• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Živnostníčka, odvody a rodičoský príspevok

(zamknutá)
22. júla 2009 
chcem sa opýtať, keďže ako živnostníčka nemám nárok na RD a odvody, keď si založím s.r.o., budem len majiteľka, nebudem konateľka, musím byť zamestnanec? musím platiť odvody? budem mať nárok na RD?

a keď je konateľ, ten je zamestnanec? aj keď je dôchodca, treba za neho platiť odvody? keby bol konateľ len na dohodu? dá sa to?

ide ma poraziť, kvôli debilnému nápadu našej superministerky, nebudem mať nárok ako živnostníčka na RD, tak chcem živnosť zrušiť, ale niečo potrebujem mať, lebo mám veľa zaplatených členstiev v asociáciach, o ktoré nechcem prísť a mám dosť klientov, o ktorých tiež nechem kvôli materskej prísť... :cry:

poraďte riešenie, pls :wink:
15. júl 2009 o 12:18  • Odpovedz
tilly

Opýtala si sa veľmi ťažkú otázku, lebo ani právnici sa nevedia zhodnúť na tom, kto je konateľ. Konateľ vykonáva funkciu na základe mandátnej zmluvy alebo zmluvy o výkone funkcie, za ktorú poberá odmenu a túto odmenu zdaňuje, čiže je SZČO. Čítala som však aj druhý názor, že konateľ môže byť v pracovnom pomere. Podľa môjho názoru konateľ nemôže byť v pracovnom pomere, pretože výkon práce je závislá činnosť podľa pokynov zamestnávateľa a to sa prieči charakteru práce konateľa ako štatutárneho orgánu s.r.o.

Ja by som ti odporúčala živnostenské podnikanie prerušiť, teda pozastaviť prevádzkovanie živnosti. Opýtaj sa či ti zachovajú členstvo v asociáciách, neviem aké sú tam podmienky trvania členstva. Tiež neviem, aké máš vzťahy s klientami, či ich máš nejako zazmluvnených, ale to by sa dalo vyriešiť.
15. júl 2009 o 15:20  • Odpovedz
autor
a môže byť pri jednoosobovej s.r.o. aj iný konateľ? akože ja by som bola konateľ + ešte niekto iný?

a dakujeeeem :wink:
22. júl 2009 o 10:51  • Odpovedz
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.