• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok v roku 2009

(zamknutá)
29. novembra 2010 
Ahojte,
tak ja som si bola dnes zistovat co a ako...na matersku som nastupila v 2008,rodicovsky som tiez zacala poberat v 2008 a povedali,ze idem po starom...takze aj ked mi bude maminka opatrovat maleho,nepotrebuje zivnost,len napisem prehlasenie a korunky budem nadalej dostavat.
5. feb 2009 o 19:22  • Odpovedz
Miriamka dakujem ti velmi pekne :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face: :dizzy_face:
6. feb 2009 o 11:46  • Odpovedz
caute, vidim ze ste tu take znale veci ohladom rodicovskych veci. mam otazocku. kedze mam dvojicky a chcem aby mi platitli do vysky materskej na obe deti od 1.2. som sa zamestnala naspat k povodnemu zamestnavatelovi, na matersku som sla v roku 2007/12 a dala som si teda ziadost o prispevok na starostlivost o dieta. chodia do sukromnych jasiel, ale citam tu ze by ani nemuseli a podla stareho zakona staci ak dam prehlasenie ze sa o nich dakto stara. prosim vas ako to teda je? aby som zbytocne neplatila vela za sukr. jasle. a este co vsetko treba ist vybavit, citam ze mam ist na SP a vyhlasit sa z II piliera a zamestnavatel ma prihlasi alebo netreba. je ktomu treba ja dake dalsie tlacivo lebo pokial viem tak ked som nastupovala na MD bolo treba aspon 3 vypisat aby to stat platitl. dakujem za kazdu radu. :slight_smile:
7. feb 2009 o 11:38  • Odpovedz
gaga ty si taka sikovnica porad mi prosim ta :slight_smile:
7. feb 2009 o 11:52  • Odpovedz
Pappo....no ja si prave teraz vypisujem to prehlasenie ze maly bude s inou fyzickou osobou...a plus ked som isla na matersku vypisovala som do socialnej vyhlasenie aby za mna platili dochodkove,a tam je,ze to 8 dni od skoncenia sa treba odhlasit lebo to zacne platit zamestnavatel.
7. feb 2009 o 14:41  • Odpovedz
pappo,
súhlasím s miriamkou,
1. do 8dní od nástupu do práce sa treba odhlásiť zo SP. Stačí len odhláška na RLFO.

2. ak si podáš žiadosť na príspevok na starostlivosť o dieťa (u teba na 2deti), tak ti podla info (v zákone to nejako neviem vyčítať, tak som zvedavá, či to tu aj niekto potvrdí), by ti mohli uhrádzať mesačne poplatky na súkromné jasle ale maximálne do výšky rodič.príspevku, teda u teba vraj 2x rodič.príspevok, t.j. 2x 4780,- Sk (v eur), ak teda aspon tolko platíš za jasle. Čo k tomu všetko treba, neviem. No potom treba predkladať doklady o zaplatení poplatkov a maximálne za 6mesiacov pozadu, inak po doručení dokladu za obdobie viac ako 6mesiacov dozadu už ti to "myslím" nevyplatia.

3. Ak by si poberala rodič.príspevok, tak aj ked pracuješ, tak môžeš (lebo si ho začala poberať ešte pred 1.1.09), no to by si dostávala len 1x 4780,-Sk
7. feb 2009 o 23:50  • Odpovedz
gapa a ked ja nepoberam nic a v aprili uz mi zacina rodicovsky tak budem dostavat po starom, alebo po novom.?
8. feb 2009 o 17:30  • Odpovedz
zuzana29,
akože nepoberáš nič. poberáš materské?
8. feb 2009 o 18:22  • Odpovedz
ano ale v UK a uz mi konci.takze uz nebudem poberat nic.
8. feb 2009 o 19:19  • Odpovedz
zuzana,
tak samozrejme, ak ti vzniká nárok na RP (to že si v UK neviem, či má na to nejaký vplyv?), tak sa bude riadiť už novým zákonom účinným od 1.1.09. Z UK budeš potrebovať potvrdenie o dobe poberania materského a neviem, či nie aj o výške. Na SK to preukazujú mamičky na tlačive z UPSVaR
8. feb 2009 o 19:58  • Odpovedz
ano. to som pocula ze musim priniest papier ze kedy koncim matersku.
ale hore vyssie miriamka spominala ze jej povedali na socialke, ze ked rodila pred 1.1.2009 tak ,,ide po starom,,
cize ma ten prispevok vyssi.
takze nie je to pravda? :unamused:
8. feb 2009 o 20:57  • Odpovedz
zuzana29,
miriamka nepísala, že z dôvodu, že rodila pred 1.1.09, ale že začala poberať rodič.príspevok od r.2008 t.j. pred 1.1.09!! to je rozdiel
Na slovensku je nárok na materské obvykle 28týždnov t.j. cca pol roka (pri osamelých mamíčkách a viacpočetných pôrodoch je to 37týždnov) od nástupu na MD, takže to vychádza obvykle, že dieťa má vtedy cca 4,5 maximálne 6mesiacov.

