• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
tak som z toho riadny jelen, jednemu povedia tak a druhemu inak :angry:
22. jan 2009 o 13:57  • Odpovedz
janula,
bohužial teraz mám taký počítač, že mi aj koníka alebo poradu nadčítava cca pol až 1minútu, takže neviem, či to nezabalím.
Som pozerala ten prvý link (druhý chcel registráciu a nechcem pri tom stráviť dlašiu polhodinu), že to sú nejaké info z nového času. Aspon podla písma. Tak to treba brať vždy z rezervou. Dajú sa brať také všeobecné info odtial, no ak chcete ozaj niečo konkrétne, nemožno sa držať nového času a teda ani žiadnej všeob. info z televízie.
na tej prvej stránke je blbosť. Nejde podla žačiatku PP ale podla toho za aké obdobie sa začal poberať RP (ale to tu je viackrát písané) Treba hladať jednoznačne na odbornejších forach. Je tu prezentovaná aj stránka, kde sa dá pýtať priamo niekoho z ministersta práce soc.vecí a rodiny.
No a dobré je sa trochu orientovať priamo v zákone.
22. jan 2009 o 16:46  • Odpovedz
gapa, Ďakujem
22. jan 2009 o 19:07  • Odpovedz
gapa,dakujem :wink:
23. jan 2009 o 12:24  • Odpovedz
Baby bola som uz stvrty krat u nas na urade, a konecne mi povedala, co som chcela pocut :slight_smile: , ze mi rodicovsky zostava, aj ked pojdem 1.2. do roboty a maly pojde do jasiel. Tym ze poberam rodicovsky od roku 2007, idem teraz po starom. Staci im doniet fotokopiu pracovnej zmluvy a napisat cestne prehlasenie, ze maly je v jasliach a nie v skolke. No konecne to mam vyriesene :wink:
24. jan 2009 o 13:47  • Odpovedz
tak fajn! :sweat_smile:
24. jan 2009 o 23:15  • Odpovedz
uz mam vybaveny prispevok na starostlivost o dieta. vraj som bola prva s takou ziadostou, co to ma teda prekvapilo. zjavne vedia o tom zakone na urade prace menej ako my tu. :wink:
26. jan 2009 o 17:50  • Odpovedz
aj ti povedali, ako budeš preukazovať výdaje?
26. jan 2009 o 20:09  • Odpovedz
ano, ak to chcem mat vyplacane mesacne, prinesiem kazdy mesiac doklad o zaplateni za skolku. v mojom pripade pokladnicny doklad o uhrade v hotovosti.
27. jan 2009 o 07:31  • Odpovedz
Chcem sa opytat, materska sa berie ako odpracovane dni a teda za to obdobie prislusneho roku vznika narok na dovolenku? (ako keby som robila). Este jedna vec, rodicovska dovolenka sa nebere ako odpracovane dni, mam teda tomu rozumiet, ze sa za toto obdobie v danom roku sa krati dovolenka ako pri PN?
