• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
jajka,
dík za info.
No to fajn. Internet je nato, aby človek prišiel lahšie k info, no u nás asi chvílu potrvá, kým budú info a aj tlačívá pre občanov aktuálne. :frowning2: :cry:
3. jan 2009 o 20:06  • Odpovedz
ved to. a ja vsetko pripravene (myslim tlaciva preshcadzajuce-1 dieta prispevok, pridavky...) a poslali ma do prdele ze neaktualne. nervy, ja poctivka vtesena a oni takto.
3. jan 2009 o 21:31  • Odpovedz
Baby - ja mam 14 mesacne dvojcata, ktore by sme od marca chceli dat do sukromnych jasiel, tie stoja cca 6.000 na kazde dieta. No ak tomu dobre rozumiem, stat mi priplati na KAZDE dvojca 4780 sk, ak mi tie jasle potvrdia, ze tam moje babule chodia??? Lebo teraz dostavam na obe len 1x 4780 Sk a potom mi daju na obe??? :unamused:
5. jan 2009 o 10:26  • Odpovedz
ano daju ti na obe.. na kazde ti dajud o vysky vydavkov.. max. do 4780 len treba sit na urad a poziadat o prispevok na starostlivost o dieta na obe deti
5. jan 2009 o 10:46  • Odpovedz
Lienka, dakujem!!! :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face: Super!!
5. jan 2009 o 10:47  • Odpovedz
Ahojte, takze ak to chapem nastúpila som na RD v septembri 2008 a popri pracujem niekolko hodin v mesiaci - skrateny pracovny pomer. .
deti nikam nedavam, nik mi ich nestrazi, beriem si ich zo sebou do prace alebo pracujem doma, neziadam prispevok na starostlivost o dieta. Takze neuisim nic hlasit nikomu a o rodicovsky prispevok nepridem.
Rozumiem tomu spravne?

A teraz moja druha otazka, odpustite ak je hlupa :slight_smile:
V februari 2007 som nastupila na RD pocas nej , v marci 2008, sa mi narodil druhy syn. Automaticky mi prestali poskytovat rodicovky prispevok, kezde som zacala poberat matersku. Po je skonceni v septembri 2008 som poziadala o RD a dostavam 1 rodicovsky prispevok.
Moja otazka je, rodicovsky prispevok sa nevstahuje na dieta, ale na rodica a teda je jedno kolko mam deti vo veku do 3 rokov, mam narok len na jeden rodicovsky prispevok?
5. jan 2009 o 17:06  • Odpovedz
rodicovsky je pre rodica..
prispevok na starostlivost o dieta je pre dieta.. podla poctu deti..
ano tu prvu vec rozumies spravne...

pre teba je nevyhodne.. poziadat o prispevok na dieta lebo by si prisla o rodicovsky.. a prispevok by bol len 1250 v tvojom pripade..
5. jan 2009 o 18:21  • Odpovedz
tak som z toho uz paf aj ja. rodicovsky beriem na 8mesacneho drobca a skoro dvojrocneho chcem dat do skolky, to si mam poziadat nan prispevok ?
5. jan 2009 o 18:26  • Odpovedz
nadhera, mám pocit, že súbeh týchto dvoch príspevkov nie je možný. Ale možno poradí niekto, kto si ten zákon preštudoval lepšie...
5. jan 2009 o 18:43  • Odpovedz
Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.

