• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
15.09.09 v cakarni na 3D som pocula v radiu ako hlasili, ze schvalili rodicak v sume necelych 8000SK,ale len dva roky a len tym, ktore platili odvody alebo cosi take...safla...

takze nakoniec to este predsa len neodsuhlasili?
28. sep 2009 o 17:04  • Odpovedz
baby ako je to s tou adresou SP na zahradníckej.neviete poradit?hore vyššie som o tom písala.dakujem za info
29. sep 2009 o 16:09  • Odpovedz
Ahojte žienky ja som z toho už jeleň prosím poradte dnes manžel volal na sociálnu poisťovňu a tam na základe môjho rodného čísla povedali, že na dohodu pracovať môžem popri poberaní rodičovského príspevku na ktorý som nastúpila 6. feb.09 a svagriná, ktorá pracuje na úrade práce mi tvrdí, že nemôžem pracovať na dohodu ani nijak si privyrobiť, lebo sa na mňa vzťahuje nový zákon z 1,1,09 ale mne to stále nedá nemáte s tým skúsenosti dá sa pracovať na dohodu alebo nie prosíííím poradte. Už vopred Vám veeeeľmi ďakujem. :confused:
6. okt 2009 o 17:31  • Odpovedz
juzinka,
ak sa počas tvojej práce na dohodu bude o dieťa starať niekto z rodiny alebo niekto bez živnosti, tak môžeš. Nepredpokladám, že ide o dieťa s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom, tam sa to vraj nedá.

Až podla navrhovaného zákona to nebude možné. Ale jeho účinnosť začne najskôr od 1.1.2010, ak ho schvália. A aj tam myslím, ak nebudeš robiť celý kalend.mesiac, tak nárok na RP ostane (no píšem, myslím :wink: )
6. okt 2009 o 23:22  • Odpovedz
Dobry vecer, som tu prvy krat, dufam ze mi poradite. Toho casu som na predlzenej materskej dovolenke so 4 rocnou dcerkou. Od minuleho sk. roku navstevuje mat. skolku na poldenny pobyt, cize na 4 hodiny. Ale bola cely rok velmi casto chora a bola viac doma ako v skolke. Tento rok sme v skolke ani neboli, lebo takisto casto ochorie. Obvodny Pediater nedoporucuje, aby navstevovala skolku. Z Alergiologie sme dostali vysledky, ktore svedcia o tom, ze ma poruchu bunkovej imunity a ma alergicke rysy. Neviem, ci mam narok na rodicovsky prispevok. Ma zmysel pustit sa do vybavovania?
8. okt 2009 o 21:21  • Odpovedz
stelicica,
ja by som to osobne určite skúsila. Spýtaj sa detskej lekárky, či to odporučí a čo najskôr daj žiadosť. Lebo dostaneš spätne od podania žiadosti. T.j. ak ju dáš napr. 31.10.09, tak predpokladám, dajú ti RP aj za 10/09.
8. okt 2009 o 23:05  • Odpovedz
Ahoj, gapa, dakujem, ze si reagovala, akurat teraz ideme s malou na kontrolu, dam doktorke tlacivo a potom, uvidime. :slight_smile:
9. okt 2009 o 07:32  • Odpovedz
Ahojte! Prelúskala som celú túto tému, ale mám v tom trochu zmätok. Tak sa radšej spýtam priamo takto: som momentálne na rodičovskej dovolenke. Dcérka sa narodila 09/2007,poberala som materskú a teraz rodičovský príspevok. Naskytla sa mi možnosť nastúpiť naspäť do práce od 01/2010 a dcérku chcem nechať pri starkej (mojem mamine). Myslela som, že mi zostane nárok na rodičovský príspevok v plnej výške. Ale teraz už nie som si istá. Myslela som správne? :confounded:
A ešte jeden dotaz (ak má niekto skúsenosť). Ak by som bola na rodičovskej dovolenke a platila si poistenie v zamestnanosti(alebo ako sa to volá), tak mám po skončení rodič. dovolenky nárok na podporu(v prípade, že by zamestnávateľ nemal pre mňa miesto a dal by mi výpoveď)?
A tiež či mám nárok na odstupné? To len ak by som nenastúpila do tej práce :wink:
20. okt 2009 o 21:47  • Odpovedz
alla,
na platenie poistenia v nezamestnanosti, ked už od cca 1/08 doteraz čerpeš RD, je neskoro. Nepomôže ti to, aspon podla teraz platných zákonov, lebo máš medzeru viac ako rok (Máš prac.pomer na dobu neurčitú predpokladám, čo je podstatné!!!). Nárok na podprou mať v takom prípade nebudeš.

