• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Živnosť a nemocenské dávky

(zamknutá)
18. mája 2008 
ahojte, neviem či tu je takáto téma, ale som živnostníčka od marca 2007.platila som si dobrovoľné nemocenské v sume 335 Sk, a potom po zvýšení 357 Sk do decembra 2007.od decembra som si zvýšila vymeriavací základ nakoľko som bol tehotná / kvôli materskej/ aj ked už tehotná nie som :frowning2:
a platím si od decembra 2007 odvody v sume 882 Sk.Kedže sa sťahujeme, nemám ešte prácu, chcem sa s vami poradiť odkedy sa počíta tých 26 týždnov, aby som dostávala tú väčšiu marodku kým sa nezamestnám.a ked sa zamestnám a preruším živnosť, či je možné platiť tie dobrovoľné odvody dalej.volala som aj na poisťovňu,ale som z toho jeleň.
dakujem za príspevky
29. apr 2008 o 13:07  • Odpovedz
Poleva, ešte dopln info: v marci 07 si sa prihlásila na DNP z VZ 7600,- od 1.7.08 si dala zmenu na VZ 8100,- a v decembri si sa odhlásila??? a nanovo prihlásila (kedy, uved presný dátum) z VZ=20045,-??? alebo si dala len "zmenu VZ" (to je podstatné).
Tých 26týždnov sa počíta od "dátumu posledného prihlásenia na DNP". Takže ak požiadaš o nemocenské od 183-tieho dna od dátumu prihlásenia, tak budeš mať nárok na nemocenské z vymer.základu v rozhodujúcom období.

Ak sa potom zamestnáš, tak môžeš aj dalej platiť DNP alebo ho aj zrušiť (ak by si mala dostatočne vysoký PP, a nehrozlo by ukončenie PP, aj podla toho, či už budeš tehotná a v ktorom tt ...). Potom, podla okolností by bolo asi vhodné urobiť zmenu VZ. V sumáre zo všetkých nem.poistení (PP+SZčo+DNP) za mesiac môže jedna osoba byť nemocensky poistená najviac z VZ t.č. 28142Sk a od 1.7.08 30219,-Sk. Ak by si platila viac, vznikal by ti v SP preplatok na DNP. Teraz sa nedá jednoznačne poradiť.
No a je tu ešte jedna vec. Chystá sa zmena zákona o soc.poistneí od 1.1.09 (bude sa týkať všetkých mamičiek, ktoré nastupujú na MD od 1.1.09) a je vraj aj taká možnosť, že popri povinnom nem.poistení (teda PP alebo povinnom NP SZčO) už nebude možné od 1.1.09 mať aj DNP. :angry: :angry: No isté to nie je, nakoniec tam môžu byť uplne iné zmeny.
29. apr 2008 o 14:54  • Odpovedz
autor
ahoj gapa dakujem že si napísala
nakoniec som sa tam dovolala.ja som sa nanovo prihlásila od decembra 2007.tá pani mi povedala, že môžem ísť marodovať od júna.ale mne sa to nezdá.pretože to má byť 26 týždnov.a jún je splatný až v júli do 8. v mesiaci
čiže po tom 5 júli je to správne ? neviem či dobre počítam
29. apr 2008 o 15:46  • Odpovedz
autor
nie po 5. ale 8 júli, opravujem
29. apr 2008 o 15:53  • Odpovedz
poleva, ak napíšeš presný dátum, kedy si sa prihlásila nanovo v decembri, tak ti napíšem aj presný dátum odkedy máš nárok na vyššie nemocenské. So splatnostou poistného za jún to vôbec nesúvisí.
29. apr 2008 o 18:08  • Odpovedz
ešte predsa doplním:
ak by si sa nanovo prihlásila s "dátumom vzniku NP" napr. 1.12.08, tak 26týždnov uplynie 30.5.08, 183-tí den je 31.5.08, takže ak ti vystaví lekárka PN-ku so začiatkom PN 31.5.08, tak budeš mať nárok na nemocenské rátané zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. V tomto konkrétnom prípade by to bolo z VZ v období 1.-31.12.07.