V UK sa možno materské poberá dlhšie, takže možno preto ten rozdiel, aj ked máš podla nicku o skoro 2mesiace mladšie dieťa.
8. feb 2009 o 22:38  • Odpovedz
Baby, maly bude mat v maji tri roky, ak mi schvalia predlzenu matersku zo zdravotnych dovodov, plati pre mna uz asi novy zakon, pretoze to schvalia od maja 2009, alebo sa to posudzuje podla stareho, ze je to len predlzenie. Mozem dat potom syna na 4hod. do skolky na adaptacny pobyt a poberat RP v plnej vyske, lebo podla stareho zakona to tak bolo.
A zamestnastnat sa mozem len na dohodu, je tak?
9. feb 2009 o 00:06  • Odpovedz
pegy,
podla ktorého zákona to bude posudzované ti neviem povedať, nemám skúsenosť či ide o predlženie (snád sa vyjadí niekto so skúsoenosťou)

tie 4hodiny platia aj podla staréh aj nového zákona pri deťoch s dlhodobo nepr.zdr.stavom.

Tá možnosť pracovať na dohodu platí určite pre zdravé deti. Pri detoch s dlhod.nepr. zdr.stavom???
... asi nie.
V zákone účinnom od 1.1.09 je podmienka zabezpečenia riadnej starostlivosti o dieťa druhým rodičom alebo inou fyzic.osobou podla osob.predpisu (t.j. nie napr. živnostníčkou), no a túto podmienku, ak bude dieťa v škôlke uričte nesplníš.
V zákone účinnom do 31.12.08 to bolo tiež dosť nejasné.
9. feb 2009 o 00:36  • Odpovedz
gaga si poklad dakujem za info len mi nie je celkom jasne ten bod 3. co si presne myslela?
a este jedna otazka, ako ejk to s materskou o mamiciek s dvojkami beru 9 mesiacov, nie 6 ? lebo jedna mi hovorila ze brala 9 na 100% vies mi poradit?
dnes pojdem na socialku ale aj tak neviem ci mi povedia.
9. feb 2009 o 10:19  • Odpovedz
pappo pozri co gapa odpisala zuzane29 -pri viacpoc porodoch je materska 37tyzdnov :wink:
9. feb 2009 o 11:45  • Odpovedz
gapa miriamka mi to pisala v IP, tak preto tak pisem. a maly ma 7 mesiacov, ale o mesiac ideme na slovensko, tak by som si to chcela vybavit. a materska mi konci 5.4.2009
9. feb 2009 o 16:06  • Odpovedz
anib diky musim si to precitat lebo ja som isto dostavala len tych 6 mesiacov len co mam teraz robit :frowning2:
9. feb 2009 o 19:48  • Odpovedz
pappo
na sp si odniesla dva rodné listy na odd. odkial ti vyplacali materske?
9. feb 2009 o 20:00  • Odpovedz
no na urad prace som odniesla dva rodne listy a cheli len jeden druhy nevzali, a to iste na socialke
9. feb 2009 o 20:01  • Odpovedz
pappo,
to poberáš rodinné prídavky len na 1dieťa? no úrad práce nechám tak, lebo tam je viac vybavovačiek a ty sa nevyjadruješ presne, takže ťažko aj presne odpovedať.

na SP ak by si mala 1dieťa treba dať kopiu rodného litu 2x:
- 1x na oddelenie, kde odkial ti vyplácajú materské, kvôli rodnému číslu dieťaťa
- 1x k prihláške na dôchodkové poistenie

predpokladala som, že ak máš dvojičky, tak predkladáša 2x2 rodné listy
- 2x na odd. kde vyplácajú, kvôli rod.číslu detí a aj kvôli tomu aby si poberala materské 37týždnov (predpokladám, že o to v tvojom prípade netreba požiadať)
- 2x k prihláške (aj ked tam predpokladám stačí aj jeden RL)
9. feb 2009 o 20:31  • Odpovedz
Gapa,
diky, dolezita je ta skolka, lebo to musim vybavovat uz teraz, ked budu zapisy.
Co sa tyka tej prace na dohodu, niekto to tu pisal, viem, ze podla stareho zakona to mozne nebolo. Co sa mysli tou starostlivostou druhym rodicom, akoze ak bude s malym muz, pocas toho co ja budem v praci, tak OK, ale nesmie to byt niekto kto za to berie peniaze - ma zivnost, v zakonoch sa pomerne vyznam, ale z tohoto som tatar, asi mi chyba cely kontext.
9. feb 2009 o 21:23  • Odpovedz
no, vytlacila som si ten zakon, a asi to chapem dobre, ako som napisala v predchadzajucom pripevku, len mi tam chyba, veta, ze tu pracu mozem vykonat pocas toho, co je dieta v skolke. Je to paragraf 11bod 2 ods. 3 e. Mrknite sa na to, kto to ma pred sebou, dik!
9. feb 2009 o 21:48  • Odpovedz
pegy,
asi si myslela zákon o rodič.príspevku § 2 ods.2 bod e :wink:

ak pôjde o dieťa s dlhodobo nepr.zdr.stavom (do 6rokov) alebo aj zdravé (do 3-och rokov) a mamička bude robiť na dohodu, tak podla zákona účinného od 1.1.09 a toho vyššie spomínaného § (ak mamička nepoberá RP ešte pred 1.1.09) , sa môže starať o dieťa počas jej práce na dohodu manžel, alebo iná plnoletá FYZICKá OSOBA, ale nie živnostník ako som už písala a nevypláca sa jej rodič.príspevok. Takže z toho vyplýva, že to nemôže byť PRAVNICKá OSOBA, čo škôlka určite je.

