• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
Ahojte baby, ja uz som pomotana z toho zakona. Len sa chcem Renci spytat ci neviete nahodou ci treba nieco niekam hlasit ked mam dieta v sukromnych jaslickach od oktobra 2008, som zamestnana a poberam nadalej rodicovsky prispevok.
Mam ist na Urad prace pre dalsie tlacivo?
8. jan 2009 o 12:32  • Odpovedz
peta...ja som ten isty pripad. mam tlacivo z internetu Ziadost o prispevok na starostlivost...
neviem, ci je spravny. ale vyplnim a so vsetkymi nalezitostami pojdem na urad prace. ci mi daju ine tlacivo alebo ma este s niecim budu obtazovat neviem. ale este nemam doklad o zaplateni za skolku za januar, tak sa este nikam neponahlam.
8. jan 2009 o 14:27  • Odpovedz
Ivanka - rodičovský si vybavuj podľa miesta bydliska, takže v Prešove. Niekedy okolo toho 15.marca si vyžiadaj zo sociálky v KE potvrdenie o poberaní materského, ak nebudeš mať cestu do KE, tak kľudne e-mailom, mne to takto posielali, keďže tiež v inom okrese bývam a v inom pracujem. Len im napíš, že to potrebuješ k žiadosti o rodičovský príspevok, aby presne vedeli, čo ti majú poslať. Potom s týmto tlačivom zo SP pôjdeš na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v PO a dáš si žiadosť na rodičovský príspevok.
Ešte je dobré napísať zamestnávateľovi, že z dôvodu ukončenia materskej dovolenky dňa 15.3.09 žiadaš o poskytnutie rodičovskej dovolenky od 16.03.2009 do ........................ (uvedieš dátum podľa dohody zo zamestnávateľom). Zamestnávateľ totiž musí nahlásiť sociálke, že nastupuješ na RD.

Čo sa týka daňového priznania, ak ti nechceš, aby ti robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ, tak ho písomne požiadaj o zaslanie Potvrdenia o príjme a zrazených preddavkoch na daň. Kópiu tohto potvrdenia potom priložíš k daňovému priznaniu. Tiež by možno dobré vyžiadať si aj od sociálky "potvrdenie o príjme" a kópiu tak isto priložiť k priznaniu, nebudeš to musieť dokladovať dodatočne, na DÚ to budú mať pekne pokope.
8. jan 2009 o 15:08  • Odpovedz
Peta, ak ti bol rodičovský prizananý v r.2008, tak sa pre teba nič nemení.
8. jan 2009 o 15:10  • Odpovedz
Citam, citam ale stale tomu nerozumiem, teda nenachadzam v tom logiku. To znamena, ze ked moja mala ma vo februari rok { to len pre ilustraciu } a ja poberam rodicovsky prispevok cca 5 300 so vsetkym srandami a chcem ist robit od marca tohto roku na polovicny uvezok a o dieta sa bude starat babka budem nadalej poberat ten isty prispevok cize nie skrateny, ale tie chudatka co nudu ziadat tento rok o rod. prispevok a chceli by ist pracovat ho budu mat skrateny? Moze mi to prosim niekto povedat?
8. jan 2009 o 19:49  • Odpovedz
ano siska, je to presne tak, ked uz si mala schvaleny rodic.prispevok v roku 2008, tak pre teba to neplati, a tym mamickam, ktore idu na rodicovsky od 1,1 2009, ho budu kratit a na zmluvu pracovať nemôzu, ak o tych 4780 ci kolko nechcu prist, môzu robit len na dohodu.
8. jan 2009 o 20:37  • Odpovedz
jaduska...ale peta ma malu v jasliach, takze pre nu sa meni.
8. jan 2009 o 20:41  • Odpovedz
Aniba, ak to správne chápemak robíš na zmluvu, RP krátia a keď na dohodu tak nie, ostáva plná výška?
Ja sa s toho neviem vysomáriť :confused:
ja som na predlženej RD ( zatial do 5 rokov dieťaťa) a vôbec neviem, či sa môžem zamestnať aspoň na dohodu( nejakú prácu na doma).raz mi tvrdia na sociálke, že nie, teraz že áno, kto má s toho vyjsť.
8. jan 2009 o 22:19  •  1 dieťa  • Odpovedz
peta,
podla mna, ak máš od 10/08 malú v súkromných jasliach a robíš na PP, tak si už vtedy mala oznámiť že začínaš pracovať a že sa ti stará o dieťa toto zariadenie (možno? aj potvrdenie od nich si mala predložiť, či poberajú nejaké dotácie od štátu). To si predpokladám aj spravila. Nárok na RP si tým nestratila (ak tieto jasle nedostávajú dotácie od štátu).