Nrok na odstupné máš, ak ti dá zaemstnávatel výpoved napr. z nadbytočnosti.

Podla toho, čo navrhujú, ak si začala poberať RP pred 1.1.09, tak môžeš aj pracovať na prac.pomer a poberať RP v terajšej výške. Ak nepožiadaš UPSVar o posudzovanie podla nového zákona (čo by aj tak pre teba nemalo význam, lebo dcera má už 2roky), tak sa pre teba nič nezmení, ak sa o dieťa bude starať starká. Len to treba nahlásiť na UPSVaR, že začínaš pracovať a kto sa o dieťa stará.
21. okt 2009 o 01:02  • Odpovedz
Ahoj baby, od vcera riesim takuto skusenost:
Starsia dcera dovrsi 3 roky 29.12.2009, chodi od 2.9.2009 do materskej skolky (ja som inak pracovala, ked chodila do mestskych jasiel a platila teda odvody viac ako 270dni), takze na rodicovsky mi narok nastupom do materskej skoly zanikol. Ja som samozrejme pracovala dalej. Kedze som 12.10.2009 nastupila na druhu matersku, cakam druhe dieta, pani na UPSVAR mi dnes poradila nasledovne: Priatel-druhy rodic nech poziada o prispevok na starostlivost dietata (kym dovrsi starsia 3 roky) a budu mu vyplatene skutocne naklady v suvislosti so skolkou, kedze je zamestnany. Ja mam udajne prist, ked budem mat rodny list druheho dietata a tiez poziadat o prispevok, na ktory mam narok od narodenia druheho dietata az do jeho 6 tyzdnov. Nie je mi toto celkom jasne, pretoze sa budu prelinat predsa tie obdobia, ked si bude narokovat na prispevok na starostlivost o dieta jeho otec+dokladovat originalmi skutocne naklady a este aj ja si mozem narokovat, ale akym originalom dolozim skutocne naklady, resp. budem mat narok na 25% bez dokladovania? no veru nie je mi ten zakon 561 jasný. Velmi ma prekvapilo, ze mi navrhla, aby poziadal otec dietata, pretoze podla toho zakona 561 som stale povazovana (aj ked som 12.10.2009 nastupila na druhu MD) za osobu s prijmom, samozrejme do veku 6 tyzdnov druheho dietatka. No zatial mam cas to riesit, ale ak niektora riesi nieco podobne, budem rada, ak sa podeli so skusenostou. Vdaka, Eva
21. okt 2009 o 07:50  • Odpovedz
Ďakujem za odpoveď gapa. Takže to pre mňa vyzerá celkom dobre s tým rodič. príspevkom, ale ak som pochopila správne, tak ten zákon ešte len navrhli a teda zatiaľ nie je schválený? Ja som z tých paragrafov "jeleň"! Ale snáď to teda prejde.
21. okt 2009 o 21:22  • Odpovedz
ahoj, môžte my poradiť , čo v tom prípade ak malý nastupuje do škôlky 3.11. Moja kamoška my tvrdí, že ešte na ten november my vyplatia celú dávku.
23. okt 2009 o 14:51  • Odpovedz
nicky - staci, že iba 1 den sa staras o dieta - a vtvojom pripade to splnas, takže ti vyplatia cely rodicak
23. okt 2009 o 16:11  • Odpovedz
babysom moze mi niekto poradit??? moj VZ je 700eu. ako si ho mozem zmenit na maximum?? mam na to narok?? ja som bola na socke a ona mi urcilaaaaaaaaaaaaaaa henten VZ a platim 30eu mesacne..somDNP len prvy mesiac da sa to menit v priebehu cii az po splateni tych270 dni
23. okt 2009 o 17:40  • Odpovedz
Xpetka, ak ti trvá TPP tak preto ti určili takýto VZ, pretože max. je 1084,55 eur akeď si spočítaš tvoj zo zamestnania a zo SP tých 700, tak zrejme je to tých 1084,55 spolu. Viac už jednoducho mať nemôžeš. No pokiaľ si nezamestnaná alebo si na RD, môžeš si platiť z max.VZ, no oplatí sa ti to len v tom prípade, ak sa opäť najbližšie chystáš na MD (no musíš mať splnených tých 270 dní poistenia ak nie si v TPP).
23. okt 2009 o 18:18  •  2 deti  • Odpovedz
standa 82 no neni som v TPP ani som nebola zamestnana hned po skole som otehotnela a teraz mam skoro trojrocne dievcatko a chcem aj druhe tak som si to zacala platit aby som mala vysiu matersku zatial to platim len mesiac ete som len zacaal!! a ako si mam platit z maxima?? to musim ist zasa na socku a zmenit to?? ale najskor musim doplatit toto nie?? tych 270 dni?? ci ako to je?? a este otazka mozem sa aj zamestnat a platit si to?? aby som mala potom narok aj na vyssi rodicovsky prispevok?? bo teraz mam len tych 4500 plus pridavky
