• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
gapa, MD mi končí 15.1, RP budem poberať od 16.1 a od 16.1 budem čerpať aj dovču asi tak 6 dní, a potom asi PN /skrz zdravotné problémy-, ktoré sa budú liečiť dlhšie aj niekoľko mesiacov/. Musím čerpať dovču od zamestnávateľa, lebo by mi prepadla a radšej pôjdem na PN tak, že preruším dovču PN-kou. Po PN-ke dočerpám zvyšok dovolenky.
13. jan 2009 o 23:18  • Odpovedz
Dievčatá, od 20.00 študujem tieto blbé zákony.
Som z nich magor.
Existuje zákon o rodičovsko príspevku z roku 2002 - rodičovský príspevok v sume 4.780,- Sk (už neviem koľko Eur) dostane matka, ktorá ostane doma a stará sa aspoň o jedno dieťa (ak má aj tri ako ja tak iba jedna suma). Zatiaľ je stále platný.
Od 1.1.2009 platí zákon č. 561/2008, ktorý hovorí príspevku na staroslivosť o dieťa. Tu je tiež príspevok 4.780,- Sk, ale dostáva sa na každé dieťa (v mojom prípade x 3) do dovŕšenia 3 roku, resp. do 6.roku ak je choré blabla. Podmienka je že rodič musí byť zamestnaný, alebo denný študent VŠ. Celú sumu dostane ale iba vtedy, ak je dieťaúdeti umiestnené v zariadení, na ktoré nedostáva od štátu financie, resp. sa stará osoba so ŽL. V opačnom prípade je suma krátená na 1/4.
V oboch prípadoch ide o sumy, ktoré sú určené na riadnu starostlivosť o deti. Povedzte mi, prečo žena, ktorá ostane doma, nemôže dostať tiež násobok sumy, za každé dieťa zvlášť :angry: . Ale to je na inú bebatu...
Podľa TV je v tomto roku na matke, o ktorý príspevok požiada. Je možné preisť na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak to lepšie vyhovuje.
13. jan 2009 o 23:19  • Odpovedz
Ada,
ja som v apr.2007 skončila MD - dostala som za ten mesiac materskú, potom som čerpala dovolenku z práce a následne som ďalej pokračovala na materskej s rodičovským príspevkom. Rodičovský príspevok som dostala aj za tie dni, kedy som čerpala dovolenku.
Odvtedy som už bola na ďaľšej materskej a nikto odo mňa tie peniaze nechcel :wink:
13. jan 2009 o 23:43  • Odpovedz
Radfi aj ja som dostala materskú - rodičovskú - materskú.
Podľa vyjadrenia pani na sociálnej posťovni (zdalo sa, že sa vyzná, lebo iné sa radili u nej) dobrovoľne nezamestnanecké stačí začať platiť rok od poslednej platby od Tvojho zamestnávateľa. Nesmieš však tento čas prešvihnúť. Potom Ti už nepomôže nič :frowning2:
Suma sa pohybuje od výšky min.mzdy - pred rokom to bolo okolo 120 Sk. A tá min.mzda sa tak veľmi nevyšplhala.
13. jan 2009 o 23:49  • Odpovedz
tatotu,
radfi sa pýtala na dobrovolné "nemocenské" poistenie. To sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu, najmenej z minimálnej mzdy. No to by bolo na dlho. Prečítaj si v iných temach, napr. o materskom, či DNP.

no a nikto nehovorí o tom, že doteraz bez problémov išlo poberať rodič.príspevok a aj čerpať medzi MD a RD dovolenku. To je novota od 1.1.09 a tiež predpokladám, iba pre mamičky, čo začínajú poberať rodič.príspevok od 1.1.09.
Takže treba aj pozornejšie čitať príspevky. :slight_smile: :wink:
14. jan 2009 o 02:34  • Odpovedz
opravujem, v predchádzajúcom príspevku malo byť "nešlo" a nie "išlo" :pensive:
14. jan 2009 o 02:36  • Odpovedz
Ahoj baby, pisem este raz. Prosim skuste mi poradit. Vskratke, poberam rodicovsky od roku 2007. Maly chodi od novembra do jasiel, ja do prace na dohodu. Dostavala som klasicky 47..sk. Ale co teraz, po novom? Chcem sa vratit do prace na plny uvazok, zostane mi rodicovsky? Alebo musim poziadat o ten novy prispevok? Ja uz fakt neviem, na urade mi povedali, ze to musim uz po novom. Tak ako je to? Dik
14. jan 2009 o 11:25  • Odpovedz
martinka, ja napíšem len názor, netvrdím, že pravdu. POdla mna na teba sa vzťahuje ešte starý zákon a nové ustanovenie, že dieťa nemôžeš dať do Mš.
Ak platí starý zákon, tak môžeš byť zárobkovo činná a zároven poberať rodič.príspevok. Ak dieťa nechodí do mš, resp. nie je dotované štátom to zariadenie (neviem, ktorú definíciu použijú, príp. pozri v zákone ako presne je to definované), tak nárok na RP máš nadalej.