tu je pracovná aktuálna verzia zákona o rodičovskom príspevku (piaty zákon odspodu)

http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706
9. feb 2009 o 23:41  • Odpovedz
bože, aj ja som sa kiksla :grinning: :fearful:
OPRAVUJEM

nesprávne je : zákon o rodič.príspovku § 2 ods.2 písm. e
správne je: zákon o rodič.príspevku § 3 ods. 3 písm. e

lebo žiadny § 11 o tom nehovorí, tak pegy ma oprav, ak myslíš iný §
9. feb 2009 o 23:45  • Odpovedz
gaga prepac pisala som to narychlo lebo deti su mi stale za chrbtom a asnazia sa pretlacit k pc
:grinning:
odpoved k tvojej poznamke:
predpokladala som, že ak máš dvojičky, tak predkladáša 2x2 rodné listy
- 2x na odd. kde vyplácajú, kvôli rod.číslu detí a aj kvôli tomu aby si poberala materské 37týždnov (predpokladám, že o to v tvojom prípade netreba požiadať)

presne ako pises predlozila ale "mariena" ako ich ja volam, mi povedala vyberte si jedneho na ktoreho budete poberat davky a zobrala odo mna iba jeden RL. pretoze doslovne moje druhe dieta legislativne neexistuje.
prispevok na deti mi chodi 2x ale materska mi chodila len 28 tyz. zajtra idem na socialku kedze dnes som tam bola ale uz nie su tam kde boli ale prestahovany na zahradnickej 153 ci ako ? no uzasne proste.
10. feb 2009 o 17:08  • Odpovedz
Gapa, myslela som presne to iste, len som sa pomylila a namiesto Cl.II som to zaradila, pod § 11, brala som to doplnkov Zakona 561. No tu uz vidim kompletnu aktualizaciu zakona o rodicovskom pripevku.Takze sa bavime o tom istom, len stale necham, ze ked ho mozem dat na 4 hodiny do skolky, preco by som nemohla teoreticky robit vtedy :frowning2:
No, ved to potom zistim, mozno ma ani nebudu posudzovat podla tejto novely, ked ja uz rodicovsky mam a toto bude iba predlzenie. A podla stareho nemozem robit tusim vobec .
10. feb 2009 o 19:12  • Odpovedz
jej gapa prepac ja som uz aj slepa ta volam gaga, to tie deti ma uplne pletu :grinning:
11. feb 2009 o 08:29  • Odpovedz
Ahojte maminky,
mala by som otázočku na gapu, ako som si všimla je v tom dosť zbehlá :wink: Takže: V máji bude mať môj syn 3 roky, pravdepodobne si asi predľžim materskú do 6 rokov( bez nároku na príspevok, len mi budú platiť odvody...dieťa mám zdravé) a chcela by som ho dať do škôlky aspoň na 4 hodiny( u nás ale žiadne súkromné niesú) Mohla by som požiadať o ten príspevok 1200sk a popri tom aj pracovať aspoň na dohodu?Ďakujem :dizzy_face:
11. feb 2009 o 18:58  • Odpovedz
tinusa,
môj názor. Ak zdravé dieťa nad 3roky bude chodiť na max. 4hodín do škôlky (t.j. právnickej osoby, ktorá poskytuje starostl.o dieťa) a ty budeš vykonávať v zmysle zákona o príspevku na starostl. o dieťa zárobkovú činnosť na dohodu (t.j. budeš mať príjmy podla § 5 zákona o dani z príjmov), tak:

- poberať príspevok na starost. o dieťa vo výške 25% z RP nemôžeš, lebo má dieťa už viac ako 3roky a je zdravé (ak by malo menej ako 3roky, tak môžeš poberať len príspevok na starostlivosť vo výške preukazatelných výdavkov, lebo sa on stará právn.osoba zriadená na poskyt.star.o dieťa)

- dôchodkovo poistená štátom byť nemôžeš, lebo dieťa chodí do škôlky (môžeš byť len ak sa počas práce na dohou bude o dieťa starať napr. manžel alebo mama, svokra ..)

- zdravotne poistená štátom neviem, či budeš. Ak by si nerobila na dohodu a dieťa by chodilo na max.4hod. do škôlky, tak môžeš, ale s kombináciou s dohodou neviem (ak by si to zisťovala na ZP, tak daj vedieť :wink: )
11. feb 2009 o 22:21  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.