23. okt 2009 o 19:10  • Odpovedz
No keď si nebola v TPP, bude to horšie. To DNP ti nepomôže, lebo musíš splniť 270 dní. Doplatiť sa dni nedajú spätne. Cca.9 mes. musíš platiť aby si dostala vyššiu materskú. Takže, vieš kedy ideš na MD?
23. okt 2009 o 19:39  •  2 deti  • Odpovedz
xpetka - ak este tehu nie si, tak to stihas - tych 270 dni, pretoze to je prave 9 mesiacov. Ale musis si byt naozaj ista, ze dnes este nie si :wink: . Tych 270 sa spocitava za posledne 2 roky pred porodom a je jedno, ci to bolo v kuse, alebo na viackrat. To je len jedna z podmienok. Dalsou podmienkou pri vypocte vysky materskeho je RO (rozhodujuce obdobie). Ak na matersku nastupis v r 2010, tak RO je (vacsinou) rok 2009. Ak si nebola DNP cely rok 2009, tak sa berie do uvahy POSLEDNE obdobie DNP (cize poistenie, ktore bez prerusenia trva do konca roku 2009). Cize ak napr. v pondelok skocis na SP, zrusis svoje sucasne DNP a hned o dalsieho dna zalozis NOVE s maximalnym VZ, a nezmenis to do konca roku, bude sa ti pri posudzovani vysky materskeho brat do uvahy toto posledne. Ale dni pre splnenie podmienky "270dni" sa ti budu pocitat rovnako, ako keby si to urobila bez prerusenia.
Ak by si to nestihla nastup na MD v roku 2010(neotehotnies do maja), treba sa spytat, ako dalej, pretoze potom uz budu pre teba pravdepodobne platit zmeny, ktore sa dovtedy mozu vyskytnut.
Mozes sa aj zamestnat, ale podmienku 270dni musis splnit z DNP a zo zamestnania zvlast. Akurat mozes usetrit na poistnom, ktore si budes platit ty, lebo VZ sa spocitavaju a tak by ti vznikol preplatok na poistnom...
23. okt 2009 o 20:17  • Odpovedz
inak s kisskou súhlasím, len nie s tým spočítavaním VZ.
Aj zo zamestnania by musela mať splnených zvlášť tých 270dní. Ak by zo zamestnania tie dni nesplnila, tak sa berie iba VZ z DNP a to len max. vo výške rozdielu medzi aktuálnym maximom a VZ zo zamestnania. VZ zo zamestnania, ak by zo zamestnania nesplnila 270dní NP, by sa vôbec pri výpočte materského nezohladnoval, len by znižoval VZ z DNP. :confounded:
23. okt 2009 o 20:41  • Odpovedz
gapa a dalo by sa to vyriesit, ze by som (cisto hypoteticky) v tomto pripade nepoziadala o vratenie preplatku na poistnom? Kedze ten vracaju len na zaklade pisomnej ziadosti? Lebo inak je to celkom dobra kravina... To by ma v pripade, ze si najdem super pracu(hlavne so skvelym platom 1000€), budu ochotni ma zamestnat hoci aj tehulu, a ja tym padom pridem o matersku? :angry:
23. okt 2009 o 20:50  • Odpovedz
kisska,
to, že by si o to nepožiadala, by na veci nič nemenilo. A áno, je to tak, že by si si vlastne za istých okolností mohla velmi znížiť materské. Toto sú tie medzery v zákone. Už som zopár takých prípadov počula. Dokonca soc.poistovna poslala rozhodnutie s uznaním nároku na materské vo výške nula Sk (lebo v rozhodujúcom obodbí z DnP mala mamička maximálny VZ zo zamestnania). :cry:
23. okt 2009 o 21:00  • Odpovedz
tak to bud nastupit ako netehotna, alebo ist na UP (aj ked maloktora z nas ma po RD narok na podporu, pokial zase nebola DPvN) :unamused:
Dakujem za vysvetlenie :wink:
23. okt 2009 o 21:07  • Odpovedz
no v takom prípade by bolo výhodné, ak máš splnenú podmienku 270dní radšej zrušiť DNP pred ukončením zamestnania aby vznikol nárok na materské zo zamestnania v ochrannej lehote. Ale samozrejme, to už by malo tehotenstvo trvať aspon cca 11tt. pri ukončení PP.
Ale to treba vždy individuálne, prípadne záleží, kedy začalo DNP a kedy zamestnanie, lebo niekedy to nevadí. Ak napr. začne DNP z maxima pred koncom roka, kedy máš v zamestnaní neplatené volno. Tak som to robila ja, ked som nevedela, či mi PP bude trvať alebo nie.
23. okt 2009 o 21:15  • Odpovedz
mima-ďakujem.
24. okt 2009 o 20:49  • Odpovedz
skolenie dR. Mihala k materskej a k RP