tatotu, ada ...
som ešte raz pozrela do tých zákonov, ako to je s čerpaním dovolenky v práci a nárokom na rodič. príspevok. Tak musím sa poopraviť, lebo s paragrafmi nie som až taký kamarát. V zákone o rodič.príspevku sa hovorí, že nie je nárok na rodič.príspevok, ak je mamička zárobkovo činná. Definícia zárobkovej činnosti v nom nie je a nie je tam odkaz ani na žiadny iný zákon, z ktorého by sa difinícia zárobkovej činnosti brala. V zákone o príspevku na starostlivosť o dieťa je definícia taká, že za zárobkovú činnosť sa považuje poberanie príjmu zo záviselej činnosti a napr. aj poberanie nemocenského, materského z neho. Či však budú používať definíciu zárobkovej činnosti z tohto zákona aj pri zákone o rodič.príspevku vlastne neviem. Predpokladám, že nemusia, ale môžu.

Ak tu definíciu použiju, tak platí, čo som písala vyššie. Ak nepoužijú, tak predpokladám platí to, čo bolo doteraz nadalej (tak ako u tatotu), že možno súbežne poberať rodič.príspevok aj čerpať dovolenku medzi MD a RD. Uvidíme aká bude prax. Tak dajte vedieť. :wink:
14. jan 2009 o 13:37  • Odpovedz
Dik gapa. Len aby si to mysleli aj tie mudre tety co tam u nas sedia :angry:
14. jan 2009 o 13:44  • Odpovedz
caute babule,

vasa diskusia je moc zaujimava.. :slight_smile: mna sa tyka asi tak ze mam od 8.1.2009 schvalenu predlzenu matersku/syn mal v decembri 08 /3 roky/ z dovodu dlhodobo nepriazniveho jeho zdravot. stavu. Zeny na socialke mi neboli schopne povedat ci sa mozem zamestnat a zaroven poberat rodič.prispevok a tak som napisala na ministerstvo soc veci a rod.. odpoved mam dostat do konca januara, registrovali moju ziadost
.. paradoxne je ze zenska na socialke mi nevedela reprodukovat novelu zakona , ale rovno mi povedal ze ked mam raz postihnute decko mam sediet doma na zadku a starat sa on za prisudenu matersku /tych cca 5000/ :pensive:
a nemam si co hladat pracu..
no zena si neuvedoila ze ked chce apelovat na moju ludsku stranku.. tak nech to vezme ze postihnute diieta ma bezne vyssie financne naroky ako zdrave a tiez matka co sa ma 6 rokov 24 hod. denne starat o dieta s hendikepom ma tiez urcite socialne potreby, byt s ludmi, zmenit prostredie, udrziavat sa v pracovnej praxi a trebars si aj financne trochu prilepšiť , tych 5000 je pre samu matku s deckom zobracenka/ stastie to nie je moj pripad/
.. a tiez ma zaraza ako tam hore uvazuju ked je umoznene matkam /podla stareho zakona/ na riadnej materskej do veku 3 roky veku dietata pracovat ale na predlzenej od 3- 6 rokov nie. Aky je rozdiel ze ma udajne vacsie naroky na starostlivost postihnute 4 rocne ako male niekolkotyzdenne, mesacne ?? :confounded:
14. jan 2009 o 16:16  • Odpovedz
dobry večer chcem sa spýtať či niekto nevie či ked nastupim do zamestnania a som na materskej dovolenke a dam malu do skolky či budem ešte niečo poberať.Samozrejme okrem rodinnych davok
14. jan 2009 o 21:45  • Odpovedz
gapa, určite dám vedieť, keď príde prvá dávka. :slight_smile: Dnes som si ešte zisťovala, že keď preruším dovolenku PN-kou, či mám vôbec nárok na nemocenské, ani v SP im to nebolo jasné, že podľa nich by som musela odrobiť aspoň jediný deň, ale potom niekam volala a zistila, že by som nárok mala mať, lebo v SP som bola len vylúčená počas MD, ale kedže ma zamestnávateľ od 16.1 nahlásil do SP, tak by som na nemocenské mala mať nárok, ak pôjdem na PN-ku. Teraz to nesúvisí s poberaním RD, lebo aj tak viac by mi pomohla PN ako len RD. No a aj dnes povedali na UPSVa R, e ich nezaujíma, či budem PN alebo nie, že na RP mám nárok.
14. jan 2009 o 22:48  • Odpovedz
ada,
na tú PN-ku budeš mať nárok, lebo ti vznikne v čase trvania nemocenského poistenia. Ak si však v r.2008 nemala vymeriavací základ pre nemoc.poistenie, bude sa ti rátať 25% (prvé 3dni) a 55% (od 4-tého dna) z jednej tridsatiny pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN a ktorý ti uvedie mzdárka v potvrdení pre SP (ak teda tvoja PN-ka bude dlhšia ako 10dní, prvých 10platí zamestnávael náhradu mzdy pri dočasnej PN)

