• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Zvýši sa materská od januára 2009?

(zamknutá)
18. apríla 2009 
gapa,dik za info,cize ak by som porodila skor a platim dalej do tych 270 tak aj tak potom dostanem tych 15 400? zatial som sa o tom neinformovala,ale ako ratam tak to budem mat naozaj natesno :sweat_smile:
17. apr 2008 o 14:55  •  2 deti  • Odpovedz
Nie celkom. Ak nestihne uplynúť 270dní do pôrodu, tak nárok na materskú mať nebudeš. Ak si sa prihlásila na DNP 1.2.08 a od vtedy si poistená bez odhlásenia, tak 270-ty den je 27.10.08 (ak dobre rátam) a ak porodíš najskôr 28.10.08, tak nárok na materské z DNP mať budeš. Ak skôr, tak nie. A samozrejme do 27.10.08 musíš DNP platiť aj keby si nastúpila na MD skôr.
Tak to písali mamičky na www.porada.sk v roku 2007. A v tomto nebolo od minulého roka zmena. A zamestnaná ani povinne NP SZčo predpokladám nie si.
17. apr 2008 o 15:01  • Odpovedz
To s tými dátumami platí, ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom žiadne iné ukončené nem.poistenie.
17. apr 2008 o 15:07  • Odpovedz
nie, niesom zamestnana,bo mame krcmu a tam uz nerobim koli dymu :confounded:
nieco sa tam vraj menilo,ale bolo toho vtedy na mna vela ked som si to vybavovala :confounded: :sweat_smile:
ale aste si chcem ujasnit to ,ze ked ma dr. vypise na matersku to mi vychadza skor ako toho 27.10.08,cize tym by som automaticky prerusila tych 270 dni.....?ci nie?
17. apr 2008 o 15:11  •  2 deti  • Odpovedz
No- uz nerozumiem tomu vôbec.
Čo by som mala robiť ja pre zvýšenie príjmu, ak: Som na MD od 09/2006 (prac. pomer skončený dobou určitou dňom nástupu na MD, t.j. 1.9.2006). Doteraz som na MD a chcem nastúpiť plynule, ak sa podarí na druhú MD. Je možné robiť niečo aj v mojom prípade? Otehotnieť by som teda musela najneskôr v novembri/decembri 2008.
Poraďte prosím!!
17. apr 2008 o 15:15  • Odpovedz
nie, nástup na MD na tom nič nemení. No ešte sa spýtam. Bola si zamestnaná v období po 25.11.06 doteraz? Je jedno, či z min. mzdy. Len či si bola. Ak áno, uved dokedy.

Nástup na MD neprerušuje dni DNP. Tie by si prerušila (ukončila) iba odhláškou na SP.
17. apr 2008 o 15:16  • Odpovedz
gapa pracujem uz tretí rok. tehotná este nie som plánujeme sa zacat snazit na jesen.
Ja neviem co mam robit, keby som chcela dostavat tu plnu matersku 15 400. Z platu mi to urcite takato suma nevyde :frowning2: tak by som sa aj zaujimala o to ako dosiahnut tu vyssiu cenu
17. apr 2008 o 15:24  • Odpovedz
ahojte, určite rodičovský príspevok nestačí pokryť všetky náklady na dieťa, ja mám to šťastie, že s malou zostala moja mama, ktorá je na dôchodku. Nie je to med lízať chodiť do práce aj starať sa o rodinu, ale finančne bohužiaľ na východe nie sú také vysoké platy. Naozaj moja mamina je super.