Samotne videoskolneie najdete tu:
http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715
29. okt 2009 o 09:50  • Odpovedz
ahojte, ked by mi mohl niekto z vlastnej skúsenosti poradiť, budem vďačná. Som szčo, mám zamestnancov. práve mi skončila materská a chcem sa prihlásiť na rodičovský, ale stále narážam na protichodné info, že by som mala pozastaviť aj že nemusím. Podotýkam, že ja osobne nepracujem, som doma už s druhým dieťatkom, na staršiu dcérku som RP dostala s tým že som dala prehlásenie že sa priamo nepodielam na zárobkovej činnosti firmy. ale teraz po novom neviem... ďakujem za radu
3. dec 2009 o 15:36  • Odpovedz
Dobrý deň.
Do 2 rokov veku dieťaťa má rodič nárok na zvýšený rodičovský príspevok
(256€)za predpokladu,
- že poberateľ nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť,
- pred uplatnením nároku na rodičovský príspevok poberal materské (zo
sociálnej poisťovne) (o čom ak spĺňate túto kategoriu, doklad máme v spise)
- alebo bol pred narodením dieťaťa (na ktoré si uplatňuje vyšší RP)
najmenej 270 dní nemocensky poistený

Každý klient si musí sám podať žiadosť, prehodnocovať z vlastnej iniciatívy
nebudeme.
Žiadosti nie sú zatiaľ vypracované, ale ak spĺňate nárok, môže poberateľ RP
napísať v januári 2010, (alebo do polroka od splnenia podmienok)
vlastnoručne žiadosť o výplatu zvýšeného rodičovského príspevku od
01.01.2010, platiteľ rozhodnutím dávku prizná (alebo zamietne) a prvá
výplata po právoplatnosti rozhodnutia bude vo februári 2010.
22. dec 2009 o 14:37  •  2 deti  • Odpovedz
Ahojte viete mi poradiť či mám nárok na zvýšenie RP ak som začala v apríly minulého roka 2009 parovať a v júly som šla na rizikové tehotenstvo.. do januára som poberala zo zamestnania maródku a zamestnávateľ mi stále všetko za mňa platil....po skončení maródky v januári som dostala výpoveď...
3. jan 2010 o 10:40  • Odpovedz
lulu,
už máme rok 2010. nerozumiem, si druhýkrát tehotná? lebo píšeš, že si začala pracovať v 4/2009 (nebolo to 4/2008???) ale pôrod Samka bol asi v 2/2009, tak tomu nerozumiem.

ak ale tehotná nie si a ide len o samka (máš v nicku, že si v 86tt :slight_smile: ), tak ak si poberala materské, tak nárok na zvýšený RP máš. A dúfam, že si sa prihlásila v soc.poistnovni po pôrode, aby si bola dôchodkovo poistná štátom počas starostlivosti o dieťa.
3. jan 2010 o 17:38  • Odpovedz
ahojte ,ako je to prispevkom na starostlivos? dcera sa mi nar 15.10.05 a syn 30.4.08 mala so vobec narok ked som poberala matersku na syna dajaky prispevok na starostlivost na dceru? kym nedovrsila 3 roky?dik za info
5. jan 2010 o 15:25  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.