Dakujem
28. jan 2009 o 10:57  • Odpovedz
prosim o radu
aky datum mam uviest do tlaciva ziadost o rodicovsky prispevok v casti "uplatnujem si narok na rodickovsky prispevok od...."
materske mi priznali od 24.7
28. jan 2009 o 18:40  • Odpovedz
renca, ráta sa do tých výdajov, aj cestovné? ja totiž budem musieť malú voziť každý deň do škôlky 13km busom. a za dieťa do 6 rokov platím jednu cestu 0,20eur. čiže za jeden deň sú to dve cesty a tak 0,40eur :unamused: .
28. jan 2009 o 18:44  • Odpovedz
a este sa chcem spytat ze kedy vlastne treba vybavit rodicovsku?myslela som ze staci ked bude mat babo pol roka ale neviem presne-ked nastup na matersku mam 24.7.2008 a trva 28 tyzdnov
za radu velmi pekne dakujem
28. jan 2009 o 20:00  • Odpovedz
anjelik...neviem, ja taky vydaj nemam. opytaj sa na vasom urade prace.
28. jan 2009 o 20:28  • Odpovedz
rovni,
na potvrdení od soc.poistovne by si mala mať dátum, dokedy poberáš materské, tak odo dna po ukončení poberania materského.
28. jan 2009 o 23:03  • Odpovedz
praveze na potvrdeni od soc.poistovne je ze mi priznavaju materske od 24.7.2008 do "zaniku naroku na materske"-ako mam vediet kedy mi zanika narok?mam si od 24.7 vyratat presne 28 tyzdnov co je 5.2-cize narok na rodicovske mam od 6.2?
29. jan 2009 o 08:52  • Odpovedz
tovni,
ak začala MD 24.7.08, tak končí 4.2.09, ak trvá 28týždnov. Ale myslela som nie na rozhodnutie zo SP (tam je to uvedené ako píšeš), ale na potvrdenie pre účely poberania rodič.príspevku (tak nejako sa to potvrdenie volá, no presný názov neviem). Aj toto potvrdenie si predpokladám budeš musieť vybaviť k žiadosti o RP a tam je dátum presne uvedený. :wink:
29. jan 2009 o 11:27  • Odpovedz
Ahojte mamuse, prosim o radu.
Naskytla s ami prilezitost ist na polovicny uvazok pracovat do jednej firmy, osm vsak stale zamestnana v druhej. Takze potrebujem vediet, ci tam mam dat vypoved teraz pocas RD, zamestnam sa normalne na zmluvu v tej novej na pp. O RD(4780,-) by som prist nemala?ak to spravne chapem, ale je aj moznost, ze vsetko ostane ak je a budem tam robit na cierno.
Co spravit???dakujeeeem
2. feb 2009 o 10:20  • Odpovedz
zuzka,
môžeš robiť aj nabielo. Vôbec nevadí, že máš súbežne dva prac.pomery a v jednom čerpeš RD a v druhom pracuješ. Len pred ukončením PP sa samozrejme v dostatočnom predstihu treba rozhodnúť a dohodnúť, kde ostaneš a ktkorý PP ukončíš.