dakujem za info :wink: tie sú teraz podstatné, aj ked nezaručujú, že všade sa postupuje rovnako :unamused:
15. jan 2009 o 01:00  • Odpovedz
poradte prosim,aky je rodicovsky + 2x pridavky na deti? doslo mi 5800 a ratala som cez 6000, mylim sa?
15. jan 2009 o 13:15  • Odpovedz
alebo je to este za december a po novom bude vyplatene az v o februari?
15. jan 2009 o 13:18  • Odpovedz
no rodicovsky je 4780 + nejaky 600x2. to tusim aj tak pasuje cca 6000
15. jan 2009 o 15:16  • Odpovedz
ale teraz som si nie ista kolko je pridavok na dieta, ci uz siel hore alebo az od januara, to fakt neviem, lebo ho pobera manzel.
15. jan 2009 o 15:18  • Odpovedz
nadhera...malo by to byt 5860,- Sk 4780 + 2 x 540 . to je za december vyplateny v januari.
15. jan 2009 o 17:34  • Odpovedz
tak mam info z ministerstva soc veci pre babule co su na prelzenej materskej a chcu pracovat... ak mi bol narok na rodicovsky prispevok schvaleny po januari 2009 tak pracovat mozu len na dohodu o vykonani prace, ie byt zaradene do prac. pomeru a vtedy im nebude rodicovsky prispevok ani krateny ani zruseny. Zamestnat na prac.zmluvu s tym ze im nebude odobraty rodicovsky len tie ktorym bol schvaleny pred koncom decembra 08.
18. jan 2009 o 13:17  • Odpovedz
moj pripad je ze mi riadna materska skoncila v decembri08 a 8.januara 09 mi schvalili predlzenu, z min. soc. veci mi napisali, ze v zaujme zachovania kontinuity pomoci statom , kedze mi navazuje plynule predlzena materska hned za riadnou, aj ked bola schvalena az v januari, riadna mi bola schvalena este po starom, takze sa na mna vztahuje stary zakon podla ktoreho sa mozem stale zamestnat na zmluvu.
snad to niekomu s podobnym problemom pomoze :wink: :wink:
18. jan 2009 o 13:21  • Odpovedz
dolinka Diky aj za Ip.
Ja som mala schválenú predlženú rodičovskú v 2004 do konca januára 2009.V decembri som si na základe toho , čo mi odporučila lekárka podala žiadosť o predlženie( aspoň na rok) do 6 rokov malého.Zatial čakám na odpoveď. Podala som to skôr, aby ked mi to schvália, tak nadväzovalo.( v 2004 roku som o takejto RD nevedela podávala som to v posledný deň riadej rodičovsklej a na odpoved som čakala skoro 3 mesiace, musela som ešte doplniť výsledky s alergiologie). Vela záleží od dátumov podania žiadosti. Potom mi spätne mesiace doplatili.
18. jan 2009 o 15:29  •  1 dieťa  • Odpovedz
Milé babenky, celý večer čítam vašu diskusiu o rod. príspevku na dieťa. Ja som prečítala celý zákon a niekoľkokrát som bola na Úrade práce, ale nie som spokojná a preto prosím o radu. Naša dcéra sa narodila v 11/2007, ja som živnosť neprerušila, pracujem ako sprostredkovateľka ďalej a poberám rod. príspevok doteraz a vraj by sa ´mi nič nemenilo, dostávala by som ho ďalej a mohla by som aj pracovať, ale manžel prerušil živnosť a je už len vedený ako konateľ jednej s.r.o., ale nepoberá za to žiaden príjem, preto sme mysleli, že by on mohol poberať rod. príspevok a ušetriť odvody, nakoľko by ich za neho platil štát, nakoľko ja si musím odvody platiť sama ako SZČO. Na úrade práce mi povedali, že od 1. 1. 2009 poberateľ rod. p. nemôže byť ani konateľom, ale v zákone som to nikde nenašla. Tam sa píše len o príjmoch, ale on žiaden príjem nemá. Čo s tým? Ďakujem za prípadné rady a pomoc a všetky vás pozdravujem
20. jan 2009 o 01:28  • Odpovedz
iepp,
tiež som nič také nenašla, aj ked až tak sa tomu nerozumiem.
v zákone o rodič.príspevku sa hovorí len o zárobkovej činnosti rodiča, ktorá je bližšie špecifikovaná len v § 3 ods.4, príp. ods.3 písm e (dohody).

v zákone o príspevku na starostlivosť o dieťa (PNSoD) je toho viac. Tam je to upravené v § 4 ods.3 + 3. Ale hovoríš o nároku na RP a nie na PNSoD.

