete, volá sa Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodič.príspevku), to treba vyplniť (meno, priezv. ...) a podpísať a toto ti musí SP potvrdiť.
28. sep 2009 o 11:36  • Odpovedz
ano gapa bola som zamestnana.len neviem kedy mi to chcu poslat naspat to potvrdenie.ved to už budu skoro 2 mesiace čo im to tam byvalí zamestnavatel posielal.inak v niektorej teme som tu čítala,že SP čo je na zahrandnickej 31,tak sa už nevybavuju žiadosti čo sa tyka materskeho,rodičovskeho,....tam ale na zahradníckej 33.tak teraz fakt neviem,lebo ked to tak naozaj je a zamestnavatel to poslal inde tak asi darmo na to potvrdenie čakam.a to tlačivo z UPSVaR mi potvrdia aj u nas na poistovni alebo zasa len podla SP byvaleho zamestnavatela?
28. sep 2009 o 13:52  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.