• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
lemge, ak nie si osamela ani sa ti nenarodilo viac detí a na MD si nastúpila najskôr 8 a najneskôr 6týž.pred predp.termínom pôrodu, tak trvá poberanie materského 28týždnov. Ak si teda začala 14.7.08, tak 28týž. končí 25.1.09

O RP sa zväčša žiada popredu, t.j. ešte nejaký týžden pred ukončením MD. No teraz neviem, či náhodou nebudú mať nejaké zmeny od 1.1.09, t.j. napr. iné tlačivá. Takže sa asi najlepšie popýtať priamo na UPSVaR a vybaviť aj potvrdenie so SP. To si sama odnesieš alebo zašleš na SP, kde si poberala materské a tlačivo ti dajú na UPSVaR.

Zamestnávatela by si mala požiadať o čerpanie rodič.dovolenky a uviesť v akom rozsahu ju požaduješ.
18. dec 2008 o 18:30  • Odpovedz
dakujem gapa.tak povybavujem po sviatkoch.
18. dec 2008 o 19:50  • Odpovedz
Ahojte,
no tak ja som z toho jelen a urcite nie som sama...Prosim vas, ako to vlastne je? Ja poberam RP od novembra tohto roku.Ja som to pochopila tak, ze kebyze nastupim v r. 2009 do prace na plny uväzok a dieta si necham doma pri manzelovi, tak dostanem len tych 1195Sk. No kebyze ho dam do skolky, dostanem plnu vysku 4780 sk, ale aj po tom, ako zdokladujem na UPSVR vsetky vydavky spojene s opaterou dietata...a taktiez tuto plnu vysku mozem dostat, ak budem pracovat len na dohodu...je to tak, alebo dostanem plnu vysku RP aj keby som pracovala na plny uväzok, kedze som zacala poberat RP tento rok, teda podla starych pravidiel?
18. dec 2008 o 21:25  • Odpovedz
o RP prídeš, ak dáš dieťa do Mš alebo požiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa. Pracovať na dohodu alebo PP môžeš, lebo ideš podla starého zákona.
18. dec 2008 o 21:29  • Odpovedz
graziela ak už poberáš RP, tak sa u teba nič nemení! Novela zákona o RP platí pre tích, ktorí nastúpia na RD v roku 2009.
19. dec 2008 o 08:13  • Odpovedz
Ahojte,
chcela by som poradit. Vo februari nastupujem na rodicovsku dovolenku, ale ostala mi klasicka dovolenka u zamestnavatela asi 20 dni. Kedy ju mam cerpat, alebo ziadat o preplatenie?. Nemate nejaku skusenost?
Dakujem
21. dec 2008 o 12:24  • Odpovedz
pozri túto tému, myslím je tam o tom dosť. Rozdiel bude teraz v tom, že ak by si si ju chcela vyčerpať po MD, pred nástupom na RD, tak nebudeš mať nárok na rodič.príspevok za mesiac, v ktorom aspon jeden den už nebudeš poberať plat za čerpanie dovolenky. T.j. napr. MD ti skončí 15.2.09, od 16.2.by si začala čerpať riadnu dovolenku, tak dajme tomu ak ju budeš čerpať do 16.3. (to nerátam, len odhladom), tak na RP budeš mať nárok až za marec 2009, za február už nie, lebo si celý mesiac bud poberala materské alebo mzdu. Ak by si napr. čerpala dovolenku až do 31.3.09, tak na RP vznikne nárok až od 4/09.

