• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Separačná úzkosť u bábätka. Ako ju riešiť?

(zamknutá)
23. júla 2012 
Ahojte maminy! Moja mala zaspavala od 4. mesiaca sama v postielke, niekedy trochu pomrnkala a niekedy aj plakala, ale ked ju manzel zobral na ruky, hned zaspala. Vacsinou zaspala rychlo a bez placu. Pred par dnami sa to zrazu zmenilo /bolo to akurat po zmene casu, ale s tym to asi nesuvisi/! Ked ju ulozim do postielky a odidem z izby, spusti plac a neutisi sa ani na manzelovych rukach, ktory s nou cvala po izbe /hoci prve cca 4 mesiace prave na jeho rukach zaspavala/. Place aj hodinu, akoby sa bala zaspat, az skoncime na prsniku, pri com zaspi. Ale po pol hodine az hodine sa opat zobudi, place a zas ju treba uspat, co sa predtym vobec nestavalo. Prave ze som ju musela budit v noci na jedno dojcenie, lebo prespala celu noc. Vcera sme boli v poradni, dr. povedala, ze zubky jej nejdu, ze to bude separacna uzkost. Tak skoro? Je mi luto za zlatymi casmi, ked tak krasne zaspavala :frowning2: Mate niekto podobne skusenosti? Ako ste to riesili? Dakujem za rady.
3. apr 2008 o 11:13  • Odpovedz
Dietatko sa boji, ze ked mu veci odidu z pohladu, navzdy zmiznu. Len sa uci o podstate veci. Hraj sa s nou velakrat za den hru na schovavcku. Kuk - som tu --- kuk - nie som tu. Skor pochopi, ze napriek tomu, ze Ta nevidi, nemusi to znamenat, ze tu nie si. Odporucam psychologicku knihu Magicke roky, ktora pojednava o vyvoji dietatka, o tom, co sa uci - a ako mu to cele ulahcit, a vlastne nielen jemu, ale aj nam, lebo vieme, co sa mu priblizne odohrava v hlavke, a o to viac mu vieme pomoct..
3. apr 2008 o 14:00  • Odpovedz
autor
Dakujem Jasminke! Je zaujimave co pises, manzelovi sa tiez zda, ked sa ju snazi uspat na rukach, akoby sa bala zaspat, hoci je unavena. Kukla som knihu na nete, vyzera dobre asi si ju kupim :wink:
3. apr 2008 o 19:41  • Odpovedz
Odporucam,
je napisana s velkym citom a porozumenim pre deti
Autorka je Selma H. Fraiberg
3. apr 2008 o 19:50  • Odpovedz
Lindulak,

nas maly je na skoro podobne, len on nam plackava kazdy vecer (teda skoro). prve tyzdne mi prespaval celu noc (aka parada :slight_smile: ) a teraz je aj tri krat hore v noci a ked zaspava tak v pohode, len pred vecernym jedenim spusta strasny plac, az je spoteny.. v poslednej dobe sa nam to stalo uz tri vecery za sebou. On ked sa uz potom napapa, tak ho polozime do postielky a zaspinka a potom v priebehu dvoch hodin sa zobudi aj dva krat s placom. Na co mu len dam dudlik a zaspinka hned. Obcas ho tiez pred spanim ponosime ked je nekludny v postielke, ale inak vacsinou zaspi sam, alebo na prsniku, kedze uz si nevie dat niekedy rady. Co je to ta separacna uzkost?
4. apr 2008 o 11:30  •  2 deti  • Odpovedz
petulienka
je to strach od odlucenia, malicke deti nevedia, ze ked zatvoria oci, svet funguje dalej. A takisto Tvoj malicky vecer mozno zaspava s tym, ze ked zatvori oci, tak Ta uz neuvidi. je to zvlastne obdobie, cez ktore dietatko prechadza. Skus si dat okuliare na nos, a ak sa bude dietatko o ne zaujimat, strc ich tak, aby to dietatko videlo, pod plienku. Dietatko nevie, ze su pod plienkou a strati zaujem. Mysli si, ze zmizli. Takisto, ked nevidi Teba, boji sa, ze si zmizla.
4. apr 2008 o 12:20  • Odpovedz
Ahoj Jasminka:slight_smile:ja mam tiez problem s dcerkou..tiez to je asi ta separacna uzkost:frowning2:..neviem co mam robit ked ju vecer dam do postielky tak place..ale ked s nou zostane v izbe tak nie a nie zaspat.Tak odidem a samozrejme place..necham ju tak asi 5 min.a ked sa vratim vezmem ju na ruky a hned zaspi.Len neviem ci robim tak spravne:frowning2:

..Aj by som si kupila ti knihu Magicke roky len skoda ze nieje v slovencine..