No a po správnosti, ak budeš pracovať na PP, tak sa treba odhlášiť zo SP ako osoba, za ktorú platí dôch.poistenie štát do 8dní od nástupu do práce. Totiž súbežne byť dôchodkovo poistená ak zamestnanec a aj poistená štátom, to zákon vylučuje.

poberať RP popri práci na PP by si vzhladom na to, že si začala poberať RP ešte v r.2008, mala aj nadalej, ak dieťa nedáš do škôlky.
2. feb 2009 o 14:14  • Odpovedz
gapa si poklad, dik
2. feb 2009 o 14:40  • Odpovedz
Ahojte,neviete mi poradiť,dcéra bude mať v 5/2010 3 roky a asi pôjde do škôlky až v 9/2010
- ako to je s rodičovským príspevkom,ktorý mi končí v 5/2010 a ja ostanem doma s dieťaťom
- čo treba podať na upsvr a či budem dostávať nejaký príspevok
-môže mi zamestnávateľ dať výpoveď v tomto období?
Ďakujem.
3. feb 2009 o 10:17  • Odpovedz
smisela, odpoviem, ti len co viem: Si zamestnana, ale pocas poberania rodic.prispevku ti zamestnavatel neplati poistenie v nezamestnanosti, takze ak si ho dobrovolne neplatis, mala by si sa ist prihlasit do soc.poistovni ako dobrov.platca poist v nezamestnanosti. Ak budes nahodou v r.2010 bez prace po ukonceni rodic.prispevku, tak upsvar bude skumat, ci si za posledne 4roky - mala 3roky toto poistenie zaplatene, ak hej, vznikne Ti narok na podporu, ak nie-tak nie.
3. feb 2009 o 12:24  • Odpovedz
aj ja prosim o radu ak niekto vie odpoved. som v zahranici na materskej dovolenke. skonci mi v marci. chcem si poziadat o rod. prispevok, ale ze vraj uz nebude tych 4 500sk ale iba 1 200./priblizne/ no ja budem davat maleho jednej znamej a ona ho bude strazit. aky doklad potrebujem tu z UK aby som dostavala ten vyssi prispevok?pocula som ze ta opatrovatelka musi mat zivnost. ale tu v uk,neviem ci to tak je. tu maju len nejake certifikaty ze su nanny. tak myslite ze by to stacilo?
3. feb 2009 o 12:55  • Odpovedz
smisela,
ak nejde o dieeťa s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom, tak
- rodič.prspevok ti vyplatia poslendý v 6/09 za 5/09, potom už nič,
- ak si si podla prihlášku na SP aby za teba štát platil dôch.poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6rokov, tak v prípade ak nebudeš pracovať na PP a o dieťa sa budeš starať sama, tak môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom. Tiež môžeš byť poistená zdravotne štátom.
- od dosiahnutia 3-och rokov ti však končí rodič.dovolenka, takže bud musíš nastúpiť do zamestnania alebo požiadať o neplatené volno alebo PP ukončiť. Počas nepl. volna by však musel zamestnávatel platiť zdravotné poistnie za teba z minim.mzdy (4% za zamestnanca+10%za zamestnávatela). Pravdepodobne by to žiadal od teba preplatiť. Ak by si však nepracovala a bola poistencom štátu z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, tak v ročnom zúčtovaní ZP by sa toto zaplatené poistné vrátilo v plnej výške. Tak píslal p. MIhál na porade.
3. feb 2009 o 13:39  • Odpovedz
aha teraz pozerám, že som dala zlé roky v predchádzajúcom prísevku. Miesto roku 2010, rok 2009. Tak snád bude aj potom platiť rovnaký zákon!!!???
3. feb 2009 o 14:11  • Odpovedz
Ďakujem gapa.
3. feb 2009 o 14:20  • Odpovedz
dakujem za rady :slight_smile:
3. feb 2009 o 19:33  •  4 deti  • Odpovedz
Ahoj! Chcela by som poradiť. Môj partner berie výsluchový dôchodok a robí aj poisťovníctvo, ale niei je SZČO. Keby som nastúpila do práce mohol by on poberať rodič. prísp. v plnej výške ?
3. feb 2009 o 20:09  • Odpovedz
ziza,
neviem, prečo by si mala tento rok nárok len na tých 25% z RP?
Aha, v r.2008 si poberala RP, potom materské na druhé dieťa a teraz v r.2009 budeš žiadať o RP na druhé dieťa?
V tom prípade je to tak, že nárok na RP ako zárobkovo činná osoba nemáš. LEn na príspevok na starostlivosť o dieta, ak nepreukážeš náklady (napr. zo škôlky, od živnostníka), tak len 25% z RP.

Ty platiť počas poberania materského nemusíš do SP, so zdrav.poistením som si myslela, že treba, no v ZP u szčo sa nevyznám, takže sa s tebou nebudem hádať, či áno, či nie; od nástupu na RD už by si platiť do SP musela, ak by si nedala čestné prehlásenie, že nevykonávaš živnosť.

Bohužial s odvodmi do ZP manžela ti neviem poradiť.

Odvody do SP, ak by si manžel založil živnosť v r.2009, by mu mohli vzniknúť najskôr od 1.7.2010, ak by jeho príjem zo živnosti prekročil 12xmin.mzdu.
V súčte vymer.základy zo zamestnania + živnosti však nesmu prekročiť mesačné maximum, t.č. u nemocenského poistenia je maximum 30219,- . Ak už v zamestnaní má napr. hrubú mzdu nad 30219,- resp. maximum platené potom, tak nemoc.poistenie by ako szčo platiť nemusel, samozrejme ostatné poistné, ktoré majú vyššie maximá áno.
u dôch. starob,inval, garanč. fondu niečo vyše 80tis.Sk
tieto maximá sa menia vždy od 1.7. v roku, podla priem.mzdy v predch.kalend.roku
4. feb 2009 o 23:44  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.