subeh nie je mozny.. ak by si sla robit a das starsieho do skolky a mladsieho do jasiel potom mozes poziadat o tie prispevky na oboch..
jednou z podmienok je vykonavanie zarobkovej cinnosti.. takze sa neda byt s jednym doma a na druheho brat prispevok..
5. jan 2009 o 18:52  • Odpovedz
mne to napadlo po precitani predchadzajucich prispevkov. ale ked uz rozoberate prispevky - v relacii na ta3 tomanova vravela o prispevku,ktory je pre deti do troch rokov.mas jedno?dostanes na jedno.mas dve?dostanes na dve. mas tri,daju ti na tri. mam to chapat tak, ze rodic pracuje a vsetky deti v skolke? a RP ? ved do toch rokoch ti daju rodicovsky bez toho,ci pracujes alebo nie. sice len jeden rodicovsky a mozes mat aj tri deti do troch rokov. ale aspon to. to je ten "skolkarsky prispevok"?
6. jan 2009 o 20:58  • Odpovedz
nadhera mas to trochu popletene..
doteraz to fungovalo tak.. ze ci si robila alebo nie.. dostavala si RP ak si mala dieta do troch rokov.. jeden RP.. deti do 3 rokov aj pat.. :grinning:
od noveho roku je to tak.. ze ak si doma.. dostavas RP
ak ides pracovat dostanes prispevok na starostlivost o dieta.. ak si das sukromne varovat opatrovatelke bez zivnosti alebo babke tetke.. tak dostanes tych cca 1250 sk.. a o rodicovsky prides.. tych 1250 dostanes na kazde dieta..
ak si das dieta do jasiel skolky alebo osobe so zivnostou tak ti preplatia naklady najviac do vysky RP
ak das ale maleho do skolky tak na neho uz prispevok nedostanes.. lebo ty uz poberas RP na toho mladsieho...
6. jan 2009 o 21:21  • Odpovedz
lienocka,ja som po tom nepatrala,lebo sa ma to netyka. do prace nejdem a maleho mi snad do skolky zoberu. a najmensi je doma. ale dik za vysvetlenie. pokial pojdem doprace,tak bude platit opat nieco ine. :grinning:
6. jan 2009 o 21:25  • Odpovedz
no sak prave.. stale to menia.. a nanestastie teraz to nebola moc zmena k lepsiemu..
6. jan 2009 o 22:09  • Odpovedz
lienocka to fakt nebola dobra zmena. ja som z tych prispevkov paf. :frowning2:
7. jan 2009 o 00:21  • Odpovedz
ahojte-chcela by som radu-momentalne som na MD-v maji mi vsak konci a chcela by som sa vratit do prace-mamina by mi bola s malim-budem mat tak nárok aj na RP /4780/
7. jan 2009 o 11:10  • Odpovedz
susanka dostaneš iba príspevok 25% z RP, čo je cca 1200 Sk
7. jan 2009 o 11:13  • Odpovedz
ahoj zuzana, takze aj u teba plati , ze vsetko zle je na nieco dobre? :wink:
7. jan 2009 o 11:40  • Odpovedz
opat do tejto temy zabrdnem - netyka sa to mamiciek,ktore idu na rodicovsky v r.2009?
7. jan 2009 o 11:42  • Odpovedz
na www porada mi p.mihal odpovedal na otazku ohladom RP - starsi v skolke /2rocny/ na 9mesacneho beriem RP. ak nastupim do prace rp sa mi kratit nebude.
7. jan 2009 o 11:50  • Odpovedz
nadhera neviem teraz čo konkrétne myslíš, ale maminy, kotrým bol priznaný rodičovský príspevok do 31.12.2008, tak idú podľa starého zákona. Tie, ktoré nastúpili na RD od 1.1.2009, tak idú podľa nového...
7. jan 2009 o 11:51  • Odpovedz
prave som dotelefonovala s pracovnickou z MPaSV. takze mi to konecne vysvetlila, na co je tam ta veta v odseku 10 Prechodnych ustanoveni "zanika narok na RP dnom priznania prispevku" . tyka sa to len tych, co uz mali priznany RP pred 1.1.2009.
mamicka, kt. ma 2 deti do 3 rokov veku dostavala len 1 rodicovsky prispevok. ked sa zamestna, da obe do skolky, ci do jadiel, bude dostavat na obe deti prispevok - teda 2 prispevky vo vyske uhrady za jasle ci skolku.