17. apr 2008 o 15:26  • Odpovedz
baby, pokukajte a napíšte na www.porada.sk :D ja mám vďaka radám odborníkov super materskú!!! podľa nového zákona, ktorý platí od 1.1.08 sa dá dosiahnuť max materská okolo 15.500 Sk... dá sa to, treba sa dať dobrovoľne pripoistiť :wink:
17. apr 2008 o 15:29  • Odpovedz
kuk sem http://www.porada.sk/t65484-p136-materska-2008-a.html prečítajte, napíšte svoj prípad a určite vám niekto kompetentný odpovie :slight_smile:
17. apr 2008 o 15:32  • Odpovedz
aaano...aj ja som mala maximum. Dobrovolne som si platila minimum nejakych 300 Sk a posledne dva mesiace maximum a matersku mi vyratali z maxima..to sa proste vzdy oplati. :grinning:
17. apr 2008 o 15:33  • Odpovedz
audrey) len vela mamiciek si tehotenstvo neplanuje a tych povinnych 270 dni, co treba platiti odvody pred nastupom na matersku proste nestiha. U mna to bola proste nahoda, ze som si dobrovolen platiala neplanovalal byt tehu. Proste to vyslo. :sweat_smile:
17. apr 2008 o 15:35  • Odpovedz
a nedá sa doplatiť spätne?
akože zistím,že už som tehu a nezmestila by som sa do tých 270 dní.....že by som si ,,zvyšok"doplatila spätne,aby to vychádzalo...
čisto teoreticky :grinning:
17. apr 2008 o 15:38  • Odpovedz
violetka1, si nezamestnaná a chceš otehotnieť cca v nov-dec 08.
Tak by som sa na tvojom mieste určite poistila ešte skôr. Asi v septembri napr. 1.9.08 z minima (VZ 8100,-, poistné 357mesačne). Do novembra by uplynuli 3mesiace.
Ak by si zistila, že si tehotná (no najneskôr v 8tt!!! ale radšej aj skôr, to je velmi dôležité), treba sa odhlásiť a nonovo prihlásiť. Napr. 30.11.08 sa odhlásiť, 1.12.08 dať novú prihlášku, ale už z VZ 30219(teda maximom) a mes.poistným 1330,-. Potom môžeš dať od 1.1.09 zmenu VZ (pozor, už len zmenu, nie odhlášku!!! A treba ju podať do konca roka) na 8100 (resp. od 1.1.09 bude platiť už iné minimum, lebo aj min.mzda sa asi od 1.1.09 bude žvyšovať). Ale môžeš platiť aj nadalej z maxima. Ak by si nastúpila na MD v r.2009, tak materská sa ti bude rátať z VZ v období od posledného prihlásenia (1.12.08, nie 1.9.08) do konca roka 2008.

Ak by si do konca roka 2008 neotehotnela, aj tak sa odhlás a pár dní pred koncom roka prihlás z maxima a od 1.1.09 daj zmenu na minimum. To kvôli tomu, aby si vela neplatila.
17. apr 2008 o 15:39  • Odpovedz
ella, platiť spätne sa nedá, takých by bolo :grinning: . Prihlásiť sa môžeš najskôr v den, kedy tam odnesieš prihlášku. Tak isto je to s odhláškou.
17. apr 2008 o 15:43  • Odpovedz
nie nebola :frowning2: ,bola som len do 30.10.07 a aj to som mala min. plat,koli maželovim odvodom :sweat_smile:
no ta pani mi povedala,ze podla noveho sa rata aj predosly rok(-povedala presne kolko dni,bol to cca rok dozadu),ale z toho mojho platu by som ani chleba nekupila :unamused:
preto som to riesila takto,lebo muz by ma vedel zamestnat a dat mi ten najvyssi plat,ale tie odvody by sme aj tak museli platit :confounded:
17. apr 2008 o 15:45  •  2 deti  • Odpovedz
ani keby to bolo pár dní?asi keby mám známeho človeka tam,nie?že by dal starší dátum....alebo ani to nie?
