• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
ak začneš pracovať a "nepožiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa" podla toho nového osobitného predpisu 5g, tak sa ťa toto vôbec netýka. To je môj názor.
30. dec 2008 o 14:34  • Odpovedz
Tak teraz tvojim príspevkom už vôbec nerozumiem. :frowning2:
30. dec 2008 o 14:35  • Odpovedz
Aby bolo jasné, hovoríme stále o mamičkách(ludoch), ktorým bol RP "priznaný za odbobie pred 1.1.09", nie od 1.1.09!
30. dec 2008 o 14:37  • Odpovedz
lenze ked nastupis do pracovneho pomeru, zanika ti narok na RP. lebo do par. 3 zakona o RP ods. 1 pribudlo pismeno d/ "nevykonavanie zarobkovej cinnosti" to je podmienka na poberanie RP.
no a ked nepoziadas o prispevok, nedostanes nic. to je zase moj nazor. neviem ci ja pisem nezrozumitelne, ale mne je to jasne.
30. dec 2008 o 14:43  • Odpovedz
ja si myslim, ze sa to tyka aj tych, co mali RP priznany pred 1.1.2009. ta podmienka naroku na RP v par. 3 zakona v ods. 1.
30. dec 2008 o 14:49  • Odpovedz
30. dec 2008 o 14:49  • Odpovedz
ale odkaz 5g neodkazuje na zákon o RP ale na nový "zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa"
30. dec 2008 o 14:53  • Odpovedz
precitala som to. mne to podla znenia zakona tak nevyzera. to som teda zvedava, ako to bude vysvetlene v zakone s komentarom, kt. este nemam.
a kde je napisane, ze nas sa nevztahuje ten par. 3 - podmienky naroku na poberanie RP ?
30. dec 2008 o 14:56  • Odpovedz
v § 12 ods.8-10, teda myslím hlavne 10. Jaduska ho citovala.
(som sa ta nechcela dotknúť tým, že ti vôbec nerozumiem, no najprv som ta pochopila, že to myslíš inak :wink: a potom som stratila úplne niť, tak som nevedela reagovať :sweat_smile: )
30. dec 2008 o 15:00  • Odpovedz
ale povedz mi, aky ma vyznam ta veta: "dnom priznania prispevku...." kto by si ziadal prispevok podla noveho, ked moze dostavat plnu vysku podla stareho zakona? lebo tu druhu vetu chapem, "dnom zabezpecenia starostlivosti v materskej skole". to je jasne, ze skolkari nemali ani v starom zakone narok. aspon statni nad 4 hodiny denne.
30. dec 2008 o 15:03  • Odpovedz
inak dakujem za dialog gapa. sama som zvedava, ako to bude. dost bolo polemizovania, idem sa venovat detom.
vela zakonov je deravych a nezmyselnych. pa.
30. dec 2008 o 15:08  • Odpovedz
caute baby,
maly sa narodil v auguste 2008, ihned po MD nastupujem do prace, ale pracovat budem z domu ( home office ) a budem sa naplno venovat malemu, nikto iny sa mi o neho starat nebude. MD mi konci 22.01.2009. Ak tomu spravne rozumiem, tak ci tak dostanem len tych kratenych cca 39 EUR?
30. dec 2008 o 15:09  • Odpovedz
tiež som nad tým uvažovala, kto by si to podal, lebo tiež neviem nájsť príklad, kedy je poberanie PnS výhodnejšie od RP, lebo je ohradničený výškou RP (predpokladám aj pri napr. 3-och deťoch).

Ak by napr. malo dieťa 2roky, išlo by do MŠ, takže by stratila nárok na RP ale by napr. bolo choré, tak by matka prestala pracovať a znovu by požiadala o RP, no to by podla mna na nu už sa vzťahoval nový zákon.
30. dec 2008 o 15:09  • Odpovedz
martinka, ak budeš pracovať na prac.zmluvu, t.j. nie na dohodu, tak podla mna áno, len 25% z RP
30. dec 2008 o 15:34  • Odpovedz
tak takto je to, dufam, ze vam to situaciu trosku objasni :slight_smile:
--------------------------------------------------------------------------------

Ak Vám bude priznaný rodičovský príspevok do konca roku 2008 a bude sa vyplácať aj po 1. januári 2009 budete mať nárok na rodičovský príspevok podľa prechodného ustanovenia uvedeného v novele zákona o rodičovskom príspevku podľa legislatívy platnej do 31.12.2008. Znamená to, že ak v marci 2009 nastúpite do práce a o dieťa sa bude starať starý rodič, výška rodičovského príspevku bude 4 780 Sk mesačne. Situácia by sa zmenila iba v tom prípade, ak by ste dieťa umiestnili v materskej škole, vtedy by sa rodičovský príspevok prestal vyplácať, alebo ak by ste sama požiadala o príspevok na starostlivosť o dieťa.