tak co som tu pisala pred par dnami beriem spat. mamicky, ktorym bol priznany RP pred 1.1.2009, zamestnaju sa ci uz su zamestnane a dieta nemaju v skolke, zostava im RP v plnej vyske do 3 rokov veku dietata a nemusia robit nic.
7. jan 2009 o 12:06  • Odpovedz
ok - takze som mala pravdu,ze sa to tyka maminiek,ktore su na rodicovskej od r 2009 :slight_smile:
7. jan 2009 o 12:13  • Odpovedz
Ahoj dievčatá, prepáčte ak sa Vám budú zdať moje otázky hlúpe, niekedy mi pomalšie dopaľuje, takže
som na MD od 15,8,2008, čiže poberám materskú z práce
vychádza mi, že by mi mala končiť 15,2,2009
Potom si mám ísť na ÚPSVaR požiadať o Rodičovský príspevok :slight_smile:
a ak by som sa chcela vrátiť do práce, tak mi ho vezmú (alebo skrátia), aj keď by sa o dieťa staral muž?
Neviem, čo komu hlásiť, kde aké tlačivo poslať, som v takýchto veciach úplne ľavá. :unamused: Ďakujem za každú radu. :wink:
7. jan 2009 o 22:04  • Odpovedz
dmonikad: ak sa bude o dieta starat muz tak pojde na rodicovsku on, nie a ak ano, tak dostanete cely prispevok? ak si to myslela tak, ze sa bude starat muz po praci, tak dostanes len ten mini prispevok 1330sk teraz neviem kolko je to eur.
8. jan 2009 o 08:43  • Odpovedz
Presne, ako píše olinka, ak bude manžel na rodičovskej - teda nebude mať žiaden iný príjem, tak dostane plný príspevok. Len potom treba ísť na UPSVaR nahlásiť, že bude na rodičovskej on. Ak teraz pracuje, tak to musí zamestnávateľ ohlásiť aj sociálnej a zdravotnej poisťovni.
8. jan 2009 o 08:56  • Odpovedz
ďakujem za odpovede dievčatá,
myslela som to tak, že keby som išla do práce, muž by tiež chodil do práce a pri dieťatku by sme sa striedali, čiže by nechodilo do škôlky.
to je potom to čo píše olinka6226 - tých 1330 Sk, tak to sa mi asi veľmi neoplatí ponáhľať naspäť pracovať? Myslela som si, že to bude výhodnejšie. Ja zarobím totiž minimum. :slight_smile:
8. jan 2009 o 09:41  • Odpovedz
Dmonikad, kvôli minimálnej mzde sa ti určite do práce neoplatí chodiť.
8. jan 2009 o 10:06  • Odpovedz
Ahojte, tak precitala som si vsetko a na moju situaciu som tu nenasla odpoved: takze -

pracovnu zmluvu som mala uzavretu na dobu urcitu do 31.8.08, od 1.9.08 som nastupila na matersku, ktora by mi mala trvat do 15.3.09, takze RP si mam uplatnit od 16.3.09.

Prosim Vas, poradte mi, co k tomu potrebujem, pretoze ja som z Presova, ale zamestnavatela som mala v Kosiciach, a teda aj odtial mi Socialna poistovna vyplaca matersku.

A este jedna otazocka, mozno trosku v predstihu ako to bude vyzerat s danovym priznanim za rok 2008, ked som takto pracovala aj bola na materskej. Viem, ze potrebujem nejake potvrdenie od zamestnavatela, to potrebujem aj zo socialnej poistovne, ale tej, ktora mi vyplaca matersku alebo mi tie papiere mozu dat v hociktorej poistovni na Slovensku.

Ďakujem veľmi krasne, určite mi zachranite vela behaciek po uradoch...a vysvetlite mi to urcite jednoduchsie ako tie panie na uradoch. Este raz vdaka
:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
8. jan 2009 o 10:21  • Odpovedz
ahojte baby,
poradite? materska mi konci teraz v januari, ale ja idem pracovat cize poziadam o ten krateny rod. prispevok( aj ked o maleho sa budem 100% starat, lebo budem robit z domu ). Moj manzel je od 01.01.nezamestnany a bude poberat podporu v nezamestnanosti. Mohol by poberat rodicovsky prispevok on v plnej vyske , ale rodicovsky prispevok 4.500 SK sa neda porovnat z nezamestnaneckym prispevkom...Co myslite, nie je to protizakonne poberat nezamestnanecke ked ma narok na plny rod. prispevok? Ale ja ako matka zaziadam o ten krateny, tak hadam to bude ok...
8. jan 2009 o 10:40  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.