• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Výpočet materskej a rizikové tehotenstvo

(zamknutá)
22. augusta 2009 
Ahojte maminky,

chcela by som sa vas spytat ci mi vie niekto poradiť, ako sa mi bude počítať materská, keď budem 3 mesiace pred nástupom na materskú na PN-ke. Termín nástupu na materskú je polovica novembra. Bude sa materská rátať z príjmu za rok 2009? Viete mi niekto povedať akú sumu budem dostávať na deň počas PN? Ešte som predtým nikdy nebola na PN.
Ďakujem za rady. Ahojte.
18. aug 2009 o 11:01  • Odpovedz
Materská sa ti bude rátať z príjmu za rok 2008. Výška je 55 % hrubého platu, teda vlastne to, čo ti teraz vychádza ako PN.
Ak sa mýlim , tak ma niekto opravte.
18. aug 2009 o 20:03  • Odpovedz
autor
Dakujem ti za odpoved :o)
19. aug 2009 o 08:59  • Odpovedz
ahojte,
rada by som sa spytala ako to bude, ak budem na PN pred nastupom na matersku tento rok = 2009, ale malinke sa narodi az v roku 2010 ( co sa pri mojom TP moze stat) ? Bude do prijmu za rok 2009 ratane aj obdobie PN?
dakujem za info :wink:
19. aug 2009 o 14:41  • Odpovedz
marenka,
ak máš PP, ktorý vznikol pred 1.1.09, tak sa ti materské neráta z r.2009. Na MD nastupuješ ešte v r.2009 (nie je podstatné kedy porodíš pre výpočet materského), takže ak ide o dlhodobý PP, tak je rozhodujúce obdobie na výpočet r.2008., resp. ak vznikol PP v r.2008, tak od začiatku PP do 31.12.08.
19. aug 2009 o 22:55  • Odpovedz
gapa,
dakujem Ti velmi pekne za odpovede v oboch temickach, si zlata :wink:
20. aug 2009 o 08:58  • Odpovedz
ahoj mannelka , ja zas mam skusenosť že ako PN tak aj MD sa ti vypočita z poslednych troch mesiacov ktore si odpracovala , ja som si to tak vyratala ,a ked mi poslaly z SP kolko mi idu platiť tak som sa sekla iba o par eur do mesiaca a to mohlo urobiť aj počet dni v mesiaci , PN to niak neovplyvni, a to podotykam že som mala nie vždy rovnaku mzdu , a ešte aj trinactyj plat k tomu , čiže ak by nie ten trinatsty plat tak mi to tolko ne vyjde, a preto si dovolim tvrdiť že sa beru do uvahy len tri mesiace ,ako ked sa vypočitava priemerna mzda každe tri mesiace.Už mi poslaly rozhodnutie o MD z SP a tak isto mi to vyšlo. :slight_smile:
20. aug 2009 o 18:20  • Odpovedz
sakalka,
ak myslíš???
no zákon o sociálnom poistení § 54 + myslím § 55 tvrdí niečo iné. No nebudem oponovať, moja skúsenosť s niektorými ludmi je taká, že u niekoho to nemá význam.
22. aug 2009 o 11:49  • Odpovedz
chcel by som sa opýtať, či by moja manželka mohla požiadať svojho gynekologa o PN, alebo rizikove tehotenstvo z dôvôdu veľkým stresom v práci. Má aj zdravotný problém týkajúci sa chrbtice, ale keby to náhodou doktorovi nestačilo. ďakujem za rady
22. aug 2009 o 12:00  • Odpovedz
neviem či píšem do zlých tém, ale už tri dni sa sem chodím na toto pýtať a nikto mi nevie poradiť. To nikto nieje na rizikovom?
22. aug 2009 o 12:17  • Odpovedz
gapa ja ti verim že zakon hovori niečo , ja som len povedala to z čim som sa ja stretla , a myslim si že to je tiež možne , sama si predsa povedala že SP postupuju nie vždy rovnako . A čo sa tyka vypočtou PN tak to robim aj pre muža ked bol na PN tak to vždy vypočitam z poslednych troch mesiacov a vychadzalo mi to skoro presne .A ešte, ked nastupuješ do zamestnania tak maš zakladny plat až potom sa ti zvyšuje podla toho ako si zarobiš alebo ako ti platia premie , a z toho sa ti vypočita priemerna mzda na hodinu , ktora sa nasledne berie do uvahy aj pri plateni dovolenky , a každe tri mesiace sa ti prepočita ta priemerka , aspon u nas vo firme to tak chodi a je to dane zakonikom prace . ale maš pravdu nebudem nikoho presviedčať , predsa ma každy svoj rozum a nech si to zisti sam . Len neviem prečo pitaju radu u takych laikov ako sme my. ja to napišem zrozumitelne pre všetkych laikov a ne ohanam sa paragrafmi, petože im malo kto rozumie , myslim ani tie čo s nimi pracuju, teda na uradoch. :slight_smile:
22. aug 2009 o 13:38  • Odpovedz
sakalka,
s tou priemernou mzdou pre účely dovolenky máš pravdu, ráta sa vždy za každý kalend.mesiac nový priemer, ale s tou sociálkou je to inak.

tordis,
to záleží hlavne od jej lekára.
22. aug 2009 o 17:01  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.