• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Zvýši sa materská od januára 2009?

(zamknutá)
18. apríla 2009 
caute baby, poculi ste niektora nieco o tom ze sa ma zvysit materska? zevraj by mala byt od januara az 8500, ale to som len tak zapocula...neviete niektora o tom nieco? :sweat_smile:
14. apr 2008 o 22:02  • Odpovedz
Vilki mne to hovoril manzel ale ani neviem odkial to vie, ze vraj to caka na schvalenie????....no ale velmi tomu neverim.... :slight_smile:
14. apr 2008 o 22:04  • Odpovedz
vilki kdo vie ci to aj nebude v januari 2009 a ci to aj bude.mne niekdo spominal zeby to mali teraz prerokovat a neviem ci ma byt aj rozdiel ci je matka slobodna alebo nie aj mna to zaujma sup sem s infoskami kdo totom vie viac
14. apr 2008 o 22:04  • Odpovedz
autor
no ale peniazky by sa hodili.... :grinning:
14. apr 2008 o 22:06  • Odpovedz
inak ja som tiez nieco take pocula :slight_smile: no bolo by to super. vacsinou to menia v septembri, nie?
14. apr 2008 o 22:07  • Odpovedz
kdo by to neprijal :grinning: :grinning: ale mohli by to zvysit by sa rodilooooo
14. apr 2008 o 22:09  • Odpovedz
autor
eros no to hej.... :grinning:
14. apr 2008 o 22:11  • Odpovedz
Materskou myslíte rodičovský príspevok alebo tých 50% z platu?
14. apr 2008 o 22:12  • Odpovedz
tak to pochybujem,radsej budu dvihat dochodky kazdu chvilu...baby mozno matersku dvihnu ked mi ju uz poberat nebudeme :grinning:
ale 8500 to je uz nieco ze?
14. apr 2008 o 22:12  • Odpovedz
teda aj by som si este asi aj odorisla take jedno a mozno ale fakt mozno este jedno teda odstupom casu 2.
14. apr 2008 o 22:13  • Odpovedz
babulky aj ja som o tom pocula..malo by to byt od januara 2009,a vysmaterskej by sa mala rovnat minimalnej mzde...
ale co s toho ked to este len caka na schvalenie,a bohvie ci to prejde.... :stuck_out_tongue_closed_eyes:
a ak to aj prejde....tak tu matersku budeme mat v eurach :sweat_smile:
14. apr 2008 o 22:14  • Odpovedz
snivajte s nami :grinning:
14. apr 2008 o 22:14  • Odpovedz
danynka ja asi potom uz dochodku :grinning:
14. apr 2008 o 22:15  • Odpovedz
eros :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:
14. apr 2008 o 22:16  • Odpovedz
autor
sue myslime ten rodicovsky prispevok
14. apr 2008 o 22:16  • Odpovedz
autor
no mozno z toho nic nebude, ale ked si predstavim aku matersku maju v cechach.... :unamused:
14. apr 2008 o 22:18  • Odpovedz
ale maju to najprv dostat pracujuce matky, ktore maju deti v nejakom nestatnom zariadeni, alebo im niekto deti strazi, az potom sa ma zvysovat tym ktore su doma s detmi. Aj ked si myslim, ze je to somarina, lebo peniaze viac potrebuje ta co nema pracu, ako ta ktora ju ma
hej, minule to bolo v televiznych novinach - tym zenam, ktore pojdu do roboty, sa preplati 80% preukazanych nakladov- aj skolka, a mamickam, ktore ostanu doma s detmi by sa vyska mala priblizit minimalnej mzde. A ta je teraz zhruba tych 8500 - co by bolo super - ale kedze z tej sumy sa platia odvody aj dan, tak sa mi nechce velmi verit, aby maminam na materskej dali zhruba o 2 tis. vyssi rodicak ako je minimalna mzda.
paska radsej ani snivat nebudem budem modlit :grinning:
autor
magg o tom som nepocula a ak je to pravda tak je to ozaj blbost, malo by to byt naopak
14. apr 2008 o 22:19  • Odpovedz
asi si myslia ze mame bohatych muzov co to zvladaju financne aj nas uzivit
14. apr 2008 o 22:21  • Odpovedz
autor
no niektore urcite maju ale zdaleka nie vsetky... :frowning2:
14. apr 2008 o 22:22  • Odpovedz
tak to je vazne blud,dakto robi a dostane vyssi prispevok a ten co nerobi ta jemu netreba hej?ved cely stat postaveny na hlavu tak sa necudujme :grinning:
14. apr 2008 o 22:22  • Odpovedz
no ja som tak pocula.............ze tie ktore pracuju nebudu moct poberat aj rodicovsky prispevok.........a tie co su doma s detickami.........tak tym sa zvysi rodicovsky na minimalnu mzdu :sweat_smile: tak neviem co nakoniec bude.......no len nech cim skor to schvaluju :grinning:
14. apr 2008 o 22:24  • Odpovedz
autor
no neviem, ako bude ale v kazdom pripade by nam mohli nieco pridat, ved ta almuzna nestaci ani na plienky....
14. apr 2008 o 22:27  • Odpovedz
a mohli by uz tento rok v septembri no nie,mne to tiez nestaci ani muzova vyplata
14. apr 2008 o 22:29  • Odpovedz
nejaké to info.........