Teraz vlastne pokračuješ v práci a dieťa je v súkromných jasličkách. To by vadiť nemalo. Horšie už by bolo, ak by išlo o súkromnú škôlku. Lebo v zákone je uvedené, že strácaš nárok, ak dáš dieťa do "materskej škôlky". :confounded:

Uvidíme však prax, ako to bude so súkromnou materskou škôlkou u staropoberateliek RP.
8. jan 2009 o 22:45  • Odpovedz
janazuza, myslim, ze si to pochopila dobre. Viem, ze popri klasickom RP uznanom v r.2008 a skôr, mamičky mohli pracovať, ale ci ty osobne si brana ak mas dieta s dlhod.nepriazn.zdrav.stavom inak to neviem.
Sesternica ma 2,5r dcerku- pracuje na plny uvazok a berie plny rodičovsky. Ale ako je to, ked mas 4r dieta a si na predlz.rodič.dovolenke, neviem presne, ak niekto vie, určite Ti poradí. papa
9. jan 2009 o 08:27  • Odpovedz
Maminky,chcem sa opytat.Svagrin azacala 2.1.09 pracovat a jej 2,5rocna dcerka zacala v oktobri 08 chodit do sukromnych jasli.A teraz nevieme.Tyka sa jej ten novy zakon tiez?Bude dostavat len prispevok na dieta+ vydavky co ma na jasle alebo jej ostane rodicovsky prispevok?
Dakujem pekne
9. jan 2009 o 10:32  • Odpovedz
Dakujem pekne baby. Ja som sa teraz tie dopatrala ze sa to deti narodenych pred 2009 netyka.
Gapa, ja som si vtedy vsetky papiere vybavila aj na Urade prace oznamila ze dieta mam v jaslickach a aj poslalap otvrdenie z prace, ze pracujem. Malu mam v suktormych jaslickach a nemaju ziadnu dotaciu od statu. Pride mi divne ze mam ist znova na urad len kvoli tomu aby som predlozila tie iste papiere len na inom tlacive.. ale v tomto state je vsetko mozne..
9. jan 2009 o 11:28  • Odpovedz
gapa a to je aky rozdiel medzi sukromnymi jaslami a sukromnou skolkou ked dcerka nema este rok a pol??? to by bol nejaky rozdiel v tom ako to to zariadenie oficialne vola? Oni sa v podste volaju sukromne detske opatrovatelske centrum.. a maju tam deti od 1 do 6 rokov, tak to je co jasle, ci skolka?? Aj ked vlastne ziadne starsie dieta ako 3 roky som tam ani nevidela, kedze tie su vsetky v statnych skolkach
9. jan 2009 o 11:31  • Odpovedz
Peta, podla mna, nové potvrdenie tam dať nemusíš (no ozaj človek s úradmi nie je nikdy na istom), ved nemáš žiadnu zmenu a ty musíš nahlásiť "zmeny".

Podla mna je dôležíté, či ide o Mš alebo iné zariadenie. No v systéme týchto zariadení, škôl, škôlok a ako píšeš opatrovatel.centier sa absolútne nevyznám.