Príjmy za prácu konatelov spoločnosti s r.o. sú príjmami zo závislej činnosti podla § 5 ods.1 písm.b) zákona o dani z príjmov (prípadne odmeny za výkon funkcie podla písm. d)). Ten je spomenutý v odkaze č.7 v § 4 ods.2 zákona o PNSoD pri príjme zdanovanom podla osobitného predpisu. Aj keby použili túto definíciu zárobkovej činnosti pri uplatnovaní nároku na RP, aj tak ak príjem nepoberá, tak zárobkovo činný podla mna nie je.

No nevyznám sa v tom natolko, aby som ti to tvrdila na 100%. či to nesúvisí ešte s iným zákonom. Zdá sa mi, že niečo preberali o konateloch na porada.sk, tuším v súvislosti so zdravotným poistením, no zdá sa mi, že tiež len v súvislosti s príjmami.? Ozaj neviem. :unamused: :frowning2: :wink:
20. jan 2009 o 11:45  • Odpovedz
podla toho co pisete, ziadna matka konatelka nema narok na RP? ved ked zena otehotnie, nepojde spolocnost menit konatela v obchodnom registeri, aby mala narok na rodicovsky. je to pekna haluz, ale asi je to tak.
lebo v par. 4 ods. 3 zakona o rodicovskom prispevku je definovana zarobkova cinnost ako cinnost, ktora si zaklada narok na prijem, nikde sa nepise, ze musi mat prijem. takze ak konatel je zamestnanec podla par. 5 zakona o dani z prijmov, nema narok na RP. takze moze len poziadat o prispevok na starostlivost o dieta podla tohoto.
20. jan 2009 o 18:18  • Odpovedz
Ahoj dievčatá, neviete niektorá ako má vyzerať žiadosť zamestnávateľovi o poskytnutie rodičovskej dovolenky?
A žiadosť na sociálne na čerpanie rodičovského príspevku je niekde na nete? Nemáte niektorí link? ďakujem
21. jan 2009 o 10:29  • Odpovedz
dmonikad: pisem ti na ip, kde sa daju stiahnut tlaciva

inak, co sa tyka rodicovskeho prispevku a noveho zakona, tyka sa iba mamiciek, ktorym bol prizdnany matersky prispevok po 01.01.2009, ostatne, ktore pracovali a mali umiestnene dieta v sukromnom zariadeni do 31.12.2008 sa riadia starym zakonom, novy sa na nich nevztahuje....
21. jan 2009 o 12:13  • Odpovedz
mirko06 ďakujem, napísala som na IP, ale hodím to aj sem

Ja som na MD od 15,8,2008, končí mi 15,2,2009. Chcem ísť požiadať na sociálne o rod. príspevok.

Zamestnávateľ mi ale napísal, že aj jemu musím poslať "žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky". , tak som chcela vedieť, či ste to niektorá nepísali, že akú to má mať formu.

Ja som myslela, že tú žiadosť o rodič. príspevok zanesiem na ÚPSVaR, nevedela som, že treba s tým ísť na soc. poisťovňu,

ja už fakt neviem, nechcem niečo zanedbať a prísť aj o tých pár korún
21. jan 2009 o 12:47  • Odpovedz
tak, pisala som na ministerstvo prace... a toto mi odpisali, kuk
http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?t=4712
21. jan 2009 o 20:21  • Odpovedz
dmonikad,
so žiadosťou o rodič.príspevok chod na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny, nie na soc.poistovnu! no zo SP budeš potrebovať jedno tlačivo, no to ti na UPSVaR povedia

žiadam o poskytnutie rodičovskej dovolenky od ukončenia čerpania MD, t.j. od xx.xx.xx do xx.xx.xx (môžeš napr. napísať aj do dosiahnutia jedného/dvoch/resp. troch rokov dieťaťa a prilož rodný list, alebo aj inak definovať dobu. POtom môžeš požiadať znovu o predlženie/poskytnutie dlhšej RD).
21. jan 2009 o 23:06  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.