17. apr 2008 o 15:46  • Odpovedz
teraz podľa toho nového zákona by sa nemalo poistenie prerušovať!!! musí sa platiť nepretržite tých zákonných (tuším) 26 týždňov minimálne a z toho sa vypočíta materská. už tá finta, že najprv sa platí minimum, potom sa zruší a nahlási maximum a z toho sa potom počíta materská - nepaltí! pozor! ak chcete max materskú, treba celé to obdobie platiť maximum... :stuck_out_tongue_closed_eyes: to bola tá hlavná zmena :pensive:
17. apr 2008 o 15:46  • Odpovedz
cicushka,
tvoj postup sa dal použiť iba pri násupe na MD do 31.12.07. Teraz by sa to už takto nedalo. Ak sa totiž odhlásiš a nanovo prihlásiš a na MD by si nastúpila do 26týždnov od tohto posledného prihlásenia, tak sa ti materská neráta podla VZ ale z prevdepodobného VZ DNP, čo je min.mzda. Teda materská 148,50 Sk na den cca 4500,- na mesiac.
Preto je dôležité odhlásenie a nové prihlásenie do 8tt. Lebo 8tt+26tt = 34tt, čo je obvyklý nástup na MD (teda 6týždnov pred pôrodom)
17. apr 2008 o 15:48  • Odpovedz
audreyd a kedy si sa o tom informovala,lebo ja som bola pred dvomi tyzdnami a poradili mi to spravit presne tak ako to ty uvadzas,ze to uz neplati.a to mi fakt poradili ty co to maju na starosti
:astonished: :astonished: :astonished:
no uz som z toho jelen aj ja :confounded: :unamused:
17. apr 2008 o 15:55  •  2 deti  • Odpovedz
napíš na ten link svoju situáciu, čo som uviedla vyššie, a poradia ti "na mieru" :grinning: v socpoist ešte poriadne ani sami nevedia,, ako a čo platí :stuck_out_tongue_closed_eyes:
17. apr 2008 o 15:57  • Odpovedz
ved to audreyd :angry: mania tie zakony castejsie ako spodne pradlo,kym tym prejdu vsetci zamestnanci soc. poist.,tak uz je dalsia zmena :angry: :angry: :angry:
17. apr 2008 o 16:09  •  2 deti  • Odpovedz
marcaradko, tvoj predp. termín pôrodu je 25.10.08. Ak tomu dobre rozumiem, tak v období od 25.10.06 do 30.10.07 si bola zamestnaná????????? To máš už 371dní nem. poistenia!!! (tam vôbec nejde o to, či z minima, či z maxima, to mateskú neovplyvní.
Na tvojom mieste by som zamestnala u manžela po 1.7.08 napr. na 5dní (od pondelka do piatka) napr. od 7.7. do 11.7.08. Uzatvorila by som zmluvu na dobu neurčitú a v piatok 11.7. by som ukončila PP v skúšobnej dobe (bez udania príčin alebo ak chceš napr. zo zdrav.dôvodov). Za túto dobu by som si dala plat rovný maximu (v júli to je 974,8 na kal.den= 30219:31), a na materskú by som nastúpila v ochrannej lehote z tohto zamestnania, ktorá je, ak sa ukončí PP počas tehotenstva 6 mesiacov od ukončenia PP (teda končil by ti 11.1.09, dovtedy treba nastúpiť na MD). To by si ale nemohla mať žiadne iné nem.poistenie!!! (teda ani DNP), lebo potom by ti ochranná lehota neplynula.
Z tej HM 5dníx 975= 4875,-Sk by ste riadne odviedli všetky poistné. Tvoja materská by bola potom cca 536Sk na den, čo je 16000-16600 na mesiac. :slight_smile: :wink:
Ale pozor, to platí len v prípade PP po 1.7.08 od pondelka do piatka, teda so žiadnym víkendom. A bez iného NP-ia. A ak už máš 270dní (u teba rezervou 371dní z ukončeného PP )

Takto získala slušnú mateskú moja kamarátka. Ale poviem vám, SP ju nechala dva mesiace čakať, aj ked rozhodnúť mala do 30dní. Som už mala z toho nervy, som dva dni ani nespala, lebo to bolo na moju radu. Musela som tam nakoniec zavolať ja. No potom jej to priznali a teraz je :grinning: :grinning: :grinning:
17. apr 2008 o 16:12  • Odpovedz
marcaradko, som si zle pozrela tvoj termín, je to 25.11.08, takže máš 340dní NP. NO stačilo by aj 270. Všetko ostatné platí. :slight_smile:
17. apr 2008 o 16:14  • Odpovedz
No a ty máš ešte rezervu aj z toho DNP od 1.2.08 doteraz.