Tiez som si vsimla ze place ked odidem do inej miestnosti...vsimla som si to ,kes som bolo u mojej mamy na vikend varovat malickeho synovca.Pritom som na nu volala aby ma pocula ale nepomahalo.Myslis ze ked videla ze som sa starla o synovca..prebalovla,krmila a tak..ze by to mohlo na nu negativne posobit?Dakujem krasne vodpred za odpoved:-ňTana
16. jún 2011 o 12:01  •  3 deti  • Odpovedz
@lindulak @petulienka pri separacnej uzkosti si dietatko mysli ze ono a mama su jedna osoba, chce byt stale s mamou a u inych ludi vacsinou place a pyta sa k mame (nieje to rozmaznanost ako niektori mudri hovoria). dietatko si mysli ze s mamou musia robit vsetko spolu, este nechape ze kazdy je samostatna osoba a kym sa ono hra mama moze robit nieco ine :wink: zacina to cca v 6mes. vrchol okolo 7-9mes a okolo roka by to malo vymiznut.
nasu malu to chytilo tyzden po 6mesiaci a je to teda narocne obdobie :angry: esteze mam manducu a mam ju stale pri sebe, tak je kludna :wink:
16. jún 2011 o 14:46  • Odpovedz
ahojte, my sme mali taketo uzkostne obdobie cely 8 a 9 mesiac, bolo to narocne....sli nam vtedy aj prve zubky,
tak to bolo vela pre drobca aj pre mna :unamused: :unamused:
maly nechcel byt ani minutku sam, ked ma zrazu nevidel, tak rev taky spustil az mu metrove sopliska tiekli
a to som len odbehla napr. na WC....no co vam budem hovorit, nastastie to postupne ustalo...

este ma sem tam taku "tazsiu" chvilku, ale trva to len kratko, napr. 1-2 dni a to hlavne vtedy, ked mu idu zubky,
alebo ma nejake trapenie, takze radim len vydrzat...to prejde.
16. jún 2011 o 15:45  • Odpovedz
@adelaine ahoj viem ze tvoj prispevok je trosku starsi no pisem ti lebo mam maleho synceka (6 mes.) a zda sa mi ze sa nam zacala sepracna uzkost...ked sa vzdialim od neho tak zacne strasne strasne plakat, kricat, normalne mu az slzy idu a nie a nie sa zastavit, no ked sa vratim prestane, dokonca sa usmieva...neviem ci je to len "prespekulovanost" alebo je to separacna uzkost..neviem ako s tym mam nalozit, co mam robit..
6. mar 2012 o 13:03  • Odpovedz
@mamuna55 tazko povedat, ci u tvojho maleho sa uz prejavuje separacna uzkost, alebo nie...ono udajne az v tom 8 alebo 9 mesiaci si dieta uvedomuje, ze ono a matka nie su jedna osoba, dovtedy dieta matku vnima ako svoje ja, takze preto tato uzkost nastupuje v tomto vyvinovom obdobi s uvedomenim si toho, ze mama moze odist, atd..preto ten plac a podobne...
tak ci onak, ci ma tvoj maly 6 mes. alebo aj neskor, nejde o prespekulovanost, male deticky sa najlepsie citia pri mamine, otcovi, citia sa bezpecne, vsetko okolo je pre nich privelke a nepoznane, preto sa toho boja...neboj, ako som pisala, prejde to, treba ho viac tisit, pestovat...neskor ti bude utekat z narucia, stvornozkovat, behat a ty budes len spominat na chvilky, ako si ho mohla mojkat...ked bude vacsi, uz ho nezastavis a bude v kuse v pohybe...uz si nespomenie, ze by mal vyplakavat :slight_smile:
drz sa.
6. mar 2012 o 14:14  • Odpovedz
@adelaine dakujem za odpoved
este ze mam manducu a tak to ako - tak zvladame :slight_smile: on je take tulidielko malinke
dik aj za podporu, ja to tak citim ze mam byt pri nom teraz, ale vies..tolko dobre mienenych rad z okolia sa mi dostava, ze bude rozmaznany, ze sa od neho uz nepohnem atd. atd. ... obcas mi to vezme sebaistotu v rozhodovani ako sa zachovat..