V zákone je presne napísané: (zákon o rodičovskom príspevku účinný od 1.1.09 § 12 ods.10

Rodičovi, ktorému bol priznaný RP pred 1.1.09 a vypláca sa aj po 31.12.08, zaniká nárok na RP dnom priznania príspevku na starostlivaoť o dieťa podla osobitného predpisu alebo dnom zabezpečenia starostlivosti o dieta podla § 1 ods.2 písm.a) alebo b) v materskej škôlke.
Tam ide vyslovene o "materskú škôlku"
9. jan 2009 o 13:17  • Odpovedz
tak dievcata... nedalo mi to a znova som volala tej tete na ministerstvo. co myslia tym "materske skolky".
teda tyka sa to len tych mamiciek, co uz poberali RP.

vraj su to skolky a zariadenia definovane v povodnom zakone o rodicovskom prispevku. pise sa o nich v par. 3 ods. 4. "Rodicovky prispevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivost o dieta zabezpecuje v skolskom zariadeni, kt. je zaradene do siete skol a skolskych zariadeni, a ktoremu boli na dieta poskytnute prostriedky zo statneho rozpoctu podla osobitneho predpisu alebo vynosu dane z prijmov podla osobitneho predpisu." teda nejakym sposobom dotovane statom, obcou ci spadajuce pod ministerstvo skolstva. vlastne to co bolo doteraz.

peta...pre nas to znamena, ze nemusime robit nic. ked ti doteraz bez problemov platili RP, budu aj nadalej.

neviem, preco tam vlastne pouzili to "materske skolky". mali sa hned odvolat na ten par. 3.
dufam, ze vsetci pracovnici ministerstva davaju tento isty vyklad zakona.
9. jan 2009 o 19:12  • Odpovedz
Reni ty si super baba, dik moc. Ja som si uz planovala ze v pondelok zavolam na Urad prace, tak snad to kazdy uradnik pochopi tak ako ma.. lebo raz sa mi uz stalo ze mi zo dna na den zastavili matersku a to len preto ze im niekde zmizol rodny list malej a najjednoduchsie bolo prestat platit. Samozrejme po jednom telefonate sa zahadne nasiel , ale matersku mi vyplatili az o dasli mesiac.. :rolling_eyes:
9. jan 2009 o 20:09  • Odpovedz
renča, je fajn, že si sa pýtala. :slight_smile: Tak som zvedavá, či dajú aj nejaký výklad pre UPSVaR, aby aj tie baby tam vedeli, "ako to mysleli". Poslanci schvália nepresný zákon a potom je na tvorivosti ludí, aby si ho vysvetlovali po svojom a nie divu, že každý inak :frowning2:

Tak dajte vedieť, ako ste dopadli. :wink:
9. jan 2009 o 20:52  • Odpovedz
Ahojte. poradte mi prosim. Od 1.1.2008 som na MD. Od 15.7.2008 poberam RP. Od 1.1.2009 som zamestnana/sice som este doma-- cerpam dovolenku/, dcera tento tyzden nastupila do sukromnych jasliciek. Bola som na urade prace - tam mi povedali, ze sa mam zastavit po 15.1.2009- ze budu vediet viac, ze nemaju vyklad zakona...atd.....co si myslite- tvrdia, ze mam poziadat o prispevok na starostlivost o dieta.......je to tak? alebo budem nadalej poberat RP?Mam pocit, ze oni tam vobec nevedia co bude ......
Bolo by to jednoduchsie- poberat RP , ako kazdy mesiac dokladovat, ze mala chodi do jasiel.
9. jan 2009 o 22:41  • Odpovedz
pikolo, pozri príspevky vyššie. Presne toto baby zistovali.
9. jan 2009 o 22:43  • Odpovedz
dik, ak som to teda spravne pochopila- budem nadalej poberat RP do 3 rokov dietata- ja idem podla stareho zakona....alebo mi to nepali???
9. jan 2009 o 22:45  • Odpovedz
pikoko ano, ides nadalej podla stareho zakona
10. jan 2009 o 08:45  • Odpovedz
Ja som volala dnes na Urad prace pre istotu, nech to mame z dvoch zdrojov a teta mi potvrdila ze pokial som koncom roka riadne vydokladovala vsetko co som mala (t.j. potvrdenie z jaslieciek a potvrdenie od zamestnavatela ze pracujem) tak sa pre mna nic nemeni a nic nemusim nikam chodit vybavovat. Len ked mala nastupi do statnej skolky, tak to mam nahlasit.
12. jan 2009 o 16:40  • Odpovedz
Caute baby :slight_smile:
Pripajam sa do tejto debaty otazkou. Maly sa narodil v decembri 2006, rodicovsky poberam cca od maja 2007. A teraz otazka :wink: Maleho som dala jasiel, ktore dotuje mesto, nie su statne, ale ani sukromne. Je to neziskova organizacia. (tomu nejako nerozumiem). Ja pracujem na dohodu od septembra 2007, tu mam uzavretu so zamestnavatelom. Teraz neviem, co mam robit. Mam zacat pracovat na trvaly pracovny pomer, aby som dostavala od statu tu ich "almuznu"? Alebo? Poradite mi, ako sa z toho vysomarit? Dik
13. jan 2009 o 17:07  • Odpovedz
a nasla som nieco taketo, tak na to mrknite
http://www.rodinka.sk/index.php?id=591362&type=98
13. jan 2009 o 17:47  • Odpovedz
tak ja som dnes bola zase na UPSVaR a zase mi povedali, že ich nezaujíma, či čerpám dovolenku od zamestnávateľa alebo nie, že mám nárok na plný RP. Teda od 16.1. čerpám dovču a začínam poberať RP. Fakt už neviem, čo si mám o tom myslieť. Potom budú o nejaký ten mesiac chcieť vrátiť dávku, aj to tu je možné, ja som to tej pracovníčke aj povedala a ona stále len svoje.
13. jan 2009 o 22:18  • Odpovedz
ada,
a už poberáš rodič.príspevok? odkedy? resp. kedy ti končila MD, No a dokedy budeš čerpať dovolenku v zamestnaní?
13. jan 2009 o 22:38  • Odpovedz
Ahojte,
nevedeli by ste mi, prosím Vás poradiť. v apríli čakám druhé dieťa, zatiaľ som s prvým na rodičovskej dovolenke, t.j. poberam aj rodič. príspevok. vraj mám nárok aj na materský príspevok 6 mesiacov, myslíte, že potom mám informovať úrad, alebo budem mať oba príspevky naraz?
13. jan 2009 o 22:40  • Odpovedz
a ešte jedna otázka, ak som to dnes správne pochopila, tak vyplácanie rodičovských príspevkov na viac detí platí iba, ak ide matka do práce?
ja sa chystám dať staršie dieťa do škôlky od septembra, ale s menším budem na materskej, tak asi budem dostávať len jeden rodičovský potom, že?
a keby som ho do škôlky náhodou nedala, aj tak by som mala len jeden príspevok? ja tým zákonom vôbec nerozumiem.....
nehovoria rečou môjho kmeňa....
dakujem
13. jan 2009 o 22:44  • Odpovedz
radfi, kedy si bola nemocensky poistená (napr. zamestnaná, dobrovolne nemoc.poistená, povinne nem.poistená ako szčo) v období 4/07 doteraz,
ak si nebola v období dva roky pred pôrodom nemocensky poistená aspon 270kalend.dní, tak nárok na materské mať určite nebudeš. Ak si bola, potom sú ešte dalšie podmienky, takže možno máš nárok, možno nie.

poberať rodičovský príspevok súbežne s materským sa nedá.
rodičovský sa dá poberať len jeden, lebo sa vypláca na rodiča a nie na dieťa
príspevok na starostlivosť o dieťa sa vypláca na každé dieťa do výšky rodič.príspevku, ak preukážeš náklady. No na ten vzniká nárok iba ak si zárobkovo činná, myslím
13. jan 2009 o 22:54  • Odpovedz
gapa, dakujem, práve som si čítala tému materská-rodičovská-materská,
som stále zamestnaná, aj ked momentálne na rodičovskej dovolenke, predtým som mala nárok na MP, tak snád aj teraz.
počula som o nejakých špekuláciách s nemocenským pripoistením, aby bola vyššia materská, myslela som, že sa to dá doplatiť aj spätne, ale tuším som na to mala myslieť ešte pred otehotnením, škoda, že som si neprečítala túto diskusiu :angry:
myslíš, že po skončení materskej a pri poberaní rodičovského sa mám dobrovoľne nemocensky pripoistiť, vedela by si mi povedať aj predbežnú mesačnú sumu aspoň cca, lebo vyzeráš, že sa vyznáš.
dakujem
13. jan 2009 o 23:13  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.