31. dec 2008 o 16:46  • Odpovedz
Ahojte, potrebovala by som poradiť - skončila mi materská a od konca novembra som na rodičovskej dovolenka - volala so do práce a tam mi mzdárka povedala že všetko vybaví, ale do dnešného dna mi žiadne peniaze 4700,- neprišlo. Neviete mi poradiť, kde by som mala zavolať,alebo kde poslať nejaku žiadosť aby mi začali chodiť tie peniaze??? Dakujem. momentalne som uplne bez prašulov, lebo uť mesiac mi nič neprišlo.Dakujem
2. jan 2009 o 09:29  • Odpovedz
ksb, o RP musíš požiadať ty a to na Urade soc. veci a rodiny
mzdarka ti može vybaviť jedine matersku
ale o rodičovsky si musíš žiadať TY SAMA!
2. jan 2009 o 09:34  • Odpovedz
potrebujem radu. mam matersku v UK, ale bude mi koncit. povedali mi,ze mam narok na slovensku na rodic.prispevok 4850 sk, alebo tak priblizne, ked po materskej poziadam. ale ja sa musim tu v UK vratit spat do prace, a teraz som pocula, ze mi to nebudu vyplacat, pokial budem znovu pracovat v uk? je to pravda? ved do teraz to tak bolo, ze pokilal nedam dieta do skolky/ ja budem mat au-pair/ tak mam narok poberat rodic.prispevok.
2. jan 2009 o 12:04  • Odpovedz
Zuzana, od januára sa zmenil zákon. Ak žena nastúpi do práce a dieťa nedá do štátom dotovaného zariadenia, tak bude dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa. Buď vo výške cca 1200 Sk, alebo do výšky rodičovského príspevku, ak je doloží potvrdenie napr.zo súkromných jaslí, alebo od opatrovateľky, že toľko platí za dieťa.
2. jan 2009 o 18:24  • Odpovedz
a ja ked budem mat au pair obycajne mlade dievca, odkial ma mat ona potrvdenie? ona nema na to zivnost.
ved moze byt aj u opatrovatelky,nie? a ona si ma spravit razitko ci co? hlupost,nie??? :confused: :confused: :confused:
uz nevedia co by vymysleli.
2. jan 2009 o 18:34  • Odpovedz
V podstate to až taká hlúposť nie je, lebo také opatrovateľky, ak mali nejaké 2-3 deti, tak si prišli na celkom pekný peniaz, z ktorého neplatili žiadne dane...
Mne osobne nelogické pripadalo skôr to, že žena, ktorá je doma a nemá žiaden príjem a žena, ktorá berie plat majú rovnaký rodičovský príspevok. Je ťažké vymyslieť nejaký zákon, ktorý by vyhovoval úplne všetkým...
2. jan 2009 o 18:41  • Odpovedz
kbs,
súhlasím so sassi, rodič.príspevok si musíš vybaviť sama na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny
2. jan 2009 o 19:07  • Odpovedz
zuzana.. ak zacnes pracovat..tak prides o rodicovsky a dostanes prispevok na starostlivost o dieta..
ak budes mat opatrovatelku bez zivnosti tak je to 1250 cca.
v podstate tym sleduju dve veci...
aby si opatrovatelky vacsinou zeny okolo 50 tky co su nezamestnane.. urobili zivnost a platili odvody..
a potom aby rodicovsky nepoberali do troch rokov veku dietata zeny co su v zahranici a tam idu pracovat a odvadzaju svoje dane tam..
2. jan 2009 o 19:28  • Odpovedz
dakujem za upresnenie, a ešte sa chcem opýtať či nemáte náhodou vzor žiadosti o ten rodičovský príspevok. dakujem
2. jan 2009 o 20:02  • Odpovedz
tak to je krasne. :frowning2: :frowning2: ja budem mat mladu babu 18 rocnu po skole. ziadnu babku. je to nespravodlive. :angry:
2. jan 2009 o 21:36  • Odpovedz
a keby si to dievca aj zalozilo zivnost, tak by som jej tym padom musela davat raz tolko. a to by sa mi potom neoplatilo tu robit, lebo by som nemala z coho zit. :unamused:
2. jan 2009 o 21:38  • Odpovedz
gapa...v tvojom linku je uz aj ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, dik
mozem ist vybavovat. no ked si predstavim tie damy na urade....
3. jan 2009 o 08:14  • Odpovedz
gapa, mne dala na nasom urade ine tlacivo-potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytov.rodicovskeho prispevku, vraj to co si uviedla je neaktualne na nete su zle tlaciva.
3. jan 2009 o 11:35  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.