Slovenky, je čas otehotnieť!
04. 04. 2008 16:00 | Autor: Karol Svozil

Ministerka práce Viera Tomanová pre www.markizadnes.sk povedala, že od budúceho roka by malo byť omnoho výhodnejšie mať dieťa a popri tom pracovať, zatiaľ čo od januára roku 2010 sa výrazne zvýši aj rodičovský príspevok pre matku alebo otca, ktorí zostanú na materskej dovolenke!

Od januára 2009 by sa podľa Tomanovej mal zaviesť príspevok pri starostlivosti o dieťa, ktorý pracujúcim rodičom zdvojnásobí súčasných 4560 korún mesačne na 9120 Sk. Nesmú ho však dávať do materskej škôlky, ktorá je financovaná z verejných zdrojov.

Ešte lepšie sa bude žiť matkám na materskej dovolenke, ktoré nebudú vôbec pracovať od januára 2010, kedy sa má rodičovský príspevok zvýšiť z 4560 korún až na úroveň minimálnej mzdy, ktorá je dnes 8100 korún, ale v tom čase môže byť už vyše 9000 korún.

Cieľom rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny je zabezpečiť rodinám vypadnutý príjem aspoň na úrovni minimálnej mzdy, keďže z dnešnej štyri a pol tisícky dieťaťu nekúpite ani sunar a plienky.

Súhlasiť musí Počiatek

Štát tak konečne začína motivovať mladé rodiny k zvýšeniu pôrodnosti systematickým riešením. Doteraz tak bolo dvakrát navýšenie príspevku pri narodení prvého dieťaťa, ktorý je dnes už 25 000 korún, čo kritizovala exministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Tá vládu prostredníctvom nášho portálu vyzývala, aby zvýšila mesačné rodičovské príspevky.

Či sa tak naozaj stane však vo veľkej miere závisí od názoru ministra financií Jána Počiatka. „Zatiaľ sme neboli s takouto požiadavkou oficiálne oslovení. V prípade, že sa tak stane, bude tento návrh súčasťou rokovaní o štátnom rozpočte," povedal pre markizadnes.sk hovorca rezortu financií Miroslav Šmál. Tie by sa mali začať v auguste.

Nárok na štátny rozpočet musí byť z roka na rok podľa požiadavky EÚ v súvislosti s eurom nižší. Zvýšenie rodičovských príspevkov, naopak, tlak na výdavky zvýši. Tie by mali byť podľa Tomanovej na 80 % vykryté z Európskeho sociálneho fondu. Aj zvyšných 20 %, ktoré bude musieť uhradiť štátny rozpočet, však bude zrejme predstavovať miliardy korún. Presné vyčíslenie nároku na ŠR zatiaľ rezort práce nemá.

Materské závisí od platu

Ešte než matka alebo otec zostanú na rodičovskej dovolenke, 28 týždňov má matka nárok na dávku vyplývajúcu z predchádzajúceho nemocenského poistenia, t. j. materské. „To sa spravidlá čerpá 6 týždňov pred narodením dieťaťa a 22 týždňov po," povedala pre náš portál Oľga Škorecová z rezortu práce a rodiny.

Podmienkou je, že predo dňom pôrodu trvalo nemocenské poistenie aspoň 270 dní, a to v zamestnaneckom pomere, ako samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne poistenej osoby.

Denná výška dávky sa určuje z denného vymeriavacieho základu, z ktorého sa platilo poistné a poskytuje sa vo výške 55 % tohto základu. Ak napr. matka zarábala v hrubom 20 000 korún, jej mesačný nárok na materskú dávku je 11 000 Sk. „Materské nepatrí napr. študentke, ktorá sa neprihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie a neplatila si ho,“ dodala Škorecová.
14. apr 2008 o 22:30  •  2 deti  • Odpovedz
podla mna to neschvalia lebo sa nedokazu dohodnut
14. apr 2008 o 22:30  • Odpovedz
nitka nesranduj.no mohlo by sa to pohnut ja uz to omielam dost dlho len ma este nik nevypocul vonku na ulici
14. apr 2008 o 22:36  • Odpovedz
tých 8500 by sa mi páčilo to by nám veľmi pomohlo
14. apr 2008 o 22:50  • Odpovedz
žeby predvolebný program ? :grinning: :grinning: :grinning:
14. apr 2008 o 23:01  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
1 2 3 ... 8
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.