samozrejme preplatiť ti ju nemôžu.
21. dec 2008 o 13:27  • Odpovedz
Dnes som sa bola informovať na UPSVaR a pani mi povedala, že keď končím MD 15.1.2009, tak nárok na RP mám od 16.1.2009, ja som jej povedala, ale že od 16.1.2009 čerpám riadnu dovolenku a ona, že to ich nezaujíma, že ak sa budem starať o dieťa tak mám nárok na celý RP. Nechápem tomu, každý povie inak. Povedala, že ak by som nastúpila do zamestnania, tak dostanem len tých 1195 Sk, ale že počas dovolenky celý RP. Ako to vlastne je. No a ja pôjdem asi na PN , proste preruším dovolenku PN-kou, tak aký RD dostanem /počas PN.ky sa tiež budem starať o dieťa/. No ja si myslím, že či už počas dovolenky alebo PN-ky mám nárok len na tých 1195 Sk.
22. dec 2008 o 22:06  • Odpovedz
ada, tiež si to myslím.
23. dec 2008 o 02:15  • Odpovedz
No ja to mam podobne ako ada, bola som sa spytat, MD mi konci 14.1, od 15.1 do 7.2 som na dovolenke a od 8.2 si budem ziadat nastup na rodicovsku dovolenku.
25. dec 2008 o 06:16  • Odpovedz
Informovala som sa na UPSV a R ohladom toho,ako to je,ked nastupim do prace po 1.1.2009 a RP uz poberam pred novym rokom.Povedali mi,ze mi vezmu RP 4780,-sk ak podpisem zmluvu az od 1.1.2009 a dostanem bud to,co zdokladujem,ak dam dieta do jasli alebo do skolky-sukromnej,max. do vysky RP alebo ked dam k opatrovatelke-sukromnej osobe,tak dostanem len 1195,-sk.Ak by som podpisala zmluvu este do 31.12.2008,tak mi zostane cela suma RP,t.j. 4780,-sk.Od noveho roka to uz ide po novom.Podla mna si to tiez vysvetlili po svojom,kedze v liste Tomanova nepise nic o tom,ci uz tí rodicia,kt. maju priznany RP pracuju na plny uvazok pred 1.1.2009 alebo po tom.Im ma podla mna tiez zostat cela vyska RP.Ale...kazdy si tak vysvetluje,ako im pasuje.Takze podla UPSV a R by mi ho zobrali,keby som nastupila po novom roku a malu dala k opatrovatelke alebo manzel by s nou bol,ked je doma,kedze robi na smeny.
29. dec 2008 o 13:48  • Odpovedz
uz je ten zakon o rodicovskom prispevku vobec v zbierke uverejneny? rada by som si ho uz konecne precitala. nie len navrhy, ci dohady pracovnicok na uradoch. napiste mi prosim cislo zakona, ak je uz na svete. dik.
29. dec 2008 o 14:03  • Odpovedz
561/2008 (no mne nejde otvoriť) vid tuto: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25897
29. dec 2008 o 14:31  • Odpovedz
marcela,
no ozaj hrozné! to, kedy začne tvoja prac.zmluva je podla mna nepodstatné podla toho, čo som čítala na stránkach NRSR v schválenej verzii zákona (v zbierke mi to otvoriť nejde, no malo by to byť to isté). Nič také sa v zákone nehovorí.

Ak by mali problém s tým, ak by si dala dieťa "do súkromnej škôlky", tak sa nečudujem. Podla pôvodného znenia by si totiž nestratila nárok, mohla by si RP poberať, no v prechodných ustanoveniach sa hovorí o tom, že stratíš nárok, ak dáš dieťa do "MŠ". Nehovorí sa už, ako v zákone účinnom do 31.12.08 o tom, že nemáš nárok na RP len v prípade, ak je MŠ dotovaná zo štát.rozpočtu (teda je to napísané inak, no asi takýto význam to má). Takže ak by si dala dieťa do súkromnej MŠ tak neviem, no ak nedáš dieťa "do žiadnej MŠ" ani nepožiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa a poberáš RP ešte za obdobie pred 1.1.09, tak je to podla mna jednoznačné, že naň nestratíš nárok ani ak začneš pracovať na PZ. Treba sa proti tomu jednoznačne ohradiť a ukázať na prechodné opatrenia, ktoré stanovujú taxatívne, v akom prípade nárok na RP zanikne.
29. dec 2008 o 14:40  • Odpovedz
Doteraz si dosť ľudí plietlo pojmy materské a rodičovský príspevok, teraz k tomu ešte pridali aj príspevok na starostlivosť o dieťa :angry:

Mne ten gapin link otvoriť ide, tak tu niečo prilepím:

(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok
pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po
31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok
dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa
podľa osobitného predpisu (5g) alebo dňom zabezpečenia
starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b)
v materskej škole.“.
29. dec 2008 o 14:52  • Odpovedz
ahojte som tu 1 krat, som zhrorena ako stat prispieva na vychovu deti, priatel bude mat co robit ...rodim a promujem v maji 2009. chcem sa opytať...nárok na materskú nebudem mať, lebo pracujem iba teraz od októbra, co bude len cca 7 mesiacov. aký je postup pri vybavovaní rodič.príspevku? diky moc
29. dec 2008 o 15:16  • Odpovedz
marcela m. to je ucite omyl pracovnicok.. ak mas priznany RP pred 1.1.2009 tak sa ti vyplaca po starom.. uz je to zverejnene aj v zbierke zakonov.. treba vytlacit a precitat jej to tam
29. dec 2008 o 15:35  • Odpovedz
no a ešte preložím, čo citovala jaduska zo zbierky zákonov

§ 1 ods.2 písm. a) alebo b) hovorí:
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa
a) do troch rokov veku dieťaťa,
b) s dlhodobo nepriaznivým zdravot.stavom do šiestich rokov veku dieťaťa

takže ak tieto dve kategorie dajú dieťa do Mš, tak strácajú nárok na RP.