Aby vznikol nárok na nemocenské z DNP, musíš mať zaplatené poistné za obdobie od začiatku poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky a toto poistné musí byť zaplatené najneskôr v posledný den kal.mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky. Toto platí, ak nejde o prvý mesiac poistenia. (čo u teba nejde) Podmienka zaplatenia sa považuje za splnenú, ak dlžná suma poistného na NP je v úhrne nižšia ako 100,-Sk.
Takže v tomto konkrétnom prípade, ak poslendné prihlásenie na DNP bolo 1.12.08 a PN ti vznikla 31.5.08, tak musíš mať vyrovnané poistné za obdobie od začiatku poistenia do 30.4.08, ktoré musí byť zaplatené najneskôr 31.5.08 (§ 31 ods.1 písm. b zákona o soc.poistení). Ak vznikne PN v júni, tak musíš mať zaplatené za obdobie do 31.5.08 najneskôr dna 30.6.08.
No samozrejme, treba radšej všetko platiť v splatnosti (teda aj poistné za máj), nespoliehať sa na hranice zákona.
29. apr 2008 o 18:52  • Odpovedz
autor
ahoj gapa ako som ti písala v IP , bola som koncom novembra sa nahlásiť s dátumom od 1.12.2007
čiže niekedy v júni by som mohla ísť.poradíš mi ešte čo robiť ak som živnostníčka,ale živnosť preruším a zamestnám sa.tie odvody by som si chcela platiť dalej.v budúcnosti by som mala nárok na materskú od zamesstnávateľa a aj z poistovne, kedže som si to priplácala ? dakujem velmi pekne za radu.
30. apr 2008 o 08:02  • Odpovedz
poleva, už som ti niečo k tomu píslala včera 29.4. o 14,54. Viem ti poradiť iba podla zákona platného teraz, ak budeš nastupovať na materskú v roku 2009, nemusí to už platiť.

Podla teraz platného zákona by si nárok mala z obidvoch, ak ti obe tieto nem.poistenia (PP+DNP) budú trvať ku dnu nástupu na MD a ak z oboch splníš podmienku 270dní NP. To by si vdaka ukončenému DNP 3-11/07 mala mať a tiež predpokladám budeš mať aj ukončené, resp. prerušené povinné NP SZčo (o tom si doteraz jednoznačne nepísala, či a odkedy máš povinné NP SZčo, resp. či budeš aj po 1.7.08 povinne NP SZčo- podla DP z r.2007. Aj ked vlastne, či ho prerušíš alebo zo zákona ho budeš musieť zrušiť je vlastne podla teraz platného zákona vzhladom na nárok na materskú jedno.)

Ak by si mala napr. PP s maximálnym VZ, tak ti je DNP pre dosiahnutie maxim.materskej zbytočné.
30. apr 2008 o 09:32  • Odpovedz
ahojte,neviem,či mi niekto vie poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia.Počula som od známej,že ak si to niekto dostatočne dlho platil, má v budúcnosti nárok na materskú aj od poisťone,nielen od zamestnávateľa.Momentálne pracujem od augusta 2007 ako živnostníčka-opatrovateľka v Rakúsku,doma si platím akurát povinné zdravotné poistenie.V auguste 2008 s tým chcem skončiť a pokiaľ sa podarí, chcela by som čo najskôr otehotnieť,pretože mám už 33 a môjmu 6-ročnému synovi by sa zišiel súrodenec.Kedže po návrate z Rakúska nemám istotu, že získam svoju pôvodnú prácu,je možné, že budem nezamestnaná a ja by som sa preto chcela predpripraviť,aby som potom nezostala s minimálnou materskou.Vedel by mi niekto poradiť, ako by som mala postupovať- akej poisťovni sa to platí a aká suma ? ,lebo čas sa kráááááti :frowning2:
VĎAKA :slight_smile:
4. máj 2008 o 19:28  • Odpovedz
Ahojte baby, velmi ocenim Vasu pomoc :slight_smile: som SZCO a od tohto tyzdna budem pravdepodobne na nemocenskej az do zaciatku materskej.
Ide mi konkretne o:
1. musi SZCO pocas nemocenskej platit preddavky na odvody do SP a zdravotne do ZP??
Nechcem este cinnost prerusit.
Dakujem velmi pekne.
18. máj 2008 o 14:20  • Odpovedz
slavica, pokial viem, tak ak si ako povinne NP SZčo uznaná za dočasne PN, tak platiť odvody do soc.poist.nemusíš. Ale myslím (neviem však na 100%, tak snád sa niekto vyjadrí), že szčo odvádza "preddavky na ZP" aj počas PN, no potom pri ročnom zúčtovaní preddavkov na ZP sa to vysporiada, lebo predpokladám, počas poberania nemocenského platí za FO zdr.poistenie štát. Najlepšie si to overiť vo svojej ZP.
18. máj 2008 o 15:04  • Odpovedz
zatial dakujem, zajtra zistim a napisem :slight_smile:
18. máj 2008 o 15:23  • Odpovedz
Janulka33, Ty mas zivnost na SK?
18. máj 2008 o 23:45  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.