6. mar 2012 o 17:19  • Odpovedz
@mamuna55 urcite nebude rozmnaznany, take male dieta sa neda rozmaznat...moj ma 20 mesiacov a ked to tak spatne teraz pozeram, nic by som nemenila..je to jeden zivy chlapcek, vsetko ho zaujima, urcite nie je rozmaznany, nechce sa nosit na rukach...neries okolie, hlavne take reci, ze nenos ho, bude rozmaznany, moj maly bol noseny v satke do 4 mesiacov skoro stale...potom som ho pokladala na deku pod hrazdicku, zacal sa pretacat, uz sa nosit nechcel, viac ho zaujimal svet okolo...takze ono s vyvojom dietata postupne nosenia bude ubudat, neboj...
hlavne je, ze budes spokojna ty aj drobec :slight_smile:
6. mar 2012 o 21:13  • Odpovedz
ahojte našla som si vašu diskusiu o tom že babatko a separačna uzkosť, prvy krát som sa o tom dozvedela tu u vas.... nikdy som o tom nepočula ale podla priznakov ake tu pišete ma asi aj naša princeznička separačnu uzkosť začalo to pred pár dnami ale my mame len 5 mesiacov a 2 tyž. može sa to prejaviť aj skor ako v 6 mesiaci? ale mne to mala robi od posledne dva dni aj cez den nielen pri zaspavani, venujem sa jej hrajem sa s nou a ked niekam idem tak ju položim do ohradky a odidem chviločku je tichu a aj sa pekne hraje ale potom spusti taky plač tak pridem k nej a zmenij jej polohu a zas je chviločku tichučko ale za chviločku sa to opakuje.... tak si ju musim zobrať do vajička do kuchyne a vtedy je klud ale dlho mi tam nevydrži sedieť a to sa zas jeduje takže zas na ručky a to sa ku mne prituli a len by sa mojkala a tulila nieže by mi to vadilo ale ide o to že mi napr. dnes za cely den spala dokopi len 3 h. čo je maličko oči ma ako angorak, červene a unavene a spinkať nebude a najhoršie že mi ani nechce poriadne papať lebo sa boji že zaspinka ale papa pomalyčky a musim mať s nou trpezlivosť - a večer musim byť pri nej pokial nezaspi ale sa mi tak po hod. zobudi ale ak mi zaspi okolo tej 22-23h tak mi vydrži pekne spinkať až do rana do tej pol 7 ale možno aj preto že je velmi z toho celeho dna prišerne unavena ....... tak možno preto ... a ešte to som chcela - pred tym sa budila tak že sa krasne zobudila a sa dokazala aj hod. sama hrať v postielke a potom sa hlasila že som hore ale zvičajne som šla k nej aj skor ked som počula že si tam blaboce ale teraz sa bude sprišernym plačom a je problem ju ukludniť a niekedy ani očka neotvori a hrozne plače a potom sa ukludni prituli a je dobre to je taky moj tulitulko posledne dni :slight_smile:
6. mar 2012 o 22:00  •  1 dieťa - snaží sa  • Odpovedz
@mamuna55 ajojky tak ako to dopadlo s malickym? uz to preslo?? alebo .. mam pocit, ze aj moju malu toto chyta ma 5m. a 2t... vcera s drahym, dnes so svokrou..tak reve,chudatko male,,ja som sice doma, a oni su vonku v parku, ale je to pocut az sem.-.a ked tam dojdem , zacne sa mala smiat a vyskat od radosti.. hrozne..a doteraz ju mohol strazit ktokolvek..ale ja tiez potrebujem co to doma porobit, alebo niekde si vybehnut :slight_smile:
12. júl 2012 o 16:11  • Odpovedz
@sussie259 Ahoj no na chvilku ho to preslo a teraz sa mi zda ze ho to chyta zas, vsade za mnou lozi, neznesie pohlad na to ked odchadzam. Ale ma aj take chvile ze ostane aj s manzelom alebo so starymi rodicmi...asi to zavisi od nalady alebo tak. Nuz, kedze s nami travia deti najviac casu cez den, musime ratat s tym, ze su na nas naviazane..koniec koncov, sme ich istota.. ja sa preto snazim malemu vychadzat v ustrety a nerobit mu napriek, snazim sa ho nechavat aj s manzelom a so starymi rodicmi, ale ked nema naladu a chce byt so mnou tak je so mnou. Niekedy mam toho uz aj ja dost, ale vzdy si poviem ze on ma potrebuje teraz, za par rokov sa osamostatni a uz ma nebude tolko potrebovat.
23. júl 2012 o 10:14  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.