Ak by si chcela ale získať materskú z DNP (teda nie zo zamestnania) môžeš aj to, tých 270dní vdaka tvojmu predchádzajúcemu PP budeš mať s velkou rezervou splnenú, nemaj obavy. Takže platiť poistné po nástupe na MD nemusíš.
Materská sa ti bude rátať z VZ-ov z obdobia od 1.2.08 (potom si dávala len zmenu VZ, nie odhlášku, však?) do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD. Teda pri nástupe na MD v oktobri 08, je to obdobie od 1.2.08 do 30.9.08. Ak si zrátaš VZ v jednotlivých mesiacoch v tomto období a vydelíš počtom kal.dní od 1.2.do30.9., potom vynásobíš 55%, tak zistíš výšku tvojej dennej materskej z DNP.
17. apr 2008 o 16:22  • Odpovedz
ahoj kocky, poradte prosim. na MD som nastupila 08.2005, toho casu som na rodicovskej dovolenke. druhe babatko cakame v 10.2008. ked sa koncom augusta odhlasim z rodicovskej a prihlasim na matersku, podla coho mi bude vypocitana ? dakujem
17. apr 2008 o 16:25  • Odpovedz
ninula z predpokladaného VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Uvedie ho tvoj zamestnávatel v tlačive pre SP, teda pravdepodobne tvoja mzda podla PZ.
17. apr 2008 o 16:42  • Odpovedz
ninula, ešte doplním - vyššie uvedené platí v prípade, že si v r.2007 neodpracovala u tvojho zamestnávatela ani jeden den, alebo si v r.2007 nečerpala u neho dovolenku= nemala si v r.2007 žiadny vymeriavací základ u neho
17. apr 2008 o 16:44  • Odpovedz
dakujem gapa :slight_smile:
17. apr 2008 o 16:46  • Odpovedz
baby pozor audreyd ma pravdu , neprerusujte si nemocenske poistenie, tato zmena plati od 1.1.2008!
pralinka25, ak pracujes a chces si doplatit nemocenske poistenie, treba sa v SP prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie aspon v case ked uz zacnete rozmyslat o babatku (aby si nestratila cas).
Max. vymeriavaci zaklad na NP je v sucasnosti 28 142 Sk, ako to uz pisali babenky predo mnou. Tento sa meni (zvysuje) vzdy v juli daneho roka, takze aj na to pozor! Z toho maxima by si dostavala tych 55% matersku pol roka, prip. ak Ta doktor(ka) vypise pred tym,tak aj nemocensku davku. Ak zarabas povedzme v hrubom 15 000 Sk, tak dobrovolne poistenie si das z vymeriavacieho zakladu 28 142-15000=13 142, z toho 4,4% je 579 Sk mesacne. Musi byt to dobrovolne poistenie proste minimalne z vysky min. mzdy, co je v sucasnosti 8100 Sk (v jan. sa zvysi). Ale Ty chces max. davku, tak by si mala povedzme ten vymeriavaci zaklad 13 142. No a ak stale chces platit do toho maxima, tak kedze v juli sa zvysuje maximalny vymeriavaci zaklad, tak v juni!!! zajdes do SP a podas si registracny list na zmenu VZ a zvysis si to, podla toho o kolko sa to zvysilo. Preto v juni, aby Ti to platilo uz od jula.To ti uz povedia zamestnanci SP.
Snad som to napisala zrozumitelne a hlavne spravne! :wink:
17. apr 2008 o 16:55  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.