No a s tým pletením výrazov máš pravdu jaduska, určite v tom bude chaos.
Bude treba rozlišovať v tom, či je mamička "zárobkovo činná".
Ak je, tak žiada o príspevok na starostlivosť o dieťa, lebo na RP nemá nárok.
Ak nie tak môže žiadať o rodič.príspevok alebo o príspevok na starostlivosť o dieťa, záleží pre ktorý sa rozhodne.
29. dec 2008 o 15:50  • Odpovedz
Ahojte,
neviete ako to je v pripade ked dieta v roku 2009 dovrsi tri roky ale rodicia chcu poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu? Obidvaja rodicia pracuju na ciastocny PP , o dieta sa staraju sami.
Ak som to dobre pochopila tak do tych troch rokov by na nich mala platit stara legislativa a teda by dostavali plny rodicovsky prispevok, ale co ked sa schvali to predlzenie? Bude sa to aj dalej brat podla starej legislativy alebo to bude uz podla novej?
29. dec 2008 o 20:10  • Odpovedz
dakujem za to cislo zakona. podla toho, co som precitala, mne ako pracujucej v PP s dietatom v sukr. MS zanika narok na RP a musim poziadat o prispevok o starostlivost o dieta vo vyske preukazanych vydavkov.
a nezalezi, ci som bola v PP pred 1.1.2009 alebo po 1.1.2009
len mi nie je jasne, ake vydavky maju na mysli. za skolku? alebo ake konktretne ucty im mam predkladat?
30. dec 2008 o 09:48  • Odpovedz
tak uz som to nasla v par. 10. mysleli vydavky na skolku. a to prijmovy pokl. doklad, postovu poukazku alebo vypis z uctu opravnenej osoby.
este neviete, ci existuje tlacivo ziadosti o prispevok, alebo si mam tu ziadost napisat podla nalezitosti v zakone?
30. dec 2008 o 10:07  • Odpovedz
ada...tiez si myslim, ze mas narok na tych 1195 Sk.

marcela...ja si myslim, ze uradnicky nemali pravdu. je jedno, ci si nastupila do prace pred ci po 1.1.2009 mas narok na 1195 Sk - 25% RP ked sa stara opatrovatelka, ci manzel.
30. dec 2008 o 10:56  • Odpovedz
renci podľa mňa určite na to bude nejaké tlačivo, skús zájsť na UPSVaR, alebo pobrázdiť na nete - napr.www.obcan.sk, tam sú aj vzory niektorých tlačív
30. dec 2008 o 10:56  • Odpovedz
nie je tam to tlacivo. este to asi nestihli. pozriem po novom roku. ved prvu vyplatu prispevku budu robit aj tak az vo februari, ked im preukazem vypis s uhradou za januarovu skolku. casu dost.
30. dec 2008 o 11:08  • Odpovedz
inal lienocka precitaj si pozorne par. 12 ods. 10. tam sa to odvolava na 561/2008 teda 5g aj ked ti bol RP priznany pred 1.1.2009. takze ked nastupis do zamestnania, ides podla noveho.
30. dec 2008 o 11:11  • Odpovedz
vidim renca že "žiješ " v tejto teme...v rýchlosti som to prečítala...a kedže mne bol RP priznaný pred 1.1.2009 a som zamestnana od 1.2.2008!! tak sa nebude meniť nič a normalne "dofrčím" do septembra ked mi to končí na riadnom príspevku??????

dufam že ano, lebo to tu zabalim... :angry: :angry: :angry:

tak ako?
30. dec 2008 o 12:49  • Odpovedz
nie sillas. aj na nas uz vztahuje novy zakon. podla toho odseku 10, co som uz spominala. v podstate ta stat ukrati o 3585,- Sk. ako som ti pisala do IP. uz to tu raz bolo, ta diskriminacia pracujucich matiek.
30. dec 2008 o 14:22  • Odpovedz
renca, kde vidíš to, že ak začne PP v r.2009, tak to ide podla nového?
30. dec 2008 o 14:31  • Odpovedz
ja som nic take nenapisala. je jedno, kedy zacal PP, ides stale podla noveho.
30. dec 2008 o 14:33  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.